No. 53. Zaterdag 9 October 1999. Jaar"" W DE &DDI, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen. F. DIELEMAA, Binnenland. FEUILLETON. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. Kamerverkiezing Breukelen. De uitslag van de Dinsdag in het district Breukelen gehouden stemming roor de Tweede kamer is de volgende Aantal kiezers 7758. Aantal uitge brachte geldige stemmen 6675. Gekozen Mr. F. H. de Monté Ver Loren (antir.) met 3514 stemmen. Mr. J. B. L. C. C. de Wykerslootde Weerdesteyn (r.-k.) kreeg 3161 stemmen. De uitslag van de stemming op Woensdag 22 September was als volgt Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420. Volstrekte meerderheid 3211. Mr. J. B. L. C. C. de Wykerslootde Weerdesteyn (r.-k.) kreeg 2625 stemmen, Mr. F. H. de Monté Ver Loren (antir.) 1772, Mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) 1070 en Mr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.-hist.) 953. De nieuwe Gouverneur-Generaal. Er is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het 1ste Hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Neder- landsch-Indië voor het dienstjaar 1909 met 80.000, ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de uitzending van den nieuw benoemden gouverneur generaal van Nederlandsch Indië. Naar gewoonte is gerekend op 60.000 voor kosten van uitrusting en op f 20.000 voor reiskosten naar Indië en trakte ment gedurende de reis naar Indië. Op 4 Januari 1910 en volgende dagen zal te Arnhem het vergelijkend 88) Tijmen ging een oogenblik zitten met het hoofd in de hand. »Den hemel erven neen, neen, dat zal ik niet mompelde hij. »Maar 't is hier toch ook eene hel vervolgde hij en sprong op Spoedig was het geweer nu geladen, Tijmen greep den haan en met knetterend geluid haalde hij dien over. Toen nam hij de tromp in den mond, lichtte den voet op, om dien op den trekker te zetten, maar, eer zijn teen oogden trek ker had aangeraakt, daar wordt de deur van het vertrekje opengerukt en Jan Abels itaat voor hem. Tijmen, dus overrompeld, laat het geweer glippen, dat kletterend tegen den steenen vloer valt. »Dus met zeven honderd gulden zijt ge voorloopig te redden ?c fluistert Jan Abels, terwijl hij zich heen buigt over het bed van zijn buurman, die na eene heete koorts doorgestaan te hebben, nu eindelijk zich weer beter gevoelt en bij Zijne volle kennis is gekomen. »Ja zeven honderd maar waarom spreekt ge met mij Ik ben uw vijand ik heb u ongelukkig gemaakt zeg is de kooi vernield geheel ver woest examen voor kommies der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen worden gehouden ter vervulling van 156 plaatsen, welke in 1910 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toe gelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1910 den vollen ouderdom van 22 jaren bereikt en dien van 28 jaren niet overschreden hebben en de lichamelijke geschiktheid voor den actieven diensc der belastingen bezitten. Nederland en Venezuela. In het de vorige week verschenen Oraujeboek met mededeelingen over de bemoeiingen van ons departement van buitenlandsche zaken wordt om trent de moeilijkheden met Venezuela nog het volgende medegedeeld, nadat de minister het gebeurde met dr. Paul heeft vermeld De weigering' der Venezolaansche Regeering om door haar ratificatie het protocol als van kracht te beschouwen, is ongetwijfeld voor den ondergetee- kende een groote teleurstelling geweest. Het recht daartoe mag hij aan die Regeering niet ontzeggenaan hem is dan ook door de terugroeping van den gezant, op wiens woord ia deze ten onrechte vertrouwd was, de voldoening gegeven, die gevraagd kon worden. Intusschen meent hij aan den thans in het leven geroepen stand van zaken evenmin een te groote beteekenis te behoeven te geven en bestond er met name geen aanleiding om in de troon rede voor Venezuela een voorbehoud »Neen, de kooi is bij tijds gered O, dat 's goedIs niets bedorven Wie heeft de kooi gered ■God 1* ,God Abels ik b,en een groot zondaar ^De Heer heeft geen lust in den dood des zondaars, maar daarin, dat hij zich bekeere en leveDat heeft de Heer ook u willen toonen. Bekeer u tot Hem Er volgde een korte pauze. Daarop hernam Abels: »Hier hebt ge uwe beide tabaksdoozen terug. Gij zult daarin de som vinden, die gij noodig hebt, om u uit deu eersten nood te redden. Blok zag met wilden blik beurtelings naar de beide doozen en naar zijn buur man. Eindelijk opende hij ze, en vond daarin aan bankpapier de benoodigde som. Hij sprak geen woord maar beefde en hijgde zonder 't hoofd op te beuren. Eensklaps grijpt hij de hand van zijnen vijand en barst in heete tranen los. 