-25« Jaarg. BS rn<è01; Woensdag 2*2 September 1909. A O. 48 Nieuws- en A dverte 111ieb 1 ad Uil II voor Zee uwsch-Vlaa 11 deren. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE D«t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Wij vermoeden, dat er te Frankfort en Dusseldorp en overal in de buurt, waar men de Zeppelin hoopte te zien, braaf gemopperd zal zijn over den keizer, die te elfder ure, de Zeppelin naar de manoeuvres ontbood de oude graaf Zeppelin moest 's nachts in een auto uit Wiesbaden naar Frankfort toe om dadelijk aan het keizerlijk bevel te gehoorzamen - - en nu oorzaak is, dat het luchtschip weer averij kreeg en de reis uitgesteld moet worden. Een telegram uit Adelsheim geeft nu de juiste toedracht van het ongeval, 's Morgens omtrent 6 uur zakte de Zeppelin in de buurt van Merchingen, om uit te vinden waar hij zich bevond. Het was mistig. De oude graaf vroeg het aan een baron von Berlichingen, die op het buiten Dörnishof was. Na op de hoogte gebracht te zijn, wierp het luchtschip ballast uit en steeg om de reis voort te zetten, maar een schuitje raakte daarbij den bijenstal en rukte er het dak van af en vervolgens in een eik, waar het een aluminium- stang van 8 M. lengte verloor, alsmede een stalen drijfriem en een stuk schroefblad. FRANKRIJK. De bladen, die over de groote ma noeuvres schrijven, gewagen met geest drift van de belangrijke rol, die ver vuld is door het bestuurbare luchtschip République. De République, aan een 33) XIV. Het zal wel geene opzettelijke ver melding behoeven, dat het leven van onzen vriend Richter tamelijk eentonig was en dat de eene dag voor hein al tamelijk gelijk aan den anderen voorbij ging. En, toch verveelde hij zich zelden. Daar zijn menschen, die zich altijd weten bezig te houden, en ouder deze geluk kigen behoorde onze Robinson. Zijne bezigheden bestónden in netten breien, lezen, schrijven, teekenen en knutselen. Tot de laatste rubriek behoorde veel en velerlei. Nu eens vlocht hij een mandje, dan weer sneed hij uit hout allerlei voorwerpenbeesten, wagens, schepen en gereedschappen. Eu daar hij met de menschen niet kon omgaan, eu hunne handelingen daar op zijn eilandje niet kon beschouweu, zoo bestudeerde hij de dieren, vooral de vogels, die in de kooi in zoo grooten getale aanwezig waren. Zijn genoeglijkst uurtje bleef echter dat, hetwelk hij mocht doorbrengen in gezelschap van zijn ouden vriend. Wat de oase is voor den>»-woestijnreiziger dat was het morgenbezoek des kooikers voor onzen Robinson. Als de stand van de zon aanwees, dat Abels haast moest komen, klom Ferdinand op zijn obser der partijen toegevoegd, heeft voor de verkenning uitnemende diensten be wezen. Een morgen trok de République op verkenning uit met de waarschuwing, dat zij op een bepaald uur, op een be paalde plaats, een zak met ballast zou uitwerpen, waaraan een brief met in lichtingen vastgemaakt zou zijn. Dit geschiedde juist zoo als het luchtschip had aangekondigd. Ook de draadlooze vèldtelegraaf heeft voortdurend gewerkt. Bij Meaux is Vrijdag het voor de Spaansche regeering bestelde luchtschip Espana beproefd. Toen de ballon met gas gevuld was scheurde het omhulsel midden door. Vermoedelijk is het ongeluk gebeurd doordat de balloD niet voldoende vast was gelegd bij de vulling. Te vroeg ging het luchtschip de lucht in, zoodat het net brak. RUSLAND. De onttroonde Sjah van Perzië heeft zich op een kanonneerboot naar Enseli ingescheept. Vandaar zal hij naar