Rechtszaken. verzekering, zoodat iedere landbouwer zich volkomen op de hoogte kan stellen. Bovendien zal op de hootdbestuurs- vergadering. te houden op 4 November a.s. te Middelburg, een der directeuren van de Centrale Landbouw Onderlinge aanwezig zijn om zoo noodig verdere toelichting te verstrekken. In het eerstvolgend nummer van het orgaan der Maatschappij verschijnt hieromtrent een uitvoerige mededeeling. Midd. Ci t. Stand der landbouwgewassen. In de St. Ct. no. 233 is opgenomen een overzicht van den stand der land bouwgewassen op 26 September 1909. Wat Zeeland aangaat wordt het vol gende gemeld Van tarwe zijn de uitkomsten over 't geheel slechts matig. De opbrengst is vrij goed, doch de qualiteit is slecht. Gerst heeft een vrij goede opbrengst gegeven. De haver heeft door het ongunstige weer van alle korensoorten het meest geleden. Aanvankelijk stond het gewas er zeer goed voor, doch bij de lang durige regens begon de haver door te schieten, vooral op dezwaarderegronden, terwijl later de korrels begonnen te kiemen. In sommige streken waren de hokken van boven groen begroeid. Het grootste deel van de haver is in onvoldoend drogen toestand binnenge bracht. Over 't geheel is de opbrengst in H.L. vrij goed, doch de hoedanigheid is slecht, het gewicht zeer laag. Koolzaad heeft voor een deel langen tijd in den regen op het veld gelegen, waardoor er veel zaad verloren is gegaan en de qualiteit sterk vermin derde. Over 't geheel was de opbrengst vrij goed, de qualiteit vrij slecht. Van vlas was de oogst matig. De qualiteit heeft vooral in het zuiden des lands sterk geleden, doch het gewas was daar reeds te voren tegen hooge prijzen verkocht. Paarde- en andere boonen geven in het zuiden slechts een matig beschot. Van bruine boonen is de oogst matig, terwijl die van haver (oogst 1909) vrij goed genoemd wordt. Blauw maanzaad geett een vrij goeden oogst. Omtrent de consumtie-aardappelen wordt medegedeeld, dat de opbrengst en qualiteit van dat gewas, tot dusver niet tegenvallen, hoewel de verwach tingen omtrent den oogst niet hoogge spannen warende stand is in deze provincie vrij goed. Van suikerbieten is de stand vrij goed. De uien geven overal een vrij goede opbrengst, doch ook de hoedanigheid van dat gewas laat dikwijls te wenschenover. De stand van jonge karwij is goed, die van mangelwortels en koolrapen vrij goed of goed. De klavers staan voldoende. Wat het grashooi 2e snede aangaat, daarvan heeft men in deze provincie zeer weinig hooi geoogst, terwijl van klaverhooi, 2e snede de oogst matig was. Door het gerechtshof te 's Gravenhage is de gevangenisstraf van één maand, wegens wederspannigheid opgelegd aan A. de V. en C. H., werklieden te St. Jansteen, verminderd tot veertien dagen. zijne mededeeling, misschien leeft Richter Dog, wellicht komt hij vroeg of laat voor dèn krijgsraad. Mag ik van dit ziekbed opkomen, dan zal ik daar verhalen wat ik u nu heb gezegd en alles aanwenden om zijne vrijspraak te bewerken of zijn vonnis te verzachten. Maar als ik er dan niet meer ben, dan bid ik u, om de zaak van Richter u aan te trekken, en aan de leden van den krijgsraad over te brengen, alles wat ik op mi|n sterfbed omtrent deze zaak heb beleden.* Wordt vervolgd AXEL, 8 October 1909 Opder het personeel der brandweer is een groote verandering aangebracht. Behalve dat tot opperbrandmeester is benoemd de heer C. van den Broeke, gemeente-opzichter alhier, zijn niet minder dan 57 personen eervol ont slagen, wegens ouderdom, enz., waar voor in de plaats zijn benoemd 57 jonge krachten. Het spreekt van zelf, dat hierdoor verschillende betrekkingen in andere handen zijn gegeven. Morgenavond halt vijf zal een oefenini worden gehouden met geheel het per soneel. In de j.l. Dinsdag gehouden ge meenteraadsvergadering zijn de op centen op de personeel^ belasting niet gebracht op 14 pCt. maar op 40 pCt. Ook is de pomp aan den hoek van Noord- en Lauge Weststraat niet her steld, maar hesteld. Dit naar aanleidin van een paar ons gemaakte opmerkingen Gisteren had ten overstaan van den plaatsvervangend notaris J. A. Dregmans alhier bij den heer P. Koole ten verzoeke van zijne principalen, de verkooping plaats van 1 hectare 64 aren 25 centiaren bouwland, gelegen in den Beoosten- en Bewestenblijpolder, ge meente Axel. Kooper werd dhr. W. Dieleman Fz., landbouwer te Ter Neuzen voor 1300 den hoop benevens 550 voor boomprijs en de onkosten. Te Sluiskil heeft zich bij een driejarig kind kinderverlamming voor- Te Zaamslag zijn opgespoord de daders van een Zaterdagavond gepleeg- den diefstal van appelen uit den boom gaard, benevens van een daarin loopend konijn, van den landbouwer K. de Koeijer Kz. Het waren de veldarbeiders J. K. en J. v. C., die het feit bekenden. Het reeds doodgeslagen konijn is in beslag genomen. Gisteren hield de af deeling „Axel" der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij te Ter Neuzen eene algemeene vergade ring, welke slechts door een 20-tal leden bezocht werd. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, dhr. Ph. J. van Dixhoorn te Axel werden de notulen gelezen en goedgekeurd en deed de secretaris, dhr. W. Dieleman Pz. te Axel mededeeling van de toetreding van 5 nieuwe leden. Onder de ingekomen stukken was behalve circulaires van verschillende verzekeringsbanken en verslagen van keuringscommissiën, een aanvrage tot deelneming aan den cursus voor hoef beslag te Brussel voor den smidsleerling A. Schieman Cz. te Axel. Het bestuur heeft gemeend dit ver zoek te mogen inwilligen en de voorz. durft persoonlijk die school met warmte aanbevelen. Hij vindt het jammer dat niet meer van dat onderwijs genoten wordt en heeft er met den Directeur eens over gesproken of het niet mogelijk was voor de prov. Zeeland zoo'n school te stichten. De Directeur heeft hem daaromtrent onlangs bericht, dat hij persoonlijk gaarne onderricht zou geven in Holland en ook de daartoe noodzakelijke toe stemming der Belgische regeering wel zou verkrijgen. De kosteu raamde hij op een paar duizend gulden. Dhr. Joh. de Feijter van Zaamslag vindt het plan zeer schoon, maar ziet bezwaar in het succes voor de paardenfokkerij. De Holl. keurmeesters spreken over het algemeen hunne af keuring uit over de door ons geroemde wijze van beslaan, zoodat .we voor den handel geen succes hebben, als geen prijzen worden toegekend. De Voorz. meent echter, dat vol houden wel tot overwinning zou leiden. Nog is ingekomen eene mededeeling van den Raad van Overslag, dat zij niet wenscheu mede te werken aan de plaatsing van een spreekcel voor den telephoondleust, als zijnde van te weinig belang voor die gemeente. Daarentegen deelden de gemeentebesturen van Koe wacht en Zaamslag mede, dat besloten was de plaatsing eener spreekcel voor die gemeenten aan te vragen. De Voorz. deelt mede, dat bekend is, dat dhr. Lovink, directeur-generaal van den Landbouw, als zoodanig is afgetreden en naar Indië vertrekt. Omdat de Landbouw in het algemeen zooveel aan den heer Lovink te danken heeft, is door de voormannen op land en tuinbouwgebied een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, gelden te ver zamelen, ten einde den heer Lovink bij zijn vertrek naar Indië een nationaal huldeblijk aan te bieden. Daarom is ook bij de atdeeling Axel een schrijven ingekomen van dat comité, vergezeld van inteekenlijsten, waarop voor niet meer dan 25 cent mag worden getee- kend Spr. kan niet anders dan dit plan toejuichen, en wil de leden per soonlijk aansporen tot steun, omdat ook deze omgeving veel aan dhr. Lovink te danken heeft. Toch ziet hy er be zwaar in met lysten rond te gaan of ter teekening te leggen, hij acht het practischer wat ook in Goes werd ge daan, dat de afd. in zijn geheel b.v. 10 geeft. Het bestuurslid, dhr. L. de Koeijer was er tegen. Hij wilde niets te kort doen aan het goede door dhr. Lovink gesticht, maar vond zulks in zijn be trekking plicht. Hij vraagt waar ten slotte de grens blyft van zulke betoogingen. Bovendien heeft de heer Lovink het totaal niet noodig, terwijl uit de wer kende standen eerlang dagelijks om hulp wordt geroepen door hen, die het zooveel meer noodig hebben. Hij wil daarom ieder vrij laten te geven, maar is er tegen, dat de afdeeling zulks doet. De Voorz. merkt op, dat het niet om geldelijke offers te doen is, getuige de kleine bijdrage, waartoe bepaald wordt, maar meer om het huldeblijk een natio naal karakter te geven, door zooveel mogelijk 'deelname te vinden. Het bestuurslid, dhr. Dees zegt dat de afd. geen 10 mag geven, omdat er stemmen opgaan, die niet met het voorstel van den voorz., noch met dat van het comité sympathiseeren en daarom stelt hij voor dat ieder de ge legenheid gegeven worde om eene bij drage te storten. Indien dhr. Lovink een huldeblijk in ontvangst neemt, zal hij zeker niet verlangen, dat het ge schonken wordt, door menschen, die