Axelsche Courant bijvoegsel Woensdag 6 October 1909. No. 52. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN De fraude bij de Rijkspostspaarbank. Het bedrag, waarvoor de adjunct- commies der Rijkspostspaarbank te Amsterdam door vervalsching van zijn spaarbankboekje zich wederrechtelijk heeft bevoordeeld, bedraagt een paar duizend gulden. Geen mislukte speculatie maar minder gunstige familieomstandigheden schij nen aanleiding tot het vergrijp hebben ge geven. Zoodra eenig vermoeden van begane onregelmatigheden rees, heett de be trokken ambtenaar zich in overleg met een zijner collega's, tot den directeur gewend, ten einde de vroeger begane fout te herstellen zonder dat de buiten wereld er mede gemoeid zou worden. Hierop is schorsing door den directeur Inmiddels is een aanzienlijk bedrag van het ontvreemde reeds teruggestort, meldt de Tel. Te Nieuw Buinen is Vrijdag door het springen van den oven een hevige brand ontstaan in de glasfabriek van de firma Bakker. Een 60-tal arbeiders, waaronder veel kinderen, moesten door de vlammen vluchten. De fabriek brandde totaal af. Persoonlijke ongelukken hadden ver moedelijk niet plaats. Tramongeluk. Vrijdagmorgen om streeks negen uur wachtte de paarden tram welke van het station Zeist naar Driebergen rijdt, op de van Driebergen komende stoomtram. Het wachten scheen den bestuurders van de paarden tram wat al te lang te wachten, al thans zoo luiden de inlichtingen maar op goed geluk werd weggereden. Bij de bocht reed hierop de stoomtram in volle vaart op de paardentram. Het paard brak alle vier de pooten en moest onmiddellijk worden afgemaakt. De koetsier sprong van den wagen, de conducteur werd door glassplinters aan het gelaat gewond, twee vrouwen die in de tram zaten, werden bewusteloos weggedragen. De paardentram werd geheel in elkaar gereden. Geneeskun dige hulp werd onmiddellijk ingeroepen. De politie begaf zich onmiddellijk naar het terrein om een onderzoek in te stellen. Daaruit bleek dat de be stuurder van de paardentram meende, dat de stoomtram al lang voorbij was, terwijl deze juist 20 minuten te laat was. Ook bleek nader dat een der vrouwelijke passagiers, de 13-jarige Johanna Jonkers,'die op het voorbalkon stond, zeer ernstig gekwetst wTas. Zij was n.l. van de stoomtram gesprongen, kwam met een smak tegen de steenen en ligt nog bewusteloos, vermoedelijk door hersenschudding. De andere ge kwetste, kon weldra naar huis gaan. De dienst ondervond heel wat ver traging. Op het IJ, bij Amsterdam heett Vrijdag een verschrikkelijke vechtpartij plaats gehad. Vier arbeiders zouden een kleiput ledigen, maar kregen ruzie onder elkaar, waarvan het gevolg was dat een hunner, zekere G. van Valen uit Watergraafsmeer, het werk verder alleen voor den aannemer zou afmaken. De anderen werden daarover woedend, vielen hem aan, sloegen hem half dood en gooiden hem toen in het water. Gelukkig werd hij door een voorbij komende motorboot opgepikt, waarna hij bij de politie aan het Tolhuis zijn klacht, indiende. De daders waren in- tusschen verdwenen. Te Amsterdam is Zaterdagmiddag de werkman van L., in dienst bij de firma de Vilder, aannemer van de werken bij de Westelijke Viaduct,^bij het oversteken der rails bij de westelijke zijde van het perron van het Centraal Station door een rangeerende locomotief gegrepen. De wielen gingen over zijn beenen deze werden geheel verbrijzeld. Per brancard werd hij naar het Binnen gasthuis overgebracht. Zyn toestand is zeer ernstig. De dader van het noodlottig schot op de beide jeugdige appeldieven te Hillegom is nog onbekend. S. U., die verdacht werd is spoedig weder op vrije voeten gesteld, omdat hij zijn alibi kon bewijzen. Oude munten. Bij het afgraven vaD wierdegronden onder de gemeente Ezinge (Gr.) zijn vele bronzen munt stukken gevonden uit de 15e of 16e eeuw, benevens een ijzeren kistje met 25 groote zilveren Spaansche matten, met duidelijke borstbeelden en een met het jaartal 1573 er op te onderscheiden. Een leerlinge der Rijksnormaal school te Hoogeveen was nog een paar gulden aan haar hospita schuldig en liet daarvoor haar kleeren enz. voor- loopig achter. Toen ze later het geld had gegeven, weigerde de hospita de kleeren af te geven, bewerende dat ze niets had ontvangen. Vóór politiehulp kwam hadden andere meisjes al een ladder gehaald, waren door een raam geklommen en kwamen even latei- juichend met den buit naar beneden. De