m be e Ao. 5^2. Woensdag October I90J). 25e Jaarir. n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. - AXELSCHE D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. By dit blad behoort een by voegsel. FRANKRIJK. Een dag of tien geleden maakten de Fransche kranten melding van het vinden van een kinderlijkje, bij Dinard aan het Kanaal. Deze vondst wekte het vermoeden van een gruwelijk mis drijf. Hier zou een kindermoord ge pleegd zijn nog afgrijselijker dan die, waardoor Soleilland zijn naam berucht heeft gemaakt. Armen, beenen en hoofd waren van het lijkje afgesueden. Onder grooten toeloop van menschen werd de gevonden romp op het kerkhof van Dinard begraven. De dokter, door het parket met het onderzoek van het lykje belast, had sporen van vele mes steken aangetroffen. Het blijkt nu, dat het parket zich noodeloos heeft verontrust. Het lijkje, aan het strand der zee gevonden, is niet dat van een kind, maar van een aap. Een rijk heer daar in de buurt had een chimpansee. Dit dier leed aan tuberculose. De eigenaar had, om een eind aan het lijden te maken, zijn aapje doodgeschoten met een revolver. Daarna had hij, met een bijl, de leden en den kop van den romp afgescheiden, voor het doen van onderzoekingen. Hij begroef den romp aan het strand. De zee heeft het lijk weer opgewoeld, en de zee heeft bovendien al het haar van de huid geschuurd. De haren hadden het zieke aapje in het laatst van zijn leven al los in het lijf gezeten. 37) XVI. Wanneer de mensch pas eene misdaad heeft bégaan, dan is hij nooit kalm en bedaard. Tijmen was dan ook, toen hij, na ziine schandelijke plannen volvoerd te hebben, weer huiswaarts spoedde, S lang niet op zijn gemak en had zijne zinnen niet bij elkander. Vari daar dan ook, dat hij in 't eerst volstrekt niet be merkte, dat zijn buis niet meer op de bank in den punter lag. Eerst toen hij bij zijn huis aan wal stapte, miste hij dat kleedingstuk. Toen werd hij dood verlegen bij die ontdekking. Wat zou h\j doen Terugkeeren naar de kooi om het daar te zoeken Maar er zou geruimen tijd verloopen, eer hij de kooi kon bereiken, en dan mochten eens, juist als hij daar ter plaatse was, de voet zoekers afgaan. Toch moest hij dat buis terug hebben, want de tabaksdoos was in den zijzak geborgen. Op die doos stond de naam Tijmen Blok, en binnen in lag zijn bewijsstuk, de bewuste brief, waarmee hij straks naar den burgemeester wilde gaan. Na eenig beraad besloot Tijmen naar een stuk land te gaan, het welk hem toebehoorde en van waar hij in een minuut of tien de kooi van Abels kon bereiken. Daar zon hij dan het Op het kerkhof van Dinard is de doodgraver weer aan het graven gegaan. Hij heeft een verminkt apenlijkje op gegraven en het in de zee gesmeten. Als het waar is, dat de menschen van de apen afstammen, dan hebben zij zich tegen dit kleinkind van hun vaderen niet lief gedragen. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft Donderdag een vrouwelijke koet sier veroordeeld tot een boete van 25 frank. Zij bevond zich 27 Juli voor het station Montparnasse op een plaats waar zij haar rijtuig niet mocht laten stilstaan. Een politieagent maande haar aan, door te rijden. Zij stoorde zich niet aan deze aanmaning. De politie agent vroeg haar papieren. Zij wei gerde den agent inzage te geven. Daarop nam de agent het paard bij den teugel om de dame op den bok naar den naasten politiepost te geleiden. Maar de dame bleef niet op den bok zitten. Zij sprong naar beneden en gaf den agent een waai om de ooren, dat de kepi hem van het hoofd vloog. De agent kreeg gelukkig hulp. Er bleek veel hulp noodig. Een politie macht van zeven agenten slaagde er in, de onwillige vrouwelijke koetsier naar het politiebureau te brengen. Geen man zou zich in het verzet tegen de politie krachtiger hebben ge weerd. In een fabriek te Montreuil-sous-Bois, dicht bij Parijs, brak Vrijdag plotseling iets aan de machine, wat tengevolge had dat het vliegwiel op hol ging. Dat vliegwiel behoort 90 slagen in ae losbranden der voetzoekers afwachten, en dan zou hij, als om redding aan te brengen, of den dader, die daar schoot, te grijpen, zich naar de kooi spoeden. »Ja, ja, zoo kan het,« sprak Tijmen, maar hij beefde over al zijne leden ter wijl hij zoo sprak en zijne tanden klap perden tegen elkander. »Dat komt van de koude morgenlucht,* meende de boos wicht, ontsloot de kast en schonk zich een groot glas brandewijn in, hetwelk hij in een teug ledigde. >Kom,« ver volgde hn, >ik neem die flesch mee in den punter, dan kan 'k me nog eens op- frisschen.