ÜW. 50. Woensdag 29 September 1909. 25e Jaar". IÉ DE SDDI. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. F. DIELEMAA. Buitenland. FEUILLETON o 4XELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De Duitsche gepensioneerde kolonel Gaedke is militair medewerker van het Berl. Tbl. en heeft daar onderteekende verslagen gegeven van zijn indrukken bij de Pransche manoeuvres. Aldpor is hij vol waardeering geweest, o.a. voor de kracht van aanval bij de Franschen. En nu besluit hij „Ik wil hierover niet den minsten twijfel laten, dat het Pransche leger, in alle opzichten, onze grootste achting verdient en onze ernstigste aandacht. Wij kunnen van de Pranschen zeker evenveel leeren als zij van ohs." Een jeugdig timmermansknecht te Parijs is tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het afknippen van meisjesvleehten. Men heelt het hem zien doen aan een station en toen op het politie-bureau zijn zakken werden onderzocht, daarin zestien vlechten ge vonden De geneeskundige heeft hem een monomaan genoemd, doch wel aan- sprakelijk voor zijn daden. Te Parijs hebben agenten in politiek een gendarme in uniform gesnapt, die in groote magazijnen allerhand weg kaapte en onder zijn manteljas ver borg. Hij hoort al acht jaar tot het leger en werd sedert eenigen ty'd van soortgelijke diefstallen verdacht. RUSLAND. Een echt staaltje van Russische toe standen deelden wij onlangs mede. Namelijk het voorval, den heer ten Doeschote, paardenhandelaar te Goor, overkomen. In Juli jl. op reis zijnde naar de paardenmarkt te Lipsky in gezelschap van 5 Polen, werd hij op den weg naar Grodno door eenige vermomde .mannen overvallen en met zijne lotge- genooten opgesloten in eene bosch- wachterswoning, waarin zich reeds meerdere personen, onder wie de ge- knevelde bosch wachters, bevonden. Ongeveer f3600 werden den heer ten 'Doeschote ontnomen. Van den gezant te St. Petersburg, die terstond met diti voorval in kennis ;werd gesteld, is bericht ontvangen dat jde overval op ten Doeschote en gezel schap was beraamd door joodsche paar denhandelaren uit de buurt, welke met. leede oogen aanzagen, dat concurrenten uit den vreemde en uit andere gedeelten van Rusland hun de negotie bedierven. Daarom hadden ze zich in verbinding I gesteld met een rooversbende, ten einde de indringers door eèu afschrikwekkend avontuur kwijt te raken. Volgens door genoemden gezant ontvangen berichten zijn reeds drie der bandieten gearres teerd. Van het geld, in totaal ongeveer f 20,000, is nog niets teruggevonden. Met kracht zal het onderzoek worden voortgezet. TURKIJE. De berichten uil Albanië luiden niet bijzonder gunstig. De Turksche troepen moeten zeer vermpeid zijn en moeten grootere verliezen hebben geleden dan men van ambtelijke zijde wil toégeven. Generaal Dzjavid pasja heeft nu zijn 35) XV. Tijmen keerde na de tuchtiging, hem door Abels toegediend, in sombere stem ming huiswaarts, en ontwaakte den vol genden morgen, terwijl hij, zoo mogelijk nog triester en wreveliger was. Hy was boos op zich zeiven en woedend op zijn buurman. »Maar uu,t zoo sprak hij telkens bij zich zeiven, »nu zal ik beter oppassen. Al moet ik ook jaren wachten pp eene goede gelegenheid, al zal ik ook maanden lang peinzen en praktizeeren over de wijze, waarop ik van die gele genheid gebruik zal maken, éénmaal zal toch wel de dag der wraak aanbreken, éénmaal zal ik Abels met zijn huisgezin al den hoon en al het verdriet betaald zetten, die ze mij aandoen.» Soms kon hij uren lang zitten peinzen op middelen tot wraakoefening, maar telkens als hij meende een goeden inval gekregen