Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. - de Ruyter, gedateerd van 's Lands schip de Seven Provinciën 11 Juni 1673 bij Schooneveld, d.i. vier dagen na den aldaar tegen de vereenigde Engelsche en Fransche vloten geleverden glorie rijken zeeslag. De brief is dus geschreven op een der meest merkwaardige tijdstippen van het leven van De Ruyter, terwijl het schrijven evenzeer een der belang rijkste en roemrijkste zeestrijden betrett waarin het admiraalsschip de Seven Provinciën is gewikkeld geweest. Het was o. a. ook op den 6en Juni 1673 tijdens den zeeslag bij Schooneveld, dat de Ruijter nadat hij zeven Fransche schepen onder den vice-admiraal d'Estrées uitéén had doen stuiven, de woorden uitteDe vijanden hebben nog ontzag voor de Seven Provinciën. De brief, die nog in volkomen gaven toestand verkeert, heeft oorspronkelijk deel uitgemaakt van de verzameling van den uit de 18e eeuw bekenden geschiedschrijver Daniël Derdes en draagt de onmiskenbare bewijzen van echtheid door handteekening en water merk van het papier. Hij luidt alsvolgt „Hooch Edel Gebooren en Gestrenge Heere lek ben hoochstens verpligt voo r de woorden, die Uw Ho:Ed:Gestr. mij be lieft te betuigen, met kennisse te dragen van den uitslach vant gevecht daarin dat Godt almachtigh op den 7dn dezer loopende maendt de Vloote, en der Wapenen van den Staet soo goeden- tierenlijck heeft believen te Zegenen. Wat wij als geringe Instrumenten daartoe hebbeu gecontribueert zijn wij eer ende Godtshalven verplicht. Uw. Ho: Ed: Gestrenge weet int district van desselfs Gouveinement der vijanden oogmerk ende intentie mede wel te prevenieeren ende ijdel te maecken, verhoopende daarvan bij vervolch de continuatie ende occasie te hebben van Uw. Ho: Ed: Gestr. voor de bewesen civiliteit effectievelijk te mogen be danken, ende betoonen hoe seer ick ben Hooch Edel Gebooren en Gestrenge Heer, Uw Ho: Eds. Ootmoedige dienaar, Michiel Adrz. de Ruyter. Actum in 's lands schip de .Seven Provinciën" op Schooneveld den llden Juni 1673. Aan den Heer V. Beverwaerd." De heer Luden heeft dezen brief aan den minister van Marine aangeboden, die de schenking ten zeerste op prijs stelt en gaarne aan den wensch van den schenker gevolg zal geven om dezen brief een passende en blijvende plaats in te ruimen aan boord van het te Amsterdam in aanbouw zijnde pant serschip Zeven Provinciën. Avp. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer werd na onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw ge kozen lid voor Ede geadviseerd tot toelating, Waarop de heer Van Maanen in handen van den voorzitter de ver- eischte eeden aflegt. Hierop wenschte de voorzitter hem geluk en het kamerlid Van Maanen neemt zitting. kwamen. Toen eindelijk de verwonne- ling de tabaksdoos losliet, greep de oude man die en opspringende bevrijdde hij den gevangene en zei»Die doos zal ik bewaren als eene gedachtenis aan de les, je van avond gegeven. Als je dan later eens den mond weer te veel boven water hebt, dan laat ik je maar eens stoppen, uit deze doos, waarmee je een grijsaard wildet slaan ellendeling, daar je bentmarsch, vooruit, ik wil je niet achter mij hebben »Neen snikte Tijmen, die schreide van spijt en kwaadaardigheid, »neen,ik blijf hier zitten. »Goed, blijf dart maar onthoud nu, dat Jan Abels niet mak is Wordt vervolgd.) Ingekomen was een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor degeluk- wenschen der Tweede Kamer bij de geboorte van Prinses Juliana, waarin de hartgrondige wensch wordt uitge sproken dat de opvoeding en het leven van de Prinses ten zegen van het Vaderland mogen zijn. Na eenige discussiën werd het voorstel van den voorzitter, om den volgenden dag 's morgens om 11 uur de mijnwet Van Kol in behandeling te nemen," in stemming gebracht en met 41 tegen 30 stemmen verworpen, waarna de Kamer uiteenging. Niet, naar Hamburg. Dj minister van Buitenl. Zaken waarschuwt ernstig tegen vertrek naar Hamburg, Altona en Harburg, om werk te zoeken, wat vele landgenooten in den laatsten tijd deden. Er is in Duitschland absoluut geen gebrek aan werkkrachten, integen deel er is groote slapte en 'tis bijv. heel moeilijk om aan boord van schepen geplaatst te worden. De Minister ontraadt derhalve een ieder die in Duitschland werk wil gaan zoeken, om zonder voldoende