vorige week ging D. Slingerland zandschipper te Alblasserdam, met zijn drie zoons in een schouwtje gezeten de Noord op om naar hun werk te gaan, toen zij een sleep zagen aankomen en vroegen om mede te sleepen. Dit werd toegestaan en zij grepen het touw. Dat gaf door de felle vaart van den sleep zoo'n schok, dat het schouwtje omsloeg en allen te water gingen. De vader verdronk. Zijn lijk is nog niet ge vonden. Te Spekholzerheide (L.) is op de mijn Willem" de mijnwerker W. J., uit Valkenburg, door afvallende steenen zoodanig gekwetst, dat spoedig de dood volgde. Tijdens afwezigheid der moeder had het kindje van een fabrieksarbeid ster te Apeldoorn het ongeluk een fleschje met hectografeerinkt leeg te drinken. De zich daarin bevindende violette kleurstof vermengde zich met het bloed der kleine, met het gevolg, dat deze al spoedig geheel paars werd. Een in allerijl ontboden geneesheer diende spoedig tegengift toe, maar had weinig hoop het slachtoffer in het leven te houden. De vorige week ontstond in magazijnen Tietz te Antwerpen een algemeene schrik. Op de tweede boven verdieping was een pak met fosfor lucifers ontploft, wat een groote vlam gaf, en deed gelooven dat er brand ontstaan was. Er bevonden zich op al de verdiepingen ontzaglijk veel be zoekers en koopers, die er elkaar letter lijk verdrongen. Op het gezicht van die vlam, be gonnen de bezoekers van de tweede verdiepingen in allerijl te vluchten, roepende dat er brand was. Toen begon de vlucht van alle kanten, al schreeuwende en huilende, en hier en daar de uitstallingen omver loopende, allerhande voorwerpen verbrijzelende, hetgeen den angst nog deed vergrooten en de algemeene vlucht nog wilder maakte. Een kind geraakte onder de voeten en werd vertrapt. Toen men het einde lijk oprapeu kon, was het op ver scheidene plaatsen van het lichaam erg verwond. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon onverrichterzake teruggaan daar er geen brand was geweest. Een jong meisje uit Nancy, dat omgang had met een in Frankrijk rond- reizenden leeuwentemmer had onge noegen met hem gekregen en ging uit wanhoop daarover, toen zij te Moncey in den schouwburg optraden, achter de schermen dicht bij de kooi der wilde dieren staan. Een leeuw greep haar arm en verbrijzelde dien in zijn klauwen. Daarna sloeg hij den klauw in den hals van het meisje en kwetste haar zoo erg, dat zij eenige minuten later overleed. De toeschouwers, die achter de scher men het gebrul der wilde beesten hoor den, meenden dat zij losgebroken waren en er ontstond een paniek. De brand weer moest het ijzeren gordijn neerlaten. Toch hadden er geen incidenten plaats. Een spoorwegongeluk by Antwerpen. In het rijtuig, dat Donderdagavond zoo noodlottig te pas kwam bij den spoorwegovergang te Hove nabij Ant werpen, zaten de heer en mevrouw Gevers van het kasteel Hof ten Dorpen te Mortsel, hun zoon, een broer van den heer Gevers en voorts de koetsier. Ze kwamen van een feest in Contich. De sluitboom van de spoorbaan was open, maar toen het rijtuig midden op de baan was, reed de sneltrein uit Gent er boven op. Het voorste deel van het rijtuig werd door den schok van het achterste afgeslagen, zoodat het paard enkel op zij werd geworpen zonder letsel. Doch de rest werd minstens 100 a 150 meter meegesleurd, hoewel de machinist dadelijk tegenstoom gaf. Toen men de slachtoffers ging op zoeken vond men den zoon nog overeind met lichte wonden aan het hoofd en pijn in de beenen. Zijn vader had een zware wond aan het hoofd en tal van kneuzingen, en was buiten kennis. Mevr. Gevers leefde ook nog maar ver keerde in zeer bedenkelijken toestand. De beide anderen, de broer en de koetsier, gaven geen teeken van leven. De twee gewonden werden naar het kasteel gebrachtde twee dooden naar Antwerpen. Mevr. Gevers overleed in den ochtend. De baanwachter is van ontzetting ziek geworden en ligt te bed de justitie onderzoekt zijn verantwoordelijkheid. Tusschen Rastatt en Kuppenheim, in Baden, is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Twee auto's, waarvan de eene geen licht aan had, kwamen in botsing. De chauffeur van de eene auto is gedood, de door hem vervoerde dame zwaar gewond. De andere chauffeur is zwaar gewondhy kreeg een kwetsuur der wervelkolom. Vol gens een nader bericht werden nog drie anderen gewond, van wie er een later overleed. De gedoode chauffeur was vader van vyf kinderen. Te Saaralpen, bij