bi mom* No. 47. Zaterdag 18 September 8 ilrij). -i3e «laarg. VJiJ Nieuws- en Advertentieblad i v o o r e en wsch -V] a and e ren. F. 1)1 HL FM A X, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTiEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. I Eindelijk heeft het plan van de ge meente Berlijn om van het Noorden naar het Zuiden van de stad een onder- grondschen spoorweg aan te leggen de bekrachtiging van den politie-president verkregen. De keizer en de minister van spoorwegen hadden al te kennen gegeven, geen bezwaren te hebben. Het plan, dat al een jaar of tien hangt, kan nu uitgevoerd worden. FRANKRIJK. Weinige politieke partijen worden tegenwoordig zoo sterk in het openbaar geblameerd als de Fransche kouings- gezinden door sommige geestdrijvers uit haar midden. Dinsdagavond zijn een stuk of tien voorvechters van den Franschen Koning het clublokaal van de Jonge Republikeinen binnenge- drongen in de rue Turbot. Ze vroegen den voorzitter der vereeniging te j spreken, een zekeren heer Hirsch. De beer Hirsch had kortgeleden eenige Artikelen geschreven, waar de konings gezinde jongelui over ontsticht waren. Daarom hebben ze Dinsdagavond den heer Hirsch een pak slaag gegeven en in het vereenigingslokaal der jonge republikeinen hebben ze tafels en stoelen omgegooid, een borstbeeld voorstellende de republiek, gebroken en dergelijke aardigheden meer. De politie heeft zes der koningsge zinde jongelieden gevangen genomen. Te Marseille werd Dinsdag de stoom- 82) Eenigen tijd nadat Tijmen dit ouaan gename bezoek van zijnen buurman had gehad, was er te Karmen eene aanzien lijke houtverkooping. De beide buren gingen, élk op zijne eigene gelegenheid, derwaarts. Blok begreep zelf, dat het I zeer onverstandig zou zijn, om in de ge geven omstandigheden eenige vijandelijk heid tegen zijnen buurman te beginnen. «Dat kan in latere tijden wel eens,* zei hij tot zich zeiven. Maar bij gelegen heid van die verkooping dronk Blok weer veel te veel, zoodat hij niet zoo bedaard meer over de dingen kon na denken. Terwijl hij daar in een hoek van de gelagkamer met een verhit hoofd zat te zwetsen, ziet hij de gedaante van Jau Abels, die op den kastelein toetrad, om het gelag te betalen. »Zoo, Abels,zei de kastelein, »het staat tegenwoordig met de kooikers te Roerkerk best, hoorTen minste als je een kooi hebt zooals jij, dan ben je een man van kapitaal, al bezit je ook io 't geheel geene andere eigendommen. »Hoe kom je daar zoo bij vroeg Abels. Hoe ik daar bij kom? Wel, ik heb gehoord, hoe eene kooi te Roerkerk ver kocht is voor achttien duizend gulden. boot Audegeladen. Onder de goederen die op de kade voor inladen gereed lagen, was ook een ijzeren kooi waarin een tijgerin was opgesloten. Die tijgerin begon vervaarlijk te brullen juist op het oogenblik dat er een paard en wagen voorbij de kooi kwam. Het paard schrok hevig en trapte uit alle macht naar de kooi met dat gevolg dat een wand bezweek en de tijgerin zich loswerkte uit haar gevangenis. De tijgerin begon toen een wandeling langs de kaden. Zij ontmoette een hond. Dat dier werd en passant dood gebeten. Zij ontmoette een oude vrouw. De oude vrouw werd omver geworpen maar kreeg geen letsel. De tijgerin verdween tusschen de kisten en balen langs den waterkant. Een leger van agenten en gerdarmes, gewapend met revolvers en geweren is toen op klop jacht gegaan. Twee maal in den avond heeft het dier zich vertoond. Dinsdag avond om tien uur wist men echter nóg niet, of de