* Maar de brandewijn ver mocht de rust in zijn binnenste uiet te herstellen. Hij stond daar op zijn akker in 't gezicht van de kooi en wachtte of niet de schoten zouden knallen, maar 't bleef doodstil in 't ronde. Honderd maal liep Tijmen zijnen nu dorren akker op en neer met gejaagde schreden, al vloekende en grommende, terwijl hij de lont, het vuurwerk, ja, maar ook zich zei ven verwenschte. Telkens sprak hij de brandewijnflesch weer aan, maar hij bleef altijd even koud en huiverig. Eindelijk besloot hij naar huis terug te keeren. Een paar maal onderweg stond hij nog stil in den punter, keerde zich naar den kant van de kooi en luisterde geen geluid trof zijne ooren. Maar ook in zijn huis had hij rust noch duur. Nu eens ging hij bij den haard zitten, dan vloog hij weer op en liep minuut te maken. Het vloog al sneller rond, tot wel 250 wentelingen in de minuut. De werklieden bij de machine slaagden er niet in, het woeste rad tot staan te brengen. Toen het zoo'n vaart ging nemen werden zij echter bang en vluchtten de fabriek uit. Het was hoog tijd. Nauwelijks waren zij buiten of het vliegwiel vloog uiteen. Het was een wiel van drie en een halve meter middellijn, en een gewicht van 4000 kilogram. De stukken velg en spaak richten veel schade aan. Brokken van 30 en 40 kilogram vlogen het dak uit en dwars door de wanden van de machinekamer heen. Niemand is bij het ongeluk gekwetst. ENGELAND. Bij wijze van verweer tegen de taxi auto's, hebben de Londensche stal houders een nieuw tarief van zes stuivers voor een rit van een mijl (1600 M.) ingevoerd, dat Vrijdag in werking getreden is. De goedkoope rijtuigen zijn aan een rood vlaggetje kenbaar, dat Vrijdag op 15,000 rijtuigen wapperde. Een koetsier verklaarde, dat hij reeds dubbel zooveel aan vracht had gebeurd, als anders. Hij meende, dat het nieuwe tarief een voordeel voor de stalhouders, de koetsiers en het publiek zou blijken te zijn. BELGIË. Het bestuur van de aanstaande groote Brusselsche tentoonstelling heeft in een der laatste vergaderingen besloten 250,000 frank te bestemmen voor de naar de deel, later werd het hem in huis te bang en hij snelde naar den boomgaard. En daar aan den overkant bij de deur van 't achterhuis, daar stond Johanna en boende eenen grooten ijzeren aker, terwijl haai heldere stem zong O hoe bly te moede, Gever van al 't goede, Maakt gij mij het hart. Die stem, die woorden hinderden, er gerden hem. Hij liep weer in huis. Daar stond Jan Abels voor hem. »Hier is een brief,* sprak Abels, »dien de bode gisteren avond, terwijl ik met de vrouw naar Karmen was, bij vergis sing bij mij bezorgd heeft.* »Nou leg hem daar maar neer.* >Maar nu heb jij een brief gekregen, dien ik moest hebben, de bode heeft ze verruildhij moet een bril gaan dragen »Ja, ik heb een brief voor jou, maar ik zoek me al gek, ik kan hem nergens vinden. Straks, als Margien komt, dan zal ik je hem geven, want Margieu zal hem wel opgeborgen hebben.* »Goed, dan kom ik straks, als ik uit de kooi terugkeer, hier even aan goeden morgen De brief, dien Tijmen daar kreeg, was een zeer noodlottige brief. Hij had aan een zijner schuldeischers verzocht om uit stel van betaling, en deze brief behelsde luchtvaart. Van Mei tot November 1910 zullen er in België groote wedstrijden met bestuurbare luchtschepen worden ingericht. Onder de plannen komt voor een snelheidswedstrijd Brussel— Antwerpen en terug, en een tocht waarbij de steden Brussel, Gent, Luik en Namen zullen worden overvlogen. Het bestuur hoopt Zeppelin naar België te lokken en ook een bestuurbaar luchtschip van het Fransche leger. OOSTENRIJ K-HONGARIJE. De Russische pers, met name het Nowoje Wremja, geeft zich alle moeite om de wereld te doen gelooven dat er een verkoeling is ingetreden tusschen Duitschland en Oostenrijk. De Weensche berichtgever van genoemd blad zegt, dat, in weerwil van de hartelijke ont vangst die den Duitschen kanselier te Weenen is te beurt gevallen, in werke lijkheid de betrekkingen tusschen beide mogendheden volstrekt niet zoo hartelijk zijn. Duitschland wantrouwt Aehren- thal, sinds hij begonnen is lief te doen tegenover Engeland. Als antwoord daarop vleit nu Duitschland Rusland, al trachten de Duitschers het te doen voorkomen alsof Rusland de vleiende partij is. Te Weenen heerscht ontstem ming over de uitlatingen van den Rijks kanselier over de staatsrechterlijke stelling van Hongarije. Die ontstem ming is verhoogd door de reis van den gezant von Tschirsky naar de Hon- gaarsche hoofdstad op een oogenblik waarop een openlijke strijd tusschen de Kroon en de ouafhankelijkheidspartij dreigt. een rechtstreeks weigerend antwoord. »Nu is de komedie gauw uit!* sprak Tijmen, somber. Waar nu die ellendige zevenhonderd gulden te vinden Ik zit aan alle kanten vast. Eerstdaags gaat mijn boel in andere handen over, daar zit niet anders op. Had ik nu eerst nog maar dien gevloekten teemer aan den overkant kunnen straffenMaar de duivel speelt er mee. Niets gaat mij goed van de hand. Ik ben een ellende ling, wat doe 'k hier nog langer in de wereld Midden in de keuken hing aan een balk een jachtgeweer met dubbelen loop. Tijmen klom op eeu stoel, greep het ge weer en begaf zich naar liet afgeschoten hokje in het achterhuis, waar hij zijne helsche machine had gemaakt. Had ik nu maar een kogelmompelde hij, »of iets dat daarvoor kan dienen Weer ging hij naar de keuken en vond weldra eene ijzeren tang, op welks handvatsel een ronde knop was. Die tang werd in het vuur gelegd, en toen het handvatsel rood geworden was, wist Tijmen meteen zwaren nijptang den knop er af te draaien. »Zie zoo,* sprak de rampzalige en liep naar buiten, om dien kogel in 't water af te koelen. Daar buiten be reikte echter het gezang van Johanna zyue ooren weer

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1