Petrofsk worden gebracht, omdat men in Bakoe vijandige betoogingen der daar wonende Perzen verwacht. Mo hammed Ali kan niet tegen de zee en hij zag daarom zeer tegen de zee-reis op. In Rusland zal hij als privaat persoon worden behandeld. Hij mag zich vestigen waar hij wilalleen mag hij niet te St. Petersburg komen. Wegens gepleegde verduisteringen zullen verscheidene hooggeplaatste amb tenaren en militairen in Wladiwostok voor den krijgsraad gebracht worden. vatorium, den hoogen eik, uit welks top hij den eersten morgen een blik over den omtrek had geworpen. Hij had zich geoefend om het witte zeil van Abels' punter op verren afstand van alle andere zeilen te onderscheiden, of, zoo er geen gelegenheid was om te zeilen, dan wist hij toch precies, van welken kant het scheepje van zijn vriend moest komen en in welke richting het voortgestuwd werd. Was de punter van Abels tot dicht bij de kooi genaderd, dan klom Ferdinand uit den boom en ging zijnen vriend te geinoet. Men kan zich ter nauwernood voorstellen, met welk eene blijdschap hij dagelijks den kooiker be groette, en hoe hij zich verheugde, als Abels een brief, een krant of een tijd schrift meebracht. >Een tijdschrift" zal men vragen. Ja, er bestond te Roer- kerk sinds jaren een leesgezelschap, waarvan de domine de directeur was, en 't welk een zestiental leden telde. Abels had vroeger zelden of nooit iets anders gelezen behalve den Bijbel, maar van den dag af, dat hij Ferdinand in de kooi had verborgen, had hij, ten behoeve van den kluizenaar, eensklaps liefhebberij in de lectuur gekregen en was lid van 't genoemde leesgezelschap geworden. Eiken Maandag kreeg Ferdinand verslag van de preek, den vorigen dag gehoord, en het gebeurde zeer zelden, dat de oude man hem van 't geen hij den vorigen dag in de kerk gehoord had niet TURKIJE. De nieuwe minister van financiën, Dzjamid bei, doet zijn belofte om de traktementen der ambtenaren stipt uit te betalen gestand. Alle ambtenaren hebben hun salaris gekregen en ook de pensioenen zijn ordelijk uitbetaald. Ook zijn alle achterstallige schalden tegenover de ambtenaren afgelost. Hierover heerscht groote vreugde in de ambtenaarskringen. Zulk een stipt heid van betaling was vroeger een onbekende zaak in het Turksche Rijk. De toestand in Jemen moet weer ernstig zijn. Behalve de versterkingen, die reeds naar Jemen op weg zijn, zal er ook een bijzondere commissie op uit worden gezonden om te trachten tot een minnelijke schikking te komen met de Arabische leiders Iman Jahia en Said Idris en een definitieve oplossing te vinden voor de haugende kwesties in Jemen. Djawid pasja, die in Albanië opereert, heeft bij Dika eenige versterkingen der Albaneezen vernield. In een gevecht met de Loemeezen van zes uren werden aan Turksche zijde drie officieren en elf man gewond, terwijl vier man gedood werd. De verliezen der Loe meezen bedroegen 50 man. Djawid pasja heeft opnieuw om versterkingen BELGIË. Uit een ambtelijke statistiek, door het Belgische ministerie van binnen- landsche zaken uitgegeven, meldt het een zeer goed verslag kon geven. »Ik win er zelf ook bij,* placht Abels dik wijls te zeggen, in antwoord op Ferdi nands dankbetuiging voor de mededee- ling, »waut ziet ge, ik doe nu te meer rnyn best, om goed te luisteren en veel te onthouden, omdat ik u er dan te meer van kan oververtellen.