Landbouw. van eene deskundige eu onpartijdige voorlichting der ondernemers meer be paald van den middenstand, tot vernieuwing der wettelijke regelen in zake het tegengaan van overstroomingen en tot bevordering van het tot stand komen van bpoorwt-glijnep voor het locale verkeer. Mede zijn voorstellen in voorbereiding ten eindo belangrijke waterstaatswerken te kunnen uitvoeren, waaronder de verbetering van de groote rivieren De Regeering blijft dóórdrongen van de roeping van Nederland om het wel zijn der bevolking van. dq koloniën, te bevorderen. Naar inperking van het misbruik van opium in Nederlandséh-Indië zal ernstig worden gestreefd. De economische ontwikkeling der Buitenbezittingen zal krachtig worden bevorderd. Bij de organisatie van het bestuur aldaar zqllen de inlandsche zelfbesturen zooveel mogelijk worden in stand gehouden. Met de bevordering van het volks onderwijs zoo op Java als in de Buiten bezittingen zal worden voortgegaan. De herziening van de thans geldende bepalingen op de toelating en op het verblijf en het verkeer in Nederlandsch- Indië zal eerlang tot stand komen. Een wetsontwerp is in bewerking tot wijziging van de Indische mijnwet, waardoor de gelegenheid zal worden geopend om aan de Indische geldmid delen een grooter aandeel te verzekeren in winsten uit mijnbouw. Veel zal weder van..U.we toewijding worden gevraagd. Moge Uw arbeid, onder den zegen Gods, tot heil des Vaderlands strekken. In naam der Koningin verklaren wij de Zitting der Staten-Gqndraal te zijp geopend- Muntbiljetten. De Minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909, tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen dat die inwisseling zal kunnen ge schieden bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondent schappen 2de en 3de klasse) dat van 1 October 1909 af' de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk aanbevolen na te gaan of nog munt biljetten in ztfn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten onverwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en vau 10 gulden waarop het woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 Oct. 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van 10 gulden). Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Het Bestuur der Nationale Tentoon stelling voor Huisvlijt welke, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmis bruik, in de zomermaanden van 1910 te Den Haag zal worden gehouden onder eere-presidum van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, is thans met de voorbereidende werkzaamheden voor een groot deel gereed gekomen. Vastgesteld is het plan van de ten toonstelling, hetwelk twaalf afdeelingen te zien geeft, namelijk deze I. Oorsprong, geschiedenis en ont wikkeling der Huisvlijtbeweging in ons land. Literatuur, leerboeken en ge schriften leermiddelen, werktuigen en grondstoffen ter bewerking. II. Een moderne huis vlij tschool met openbare les, en nieuwste hulpmiddelen. III. Huisvlijt-producten uit vroegeren tijd. IV. Houtbewerking en metaalbe werking. V. Papier-, leder- en beenbewerking, riet-, touw- en stroovlechtwerk. VI. Nuttige en fraaie handwerken De afdeelingen IV, V en VI moeten een beeld geven van de trapsgewijze ontwikkeling van het eenvoudigste tot het meest kunstig bewerkte huisvlijt- product, uit eenzelfde grondstof ver vaardigd, tevens zoo mogelijk met in- deelihg der groepen naar practisch nut en versiering. VII. Teekenkunst, schilderkunst photographie, projectie, boetseer- en kleiarbeid. VIII. Verscheidenheden niet behoo rende in de vorige afdeelingen, als postzegelarbeid, scherfwerk, en alle versieringskunst uit waardelooze grond stoffen. IX. Versieringen van diversen aard X. Inzendingen van bijzondere per sonen en instellingen. XI. Huisvlijt-producten uit de kolo niën en uit het buitenland. XII. De huisvlijt als propaganda middel van den Volksbond. hoorden wij iets tusschen de takken, en een oogeublik later springt Reintje te voorschijn en rent in volle vaart weg. Ver bracht hij 't-echter niet, want welken kant hij ook uitging, altijd zou hij door 't water gestuit worden, en, schoon hij goed kan zwemmen, toch kan hij in 't water niet zoo gauw vooruit als te land, zoodat wij er op rekenden hem, als hij te water ging, te treffen. En zoo gebeurde 'took. Ik stond daar bij dien eik, waarin gij zoo dikwijls klimt, en daar zou hij mij voorbij. Toen