te hebben, bleek hem, bij nader inzien, dat het beraamde plan niet fijn genoeg bedacht, of de wraakoefening, in ver houding van het leed, hem berokkend, niet kras cd zwaar genoeg was. Met de gedachte: »hoe zal ik Abels en de zijnen eens gevoelig treffen stond hij V morgens op en zoekende naar het ant woord op die vramg, die hem tot levens vraag geworden was, ging hij 's avonds ter ruste. Voor 't overige was hij echter, wanneer hij soms den ouden Abels ont moette, beleefd en vriendelijk. Op zekeren avond echter, toen hij zich reeds ter ruste begeven had, meende hij eindelijk het geschikte middel ter wrake gevonden te hebben. Hij dacht aan dien avond van de houtverkooping, aan het binnenkomen van Abels, aan de praatjes van den kastelein over den hoogen prijs der kooien, aan zijn geno men besluit om Abels af te rossen, ook aan 't verhaal van Aart, over het doen springen van een keisteen, en 't een met het ander in verband brengende, scheen hem een licht op te gaan, kreeg hij zooals hij 't durfde noemen, eene in geving. Hoe meer hij dit idee, dat toen bij hem opkwam, overdacht, des te meer begon hij te gelooven, nu eindelijk ge vonden te hebben, wat hij zocht. Den halven nacht lag hij slapeloos, maar niet werkeloos, terwijl hij al meer en meer zijn kostelijk plannetje ging uitspinnen en toen hij eindeliik insliep, droomde hij reeds, hoe Jan Abels tot den bedelstaf was gebracht, en zijne zonen en dochteren als een éénig man, als slaven naar Egypte weggevoerd waren. Van dien oogen blik af was Tijm'en bijna dagelijks aan 't knutselen met teer en pek en zwam en zwavel en terpentijn, ja ik weet niet wat al. Hij geleek wel wat, zooals hij daar in een klein afge- troepen in en om Prizzend samenge trokken. Vandaar uit zal hij de verdere operaties leiden. De Albaneezen moeten nog volstrekt niet voornemens zijn het hoofd in den schoot te leggen en met name in het Noorden wordt het verzet op krachtige wijze georganiseerd. Het oponthoud van den Tsaar in den Bosporus bij gelegenheid van zijn reis naar Italië, welke in den loop van de volgende maajafl beraamd is, geldt thans als vaststaande, zoo méldt de corres pondent der Frankfurter Zeitung te Konstantifiöpel. De bijzonderheden van het program moeten nog gerégeld wor den. Het bezoek zal niet langer dan een uur duren en de Tsaar zal niet aan land gaan. De Standart zal tegenover het Dolmabagtsje-paleis voor anker gaan. De Sultan begroet den Tsaar aan boord van diens jacht, waarop de Tsaar een bezoek brengt aan de Ertro- goel, het jacht van den Sultan. Verder zal alleen de oecumenische patriarch worden ontvangen. Al zal de ont moeting kort van duur zijn, 't is toch een gebeurtenis van gewicht. Voorde eerste maal zal thans een Tsaar een ontmoeting hebben met een Turkschen Sultan, heerschers van twee Rijken die in den loop der eeuwen zoo vaak el kander bevochten hebben. De Turk was totdusver gewoon den Rus als den erfvijand te beschouwen, maar sinds het hérstel der grondwet iu Turkije is er verandering gekomen in de Turksch- Russische betrekkingen. Sinds de jong- Turksche zegepraal zijn Turken en Russen, althans het offlcieele Turkije en het offlcieele Rusland vrienden. Of de breede massa des volks zich ook dien kant zal laten opdringen, zal de toekomst moeten leeren. Er zijn twijfe laars, die met wantrouwen den loop der dingen gadeslaan. PERZIE. De Perzische regeering heeft te Brussel stappen gedaan, om zich de diensten te verzekeren van Belgen voor den Perzischen staatsdienst. Aan dezen zou dan de taak worden opgedragen, in Perzië verscheiden takkne van alge meen bestuur te