No. 49. Zaterdag 25 September 1909. 25e Juueg e. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. HIFI.FM AA, Binnenland. FEUILLETON. AXELSCIII! D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A UVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Troonrede. In opdracht van H. M. de Koningin, werd de zitting der Staten-Generaal Dinsdag geopend door een commissie, bestaande uit de Ministers. De Min. urn Binnenl. Zaken sprak daarbij de rolgende rede uit Mijne heeren De Koningin, wier Moederplicht Haar rerhindert in persoon deze zitting van lie Staten-Generaal te openen, heeft ons opgedragen in Haren naam die taak te vervullen. De geboorte van Prinses Juliana, waarbij zoo ruimschoots is gebleken van hartelijke deelneming in het geluk van Eare Majesteit en Haar Huis en van dankbare vreugde over den zegen, daarin aan het vaderland geschonken, heeft een nieuwen band tusschen het loninklijk huis en het volk gelegd. Onze betrekkingen met de buiten- lindsche mogendheden zyn van den meest vriendschappelijken aard. Ofschoon de toestand van land- en tuinbouw niet onbevredigend kan wor- genoemd, staat te vreezen dat, by voor het gewas ongunstige weers- psteldheid, de uitkomsten van 1909 is menig opzicht belangrijk bij die van vorige jaren zullen achterblijven. In den toestand van handel en nij ver heid kwam eenige verbetering. Ook het scheepvaartverkeer is dit jaar, althans voor sommige havens, oegenomeuin het scheepvaartbedryf lieven echter ook nu de uitkomsten ■Als ge 'tgoed vindt, zal ik van daag il de brandnetels om en bi] de pijpen eheel uitroeien, en zorgen, dat onze looi er geen verdriet meer van heeft. Haar zeg eens, hoe leert ge dat toch han zoo'n hondje om, alleen op uw wenk, want ge roept hem nooit, daar vóór en uhter die schermen langs te loopen.c »Dat leereu wij den hond te huis, waar wjj hem vóór en achter de stoelen tags laten loopen. Ik heb ook eens gehoord van een kooiker, die echter hier "iet te Roerkerk woonde, die in plaats '»d een hond een jongen vos gedresseerd had. Naar het zeggen van dien vreemden tooiker, verrichtte zulk een jonge vos lijn werk nog beter dan een hond, daar 'ij nog meer de nieuwsgierigheid dei- wilde vogels gaande maakte. Toch was hem de vos op den duur niet bevallen, tadat hij, wat ouder geworden, den lust weerstaan kon, om buiten zyn je te gaan en pogingen ging doen, 'ui de eendvogels zelf te grijpen en te boden. Het zou mij inmiddels niet lerwouderen, of de uitvinder van de fcndekooi heeft veel aan Reintje te taken." van de algemeene vrachtvaart beneden hetgeen mag worden gewenscht. De toestand der Koloniën is over het algemeen bevredigend. De gunstige berichten omtrent den gang van zaken in Atjeh doen vertrouwen, dat de be stuursvoering in dat gewest in de goede richting wordt geleid. Zoo hier te lande als in de Koloniën kwijten burgerlijke en militaire lands dienaren zich op lofwaardige wijze van hunne taak. Evenals tot hiertoe blyft de Regeering naar de toepassing van Christelijke rechtsbeginselen streven. De financieele toestand des Rijks eischt dringend voorziening. Een voor stel tot verhooging der successiebelas ting zal U onverwijld bereiken, terwijl een ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten, naar de Re geering vertrouwt, nog vóór den afloop van het zittingsjaar zal kunnen worden ingediend en eene algemeene inkomsten belasting in bewerking is. Het zeer aanzienlijke tekort op den voorkomenden dienst vordert echter, dat in afwachting van blijvende ver sterking der Rijks-ontvangsten, buiten gewone maatregelen worden genomen tot aanvulling der middelen. Behalve de voortzetting van de heffing van opcenten op de vermogensbelasting en op de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten zal daartoe dienstbaar kunnen worden gemaakt de voorgestelde ver hooging van den accijns op binnen- en buitenlandsch gedistilleerd alsmede eene voorloopige verhooging van het tarief van invoerrechten. »Aan den vos? Hoe bedoelt ge dat ?c »Dat zal ik u eens vertellen, 'tls al lang geleden dat ik, 's morgens in de kooi komende en door het kijkgaatje in het scherm glurende, bemerkte, dat er onder de eenden veel drukte was en beweging. De wilde vogels drongen met lang gerekte halzen naar den oever, waar dus zeker iets bijzonders moest te zien zijn. En ja wel, het duurde niet lang, of daar zag ik wat er gaande was. Een oude vos zat op den oever eu maakte allerlei grimassen. Nu eens zwaaide hij met zijn ruigen staart, dan krabde hij met zijn poot achter de ooren, ja eens zag ik hoe hij over den kop buitelde. In één woord, hij maakte allerlei kunsten om maar de aandacht der vogels te trekken. Vlogen dan de eenden niet weg, toen zij den vos in 't oog kregen vroeg Richter. »Iutegendeelzij kwamen hoe langer zoo dichter bij den oever, om Reintje te zien en zijne kunsten te bewonderen. Nu stel ik me voor, dat de man, die het heeft uitgevonden om de nieuws gierigheid der wilde eenden op te wekken door middel van een hondje, dat voor en achter de schermen langs loopt, en op zulk eeu manier de vogels naar 'de pijpen te lokken, dat die mau, zeg ik, op dat denkbeeld gekomen is, door dat hij eens gezien heeft hoe de vos de vogels naar den kant van den wal weet te doen komen. Een wetsontwerp tot regeling van de begrootiugen en rekeningen van Staats bedrijven is ter indiening gereed. Inzake de arbeidersverzekering zullen U