schoten der jagers het wild haddën afgemaakt of ook maar getroffen. Geen twee raenschen konden elkaar Dinsdagavond te Marseille ontmoeten of het gesprek begon met de vraag Hebt u de tijger ook gezien Een praktisch man heeft" geraden, naar Tarascon te seinen óm Tartarin té laten overkomen. ENGELAND. Op de gemeentelijke school te Willes- den schenen nog al veel meisjes te gaan, wier hoofdhaar den schoolarts aanleiding gaf, de ouders aan te schrijven Nu, en ze zeggen, dat jou kooi nog meer waard zou zijn.c Tijmen hoorde dat gesprek, en, Jan Abels aanziende, rezen al de onaange name ervaringen, in den jongsten tijd opgedaan, weer voor zijnen geest. Ën dat ze daar nu, terwijl hij mét zijne zaken zoo geheel in de war was, dien man gingen opvijzelen en van zijne eigendommen spreken, dat was te veel Die Abels toch, als hij hem zijne dochter met haar twintigduizend gul-den had willen geven, had hij hem geheel uit den brand kunnen redden waarom zou hij zijne wraakoefening zoo lang uitstellen 'J« Daar gaat Abels heen, ik ga hem achterop,* besluit Tijmen, «en dan straks op den dijk, dan zullen w eens afrekenen, er kome van wat er wilMaar eerst nog een oogenblikje wachten. Sta ik nu zoo dadelijk op, dat verwekt argwaan. De oude sukkel loopt niet hard meer, ik zal hem over een kwartiertje wel inhalen.* En zoo over leggeude, bestelde Tijmen nog eer glaasje en leende weer net oor aan de gesprekken, die door zijne metgezellen gevoerd werden. Onze oude vriend Aart, de voerman, was juist bezig met een zeer belangrijk verhaal en vertelde, hoe hij onlangs ge zien had, dat men een vreeselijk grooten keisteen uit het* veld had opgegraven, en dien, daar hij veel te groot was om te vervoeren, eerst door middel dat het voor de zindelijkheid en de veiligheid van andere schoolmeisjes wenschelijk was hun kinderen het haar kort te laten dragen. Maar slechts enkele ouders gaven aan het verzoek gehoor. Ze bij de wet te dwingen, wat de dokter zou willen, ging niet, zoo beduidden hem zijn rechtskundige raads lieden. Toen bedacht hij er iets anders op. Hij schreef aan de ouders wier dochters niet zuiver op het hoofd waren het waren er zeven of acht dat, over 24 uur de toestand niet ver beterd was, hij de kinderen ergens zou brengen, waar hun kapsel in orde zou worden gemaakt. Toen die bedreiging niets aan de zaak veranderde, kwam Maandagmiddag een gasthuiswagen, anders bestemd voor het vervoer van besmettelijke ziekten, voor school rijden, met een verpleegster die de bewuste meisjes kwam ophalen. De kinderen wouen niet en er volgde op school een worsteling om ze mee te krijgen. Het gerucht daarvan verspreidde zich ras in de buurt, en binnen korten tijd stond de speelplaats vol van wel tweehonderd moeders, die verontwaardigd hun kin deren opeischten, want men had verteld dat alle meisjes mee moesten. De wagen, waarin de zeven of acht meisjes met de onzuivere haren gesleept waren werd omsingeld en zoo dreigend was» de houding van de menigte, dat de kinderen werden losgelaten en de wagen met de verpleegster alleen wegreed. MEXICO. Opnieuw heeft de Amerikaansche consul-generaal te Mexico (stad), Hanna van buskruit had laten springen. Tijmen luisterde ter nauwernood naar dat verhaal, daar hij te zeer vervuld was met zijn. voorgenomen plan om Abels op den dijk aan te randen. Hij stond dan ook weldra op, en verliet, on danks de dringende noodiging zijner metgezellen om nog wat te blijven, de herberg. Met versnelde schreden sppedde hij zicli langs den douke.ren zandweg voort, 't Was onstuimig en regenachtig weer, en zoo donker, dat men ter nauwernood een boom van een mensch kon onder scheiden. Toch meende Blok eindelijk te ontdekken dat er iemand voor hem uit ging op den dijk. Hij versnelde dus zijne schreden en had weldra den voet ganger ingehaald. «Beu j- het, Abels?