Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Bekendmakingen. BERHAUNGSGNDERWIJS, AFSLUITING RIJKSWEG. Spoorweg Mechelen-Terneuzen. r- Haarlemmers In Duitschland. Te Haarlem loopt het gerucht, zoo schrijft men aan het Hbld., dat twee Haarlem- sche jonge mannen, die in Duitschland werken, daar ter dood veroordeeld zijn. Zoo erg is het nu wel niet, maar naar luid van onze informatiën moet de dood straf geëischt zijn tegen den een, en tien jaar tuchthuisstraf tegen zijn kameraad. De eerste, een jongen van 22 jaar, was»een jaar geleden naar Duitschland gegaan, omdat hij hier geen werk kon vinden. Hij werkte daar in de mijnen en 't ging hem goed, zoo zelfs, dat hij enkele keeren geld overstuurde, omdat zijn vader als grondwerker in den winter geen verdiensten had, zoodat er dan wel eens armoede heerschte in het gezin. Tegen kermis (begin Augustus) was hij nog in Haarlem geweest om inspectie te maken, maar nauwelijks was hij in Duitschland terug, of zijn vader en stiefmoeder hoorden, dat hij beschuldigd van moord, te Kleet in de gevangenis zat. Hij schreef namelijk van daar een brief, waaraan het vol gende is ontleend .....Vader en moeder, ik laat u weten, dat ik gezond ben. Maar ik en Hein zitten in de gevangenis en dat wel voor moord. U weet, dat ik in een menage (dat is een groot kost- of commensalen- huis) thyis was. Daar heb ik met een man ruzie gehad en die hebben ze dienzelfden avond doodgestoken gevon den. Omdat ik ruzie met hem heb gehad, denken ze, dat ik dat gedaan heb. Maar ik weet voor mij, dat ik onschuldig ben. Dus ik hoop, dat ik niet onschuldig gestraft zal worden ....U weet, ik had een scheermes en dat was ik van Pinkster af al kwyt. Nu is die persoon doodgestoken en is ook dat scheermes terecht gekomen. Ik weet piet hoe.... ....'tZiju hier allemaal Noord-Braban- ters, en die verraden elkaar natuurlijk nietZe schuiven nu op ons de schuld. Maar toen die persoon gestoken was, was ik er niet, dus weet ik er ook niets van. Juist omdat ik ruzie gehad heb met dien man, zal ik den moord gedaan hebben.... ...,'t Ziet er treurig uit, maar ik hoop, dat ik maar gauw weer vrij zal zijn.... ....Ik hoop, dat u er maar niet over treurt, dat ik hier ben. Ik hoop niet gestraft te worden en dat God geeft, dat ik spoedig in vrijheid weer een brief aan u mag schrijven...." Het vonnis is nog niet bekend. Naar het schijnt kunnen de ouders ver klaren, dat Willem, toen hij in Augustus thuis was, al verteld heeft, dat zijn scheermes weg was. De Haarlemsche burgeméester heeft in Duitschland inlichtingen gevraagd aan den Nederlandschen gezant en daarna aan de ouders medegedeeld, dat ze zich van een mogelijke vrijspraak niet veel moesten voorstellen, daar volgens den gezant de bewijzen voor een veroordeeling aanwezig schijnen te zijn. Door ingezetenen van Haarlem wordt de vader van het jongmensch, tegen wien de doodstraf is geëischt, in staat gesteld naar Kleef te vertrekken met een rechtsgeleerd raadsman. Naar het H. D. meldt, zou mr. An- dreae, advocaat te Haarlem, met den vader overleg plegen over de weusche- lykheid, daarheen met hem te ver trekken en zoo noodig bijstand van een Duitschen advocaat in te roepen. Te Rotterdam heeft zich een vreemd geval van godsdienstwaanzin voorgedaan. In een logement in de Raamstraat werd Donderdagavond de hulp der politie ingeroepen voor een man, die onophoudelijk hardop bad, terwijl hij de handen vast ineen geklemd hield. Hij zeide dat hij ze niet mocht loslaten, want anders zouden er de grootste ongelukken gebeurenHij had den ^Duivel gevangen en alleen meneer pastoor zou zijn handen