1 BERICHT Advertentiën. L. B. A. Rolö-Dronkers, BERICHT. UITGESTELD. zielen de tractementen op te voeren tot f 1500, voor den secretaris is het niet noodig daar deze toch f1400 inkomen heeft omdat hij ook is ambtenaar van den Burg. Stand. Dhr. Kruijsse: Er staat in de ge meentewet dat het salaris door Ged. Staten wordt geregeld, ook wordt er in het door U genoemd prov. blad ge sproken, naar ik meen, over den Secre taris. Dhr. de Feijter: Daar loopt het hier niet over. Dhr. Kruijsse wil niet meewerken aan een besluit, waarvan hij zeker weet dat het niet goedgekeurd wordt. Inmiddels blijkt uit de voorlezing van genoemd prov. blad dat Ged. Staten, indien zulks noodig is, zelf het voorstel zullen doen, om in verband met de bevolking het tractement van den Burgemeester te verhoogen. Dhr. Kruijsse zegt dat Ged. Staten na de a.s. volkstelling wel zullen komen, indien het noodig is en rekening zullen houden niet met het aantal kinderen van den Burgemeester maar met het aantal inwoners. Dhr. Smies gelooft ook dat Ged. Staten, indien zulks uit de volkstelling blykt, wel maatregelen zullen nemen. Dhr. de Feijter zegt dat het werk van den Voorz. steeds toeneemt, en maakt nog de opmerking dat het eind cijfer van de begrooting geen verande ring zal ondergaan door de verhooging met 200 van de jaarwedde des Burge meesters. Dhr. Kruijsse wenscht bij stemming uitgemaakt te zien of het voorstel van dhr. de Feijter in omvraag komt. Dhr. de Feijter zegt daar vierkant tegen te zijn omdat zijn voorstel ge steund wordt, hij wenscht het in om vraag te brengen. Het voorstel van dhr. de Feijter om de jaarwedde met f 200 te verhoogen wordt verworpen met 7 tegen 3stemmen. Voor stemden de heeren Dieleman, de Feyter en Dregmans, tegen de hh. Lamaltre, F. Dekker, Wolfert, Kruijsse, Van Driel, Smies en P. Dekker. Bij het behandelen van het punt der begrooting kosten voor „straatvèrlich- ting" zegt dhr. de Feijter dat de benzine ter hoeveelheid van 1200 Liter, 6 cent goedkooper is aangenomen dan verleden jaar dat is 72 gulden. Hij vraagt of die post nu niet met 70 kan worden verminderd. Dhr. Lamaltre zegt dat dit jaar de lantaarns een halve maand vroeger gebrand hebben en een halve maand langer zullen branden. Hij ontraadt dien post met 70 te verminderen. Dhr. Kruijsse zegt dat het vrijwel hetzelfde is of op den post van de straat verlichting 50 overblijft en of die gebracht worden op den post „Qnvoor- ziene uitgaven." Het voorstel om met 50 te verlagen wordt aangenomen met ,6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de hh. Diele man, de Feijter, Dregmans, F. Dekker, Wolfert en Smies, tegen de hh. Lamaltre, P. Dekker, Kruijsse en Van Driel. Door B. W. was op de begrooting de jaarwedde van den gemeenteop zichter met f 50 verhoogd en gebracht op 450. Dhr. Wolfert meent dat f 400 genoeg is, hij is verleden jaar ook pas verhoogd. Dhr. De Feijter was deze gedachte aanvankelijk ook toegedaan, maar is van gedachte veranderd nu hij met zooveel lof over van den Broeke heeft hooren spreken wat door hem al is gedaan in het belang der gemeente, daarom zal hij voor de verhooging I stemmen. In stemming gebracht wordt het voorstel tot verhooging aangehouden tot de volgende vergadering omdat de I stemmen staakten. Voor stemden de hh. Lamaltre, de I Feijter, Dregmans, P. Dekker en van Driel, tegen de heeren Dieleman, F. Dekker, Wolfert, Kruijsse en Smies. Beambte begraafplaatsDeze post werd met 40 vernoogd. Dhr. Smies Is daar niet tegen maar vraagt of die man behoorlijk zijn plich ten nakomt. De Voorz. zegt dat hij wel eens blij ken heeft gegeven niet in de goede richting te sturen en steeds gaf hij reden op dat het loon te laag was, nu echter het loon wordt verhoogd zullen we maar in het stille vertrouwen leven, dat hij goed zal oppassen, terwijl B. W. er zijn om steeds toezicht uit te oefenen. Onderhoud Graafjansdijk en Spuipad, f240: Dhr. de Feijter vraagt of dat bedrag niet te laag is, omdat altijd klachten komen over het Spuipadje. De Voorz. zegt dat B. W. meenen dat het bedrag voldoende is. Dhr. Dieleman vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen om een weinig sintels gereserveerd te houden aan het eind van het padje. De