Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht Bekendmakingen. Advertentiën. H.H. Landbouwers enBietenyerbouwers. INDUSTRIE'S VAN MQDROW. W. DIELEMAN Pz, C187, Axel. Cholera. Daar in de gemeente Middelburg in acht dagen na het laatste officieel ge constateerde geval van aziatische cholera geen geval dier ziekte is voorgekomen, is deze gemeente als garnizoensplaats onbesmet verklaard. Nóch het sterfgeval te Brussel, nóch dat te Antwerpen, die beide verdacht werden, is cholera geweest. Ook van de gevallen te Dordrecht en te Duisburg is nader gebleken dat het geen cholera was. Dinsdagmiddag werd per mallejan uit Middelburg een 3800 K.G. zware balk aangevoerd. Doordat in 't Bellamy- park de spakeu van een der wielen braken, moest een ander dergelijk vervoermiddel aangewend worden. Terwijl men bezig was met kettingen den balk aan het voertuig te bevestigen en het gevaarte daartoe ondersteund werd door een paar blokken, schoten deze uit, terwyl een werkman zich tusschen de wielen bevond. De man, L. P. uit Middelburg, ge raakte tusschen den balk en het wiel. Nadat hij uit zijn netelige positie be vrijd was, bleek hij niet te kunnen loopen. Hij werd in een apotheek binnengedragen en, na van een genees heer de eerste hulp ontvangen te heb ben per brancard naar de R. K. wees- school vervoerd. M. Crt Door de marechaussée is ter be schikking van de justitie naar 't huis van bewaring te Breda overgebracht J. D., verdacht van diefstal van 720 aan bankpapier, ten nadeele van zijne ouders te Terheijden gepleegd. Een caféhouder te Arnhem, in wiens huis Zondagnacht brand ontstond, is gearresteerd. De caféhouder beweert dat hij op zijn slaapkamer een lucifer aanstak, waarbij 't doosje in brand vloog. In zijn schrik gooide hij het brandende doosje op het dek van zijn bed, dat daardoor vlam vatte en 't gevolg had dat de slaap kamer geheel uitbrandde. De politie gelooft echter niet aan een ongeluk. Te Enschedé is, terwijl de bewo ners afwezig en alleen de dienstboden thuis waren ingebroken en een partij tafelzilver ontvreemd. Op een voetbalmatch te Dieren ontving een der werkende leden van een club uit Brummen een trap van een medespeler tegen zijn been, waar door dit op twee plaatsen gebroken was. De patiënt werd per rijtuig naar ziju woning vervoerd, waar werd ge- constateerd, dat de breuken zeer ernstig waren, waarop de lijder naar het Diaconessenhuis te Arnhem werd ge transporteerd. Een onaangename verrassing. De familie Verster kwam Dinsdagavond terug van een reis in haar woning, Tesselschadestraat 7 te Amsterdam, De heer Verster meende iemand in het huis te hooren loopen en stelde het was ongeveer hall negen een onder zoek op de eerste verdieping in. Hij vond echter niets. Wel ontdekte hij overal afgebrande lucifers, hetgeen zij argwaan opwekte. Plotseling hoorde hij duidelijk iemand langs de trap van de 2e verdieping naar beneden komen en zag een man die ijlings door de gang de straat op vluchtte. De heer Verster holde hem achterna onder den uitroep Houdt den dief!" Het schijnt echter dat het heerschap dienzelfden uitroep liet hooren, althans hij wist in de me nigte te ontkomen, terwijl tot heden nog geen spoor van hem teruggevonden is. De insluiper schijnt op heeterdaad betrapt te zijn, althans in verschillende kamers heeft hij een onderzoek ingesteld zónder echter veel te hebben kunnen ontvreemden. De sleutels zaten in alle kasten. De man heeft vier Kruger- pondjes (oude Transvaaische munt) medegenomen. Onweer. Te Exloo (Dr.) heefteen geweldig zwaar onweder gewoed, dat wel geen brand heeft veroorzaakt, doch voor vele landbouwers onaangename gevolgen na zich heeft gesleept. Ten gevolge van het schichtig worden van het felle weerlichten zijn niet minder dan 16 paarden van onderscheidene .eigenaren, die in de weide liepen, in de diepe slooten geraakt. Met vele' runderen is dit eveneens het geval ge weest; van een veehouder zelfs 8 stuks, in anderen 6 of een kleiner aantal. Toen Dinsdagmiddag het rijtuig waarin H. M. de Koningin en een hof dame gezeten waren, ter hoogte was van het gedeelte Amersfoortschen weg, dat gelijk loopt met de Koningslaan was daar juist een telefoondraad ge knapt, die nu tusschen de takken naar beneden hing over den weg. De koetsier