Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. AXEL, 5 October 1909. Gisteren is alhier dtf oudste inge zetene onzer gemeente overleden in de persoon van mejuffr. de wed. L. B. A. Rolff-Dronkers. Zij telde ruim 95 jaren en was, ondanks dien hoogen ouderdom, tot voor enkele maanden nog vrij kras. Zoo had ze een goed geheugen en verrichtte nog gaarne lichten huiselijken arbeid. Zoowel in deze omgeving als elders werd in haar een goede kennis gevonden, daar zij in haar hötel liet Gulden Vlies, al jaren misschien aan honderden een gastvrij onderkomen verleende, zoowel aan vreemdelingen als aan vaste reizigers, sportlieden, grondbezitters, enz. De zaak wordt voorloopig op den zelfden voet voortgezet. - Bij kon. besluit is ingevolge de weduwenwet voor de onderwijzers 1905 aan mevr. J. F. de Haan, wed. B. van Ruijven, hoofd der openbare lagere school alhier een pensioen verleend van 446. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 5 October 1909. Ie P. R., 38 j., 2e J. B., 29 j., en 3e G. V., 33 j., allen arbeiders te Axel, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 14 dagen gevang, en de 2e en 3e ieder tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Zitting van 5 October 1909. Tegenwoordig alle ieden behalve dhr. D. J. Oggel. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burge meester, secr. dhr. J. A. van Vessem. Na opening der vergadering verzoekt de Voorz. den Secretaris het herkozen raadslid den heer P. Dekker binnen te leiden. Dhr. Dekker legt de vereischte eeden af en neemt na een gelukwensch van den Voorz. zitting. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. II. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive's van Ged. Staten, houdende bericht dat er geen termen gevonden zijn om de reclames inzake hoofdelijken omslag van D. de Blaaij, A. de Jonge en A. W. van de Bilt in te willigen. De eerste reclamant was door den Raad teruggebracht van de 19e klasse f 1400) naar de 18e klasse (inkomen 1300), de tweede reclamant van de 14e,(/'900) naar de 13e klasse 800), terwijl de 3e reclamant was aangeslagen naar een belastbaar inkomen van f 1400 b. Brief van den betrokken Minister dd. 20 Aug. 1909, dat ten aanzien van de algemeene begraafplaats ontheffing wordt verleend van het bepaalde by het le lid van art. 18 der wet van 10 April '69, onder voorwaarde, dat de thans bestaande afsluiting zijnde afras tering met een legustrumheg in goeden staat worde onderhouden. c. Missive Ged. Staten dd. 17 Sept. '09 dat zij berusten in het raadsbesluit, waarbij aan het Alg. Burg. Armbestuur eene subsidie wordt verleend voor 1910 ad f5373,09. d. Idem houdende goedkeuring van eene wijziging der begrooting voor 1909. e. Adres van C. F. Kesbeke en 17 anderen om de pomp aan de Noord straat hoek Weststraat weder open te stellen. Adressanten geven te kennen, dat zy lang genoeg geduld hebben ge- oefeftd met wachten op herstellingdat nu van de eene pomp naar de andere moet worden geloopen, om water te zoeken, wat nog niet altijd geluktdat er onder de adressanten menschen zijn Dat ik, als ik sterve, Uwen hemel erve, Komt van U alleen U Zoo zong het meisje.. Wordt vervolgd.) die zeer veel water voor hun bedrijf noodig hebbenr, en dit bedrijf door ge brek aan water wel eens nadeel zou kunnen lijden. De Voorz. zegt dat de pomp nu weer hersteld is, en de verplaatsing, waar van eens sprake was, nog niet zal gebeuren. Dhr. Dekker acht het wel wat gevaar lijk om de pomp te verplaatsen, want nu is het water goed, en wellicht zou het dan slecht zijn. De Voorz. zegt dat de bedoeling niet is om een nieuwe put te maken, maar enkel om de buis te verleggen. f. Verzoek van de afd. Axel van Volksweerbaarheid om niet alleen des Zaterdags maar ook des Vrijdagsavonds na 5 ure gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare school. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. g. Wordt door den Voorz. medege deeld, dat het Rijk het Postkantoor wil overnemen voor 5000, vroeger was door de gemeente 5500 bedongen omdat B. en W. meende dat de onkosten van overname door de gemeente zou moeten worden betaald. De heeren zeggen zelf de kosten te zullen betalen en dan t 5000 te geven. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. III. Verzoekschrift van M. L. de Keijzer te Graauw om gebruik te mogen maken van een lokaal der o. 1. s. Adressant verzoekt om de lessen die aan de voorbereidende klasse der R. N. L. in de openbare school worden gegeven tijdelijk in dier voege te mogen verleggen dat de lessen in Natuurkunde gegeven worden op Zaterdagnam. van 41 /4 tot 6l/4 ur.e. Dit adres, vroeger op ongezegeld papier, ter zijde gelegd, werd ihans z. h. s. goedgekeurd. IV. Verzoekschrift van F. van Cad- sand te Axel om de Terneuzensche aannemers der rioleering te verplichten de materialen te doen vervoeren door Axelsche voerlieden. De Voorz. zegt dat dit adres reeds bij B. W. in behandeling is geweest, en dat de uitdrukking „vervoer van materialen" wel watonjuistisuitgedrukt, wel is den aannemers tie opmerking gemaakt dat voor het vervoer van de buizen en de steenen het wenschelijk was om zich te verstaan met voerlieden van Axel. Omdat de Axelsche voer lui in hunne eischen omtrent het loon nog al hoog waren, hebben de aannemers besloten het vervoer door voerlui uit Terneuzen te doen geschieden. Daar niemand er verder het woord over ver langt, wordt besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. V. Verzoekschrift van J. D. Noske e. a. te Middelburg om een klinkerstraat aan te leggen. De Voorz. zegt dat dit adres abusieve lijk op den oproepingsbrief is gekomen. Het moet nog eerst door B. en W. worden behandeld, bijgevolg wordt het van de agenda afgevoerd. VI. Verzoekschrift van A. Yzebaert e. a. te Axel om in de buurt de Oude Wijk een lantaarn te plaatsen. Dit adres was door 11 personen mede- onderteekend en behelsde het verzoek om nog vóór den winter een lantaarn aan te brengen ter geschiktste plaats, omdat van de bestaande lantaarns in die buurt door hen weinig of geen licht wordt genoten. B. en W. stellen voor om met de bewoners te onderhandelen over het verplaatsen van de bestaande lantaarn Dhr. Dieleman vraagt of ze daarmede geholpen zijn. De Voorz. hoopt het, maar is een beetje bang om daar een nieuwen lan taarn te plaatsen, want dan komen natuurlijk ook de bewoners van den Oudenweg, Nieuwendijk en Plaatje, en omdat er toch een andere verlich ting in uitzicht is, is het niet gewenscht nu nog zulke onkosteu te maken. Dhr. Smies zegt gisterenavond daar eens naar toe' geweest te zijn en te hebben gezien, dat wanneer de bestaan de lantaarn verplaatst wordt van Den Engelsman naar wed. Dieleman, er dan voldoende licht voor die buurt is. Als de raad evenwel kon besluiten om daar een gasolinelantaarn te plaatsen, dan konden er 2 lantaarns vervallen, maar dat zal zeker maar bezwaarlijk gaan. Besloten wordt B. W. te machtigen met adressanten eene conferentie te houden. VII. Wijziging der Instructie van den Gemeente-secretaris en der ver ordening van het ambtenaarspersoneel. Bij Ged. Staten bestaan de navolgende bezwaren Art. 1, tweede lid der verordening op het personeel is in strijd met art. 179 der gemeentewet. Ten tweeden is nergens bepaald op welke uren de Secretarie open is. Vervolgens strijdt art. 2 met art. 8 der verordening op het personeel. Nog maken Ged. Staten de opmerking dat het niet juist uitge drukt is dat de ambtenaren en bedien den door den Secretaris „van advies gediend worden" art. 11, 2e lid dat de door Ons (Ged. Staten) bepaalde jaarwedde ook bij ziekte wordt uitbetaald volgt uit art. 105 tweede lid der gemeentewet, en dat bij langdurige ongesteldheid de noodzakelijkheid zou kunnen ontstaan den Secretaris ontslag te verleenen, met inachtneming van art. 5 der gemeente wet, behoeft niet te worden vermeld. Wordt besloten dat B. en W. de uren zullen regelen, waarop de secretarie voor het publiek zal geopend zijn, alsmede dat de secretaris ook een commies kan aanwijzen om bij de ver gaderingen tegenwoordig te zijn. De Voorz. zegt dat de opmerking van Ged. Staten als zou het niet juist zijn dat de secretaris de beambten „van advies dient" een kwestie van smaak is en stelt voor te lezen in plaats van het woord „advies" het woord voorlichting" VIII. Vaststellen premiën veemarkt. De Voorz. vraagt of iemand hierom trent het woord verlangt. Dbr. Dieleman vraagt of het de be doeling is de premies te behouden of te veranderen. Dhr. de Feijter zou de premies willen splitsen tusschen paarden en hoornvee en die voor de paarden te verplaatsen naar de in Januari te houden paarden markt. De gewone jaarmarkt wordt hier overvoerd met hoornvee, zoodat er haast geen plaats is voor paarden, overigens zou hij alle andere veemark ten willen afschaffen, dus alleen behou den ee gewone jaarlijksche veemarkt in November en de paardenmarkt in Januari. Dhr. Kruijsse zou het dit jaar nog eens willen bestendigd zien, omdat