geld middelen of bewijs van Nederlander schap daarheen te vertrekken. Aan de haven bij den Koningin Emma- polder te Clinge zijn in de laatste 14 dagen honderden zakken erwten scheep gedaan, vooral met bestemming naar Dordrecht, Amsterdam en Rotterdam. In dien tijd is de prijs der goede kwa liteit opgeloopen van f 12.50 tot 15 per 100 K.G., en daar zoowel kwaliteit als beschot by het dorschen niet blijven meevallen, wordt algemeen verwacht dat die prijs nog zal stijgen. Ook nieuwe carwe is er reeds in belangrijke hoeveelheid geladen. Voor goed soort is 12.50 per 100 K.G. besteed. De werkzaamheden voor de Zater dag tot en met Maandag a. s. te Oost burg te houden tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouio in het voormalig 4e district van Zeeland, zijn in vollen gang. Het terrein der tentoonstelling, eene zeer gunstig gelegen weide aan den ingang der gemeente, van de zijde van Schoondijke komende, is, naar men ons schrijft, door zijne golving uitstekend geschikt voor den aanleg van paden en perken. Alles geschiedt onder de leiding van den heer I. J. Steenhart, tuinbouwkun dige te Oostburg. De inzending van fruit moet meer dan voldoende zijn, terwijl die van groen en bloemen zal overtreffen alles, wat tot heden op de tentoonstellingen dezer Maatschappij te zien was. Zooals ten deele reeds bekend, is op Zaterdag, den dag der opening, de tentoonstelling alleen toegankelijk voor de leden met hunne dames en zonen van 15 tot 18 jaar. Bij de opening worden enkele zang nummers ten gehoore gebracht door Ooslburg's Zangkoor. 's Maandags namiddags geeft het Middelburgsche muziekkorps, onder leiding van den heer Jan Morks, een uitvoering op het terrein en 's avonds een concert op de Markt. Zondags festival, w. artoe de muziek gezelschappen van Oostburg, Zuidzande Sluis, Breskens en Cadzand hunne medewerking verleenen terwijl'savonds een tien a twaalftal verlichte schuiten op het Groote Gat zullen kruisen, waar ook het vuurwerk wordt afgestoken. M. Ct. AXEL, 17 September 1909 Als een bijzonderheid uit de kippen- wereld deelt men ons mede, dat van een broed kippen, dat in begin Maart van dit jaar is uitgevallen en hetwelk reeds een fliuk getal eieren heeft opge bracht, een der dames op een verloren plekje 15 eitjes had gelegd en nu een dezer dagen met elf kindertjes kwam aanzetten, die ze in alle stilte had uitgebroed. Men kan deze voorbarige kippenfamilie dagelijks bij den molenaar Cappon alhier in de weide zien wan delen. In verschillende bladen lezen we, dat het politie-diploma was toegekend aan Ph. d'Olieslager te Axel. Dit is onjuist, de heer d'Olieslager vroeger gestationneerd marechaussée alhier, is thans te Breda. Woensdag werd door den notaris De Ridder te Ter Neuzen en den plaatsvervangend-notaris Dregmans te Axel ten verzoeke van J. van de Ree- Tazelaar te Ter Neuzen verkocht een woonhuis, waarin sedert lange jaren handel in manufacturen is gedreven, staande in de Nieuwstraat te Ter Neuzen en het recht van erfpacht tot 31 December 1914 op den grond, eigendom der gemeente Ter Neuzen, kadastraal bekend sectie C no. 3329, groot 5 aren 34 centiaren. Erfpachts canon 53,40. Hiervan werd kooper de heer G. Meertens, manufacturier te Ter Neuzen, voor f 7500,—. Aan het strand te Nieuwersluis (bij Breskens) is het lijk aangespoeld van een 9 jarigen jongen uit Vlissingen, die den 28sten Aug. is verdronken. Woensdagmiddag geraakte te Aardenburg de knecht van een land bouwer onder een wagen, met het gevolg dat hij zijn linkeronderbeen brak. Hij werd ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. In de week van 7 tot en met 14 September 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 5 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te Domburg, 1 te Neuzen en 3 te Sluis 6 van diphtheritis, waar van 1 te Axel, 1 te Cadzand, 2 te St. Jansteen, 1 te Ouwerkerk en 1 te Stop- •peldijk. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag f9 September 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. H. Lammertsma. Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Ds. A. Schweitzer Ds. A. Schweitzer (van Buiksloot.) Gereformeerde Kerk. (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure In de heden gehouden zitting der Arrondissements-Rechtbank te Middel burg is vrijgesproken P. v. G., 53 j., landbouwer te Hontenisse, beklaagd van beleediging van ambtenaren. Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg werd Woensdag beëedigd als advocaat-procureur de Heer Mr. J. W. Goed bloed geboren te Axel wonende te Middelburg. Dinsdag 21 dezer des namiddags te 2 ure zal in eene plechtige openbare zitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg de heer Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluys, als president dier Rechtbank afscheid nemen. Terzelfder zitting zal de installatie plaats hebben der heeren Mr. B. W. F. Kronenberg als president van Mr. J. H. van Bel als vice-president van genoemd college. Omtrent den noodlottigen brand te lerseke meldt men aan de Zeeuw nog de volgende bijzonderheden Naar aanleiding van den brand op Vrijdagavond, in de woning van den heer H. Poelman, zijn nog de volgende bijzonderheden te melden. Des avonds te negen uur was het gezin van Poelman naar bed gegaan en ook de knecht J. C. Scheele en de dienstmeid Macheline Geense hadden zich op dat uur ter ruste begeven. Licht wordt er 's nachts niet gebrand, zoodat van het omvallen van een petroleumlamp beslist geen sprake kan zijn. Doch wel dient de oorzaak te worden gezocht in het waarschijnlijk niet goed afsluiten van den doofpot waarin werd opgeborgen de nog restende gloeiende houtskool van den haard, welke doofpot met nog wat brandhout was geplaatst in het z. g. melkhok, (in den regel schuur genoemd) vlak onder de trap die toegang gaf naar den zolder der schuur, grenzende aan het woon huis, doch die tevens de eenige opgang was naar den zolder van het woonhuis waar de ongelukkigen sliepen. Tusschen die beide zolders is een steenen muur waarin eene deur die in den regel 's nachts openstond. Daardoor is dan ook de woonhuiszolder onmiddellijk vervuld geweest met rook en in 't bij zonder de bedstede waarin de knecht sliep die in de onmiddellijke nabijheid der deur was. De knecht is dan ook zeer zeker op zijn bed gestikt althans daar is zijn lijk gevonden. De dienstmeid die op een ander gedeelte van den zolder sliep ia het eerst wakker geworden en heeft door haar geroep en geschreeuw het gezin van Poelman gewekt. Zij is het bed uitgegaan en heeft vermoedelijk op den zolder loopen roepen en schreeuwen tot dat zij bewusteloos is neergezegen in een hoop graan, waar haar lijk is gevonden. Poelman die op het geroep van boven onmiddellijk naar de schuur is gegaan om zich naar den zolder te begeven kon evenwel bij het openen der schuurdeur niet verder, aangezien de vlammen hem in 't gezicht sloegen en hals over kop moesten hjj, zijn vrouw en hun zoon de straat op vluchten. Op het hulpgeroep van Poelman kwamen ijlings eenige buren toegeloopen die dadelijk pogingen in 't werk stelden om de ongelukkigen te redden. Twee personen maakten ter plaatse waar de knecht sliep een gat in het dak, doch op hun geroep werd geen antwoord meer gegeven en den zolder te betreden was even gevaarlijk als roekeloos. Een andere poging om door de ramen in den voorgevel hulp te bieden, mocht niet gelukken. Zeer waarschijnlijk waren beide slachtoffers toen reeds gestikt. De inmiddels aangerukte brandweer begon met alle kracht het vuur te be strijden en dank zij de flinke werking der spuit was men spoedig den brand in die mate meester dat de beneden woonkamer niet geheel uitbrandde. Toen de vlammen op den zolder een onderzoek naar de slachtoffers toe lieten werden achtereenvolgens de vreeselijk verminkte en geheel onken bare lijken van den knecht en de meid te voorschijn gebracht en door om standers naar het lijkenhuisje vervoerd vanwaar ze Dinsdag zijn begraven. Dinsdagavond is te Hansweertde zeilmakerij en het magazijn vanscheeps- benoodigdheden, waarin de voorraad geborgen is van het filiaal der Gebr. Ribbens, te Ter Neuzen, afgebrand, met den zich daarin bevindenden voor raad, de machines en gereedschappen der zeilmakerij enz. De brand moet ontstaan zijn, doordat de filiaalhouder in het magazyn ge struikeld is met een brandende pe troleumlamp in de hand. Door de Koningin is aan een werkman te Yerseke f 25 geschonken teneinde daarmede een kleine nering te kunnen beginnen. De man is n.l. al geruimen tijd sukkelend en de ge- neesheeren verklaren hem als werkman ongeschikt.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2