van H. M. had dit niet bemerkt, tot hem plotseling de hoed van het hoofd werd geslagen. Gelukkig had het rytuig slechts een geringe vaart en passeerde men juist daar, waar de draad het hoogst hinghet nu kleine ongeval had anders licht ernstiger kun nen zijn. Carbied. Te Oldeboorn (Fr.) had de 16-jarige zoon van den zuivelfabri- kant Dijkstra buitenshuis een bus, ge deeltelijk met carbied gevuld, geplaatst een bus waarin machineolie was geweest en nog overblijfsel daarvan aanwezig was. Ondoordacht wierp hij een brandenden lucifer in het carbied en met een geweldigen knal, die huizen ver gehoord werd, vloog de kan hoog in de lucht. De jongen kwam er leelijk af. Zijn rechterhand werd erg gehavend en hij kreeg vreeselijke brandwonden, vooral in 't gelaat. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig, en' deze hoopt dat het nogal goed voor den patient zal afloopen. Bij America in Limburg is, naar de L. K. meldt, op een diepte van ruim 600 M. een heete zoutwaterbron aangeboord. Deze bron levert naar schatting per minuut ruim 600 L. zeer warm en zeer helder zout water. Ongelukken. Te Kruiningen ver miste Dinsdagmorgen de onderwijzer E. zijn echtgenoote. Hij ging dadelijk op onderzoek uit en in den Schelphoek werd haar lijk in de Westerschelde gevonden. Te 's-Gravemoer (N.-Br.) reed Woens dagavond de 20-jarige H. B. met zijn fiets tegen een rijtuig aan. Hij werd door voorbijgangers opgenomen en naar zijn woning gebracht, waar hij na en kele uren is overleden. Woensdagavond is bij het station Nieuwolda (Gron.) een bejaarde, ge huwde arbeider, L., uit Groningen onder een locomotief geraakt. Zijn borstkas werd ingedrukt. De man is kort daarna overleden. De bedrieger bedrogenEr was in hooge mate schurft onder de 34 schapen van den landbouwer J.v.Dordt, wonende in de Beemster. Om zoo min mogelijk schade te lijden, deed hij hiervan geen aangifte bij den burgemeester, doch verkocht ze in alle stilte aan een ham delaar in de Rijp. De duisternis werd 's avonds afgewacht, om de dieren door een paar drijvers naar de Rijp te doen vervoeren en ze zoodoende aan 't oo; der politie te onttrekken. Doch hij had buiten den waard gerekend. De politie kreeg er lucht van en nam de dieren in beslag. Aan de hofstede ge komen, lag de boer reeds ter ruste, die waarschijnlijk droomde van 't wel geslaagde plan. Later beweerde hij dat de beesten aan tongblaar leden maar de inmiddels ontboden district veearts constateerde schurft in hooge mate, en nam de 34 schapen namens het Rijk in beslag. De boer lijdt daar door een schade van ongeveer 600, benevens een proces-verbaal met een boete zoo niet gevangenisstraf die hem nog lang zal heugen. Groote pakhuisbrand. In het hartje maar daar was weggeloopen en hem /-V IA .1 I n 11 f rtf- (7 ntnnnnin/v Kiirl .1 n n van Oud-Amsterdam brak gisteren namiddag omstreeks drie uur een hevige brand uit in het pakhuis de Walvisch- ganger, toebehoorende aan de grossiers in tabak, de heeren Haanebeek Co. Op de 2de verdieping begon de opge slagen tabak te smeulen. De brand, welke zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, nam echter weldra groote afmetingen aan, zoodat in enkele oogen- blikken het gansche Prinseneiland in rook stond. De brandweer rukte dan ook met vol materiaal uit, temeer daar er groot gevaar bestond voor de omliggende rijk beladen pakhuizen. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats. Tegen gasverstikking. De heer W. A. v. d. Kamp, lid van den Raad van Haarlem, heeft een toestelletje uitge vonden om gasverstikking te voor komen. 'tls beproefd en werkte uit stekend. 't Is een inrichting, die een minuut nadat een gaskraan zonder branden openstaat een gewicht op den hefboom van den gasmeter doet vallen en dezen sluit. Een electrisch belletje waarschuwt tevens daarbij. Ook de directeur der gasfabriek te Haarlem was zeer met de uitvinding ingenomen en gaf den heer v. d. Kamp indertijd nog eenige nuttige wenken, die daar van handig gebruik heeft gemaakt. De uitvinder heeft in verschillende landen patent genomen. Op 't kantje af. De chauffeur van een familie te Oldenzaal zou Zondag avond gasten der familie met de auto huiswaarts brengen. Toen men de over wegen over de spoorlijnen der G. O. L. S. te Oldenzaal nabij