het plan bestaat eene subsidie te verleenen aan de afd. „Axel" Zeeuwsche Landb. Maatschappij. Dhr. de Feijter blijft voor afschaffing der overige markten, temeer daar de wethouder Kruijsse hem eens voorge rekend heeft, dat er 7 beestjes stonden en de markt ongeveer f 50 kost aan de gemeente, dat is dus f 7 voor ieder beestje. Dhr. Kruijsse beweert dit niet gezegd te hebben in zijne kwaliteit als wet houder, mgar wel als gewoon burger. Dhr. Dieleman geeft in overweging om het besluit af te wachten dat straks bij de behandeling der begrooting zal worden genomen voor wat betreft het verleenen van eene subsidie aan de Z. L. M. Dhr. de Feijter trekt hierop zijn voor stel in, zoodat de premieën voor de ko mende veemarkt blijven gehandhaafd. IX. Benoemen keurmeesters. Door B. W. was een dubbeltal op gemaakt ten einde eindelooze stemming te voorkomen. Dit dubbeltal bestond uit A. van Hoeve Pz., M. W. Koster, J. J. Ma- chielsen, Ed. de Maat, L. de Putter en F. van Cadsand. Hieruit werd bij enkele stemming tot commissie benoemd M. W. Koster, J. J. Machielsen en F. van Cadsand met respectievelijk 8, 6 en 6 stemmen. Dhr. Kruijsse vraagt als iemand eventueel de benoeming niet aanneemt moet er dan expres eene raadsverga dering voor gehouden worden De Voorz. vraagt machtiging voor B. en W. om in zulk eene vacature te mogen voorzien. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. X. Vaststellen gemeentebegrootine voor 1910. De Voorz. vraagt of de Raad voor of n& de behandeling der begrooting wenscht te zien uitgemaakt of voortaan met het gunnen van werken ten be hoeve van de gemeente zal worden voortgegaan zooals tot nog toe is ge schied namelijk, dat den ambachtslieden om beurten het werk gegund werd, dan dat alles zal worden besteed. Dhr. Dieleman wenscht de zaak nu maar af te doen. Dhr. Wolfert vraagt hoe groot de som moet zijn om publiek aan te moeten besteden De Voorz. zegt dat de bedoeling is om alles boven de 150 publiek aan te besteden ook b.v. het schoonhouden van de schoollokalen. Evenwel zal dat allemaal zoo gemakkelijk niet gaan, daar overal eenheidsprijzen moeten worden gesteld. Dhr. Smies gelooft dat het moeilijk vooruit te bepalen is, welke werken zullen moeten worden uitgevoerd, maar hij zou er voor zijn om alles boven de 50 aan te besteden. De Voorz. zegt dat zulks ook wel eens lastig zou kunnen zijn. De ge meente heeft b.v. een kachel noodig van f,60 en een tafel van f 49.50 dan moet de kachel worden aanbesteed en de tafel niet. Dhr. Lamaïtre zegt dat met aanbe steding zou kunnen worden voorkomen dat niet met te vette pen kan worden geschreven, wat al meermalen is voor gekomen. Dhr. Smies zegt dat dit niet licht mogelijk is, omdat we tegenwoordig een opzichter hebben. De Voorz. zegt dat er vroeger met te veel vrijheid met de gemeentewerken werd omgesprongen, thans moet de bouwmeester het Dag. Bestunr eerst van advies dienen. Dhr. de Feijter zegt dat iemand in Axel een zeker voorwerp niet leveren kon toen hem die levering door een gemeenteambtenaar werd opgedragen, omdat hij het niet in voorraad had. Die ambtenaar ging toen naar Terneu zen, en kreeg het daar lOgoedkooper als waarvoor die man uit Axel het leveren wou. Dhr. Kruijsse ziet er geen bezwaar in om alles wat ongeveer ƒ:25 kost publiek aan te besteden. De Raad moet toch eerst beslissen of de uitgave geschieden mag, ja dan neen. Het voorstel om alles aan te besteden als zijnde van de verste strekking, wordt alsnu in stemming gebracht. Voor stemden de h.h. Lamaïtre, Van Driel, Dieleman, Kruijsse en P. Dekker, tegen de hh. de Feijter, Wolfert, Smies, Dregmans en F. Dekker, zoodat het wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Bij de behandeling van den post jaar wedde Burgemeester stelt dhr. de Feijter voor de jaarwedde van dezen te verhoogen. (De Voorz. geeft het voorzitterschap over aan dhr. Lamaïtre en verlaat de raadzaal.) Dhr. de Feijter stelt nu nader voor om, met het oog op het groote gezin van den Burgemeester zijne jaarwedde te brengen van 12 op 1400 gulden. Dhr. Kruijsse zegt dat de Raad hier toe niet bevoegd is, dit is opgedragen aan Gedep. Staten, en omdat hier in Zeeland het principe voorzit, dat de tractementen van Secretaris en Burge meester moeten gelijk staan, zouden we ook dat van den secretaris moeten verhoogen. Dhr. de Feijter zegt dat prov. blad no. 9 van 1,908 toelaat voor gemeenten met eene bevolking van 4500 5500

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2