Voorz. hoopt hiermede rekening te houden. Dhr. de Feijter beveelt de coöpera tieve fabriek te Sas van Gent als leve rancier van de sintels aan. Versiering straten, pleinen enz.Dhr. Smies zegt dat B. en W. naar hij ge hoord heeft van plan zijn om aan den Doorndijk banken te zetten, hij ziet het nut daarvan niet in. De Voorz. zegt Ingeval er gebruik van den post wordt gemaakt hij van plan zou zijn om rustbanken te doen maken op de mooiste wandelwegen. Dhr. Wolfert verklaart zich daar glaa tegen. Dhr. Kruijsse zegt niks van dat plan te weten, en kan hier wel verklaren dat de meerderheid van B. en W. er tegen is. De Voorz.Ik ben nu eenmaal met het booze idéé behept om Axel te ver fraaien, maar heb tot op heden nog niet veel medewerking ondervonden. De raad behoeft echter niet ongerust te zijn dat er veel banken zullen ver rijzen. Dhr. de Feijter vraagt wat de plannen zijn van B. en W. omtrent het plaatsen eener gasfabriek. De Voorz. zegt dat de bedoeling is eene commissie te benoemen die een onderzoëk zal instellen. Dhr. de FeyterWie heeft de con cessie gevraagd. De Voorz.Dhr. Van den Berge te Venlo. Dhr. Smies ziet er voor zoo'n kleine gemeente als deze wel eenig bezwaar in. Dat hangt af van het rapport dat de commissie van onderzoek zal uitbrengen, en hoeveel aansluitingen er zullen zijn. Dhr. Smies wijst op Goes waar de raadsleden het gaslicht wilden laten varen, en electrisch licht in de plaats wilden. Dhr. Kruijsse zegt dat daar eene gasfabriek staat uit de dagen van Olim. Verder wyst spreker op Hulst, die thans al van hare fabriek een zuiver inkomen heeft van 600, en dat zoo'n kleine gemeente. Verlichting, verwarming en schoon houden schoollokalen j 660 Dhr. de Feijter vindt dat tamelijk hoog. Hij heeft met den Burgemeester van Zaamslag gesproken, en die ver- i telde hem dat de 3 schoolgebouwen in de gemeente nog samen niet zooveel kosten. De Voorz. weet dit niet en kan alleen zeggen, waarvoor het geld be steed wordt n.l. 415 aan brandstof, f 200 aan onderhoud en 45 aan olie, lampeglazen enz. Dhr. de Feyter vraagt of op de som van 200 niet bezuinigd kan worden, hij Vindt het nog al veel. Hoe wordt daarmee gehandeld. De Voorz. De Jonge is daarvoor benoemd, maar willen de raadsleden het publiek aanbesteed zien, dan moeten ze zich verklaren. Dhr. KruijsseMaar De Jonge is niet tijdelijk benoemd, kunnen we die maar zoo aan den dijk zetten. Dhr. Smies vraagt of dat indertijd niet publiek is aanbesteed? De Voorz. stelt voor dat B. W. dit onderzoeken, waartoe wordt besloten. Commissie tot wering van schoolver zuim geraamd op f120: Dhr. de Feijter vindt dit te hoog en stelt voor dit te brengen op f 75, en het aantal leden op 5. In Zaamslag zei de Burgemeester dier gemeente, is het ook zoo, daar is het presentiegeld f50 en de secretaris krijgt f 25. De Voorz. raadt aan alleen den post te verlagen en niet het ledenaantal, dan moeten de leden zelf maar weten, hoe ze het presentiegeld verdeelen. Dhr. Kruijsse zegt dat het presentie geld is f90, de belooning voor den se cretaris 10 en voor den bode f10. Dhr. de Feijter acht een bode niet noodig, hij vraagt of de secretaris dat werk niet kan doen. Dhr. Dieleman vraagt of er geen voorschrift is omtrent de vacatie? De Voorz.Neen. Dhr. Kruijsse geeft in overweging het te laten zooals het is, te meer omdat hier zoo weinig menschen te vinden zijn die in zoo'n commissie zitting willen hebben, en als ze bedanken dan komt het op den nek van B. en W. Dhr. de FeijterDat heeft u bij de vergadering der onderzoekscommissie ook al gezegd, maar de menschen zijn geen mummi's. Dhr. Kruijsse Als er geen commissie meer bestaat dan zullen de menschen gaan denken dat ze hunne kinderen vrij thuis kunnen houden. Hij raadt nogmaals aan het bij het oude te laten. In stemming gebracht wordt het voorstel-De Feyter met 7 tegen 2 st. verworpen. Voor stemden de h.h. de Feijter en Smies, tegen de h.h. Lamaltre, Dieleman, de beide Dekkers, Wolfert, Kruijsse en Van Driel. Buiten stemming de heer Dregmans. Landbouw, Handel en Nijverheid Dbr. de Feijter komt terug op zijn voorstel om alleen de jaarmarkt en de paardenmarkt in Januari aan te houden en alle andere veemarkten af te schaf fen, terwijl