kunnen los maken. Toen de man naar het politie bureau in de Pauwensteeg was over gebracht) werd de hulp ingeroepen van den pastoor van de kerk aan het Steiger. Toen deze verscheen zeide de man dat alleen een geestelijke van veel hoogeren rang hem kon helpen. Ook de politiedokter slaagde er niet in de handen van den waanzinnige los te maken. De ongfelukkige werd vervol gens naar het Ziekenhuis vervoerd. Te Arnhem is een dief aange houden, die een paar weken geleden te IJselstein 600 aap bankpapier en allerlei gouden sieraden had gestolen, 't Schijnt een heerschap te zijn, dat nog heel wat meer op z'n kerfstok heeft. Voor konijnenhouders Zorg dat uw hok droog is en er verversching van lucht plaats heeftdat is de halve gezondheid der dieren. De urine van het konijn is de grootste vijand van het dier, daar het de lucht verpest. Voorzie uw hok van een dubbelen bodem, de onderste schuins liggend om de urine op te vangen en af te laten loopen, de bovenste recht liggend van dicht bij elkander geplaatste latten. Maak een dubbele zoldering, de onderste van vlechtwerk, de bovenste van hout en maak tusschen die twee zolderingen tegenover elkaar luchtgaten voor lucht- verversching. Een zestal kermisvierders te Bilsen (Belgisch Limburg) waren tot laat in den avond aan den zwier gebleven en hadden talrijke herbergen bezocht. Ten slotte gingen zij zich verschuilen om een jongeling van het gehucht Meerem af te wachten, en hem een afranseling te geven. Toen de jongeling voorbij kwam, sprongen de zes kerels uit hun schuilhoek en overvielen hem. De jongeling wist zich los te rukken hij trok een stuk hout uit een haag en bracht er een der aanvallers een ge weldigen slag mede toe. De getroffene viel als een steen op den grond hij was op slag dood. De onvrijwillige dader ging terstond naar de gendarmerie, waar hij het voor gevallene vertelde en zich gevangen gaf. Hij heeft de namen van zijn aan vallers bekend gemaakt. Er is in Engeland een man op vreeselijke wjjze om het leven gekomen. Op 't einde der vorige week namelijk heeft men in een hollen boom zijn half vergaan lijk gevonden. Deze boom, een oude eik, staat midden op het veld en zelden komt daar iemand in de nabij heid. Knapen, welke dezer dagen in den boom klauterden, vonden in den hollen stam het lijk van een man, die, dank zij de papieren, in zijn zakken gevonden, herkend is als de broeder van een herbergier uit de buurt Deze broeder kwam in Juni van dit jaar op bezoek in zijn geboortestreek. Dagelijks deed hij lange wandelingen tot hij op zekeren dag niet meer terug keerde. Al het zoeken naar hem bleef vruchteloos. Nu herinnert de herbergier zich, dat zijn broeder herhaaldelijk van den ouden eik gesproken had, in wiens hollen stam hij als knaap dikwijls was neergedaald, om daar uilennesten uit te halen. Vermoedelijk is hij dezen zomer op een zijner wandelingen weer in den boom geklauterd, heeft zich in de tien voet diepe holte neergelaten en is er toen niet meer uitgeraakt. Zyn roepen kon niemand hooren, daar, zooals gezegd de boom midden in 'l veld staat. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 7 October 1909. Veroordeeld zijn: A. J. F. V., visscher te Philippine, ter zake van straatschenderij tot boete van f 5, subsidiair 3 dagen hechtenis. A. J. B., winkelier te Sluiskil, ter zake van IJkwetovertreding tot 2 boeten elk van fl, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, met ver beurdverklaring van het gewicht. W. J. A., gezagvoerder op de sleepboot „Juno" te Hansweert, ter zake van op een rijkskanaal niet gehoorzamen aan de bevelen, welke hem door een kanaalbeambte in het belang van de werken worden gegeven tot boete van f 10, subs. 5 dagen hecht. HULST, 11 Oct. *Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe ƒ13,Rogge ƒ7,50, Win- tergerst 8,50, Zomergerst /'0,Haver 16,Erwten J 15,50, Paardenbt.onen ƒ10,Duivenboonen ƒ0,Witte- boonen /'0,—, Bruineboonen ƒ16, Boekweit ƒ0,Lijnzaad Aard appels f 2,75, Koolzaad per zak van 100 liters ƒ14,Boter per kilo ƒ1,40 Eieren per 26 stuks 1,25. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 34 stuks hoornvee, 29 varkens, 0 paarden, 0 schapen, verkocht18 stuks hoornvee, 22 varkens, 0 paarden en 0 schapen. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag IB October Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig ot geen regen. Weinig verandering van warmtegraad. Burgemeestér en Wethouders van AXEL,, maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met 1 November 1909 aan te vangen J. G. B., arts te Axel, ter zake van het rijden j met een motorrijtuig op twee wielen zonder j lantaarn, tot boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. V., arbeider te Axel, ter zake van in dronkenschap verkeerende eens anders veilig heid bedreigen tot boete van f10, subs, dagen hecht. P. H., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van leerplichtwetovertreding tot boete van f 1 subs. 1 dag hecht. J. B. B., koopman te Sas van Gent, ter zake van het rijden met een voertuig zonder licht tot boete van f2, subs. 2 dagen hecht. G. S., veehoeder te Axel, 1 e ter zake van het rijwielen zonder licht en 2e rijwielen zonder bel, tot 2 boeten elk van fl, subs. 1 week tuchtschool. P. d. F., herbergier te Ter Neuzen, terzake van het rijwielen zonder licht tot boete van f0,50, subs. 1 dag hecht., M. V., zonder beroep, J. P. v. H., landbouwer, A. D, koopman, allen te Axel, ,ter zake van het rijwielen zonder licht, ieder tot boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. D. E., hoofdonderwijzer te Zaamslag, C. L. G. d. N., herbergier te Sas van Gent, C. L. d. R., student te Eecloo, G. A. d. C., slager te Westdorpe en F. V, arbeider te Bouchaute, allen ter zake als voren, ieder tot boete van f Isubs. 1 dag hecht. A. C. F., landbouwer te Zuiddorpe, terzake als voren tot boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. F. v. W., visscher, P. V., zonder beroep, J. V., arbeidster, L. d. G. en W. d. G., arbeiders, allen te Hoek, E. d. B., D. v. W., gasbewerkers te Everghem, P. E., brouwersknecht te Water vliet, allen ter zake van het bevisschen der Schelde, ieder tot boete van fl, subs. 1 dag hechtenis. L. P., visscher te Philippine, ter zake als voren, tot boete van f3, subs. 2 dagen hecht. F. J. R., schippersknecht te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap, tot boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. F. d. B., brouwersknecht te Hulst, ter zake als voren, tot boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. C. v. K., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot boete van f 15, subs. 3 dag. hecht. L. O., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot boete van f 15, subs. 3 dagen hechtenis. J. J. en J. G., veldarbeiders te Zaamslag, ter zake van het loopen op een weiland zonder vergunning, teruggave aan de ouders bevolen, zonder toepassing van eenige straf. Ontslagen van rechtsvervolging: P. D., chef-machinist te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der arbeidswet. A. v. A., veldarbeider te Ter Neuzen, te zake van leerplichtwet-overtreding. J. v. H., landbouwer te Axel, ter zake van overtreding der woningwet. Vrijgesproken: Th. v. H., visscher te Phi lippine, ter zake van overtreding van het Scheldereglement. M. S. v. H., landbouwer te Sas van Gent, ter zake van het laten loopen van kippen op eens anders bezaaiden grond. J. C. R., wagenmaker te Hoek, ter zake van strooperij. zich daartoe tot en met 28 October aanstaande ter secretarie alhier kunnen aanmelden. Axel, den 8 October 1909. Burgemeester en H et houders van Axel J. HUIZINGA. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat ten behoeve van den aanleg van een riool in een gedeelte van den komweg Armendijk afsluiting zal plaats hebben .van het eerste gedeelte van den Armen- of Liniedijk (N 31 van den Ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente tot den Oostelijken buitenweg) N 6 van den ligger voor het verkeer met paarden, vee, rij- en voertuigen van 11 tot en met 20 October aanstaande. Axel, den 11 October 1909. Burgemeester en Wethouders van Axel, L. LAMAITRE, L. B. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Bekendmaking overeenkomstig met art. 28 der Wet van 9 April 1875 (StsbL 67). De hierna opgegevene tarieven en vervolg-tarieven voor het verroer van goederen, levende dieren, enz., goed gekeurd bij beschikking van den Min. van Waterstaat, no. 218, van 29 Sept. 1909, afdeeling Spoorwegen, zyn in de stations Terneuzen, Sluiskil, Axel, Kijkuit en Hulst verkrijgbaar. OPGAVE DER TARIEVEN. Prijs. Fascicule B van het eerste deel, gemeenschappelijk tariefboek, voor de rechtstreeksche tarieven voor het ver voer vau goederen tusschen België, Givet en Nederlandsche stations eener en Duitschland, het Groot-Hertogdom Luxemburg, Bale en Delle (Transit) anderzijds Fascicule V van het tarief Franco- Belge-Est Fascicule A van het eerste deel van het tarief voor het Belgisch-Zwitsersch goederenverkeer Fascicule B van het eerste deel van het tarief voor het Belgisch-Oosten- rijksch- Hongaarsch goederenverkeer. Fascicule 2 van het tweede deel van het tarief voor het Belgisch-Oosten- rij ksch- Hongaarsch goede ren verkeer. Fascicule 4 van het tweede deel van het tarief voor het Belgisch-Oosten- rijksch-Hongaarsch goederenverkeer. Het 13e vervolg op fascicule IV van het tarief Mixte Het 4e vervolg op fascicule V van het tarief intérieur de l'Etat et du service commun Het 12e vervolg op het tarief voor Belgisch-Nederl. goederenverkeer. Het 5e vervolg op het reglement voor het vervoer van goederen, enz., tusschen Nederlandsche stations eener en de Belgische stations en Givet anderzijds Het 4e vervolg op fascicule II, het 3e vervolg op fascicule III en het 2e vervolg op fascicule IV van het tarief Franco-Belge-Est De 5e vervolgen op elk der fasci cules II, III, IV en V van het tarief Frauco-Belge-Nord De 9e vervolgen op elk der fasci cules I, II, III (tome 1) en III (tome 2) van het tarief voor het Belgisch- Duitsch goederenverkeer Het le vervolg op het uitzonderings tarief voor het vervoer van steenkolen, cokes, enz., van de stations uit het gebied van Aken, Keulen, de Roer en de Saar naar stations van den Bel gischen Staat en van de Belgische spoorwegmaatschappij en Het 10e vervolg op fascicule I van het tweede deel van het tarief voor het Belgisch-Oostenrijksch-Hongaarsch goederenverkeer. liet 2e vervolg op de route-voor schriften voor liet Belgisch Oosten- rij ksch-Hongaarsch goederen verkeer. Het 1 e vervolg op liet tarief voor het verkeer met de „Johnston-Line". Het 4e vervolg op fascicule A van het eerste deel van het tarief voor het Bel giscdi- Oostenrij ksch-H ongaarsch goederenverkeer. f 0,50 ,0,50 ,0,50 ,0,50 ,0,25 ,0,25

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3