het liever niet deden. De Voorz. beaamt zulks, maar wijst op de moeilijkheid van collecteerén. Na nog eenige discussie wordt met 14 tegen 7 stemmen besloten, dat de afd. 10 uit de kas geeft. Punt 5 behelst een aanvraag van de vereeniging Agricultura" te Hoek om subsidie. De Voorz. licht de aanvraag toe en deelt namens het bestuur mede, dat men er niet op in wenschte te gaan. Die vereeniging heeft reeds tweemaal 30 per jaar ontvangen, voor één landbouw- onderwijzer, terwijl er drie in de afd. zijn. Het bestuur stelt daarom voor 10 te geven. De secr. deelt mede, dat de twee overige onderwijzers geen aanspraak wenschen te maken op die 20, en er voor zouden zijn, dat daardoor het onderwys te Hoek gehandhaafd bleef. Dhr. F. Zonnevijlle te Axel, bevestigt dit maar is persoonlijk tegen die subsi die. Hij meent dat de vereenigingen wat meer op eigen beenen moesten staan, daardoor zou het onderwijs zelve meer gewaardeerd worden. Het bestuurslid, de heer A. Wolfert meent, dat de vereeniging niet kan bestaan zonder dien steun. De Voorz. zegt, dat het geld niet uit de kas gaat, maar door het hoofdbestuur wordt vergoed en is er wel voor sub sidie te geven hij brengt het bestuurs voorstel in stemming dat wordt aange nomen met 12 tegen 8 stemmen. Hierna deelt de secr. mede, dat het gemeentebestuur van Axel heeft be sloten om voor dit jaar de paarden- en veemarkten nog eens te houden, maar plan heeft om daarna alleen de jaar lij ksche veemarkt te houden en voor de overige markten alleen palen wil doen plaatsen, terwijl dan de afdeeling „Axel" voor publiciteit en premiën moet zorgen. De afd. zal dan daarvoor 150 subsidie ontvangen. De Voorz. herinnert aan de instelling dier markten en zegt dat de gemeente Axel met haar voorstel alleen de be doeling heeft om de hooge kosten die zij voor publiceeren moet maken en de afdeeling zou kunnen missen, te vermijden. Overigens blijft de toestand zooals die was. De secr. merkt nog op, dat de markten onder contóle van het gemeentebestuur blijven staan en dringt aan op aan neming, omdat anders de gemeente Axel de onderhandelingen afbreken en de markten te niet zullen gaan. Bjj stemming wordt met 15 tegen 4 stemmen besloten de subsidie te aanvaarden. Alsnu is aan de beurt punt 7, verzoek aan de Regeering om Tijkskeuring voor de weegbruggen. De Voorz. bespreekt de wenschelyk- heid van scherpe controle. N u worden de weegbruggen gekeurd door iemand, die door particulieren is aangesteld en bovendien zelf leverancier van weegbruggen is eene keuring, die vaak eenzijdig geschiedt. Dhr. P. de Klerk te Axel, vraagt hoe zoo'n rijkskeuring moet gebeuren. De Voorz.Dat zullen deskundigen wel uitmaken. Stemming hierover is overbodig, want het is méér de bedoe ling om de vraag, die reeds gedaan is, maar eens op te wekken. Dhr. De Klerk vnd. is overtuigd van de slechte keuring van nu, maar zou toch tegen Rijkskeuring zijn, indien niet een commissie van twee personen (landbouwers), werd benoemd, die toe zicht op de keuring had. Met de geruststelling dat in een Rijks ijk- of keurmeester, die nu maten en gewichten controleert, wel voldoende vertrouwen kan gesteld worden, acht de voorz. dit puut afgehandeld. Op het tweetal voor de benoeming van een lid van de commissie van toezicht op 's Rijks proefvelden worden na stemming geplaatst de h.h. Ph. J. van Dixhoorn te Axel en A. Wolfert te Hoek. Niemand meer het woord verlangend wordt hierop de vergadering gesloten. Tot kapelaan te Breda is benoemd de heer A. A. van Eekelen te Koewacht en in zijne plaats is benoemd de heer Preyers, thans priester aan het Se minarie. Bij kon. besl. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst mr. G. W. F. Wentholt, eerv. ontslagen ambtenaar van het O. M. bij het kanton gerecht te Apeldoorn. Met ingang van 1 October 1909 zijn bevorderd tot de 2e klasse de kommiezen 3e klasse bij 's rijksbelastin gen J. J. Ie Grand te Oostburg, J. M. van Oyen te Sluis, A. I. Cambier en I. Risseeuw te Sas van Gent en C. J. Lambrechtse te Philippine. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 10 October 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholta. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Vooriber. H. Avondmaal.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lamme'rtsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. M. Uijtenhoudt (van Zaamslag). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2