was, zag de chauffeur den trein naderen. De chauf feur, het gevaar ziende, remde volgens zijn verklaring uit alle macht en waar schuwde tevens de inzittenden, die on middellijk de auto verlieten. Hij kon echter, misschien ten gevolge van het minder goed werken der rem, niet verhinderen dat de auto met het voorste gedeelte onder den afsluitboom schoof en dezen bewoog in de richting der rails. Inmiddels was de locomotief genaderd, die den afsluitboom afbrak, terwijl de auto gedeeltelijk werd ver- uield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Men meldt aan de 's-H. Ct. uit Brussel Sedert eenigen tijd ontvingen de Eerw. Zusters Ursulinen van Onze Lieve Vrouw van Wavre dreigbrieven uit Rotterdam, waarin de onderteeke- naar, die zich „Eric" noemde, dreigde zekere schandalen, die in het pension naat zouden zijn voorgevallen, aan de groote klok te hangen. Voor 15,000 francs zou bij echter 't stilzwijgen be waren. De zusters namen een advocaat in den arm, die haar aanried tegen verleden Zaterdag een rendez vous met den schrijver vast te stellen op de Nieuwe Graanmarkt Het parket werd intusschen verwit tigd en op het afgesproken uur bevonden zich de rechter van instructie en agen ten op de plaats der ontmoeting. Wel dra verscheen ook ds Eerw. Overste en een andere zuster, die even daarna door een heer werden aangesproken die zich als „Eric" voorstelde. Hü noodigde haar uit, hem naar zijn hotel bij de Bourse te vergezelleu, waarin de zusters toestemden, mits zij er per rijtuig werden heengebracht. Overeen komstig de afspraak met den rechter van instructie drongen de zusters er op aan, dat de heer het eerst instapte. Meteen ging ook door elk portier een agent naar binnen, zoodat mijnheer geknipt was Op het commissariaat verklaarde hij te heeten Albert Watz en van Zweed sche afkomst te zijn en te Rotterdam te wonen. Hij had in Antwerpen kennis gekregen met een keukenmeid, die eenigen tijd in het klooster was geweest. nu tot de afpersing had aangespoord, om met de 15,000 francs een zaakje in Rotterdam te beginnen. Dezer dagen uit Rotterdam terugge keerd naar hier, had hij zijn intrek genomen in een klein hotél in de rue de Brabant en zich ingeschreven onder den naam van Albert Watz, Duitsch officier. Hij ontving geregeld brieven uit Holland, die poste-resiante Bruxelles Nord aankwamen. Een paar uren vóór zijne arrestatie had hij nog twee brieven uit Rotterdam afgehaald. Hij is naar de gevangenis van Saint Gilles overgebracht. Van 1 tot 15 Sept. 1909. Axel. Huwelijks-aangiften. 9. Pieter de Putter, 26 j., jm. en Adriana Dreg- mans, 25 j., jd. Geboorten. 1. Anna Jacoba, d. van Daniël Cornelis Wolfert en Cornelia Bareman. 2. Adolphus, z. van Edu- mondus Leopoldus de Coninck en Eula- lia Breepoel. Marinus Karei, z. van Lodewijk Frans Kaijser en Pieternella Maria Ringelberg. 4. Janneke Johanna, d. van Cornelis Johannes Schieman en Tannetje Cappon. 11. Abraham Jacobus, van Jozias de Feijter en Pleuntje Balkenende. 12. Elisabeth Suzanna, d. van Jacobus Leunis en Neeltje Martha van Bendegem. 14. Alberta Virginia Anna, d. van Camillus Theo- dorus van de Bilt en Anna Maria Josepha van Bouchaute. 15. Magdalena, d. van Willem Kaijser en Elisabeth Feijter. Overlijden. 12. Aagtje Dieleman, 1 j., d. van Pieter en Neeltje van Langevelde. Joanna Koster, 3 j., d. van Maarten Willem en Johanna Maria van Hoeve. ,n het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 18 September Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Nevelig tot half be wolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering van warmtegraad. Aangezien er plan bestaat om over veertien dagen de Oosterstraat op te breken, worden belanghebbenden ver wittigd, met het vervoer van hunne producten rekening te houden met den termijn bovengenoemd. Axel, 17 September 1909. De Burgemeester van Axel J. HUIZINGA. Het tarief voor het wegen der Bieten, enz. op de weegbrug voorheen van wijlen P. van Doorn op de Axelsche Sassing bedraagt 5 cent per 1000 kilo. De weger, Axel. F. MEIJER. Zuiver, absoluut geen witte, wordt niet ziek, de meest opbrengende eetaard appel, benevens een beperkte hoeveel heid Middlothsan Earieys, de allervroegste aardappel.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3