Metz is zekere vrouw Ginzel gearresteerd wegens herhaalde moord en brandstichting. Ze had Dinsdagavond het huis van een broer in brand gestoken, en toen het heele dorp naar den brand liep een oude vrouw overvallen en beroofd. De vrouw wordt verder ervan beschuldigd, twee mannen, van wie een haar oom was, te hebben vermoord en uitgeschud, terwijl zy een heele reeks diefstallen en brandstichtingen heeft gepleegd. Telkens volgde zij de methode om brand te stichten en daarna van de verwarring gebruik te maken om te stelen. Een schamel gekleed man sloeg Dinsdag op het Londensche Strand met een ijzeren bout de winkelruit van een juwelier in en stak zijn hand door het gat, om een diamanten haarband ter waarde van ruim 2000 gulden weg te kapen. Op dit oogenblik sprong echter een winkelbediende op hem toe en greep hem vast. Toen de man zijne hand terughaalde, bezeerde hij zich deerlijk, zoodat hij zich in een gasthuir moest laten verbinden. pe jury van de Seine heeft eep moordenaar vrijgesproken van een bij zondere soort, de pleger van een moord uit medelijden. Een werkman, Alphouse Baudin, was zeer gelukkig getrouwd. Zijn vrouw leed echter sedert eenigen tijd aan een longziekte, die gruwelijke hoestbuien en benauwdheden veroor zaakte. Op 31 Januari 1.1. traden de benauwdheden op, kwellender dan ooit, zoodat Marie Baudin haar man toeriep, dat hij haar af zou maken. Eerst weigerde hij, maar Marie Baudin hield aan, maakte hem voor hardvochtig uit, en ten slotte nam Baudin een revolver en schoot zijn vrouw dood. Hij ging daarop het gebeurde aangeven aan de politie. Deskundigen, die belast zijn geweest met een onderzoek naar de geestvermogens van Baudin, hebben verklaard, dat deze een persoonlijkheid is met zeer zwakken wil. Hij is boven dien door misbruik van alcohol ontaard. Den dag, dat hij zijn vrouw dood schoot, had hij al meer dan een liter wijn gedronken. Baudin stond zeer sterk onder den invloed van zijn vrouw. Zij handelde en gebood, hij was gewoon blindelings te gehoorzamen. Hoewel hij wist, dat hij kwaad deed, had hij geen weerstand kunnen bieden aan het bevel zijner vrouw. Hij had gehoor zaamd en haar afgemaakt. Vele getuigen hebben Dinsdag voor het hof verklaard, dat het niet te be twijfelen viel of Baudin had zijn vrouw innig lief gehad. Getuigenissen over Luchtscheepvaart. „Hadden wij toch al onze proeven binnenshuis in plaats van in de vrije lucht kunnen nemenDaardoor zou ons veel spot, het publiek veel blamage gespaard gebleven zijn." Verscheidene luchtschippers. De luchtscheepvaart zal de meeit geliefkoosde sport der toekomst zijn. Daarin schuilt de groote beteekenis van deze uitvinding. Voorloopig weliswaar zal zij, wegens de hooge kosten, alleen den rijken ten goede komen. Des te beter. Want welk menschelijk genot is schooner dan een, dat de „meesten" zich niet kunnen veroorloven! Een sportsman. De luchtscheepvaart interesseert mij buitengewoon. Wel ben ik anders, gelijk 'taan een millionair past, con servatief, maar ik vereer eiken vooruit gang in wetenschap en techniek, waarmee ik schitterende zaken zal maken. Een industrieel. [Alcohol bevordert de spijsvertering V. schrijft in de Avondpost: Het bittertje vóór het eten, wijn en bier onder het eten is noodig voor een goede spijsvertering, zegt men, en velen kunnen deze uitspraak bevestigen door een beroep op hun eigen ervaren. Meermalen echter hebben wij aange toond, dat die ervaring is strijd was met de resultaten van het wetenschap pelijk onderzoek (b.v. het schijnbare verwarmfen). Zoo is het ook met de bovengenoemde eigenschap, die aan alcohol wordt toegekend. Een zeer eenvoudige proef laat dit zieu. We nemen een paar glazen buisjes, doen in beide een stukje vleesch en bedekken de stukjes vleesch met frisch maagsap, b.v. getrokken uit een varkensmaag. 't Eerste buisje vullen we aan met water, het tweede voegen wij wat alcohol toe. We zetten de beide buisjes in een bad water van ongeveer 100 gr. F. (lichaamstemperatuur) en laten ze daarin ongeveer 4 a 5 uur staan en zien dan, dat het vleesch in het buisje met water veranderd is in een grauwwitte vloeistof, zooals we die vinden in de maag van dieren, die kort nadat hun spijsverteringsproces atgeloopen is, gestorven zijn. Het vleesch in het buisje met alcohol is echter nog geheel onverteerd en is alleen wat ineengekrompen en ver schrompeld.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3