reorganiseeren. Het feit dat Belgen worden aangezocht om in Perzischen staatsdienst te treden, is niet nieuw. Reeds onder de regeering van Moezaffer-ed-Din hebben Belgen in Perzië aanzienlijke posten bekleed, speciaal bij den douanedienst. Het was toen de grief der Perzen, dat deze Belgische ambtenaren bij de uitoefening van hun taak te zeer fungeerden als bevorderaars van de Russische finan cieel,e handels- en politieke belangen. Dat was dan ook de reden, dat bij het veldwinnen van de nationale beweging in Perzië deze laatste jaren de Belgen weer uit den Perzischen staats dienst werden verwijderd. De her nieuwde indienststelling van Belgische ambtenaren zal dan ook wel een nieuwe triomf beteekenen voor den Russischen invloed in Perzië. AMERIKA. De storm die: New Orleans en de gansche kuststrook van Louisiana ge teisterd heeft, blijkt gelukkig niet zóó schoten hokje aan 't werk was, op een alchimist, die ziéh in 't hoofd gezet heeft, dat hij de kunst om goud te maken wel zou kunnen aanleeren. Soms nam Tijmen proevén, die nu eens slecht dan beter uitvielen, maar nooit eene genoegzaam bevredigende uitkomst opleverden. Dit maal ging hij echter niet overhaast te werk. »We zullen,» zoo mompelde hij* honderd malen bij zich zeiven, »we zullen ditmaal het zekere voor het onzekere nemen, en liever een vol jaar langer wachten, eer we onzen slag slaan, mits dan de slag, dien wij toebrengen, een doodslag zij.» Eens zelfs reisde hij voor >de groote zaak» naar Groningen. Aan zijne dorpsgenooten vertelde hij echter, dat hij naar de Sinilde ging, waar hij eenen broeder zou bezoeken. Uit Gro ningen bracht, hij een klein pakje mee, dat hij dadelijk na zijne aankomst iu het kabinet wegsloot. Eindelijk, 't was in den morgen van den 3den October, was de helsche machine gereed. Herhaalde proefnemingen ge lukten uitmuntend, en Tijmen riep ver heugd »zie zoo, nu zullen we onzen buurman eens een heerlijk presentje be zorgen.» Het pakje, uit Groningen mee gebracht, kwam weer voor den dag. j 't Werd betast, ja beioken, of 't goed droog gebleven was, eu het onderzoek 1 leverde dé meest bevredigende uitkomst. Dus besloot Tijmen zijn plan den vol- I genden morgen met het aanbreken van den dag te volvoeren. In den namiddag echter, omstreeks vier uur, was hem nog eene verrassing bereid. Omstreeks dien tijd namelijk kwam de bode van Karmen hem -een brief brengen. Bij een vluchti- gen blik op 't adres 4ag Tijmen aan stonds, dat de brief niet voor hem, maar voor zijn overbuurman was, en hij had dan ook reeds de verklaring op dé lippen, dat die brief verkeerd bezorgd was, maar hij bedacht zich nog in tijds. »Ik kan hem later altijd nog teruggeven, dacht hij, laat ik hem maar eej-st eens behouden en zien of hij mij ook ib iets van dienst kan wezen. Wie weet, hoe de fortuin mij eens zal dienen.» Onder zulke overleggingen had hij reeds dé pört betaald en de bode ging verdér. Zoodra hij weer alleen was, bekeek Tijmen den brief van alle kanten. T'oen hij echter ontdekte, dat er het postmerk'Rotterdam op stond, en het derhalve wel een schrijven van den poelier zou moeten zijn, meende Blok om er Verder maar niet over te denken en den brief naar den overkant te laten bezorgen. Zoo legde hij hem dan ter zijde, maar een oogenblik daarna gluurde hij zoo eens in den briefen las toen'de woorden »boit ons geheim uitkomen.» »Wat,« mompelde Tijmen, »heb'ben de poelier en Abels samen een geheim Dat moet ik toch weteu.» En reeds raakte zijne hand het cach,et aau, om. dat te verbreken. Toch aarzelde hij nog

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1