voorstellen worden aangeboden tot regeling der verplichte ziekteverzeke ring en tot nadere wyziging der onge vallenwet, terwijl een ontwerp betref fende de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzekering in bewerking is. Indiening van een wetsontwerp tot instelling van een fonds ter aanvulling en verbetering van de kustversterking en van het materieel der zeemacht, bestemd voor de verdediging van de zeegaten, kan eerlang worden te gemoet gezien. De reeds in uitzicht gestelde her ziening der militiewet 1901 is in voor bereiding. Op de noodzakelijkheid om ter ver zekering van eene behoorlijke aanvul ling van het kader van het leger eene regeling te treffen, blyft de aandacht der Regeering gevestigd. Op onderwijsgebied blijft de werk zaamheid der Regeering eenigszins be lemmerd, zoolang de hoogst gewichtige arbeid der Ineenschakelings-Commissie nog niet is voltooid. Niettemin zullen, overeenkomstig de reeds aangenomen gedragslijn, maatregelen van urgenten aard, welke met de taak dier Commissie niet in nauw verband staan, niet worden uitgesteld. Een plan is in overweging tot meer doeltreffende subsidieering in de kosten van schoolbouw, welke thans het byzonder lager onderwijs menigmaal al te zwaar drukken. Naar de moge lijkheid eener vervroegde uitbetaling Kreeg Reintje ze ook te pakken, bij die gelegenheid, waarvan ge spraakt »Neen, want vóór hij een sprong kon wagen, ging ik met Kooi dien kant uit, en zoodra de vos den hond bemerkte, ging hij op den loop. Maar ik was niets blij met de gedane ontdekking; want zoo'n vos in de kooi richt vrij wat schade aan.« »Hebt ge hem later ook gevangen F« »Ja, een paar weken daarna is 't mij gelukt hem te krijgen. Maar ge kunt begrijpen, dat kostte moeite. Den vos schieten, dat kon overal elders, maar in de kooi niet. Een val of een klem zetten dat zou ook weinig baten, want die beesten zijn, zooals ge weet, zoo drommels loos. Mijn eerste maatregel was, mijn oud buis aan den tak van een boom te hangen in de buurt van de pijpen, niet zoo zeer opdat Reintje dat buis zou zien, neen, want daar zou hij weinig om geve i, maar omdat de eigen aardige menschenreuk, die aan zoo'n eelgedrageu buis is, zich daar zou ver spreiden en den vos verontrusten. Gelijk toch vader Izaak, die op den reuk af, de kleeren van zijnen zoon Ezau kon onderscheiden, omdat aan die kleeren, zooals wij lezen, een reuk des velds was' zoo kan de vos, die nog scherper reuk heeft dan ooit eenig inenschelijk wezen bezat, gemakkelijk bespeuren, dat aan zoo'n oud buis een reuk is van den mensch. Of eenter die maatregel wel der subsidies aan het bijzonder lager onderwijs zal een onderzoek worden ingesteld. Het voornemen bestaat om eene Staatscommissie in het leven te roepen ten einde te onderzoeken, welke wijzi gingen in de Grondwet behooreu te worden aangebracht. Uwe medewerking zal voorts, behalve voor de reeds bij U aanhangige of ten vorigen jare U toegezegde wetsont werpen, worden ingeroepen voor ver schillende andere, waarondereene herziening van het strafrechtelijk deel der kinderwettenwijzigingen van de gezondheidswet, van de woningwet en van de armenwet; eene regeling van de pensionneering van leeraren aan bijzondere hoogere burgerscholen en gymnasia; wetsontwerpen tot toeken ning van pensioen aan weduwen en weezen van mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden, werkzaam bij inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht, tot oprichting van een landstorm, tot het aanbrengen van wijzigingen in de arbeidswet, waaronder die betreffende het verbod van vrouwen- nachtarbeid, welke noodig zijn gewor den door de toetreding van Nederland tot de desbetreffende internationale conventie, tot instelling van bakkers raden, tot bescherming der steen houwers en der bootwerkers, tot herziening der hinderwet, inzonderheid bedoelende het tegengaan van de ver vuiling der openbare wateren, tot het vaststellen van regelen betreffende - de aanduiding van handelswaren, tot bevordering van Regeeringswege veel zou helpen, dat betwijfelde ik. Maar t was een kunstje, mij door mijn vader geleerd. Vader placht ook, wanneer hij bemerkte dat er een vos in de kooi was, een rookenden turf zóó bij de schermen te plaatsen, dat de rook dooi de pyp gedreven werd, opdat de vos daardoor verjaagd zou worden. Ieder kooiker heeft zijne eigene gebruiken, en zoo had mijn vader de gewoonte, om, als hij naar de pijpen ging om te vangen, den pet af te zetten. In vroegeren tijd waren er meer kooikers, die deze ge woonte hadden. Of ze dat deden om daarmeê te kennen te geven dat zij bij hun werk op den zegen van boven hoopten, ik weet het niet, maar'k geloof haast wel, dat het met dit oogmerk ge beurde. Ook placht men hier iu den omtrek bij het bezaaien van een akker het hoofd te ontblooten. Maar ik dwaal geheel af. Ik zou u dan vertellen, hoe we eindelijk dien struikroover gekregen hebben. Dat gebeurde in den winter, en wel toen liet heel hoog water was. Omstreeks middernacht ging i met twee van mijne buren en met mijn oudsten zoon naar 'de kooi. Den vorigen dag had ik, het spoor van den vos in de sueeuw volgende, een plekje gevouden, waar hij ouder de sneeuw niet minder dan twaalf oude ea jonge vogels had verborgen. In de hoop hem daar iu dien omlrek te vinden, giugeu wij daar op af. Ea ja wel, het duurde niet lang, of daar-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1