* »Nooit echter was Abels meer op zijn dreef, dan wanneer hij van zijn bevin dingen, als kooiker opgedaan, aan 't ver tellen ging. Als 't gesprek dus niet recht wiide vlotten, dan begon Ferdinand maar te vragen naar iets de kooi betref fende, en de tong van den ouden man werd ontboeid. Geen wonder dat hij er gaarne van verhaalde. Als het toen waar is, wat de oude Latijnsche dichter beweert dat de zeeman steeds van winden en stormen, de laudinan meest van zijne ploegende ossen spreekt, ter wijl de krijgsman zijne wonden, de herder zijne schapen telt, waarover zou dan een oude cooiker, die van kinds been schier dagelijks in de eeudenkooi heeft verkeerd, liever uitwijden dan over kolk en pijpen, staleenden en wilde vogels!'' Te liever luisterde Ferdinand naar 's mans verhalen, omdat ze zoo ge heel nieuw voor hem wareu, daar hij vroeger nooit iets van eene eendenkooi gehoord of gezien had, en ook omdat ze zoo veel behelsden, dat hem zeer be langrijk voorkwam. Daar die mededee lingeu des kooikers ook wellicht voor Handelsblad van Antwerpen, dat de bevolking van België op 31 December 1908 bedroeg: Vlaamache provinciënAntwerpen 959,218; West-Vlaanderen 871,636; Oost-Vlaanderen 1,111,001; Limburg 269,442. Gemengde provincie (Brabant)arron dissement Brussel (hoofdzaak Vlaamsch) 1,012,618Leuven (geheel Vlaamsch) 264,505; Nij vel (Waalsch) 177,240; totaal ',454,363. Waalsche provinciën Luik 894,938 Henegauw 1,229,103Luxemburg 232,252 Namen 364,489, Totaal voor het rijk 7,386,444, waar van geheel Vlaamsch 3,475,802, geheel Waalsch 2,898,024 en het arrondisse ment Brussel, in groote meerderheid Vlaamsch, 1,012,618. Wat de geboorten aangaat, de uit slagen van 1908 bevestigen de -bestati- ging, sedert 1900 gedaan, namelijk dat de geboorten verminderen in alle pro vinciën, behalve Limburg, doch op veel aanzienlijker wijze in het Waalsche land en in de Brusselsche omgeving, dan in het Vlaamsche land. Ziehier een welsprekende statistiek 1900bevolking 6,693,548, geboorten 193,230; 1908: bevolking 7,386,444, geboorten 183,046. Doch van een anderen kant ver mindert het aantal sterfgevallen. In 1900 bedroeg het 126,633; in 1908, alhoewel de bevolking 700,000 zielen meer telde, slechts 118,997. Het overschot der geboorten op de sterfgevallen blijft dus circa 65,000 per jaar bedragen. belangrijk zulleu zijn, zoo willen wij enkele van zijne verhalen hier iolasschen. Wanneer Abels gereed stond om zich naar de pijpen te begeven, dan nam hy een rookenden turf, zette dien in een aarden kannetje, en nam dit mee naar de kolk. »Gaat g3 mee Daar de pijpen vroeg Abels zijnen beschermeling, en toen deze toestemmend knikte, vervolgde hij, »dau moet ge ook een rookenden turf mee nemen.* Waartoe dient toch die maatregel vroeg Ferdinand. »Dat zal 'k u zeggen,* antwoordde Abel». »De wilde eenden zijn miserabel schuw. Daarom mag er, zooals ge weet, in of nabij de kooi nooit rumoer ge maakt, ja zelts niet luide gesproken of gelachen worden. Ik keu hier wel menschen, die, ofschoon ze zelf geen kooi hebben, toch zoo veel zorg hebben voor de broodwinning van een ander, dat ze nooit langs eene kooi zullen varen, of ze denken er aan, om niet luide te praten. Maar 'tis niet genoeg, dat de wilde vogels den mensch niet zien ot hooren, ze mogen hem ook niet ruikeu, en om dat te voorkomen, ueeut nu de kooiker een rookenden turf, eu houdt dien zoo onder zijn neus, dat de rook met zijn adem vermengd wordt. Om dezelfde redeD zal de kooiker, voordat hij 's mor- gens henen gaat om de vogels te vangen,

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1