hij de premie voor paarden zou willen aanwenden bij de in Januari te houden paardenmarkt. Dhr. Dieleman is er tegen om de paardenmarkt in Mei af te schaffen, dat deze laatst niet slaagde is te wijten aan het toeval dat deze markt juist samenviel met de markt van St. Nico- laas, waar meer dan 1100 frcs. pre- mieën werden uitgeloofd. Als de Z.L.M. subsidie krijgt en er kunnen premies gegeven worden dan zal de markt zeker verbeteren. Hij hoopt dat de Raad zal toestaan eene subsidie van f150. Dhr. Kruijsse wil de markten behou den zooals ze nu zijn, eene subsidie te verleenen aan de Z. L. M. van 150 en de premies voor paarden voor de jaarlijksche veemarkt te doen vervallen en die te besteden bij de paardenmarkt in Januari, en te bepalen dat de mark ten zullen worden gehouden onder goedkeuring van B. en W. Het voorstel van dhr. de Feijter wordt verworpen met 7 tegen 3 st., terwijl dat van den heer Kruijsse wordt aan genomen met 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de h.h. Dregmans en de Feijter. De Voorz. deelt mede dat de geld- leening tegen 33/4°/0 is kunnen ge sloten worden. Tevens deelt hij mede dat de toestemming niet kan worden verkregen om de gelden belegd op het grootboek op te vragen en daarmede leeningsgeld af te lossen. Ged. Staten namen hiermede genoegen. Op eene vraag of het niet wensche- lijk zou zijn eene belasting op de honden in te voeren, moeten B. en W., dit ontraden aangezien zulks toch niet veel zal opbrengen. Dhr. de Feyter vindt het jammer dat B. en W. niet kunnen besluiten die belasting te heffen omdat het een bron van inkomsten worden kan, wanneer men ten minste niet te veel ontheffingen verleent. In Zaamslag brengt het 300, in Ter Neuzen 700 ên in Goes 844 op, met een uitgave voor Goes van ƒ25. Vroeger heb ik deze heffingen en ook die op de publieke vermake lijkheden al eens voorgesteld, en geen steun ondervonden, maar ik zal hier niet verder op in gaan, want ik loop niet graag twee maal met mijn hoofd tegen den muur. Hiermede was de hondenbelasting geschoven van de baan. XI. Wijziging verordening opeenten personeele belasting. B. en W. stellen voor de opcenten op de personeele belasting te brengen op 14%. Dhr. de Feijter zegt dat ons perso neele belastingbiljet er langzamerhand zal beginnen uit te zien als een pas poort met roode letters als men eens nagaat dat de provincie ook al tot 25% gaat verhoogen. De Voorz. meent dat dhr. de Feijter zich wel wat te pessimistisch uitdrukt, we hebben toch van de regeering.eene nieuwe regeling dezer belasting in uitzicht, dat is toch een lichtpunt. Dat de Raad het voorstel doet om eene commissie te benoemen tot onderzoek hoe te geraken tot eenige nieuwe be lastingheffingen. Dhr. de Feijter wil dit gaarne aan B. en W. overlaten, daar hem gebleken is, dat het met onwillige honden slecht hazen vangen is. RondvraagDhr. F. Dekker wijst op .den slechten toestand van het buiten wegje, alles wordt daar in de sloot ge worpen, koolstronken, enz. Hij vraagt of de vuilniskar daar ook komt. De Voorz. zegt, dat het plan bestaat om daar ook een riool te leggen. Van twee eigenaars hebben we al buizen, van de eene 40 en van de andere 25. Wij wachten slechts op voldoende ant woord van de familie, die voor de helft eigenaar dier sloot zijn. Dhr. Dekker zegt, dat het daar zeer zou verbeteren, wanneer die sloot dicht was. De Voorz. zegt, dat ook het plan daartoe bestaat om de sloot te dempen. Niemand meer het woord verlangend wordt de vergadering gesloten, en over gegaan tot het houden eener geheime zitting tot het behandelen van het laatste puntVaststellen begrooting schoolgelden. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wed. in den ouderdom van ruim 95 jaren. Uit aUer naam, J. G. G. ROLFF. Axel, 4 Oct. 1909. De taak wordt voorloopig op den- zelfden voet voortgezet. De VERKOOP van het HUIS ten verzoeke van JAN STURM te Zaamslag, op Woensdag 8 October a. s. is Axel. J. A. DREGMANS, plaatsverv.-Notaris. De VERKOOPING op Donderdag 7 Oct. a.s., zal wegens sterfgeval plaats hebben by P. KO0LE ie #*xeii n dus niet in het Hötel liet Gulden Vlies. Axel. J. A. DREGMANS, plaatsverv.-Notaris.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 5