* vroeg Ty men, den ouden mat op zijde tredende. »Ja o, goeden avond buurman, ga je ook weer op Roerkerk aan ».Ta, inaar onderweg heb ik met jou nog een appeltje te schillen Zoo sprekende nam Tijmen zijne stalen tabaksdoos in de rechterhand, om daar mee op 't geschikte oogenblik zijn huur man een slag toe te brengen. »Een appeltje te schillen, wel zoo maar ik heb je laatst gezegd, dat ik S niet mak ben, denk daarom, hoor je j ».Ta, je hebt laatst veel te veel gezegd, i je hebt mij beleedigd. Ik wil niet praatjes j maken een oproeping gepubliceerd om steun voor de slachtoffers van de overstroo ming in en om Monterey. Hanna ver klaart, dat het aantal slachtoffers nog veel aanzienlijker is dan aanvankelyk werd opgegeven. Volgens den consul- :eneraal is het geheele gebied van Monterey tot Matamoros en Victoria vreeselijk geteisterd. Velen gelooven zoo meldt Hanna -- dat meer dan 10,000 personen zijn omgekomen. Duizenden zijn dakloos en nu de winter nadert worden dezen met groote ellende bedreigd. Reeds is uit Monterey be richt ontvangen, dat in de staten Nuevo Leon en Tamaulipas honderden ge zinnen in het gebergte hongerlijden. Het Roode Kruis te Washington heeft zich tot het Amerikaansche volk gewend met een verzoek om steun met het oog op de goede betrekkingen tusschen de beide nabuurvolken. Prinses Juliana. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat Prinses Juliana zeer voor spoedig blijft opgroeien en dat het eerste tandje Maandag is doorgekomen, zonder dat de gezondheid der Prinses daaronder in het minst heeft geleden. Een brief van Admiraal De ltuyter. Aan het dep. van Marine werd onlangs een zeer welkome schenking gedaan. De heer E. Luden te Amsterdam kwam eenigen tijd geleden door aankoop in het bezit van een schry ven van den luitenant-admiraal Michiel Adriaanszoon »Pas op, je bent weer dronken, Tijmen.* «Dronken Daar dan Ed zoo sprekende had Tijmen de vuist opgeheven, en wilde den ouden man op het hoofd treifen, maar deze sprong ter zijde uit, en Tijmen trof de jonge takjes der elzeboomen. «Pas nu op,« waarschuwde Abels, maar de woesteling maakte zich andermaal tot den aanval gereed. Toen wierp Jan Abels zijn eikenhouten stok op den grond, en, den tweeden, hem toegedachten slag afwerende, vatte hij met beide armen zijne tegenpartij om het middel, en, hem vlug van den grond lichtende, smakte hij hem in de struiken. Blok brulde en tierde van woede en poogde zich snel weer op de been te helpen, maar Abels wierp hem, eer hij halverwege overeind kon spartelen, weer tegeja den grond, zette hem de knie op de borst eu, beide zijne polsen grijpende, klemde hij die als in eene ijzeren schroef aan den grond. »Je bent vergeetachtig, Tijmeu,* sprak Abels, «want ik had je gezegd, dat ik niet mak ben, als't er op aankomt.. Maar ik zal zorgen, dat je deze les onthoudt. Laat die tabaksdoos, daar in je rechter hand, los Los, zeg ik I Ik zal je als een kwajongeu om de ooien slaan, wan neer je nu uog niet gehoorzaam bént. En inderdaad tie oude man diende met de vlakke hand aan zijne tegenpartij een paai- oorvijgen toe, die niet zacht neer-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1