't Waren van die tranen, die, zooals Jezus heeft gezegd, Gods engelen in den hemel blijde doen juichen XVII. Ferdinand was bijzonder in zijne nopjes. Zijn gelaat straalde van vreugde en tus- schenbeiden wreef hij zich met een zeker welbehagen in de handen. Hij ver wachtte dien avond visite, of, zooals hij 't zelf noemde, daar zou een soireé de kooi zijn. Ziet, met hoeveel opge te maken waar gezegd werd, dat de betrekkingen met vreemde mogend heden van den meest vriendschappe- lijken aard zyn. MetVenezueL waren de diplomatieke betrekkiugen krachtens het protocol hersteldnu dat protocol niet in kracht getreden is, zijn dus ook die betrekkingen evenmin hersteld Een dusdanigen toestand behoeft echter evenmin als een van onvriendsci)appe- lijken aard beschouwd te worden en de Minister blijft zich dan ook vleien dat, indien Venezuela stappen doet tot het openen van nieuwe onderhande lingen tusschen dé beide staten vol doende zich verbeterd heeft, om een vruchtbare samenspreking in uitzicht te kunnen stellen. Dezerzijds werd nog den 28 Juni aan de Venezolaansche Regeering medege deeld dat het wapenbord van haar consulaat te Willemstad, waarvan zij te vorigen jare had beweerd dat het was afgerukt en vernietigd door de be volking van Curasao, door den nieuwen consul ongeschonden was teruggevonden achter een trap in de kanselarij van zijn voorganger. Het komt den minister niet wensche- lijk voor eenige mededeeling te doen aangaande de trouwens goeddeels be kende bewegingen van ex-president Castro. Hij mag volstaan met de verzekering dat te dier zake, zooals trouwens door loopend betreffende de onderhavige moeilijkheden, door hem overleg is ge pleegd met de andere bij Venezolaansche aangelegenheden belang hebbende mo gendheden. Ook ter zake eenèr vordening op de Venezolaansche regeering van een Nederlandsch onderdaan wegens het vernielen van diens eigendommen te Caracas schijnt het oogenblik voor mededeelingen nog niet gekomen. Door het „Correspondentiebureau" is het volgend communiqué van de pers „In verband met mededeelingen, in de Pers voorkomende, alsof het te ver wachten vertrek van den directeur- generaal van den landbouw, den heer Lovink, het gevolg zou zijn van een minder goede verstandhouding van dezen hoofdambtenaar met het hoofd van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, hebben wij ons te bevoegder plaatse om inlichtingen gewend. Ons werd toen medegedeeld, dat van een minder goede verstand houding als bovenbedoeld, geen sprake is geweest." Krachtens de machtiging, aan het dagelijksch bestuur van de Maatschappij tot beoordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland te Kruiningen verleend op de Algemeene Vergadering, is te Middel burg opgericht de Zeeuwsche Landbouw Onderlingedie zich volgens hare statuten aangesloten heeft bij de Centrale Land- bouw-Onderlinge te Amsterdam. Binnen enkele dagen zullen aan alle leden van de Maatschappij de noodige stukken worden toegezonden betreffende deze onderlinge landbouwongevallen wektheid hij de toebereidselen maakt tot het feest! Hij veegt den vloer aan, boent de tafel en de stoelen af, en maakt zijn lampje schoon. Vooral echter besteedt hij veel tijd om de middelen tot verwarming van 't lokaal prompt in orde te houden. Nu, dat mocht waarlijk wel, want het vroor sinds eenige dagen fel, en zijne gasten zouden op schaatsen bomen. Maar wie waren dan toch die gasten Jan Abels en zijn zoon, de sergeant. Hendrik was voor een paar dao-en met verlof overgekomen en moest nu natuurlijk een avondje in de kooi bij zijn goeden vriend Ferdinand door brengen. Men moet, zooals Ferdinand, zoovele dagen en weken een kluizenaars leven geleid hebben, om zich te kunnen voorstellen, hoe het vooruitzicht op dat gezellige avondje hem verheugde, en met wat blij verlangen hij de Zon naar de onbewolkte kimmen neigen zag. Tegen half acht arriveerden de gasten. De ontmoeting tusschen Ferdinand en Hendrik was recht hartelijk. Geen van beiden kon in de eerste oogenblikken veel spreken, vooral Ferdinand was diep geroerd, toen hij de hand van zijnen vriend mocht drukken. Zoodra men zich om 't knappend haardvuurtje had geplaatst, zei Hendrik»Ik heb be langrijk nieuws voor je. Ik moetje wat van Knokers vertellen,c »Van Knokers? Van den mau, die mij al dit leed berokkend heeft?* »Ja, maar kijk nu zoo boos niet, want Knokers is uw vijand niet meer. Maal laat mij alles geregeld vertellen.* Eu nu verhaalde Hendrik het volgende Eenige weken geledeD werd Knokers aangetast door eene ziekte, die-spoedig in hevigheid toenam en zoo erg werd, dat men voor zijn leven bezorgd begon te worden. Hij zelf begon in te zien, dat hij van dit krankbed waarschijnlijk niet weer zou opkomen, en vroeg op zekeren avond aan den chirurgjjn-majoor, of deze zoo goed zou willen ziju, hem eens een dorniné te zenden. Den vol genden dag reeds kwam de oude dorniné Gerding aan de kribbe van den zieke. En nu vertelde Knokers aan den grijzen leeraar, dat hij zich zoo bezwaard ge voelde over zijne handelwijze jegens u. Hij verklaarde, dat hij u ongelukkig had gemaakt, dat hij u tot wanhoop had ge- bracht en waarschijnlijk de oorzaak was van uwen vroegtijdigon dood. Zonder zich zeiven te verontschuldigen beleed hij, hoe hij u altijd gesard en geplaagd en u eindelijk er moedwillig toe gebracht had om hem een slag toe te brengen. En opdat deze schuldbelijdenis te meer kracht mocht hebben, herhaalde hij die in tegenwoordigheid van zijne kameraden, die op dien noodloUigeu dag getuigen waren geweest van dat tooneel bij de Ganzen kolk, en verzocht hen, dat zij zijne verklaring mochteu staveu en be vestigen. Misscnien, zoo besloot Kuokers

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1