hij mij in 't oog kreeg, keerde hij om, maar daar was geen uitweg, want mijn zoon en mijne buren wachtten hem van dien kant. Hij kwam dus nogmaals dezen koers uit, en ging te water, maar op dat oogeublik sloeg ik hem met mijn haak in den nek. Behalve vhn de vossen kunnen we ook van de otters geducht last hebben. Zoo'n otter heb ik eens gevangen met een net, dat ik in eene sleuf, in 't ijs ge- •hakt, neêrliet. Met eierdieven hebben we in 't voorjaar veel te kampen. Voor eerst komen er wel eens redelijke wezens, die ouredelijk genoeg zijn om ze weg te nemen. Maar dan heb je verder de wezels, die menig eitje wegkapen. Ja, ook de zwarte kraaien komen ze soms rooven, en de egels, als ze er kans toe zien, laten het ook niet na. Als ik zoo over de roofdieren in de kooi spreek, dan mag ik ook den snoek niet vergeten. Ten minste ik heb er hier een in de kolk gehad, die de jonge eendjes, als ze pas uit den dop gekropen zijn, en voor 't eerst of vbor de tweede maal, in gezelschap van de oude, de kolk eens overzwemmen; kwam ophappen. Later heb ik dien snoek met een zetangel gevangen, 't Was een monster. Hij woog één en twintig oude ponden. En toen hij geopend was vonden wij nog zoo'n eendje vrij ongeschonden in zijn buik. Zoo'n snoek, moet ge weten, kauwt de dingen niet, maar slokt, zonder er veel van te proeven, alles maar met huid en haar door. Zoo heeft mijn zwager Sijmen eens een snoek gevangen, in wiens binnenste een vrij dikke waterrat zat.» Als ik nu maar niet onder het schade lijk gedierte van de kooi ga belmoren I zei Ferdinand. Wie weet, of ge niet eens gelegenheid krijgt, om juist iets goeds voor de kooi uit te werken,» antwoordde Abels. >Hoe meent, ge dat zoo vroeg Richter. »Ik weet niet, maar b.v. door wilde dieren of stroopers te verjagen.» ,Nu, dat wilde ik wel,» riep Ferdinand met warmte. »Wat zou ik dat heerlijk vinden,» vervolgde hij, »als ik eens op I de eene of andere mauier de rust van i de kooi kon bewaren, en 'teen of ander gevaar afweren. Het zou eene groote voldoening voor mij zijn, wanneer ik kon zeggen Ik ben niet te vergeefs in de kooi geweest!» {Wordt vrvolod.j Vastgesteld is tevens het reglement voor de inzenders. Inzender op de Tentoonstelling kan ieder zijn, die in Nederland woonachtig of van Neder landsche nationaliteit is. De inzenders worden onderscheiden in 1°. vaklieden, 2°. mannen en vrouwen (geen vak lieden) boven de zestien jaar, 3°. jongens en meisjes van twaalt tot zestien jaar en 4°. inzenders buiten mededinging en van voorwerpen ter opluistering. Zij allen worden uitgenoodigd, zoowel ter mededinging als ter opluistering in te zenden, onder voorbehoud van het geen in de artikelen wordt gemeld. Inzendingen ter mededinging moeten door den inzender zeiven gedurende de laatste vijf jaren zyn vervaardigd. De aangifte van inzendingen moet vóór 15 April 1910, gedaan worden bij de plaatselijke correspondenten, of voor die plaatsen, waar geen correspondent is aangesteld, bij den Secretaris der Regelingscommissie, den heer G. J. Blees Kz., te Zaandam, op nauwkeurig ingevulde en onderteekende inschrij vingskaarteu, .welke bij de correspon denten of by den Secretaris voornoemd verkrijgbaar zijn. Correspondenten zijn thans benoemd en hebben de benoeming aangenomen in de meeste plaatsen des landste zamen verklaarden bijna 300 dames en heeren zich bereid aan dit nuttige werk hunne krachten te verleenen, en onder hen vindt men allen rang en stand vertegenwoordigd. Voor Hulst en Ter Neuzen zijn de correspondenten resp. de heeren ds. L. M. de Boer en Jhr. J. W. Pompe van Meerdervoort, secretaris der afd. Ter Neuzen van den Volksbond tegen drankmisbruik. De tentoonstelling belooft, naar de vooruitzichten nu reeds aanwijzen, van deelneming niet te zullen worden ver stoken. En behalve de binnenlandsche inzendingen mag ook van de buiten- landsche groep, die ter leering en ter opluistering wordt georganiseerd, goed effect worden verwacht. Bij de Woensdag te Breukelen gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer leverden 6420 kiezers geldige biljetten in. Uitgebracht werden op de heeren mr. E. J. Doude van Troostwijk (C. H.) 953, mr. F. H. de Monté Verloren (Ant. rev.) 1772, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (Lib) 1070, en mr. J. B. L. C. C. baron de Wijker slooth de Weerdesteijn (R.-K.) 262t stemmen. Herstemming moet dus plaats hebben tusschen de heeren De Monté Verloren en baron De Wijkerslooth. Hierdoor zal de kom van Zuiddorpe met die van Axel door een flinken keiweg verbonden worden. De twee tollen op den weg zullen met 1 Mei 1910 vervallen. M. Cl. Naar men verneemt zou de heer H J. Lovink, directeur-generaal van land bouw, bestemd zijn om te worden be noemd tot opvolger van dr. M. Treub directeur van het departement van land bouw in Nederlandsch-Indië. De heer Lovink zal waarschijnlijk reeds in November naar Indië ver trekken. AXEL, 24 September 1909 Op de staatsbegrooting is ook een post uitgetrokken voor de stichting van een post- en telegraafkantoor te Axel Nu het onderhoud van den grind weg van de „Drie Schouwen' naar de Belgische grens bij de „Roode Sluis" gelegen in Zuiddorpe gemeente Koe wacht en Overslag, in andere handen is overgegaan, zal nog vóór 1 Mei a. s. de grind baan in den Kinderdijk, het gedeelte van dezen weg gelegen in den Beoosten en Bewesten Blijpolder en in de Zandstraat een gedeelte van het in den Moerspuipolder gelegen wegsdeel, door genoemde polders vervangen worden door een drie meter breede keibaan. J Dinsdag zijn uit het kanaal te Sluiskil als door een wonder twee knaapjes (broertjes) gered van A. v. P, aldaar. Langs het kanaal gaand zag iemand een jongetje drijvend in het water. Hulp kon de man niet bieden, daar "hij het te gevaarlijk achtte zich alleen te wagen, zoodat hij verblijd was toen nog een tweede persoon na derde. Terwijl laatstbedoelde den eersten goed vasthield, kon deze het jongetje grijpen en naar den kant trekken. Wie schetste echter hunne verbazing, toen ze aan de voeten van het ventje nog een tweede, nl. zjjn broertje zagen vastklemmen. Met vol doening konden zij er in slagen de beide kinderen van een wissen dood te redden. Dinsdagavond ongeveer 6 ure was de schietwedstrijd te Neuzen geëindigd, en werden de verschillende medaille» en prijzen uitgereikt of toegekend aan de volgende prijswinners in den Bonds- korpswedstrijd van den Zeeuwschen Schiet bond, aangesloten bij de vereeniging Volksweerbaarheid. Afd. A. 200 M. lepr. Voor Vaderland en Koning te Neuzen, met 773 punten; 2e pr. schietvereeniging Willem Teil te Baarland, 919 p.; 3e pr. schietvereeni ging Domburg te Domburg, 957 p.4e pr. schietvereeniging Groede te Groede, 963 p.5e pr. scherpschutters-vereeni- ging Breskens te Breskens, 1002 p. en 6e pr. Voor Vaderland en Koningin te Vlissingen, 1067 p. op de korpsbaan 15 M. lepr. Willm Teil305 p. 2e pr. Voor Vaderland e* Koningin306 p. 3e pr. Domburg, 328 p. en 4e pr. Voor Vaderland en Koning 352 p. In den personeelen wedstrijd, afd.B, op 200 M. voor alle leden van schiet- vereenigingen in Zeeland werden prijzen' gewonnen door de heeren le pr. Elout te Domburg, 56 p.2e pr. L. Dekker te Neuzen, 54 p.3e pr. J. Bruggeman te Baarland, 53 p.4e pr. C. Avan Fraeijenhove te Neuzen, 52 p. en 5e pr. P. Louwerse te Domburg met punten. Afd. C. Vrijebaan wedstrijd op 200 M, le prijs J. J. Verjaal te Neuzen 68 p.; 2e L. Dekker te Neuzen 67 p.3e L, Bootsgezel te Breskens 64 p.4e L. J. van der Lubben te Neuzen 64 p.5( H. J. van der Vliet te Neuzen 64 p. 6e C. A. van Fraeijenhove te Neuzen 63 p.7e J. J. Hoogvliet te Baarlam 63 p.8e J. Bruggeman te Baarlam 63 p.9e A. J. Bruggeman te Baarlam 63 p.10e P. Schenkel te Vlissingei 62 p. en lie J. van der Have te Domburj 62 p. Vrijebaan wedstrijd op 15 M. le prijs J. J. Hoogvliet te Baarlam 120 p.2e Elout te Domburg 120 p. 3e J. Bruggeman te Baarland 120 p 4e W. Roelse te Vlissingen 119 p 5e S. de Pagter te Domburg 118 p. 6e C. A. van Fraeijenhove te Neuzer 118 p.; 7e W. Zeevaart te Baarlam 117 p.; 8e A. Provoost te Domburi 117 p.; 9e A. Meeuwse te Axel 115 p-' 10e C. C. Sap te Vlissingen 114 p. e A. J. Bruggeman te Baarland 113 Afd. D. Eerewedstrijd op 200 M. le prijs L. Dekker te Neuzen, 52 p. 2e pr. L. Bootsgezel te Breskens, 51 en 3e pr. J. Verjaal te Neuzen, 49p De Rozenprijs werd toegekend aai dhr. C. A. van Fraeijenhove te Neuzel bij loting met dhr. Elout te Domburj die beiden twee rozen hadden geschotei Door den Commissaris der Koningi is aan den heer mr. F. A. Ebbing Wubben te Hulst, op zijn verzoek, ine ingang van 1 October a. s. eervol ontslg verleend als lid van de gezondheid commissie, zetel Hulst. Tot Rijksveldwachter ter plaats brouwershaven is aangesteld i J, Voerman te Philippine.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2