Buhrkachelkolen 1 Marktberichten. felegrafisch Weerbericht A <1 verten tien. IN LOSSING: V oor De officier van justitie te Breda heeft beloouingen van f 400 uitgeloofd lo. aan hem of haar, die, naar het oordeel van hem, officier van justitie, zoodanige inlichtingen ol aanwijzingen verschaft, omtrent den dader of de daders van de moorden in den nacht van 18 op 19 Augustus j.l. gepleegd op de echtelieden Bakx te Rijsbergen, dat daarop zijne of hunne veroordeeling volgt, en 2o. aan hem of haar, die, naar het oordeel van hem officier, zoodanige in lichtingen of aanwijzingen verschaft omtrent den dader of de daders van den moord in den nacht van 1 op 2 September j.l. op den Rijksbelasting ambtenaar Van Berne, te Rucphen ge pleegd, dat daarop zijne of hunne ver oordeeling volgt. Indien meerdere personen voor deze belooningen in aanmerking komen, zal de verdeeling van dezelve ge schieden zooals dit den officier van justitie billijk voorkomt. Zekere F. te Delft had een paar dagen geleden onder Pijnacker gevischt maar niet veel gevangen. De zilveren hengel zou aanvullen, wat de vangst te weinig had opgeleverd. Bij een watermolenaar werd over den koop onderhandeld, toen F. door een der molenwieken getroffen werd. Met ge broken sleutelbeen en rib, en eene hersenschudding werd F. in deernis- wekkenden toestand in het Hypolitus- gesticht te Delft opgenomen. Voor het winkelraam eener firma te Rotterdam was sedert eenigen tijd een blokje zuiver goud geëtaleerd, dat ruim een K.G. woog en een waarde van pl.m. f1800 vertegenwoordigde. Wijl de winkel in den laatsten tijd voortdurend begluurd werd door ver dacht uitziende personen, verwisselden de firmanten veiligheidshalve het mas sieve goud met een stuk ijzer van dezelfde grootte, dat zij vergulden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de winkelruit ingedrukt en het stuk ijzer gestolen, terwijl een baar echt zilver, ter waarde van ongeveer f 80, bleef liggen. Een koe te Appelscha had den geheelen zomer een wondje aan een der tepels. Meermalen werd een middel aangewend om het te doen genezen, maar het was en bleef een wondje. De koeien liepen daags in de weide, 's nachts werden ze op stal gebracht, tot ze dezen nazomer nacht en dag in het land bleven. Wat geschiedde nu Een paar dagen nadat de beesten de stal voor goed hadden verlaten, vond men een dikke slang in den stal. Het wondje aan den tepel der koe genas spoedig toen de koe in het land liep. Men vermoedt dat de Slang de koe geregeld gemolken heeft. Op den ouden Scheveningschen nabij den Kanaalweg, heeft een be treurenswaardig ongeluk met doodelij- ken afloop plaats gehad. Een cadet der Kon. Mil. Acad, werd op een wandelrit van het paard geworpen, dat er vandoor ging. Er is tweeërlei lezing de eene is', dat een wielryder aankwam, die door 't paard omver werd geworpen en een trap van het dier bekwam de andere dat de wielrijder 't paard achterna zette en bij 't grijpen een trap bekwam. Hoe dit zij, een feit is, dat de man, een bediende van de „Witte Sociëteit", door 'tdier doodelijk werd getroffen en in het gebouw der Zieken verpleging in de Duinstraat overleed De man laat een vrouw en zes kinderen na. Zondagavond was in de Doelen straat te Delft herrie, zooals nog wel eens meer op Zondagen. In zeker huisgezin was weer twist, waarbij de vrouw haar man met een stuk glas een slagader in een der slapen door sneed. De man werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd en de vrouw in bewaring gesteld. De postbode S., die eiken avond de post van Zevenaar naar Pannerden brengt, werd verleden week 's avonds door een hem onbekend persoon aan gehouden met verzoek om een beetje vuur. Toen S. beweerde geen lucifers bij zich te hebben, werd hem toegevoegd: „dan moet ik geld hebben." Hierop gaf de bode den onbekende zoo n éinken slag met z'n stok, dat deze in tweeën brak, sprong vlug op zijn fiets 'en vervolgde zijn weg. Laaghartig. Toen de heer D., uit Gorcum, Vrijdagavond met den trein van ongeveer 12 uur aldaar aankwam en op de stoep voor zijn huis even moest wachten tot de deur geopend werd, werd hij plotseling aangevallen en zoodanig mishandeld, dat hij in deer- niswekkenden toestand in z\jn huis werd gebracht. De dokter kon hem slechts met een morphine-inspuiting tot rust brengen. Zaterdag heeft de mishan delde vrijwel den geheelen dag be wusteloos gelegen. De toestand was Zondag zorgelijk. Naar wij vernemen, is de dader van dien laaghartigen aan val bekend. De veehouder W. Bruinsma, te Wirdum (Fr.) heeft voor uitvoer naar Transvaal een 4-jarigen stier (volbloed en ingeschreven in het stamboek) ver kocht voor de som van 3000. Minister Botha zocht zelf dit dier uit. De heer E. Kin te Woelde (N.-Br.) was Vrijdagmiddag in zijn woning bezig met de gasleiding. Eensklaps had een hevige ontploffing plaats, waarbij hij op slag gedood werd. Te Leeuwarden werd Vrijdag namiddag de metselaar E. P. ernstig door een losgebroken stier verwond. De man is eenige uren daarna in het St. Bonitaciushospitaal overleden. Teleurgesteld. Vrijdagmiddag zouden te Haarlem eenige millioenen prent briefkaarten worflen geveild, behoorende tot bet faillissement-Nus. En uit tal van plaatsen waren kooplieden komen opdagen. Zij zijn allen onverrichterzake huis waarts gekeerd, want de verkoop had plaats in kavelingen van 400,000 stuks en meer, en dat was den kooplui te machtig. De heele partij kwam in één hand. Vrijdagmiddag had de heer Impyn te Haarlem, komende met zijn automo biel van den Zijlweg, het ongeluk op de Zijlvest twee personen aan te rijden, met het gevolg, dat een van hen Snijders, een bloedende wonde aan den hals opliep en schijnbahï inwendig ge kneusd was. In de automobiel werd hij naar het St. Elisabeths-gasthuis ver voerd. Aldaar bleek dat zijn opneming noodzakelijk was. De tweede aange- redene, welke eveneens met de auto mobiel naar het gasthuis was gebracht, bleek slechts licht gekwetst te zijn zoodat deze spoedig het gasthuis weer kon verlaten. Donderdagnacht werd een vrouw te Tilleur gewekt door geklop op de deur. Zij stond op, schoof het venster open en bemerkte twee mannen, die een derden, wiens hoofd met een witten doek omwonden was, droegen. Denkende dat men haar man, die den nachtdienst had in een kolenmijn, gekwetst naar huis bracht, snelde de vrouw naar beneden, opende en de drie mannen kwamen binnen. .De kerel met verbonden hoofd haalde aanstonds een revolver te voorschij en eischte onder doodbedreigingen het geld dat in huis was de bandiet ontstak de lamp en te zamen met de twee anderen doorzocht hij gansch het huis. De schurken maakten zich meester van al de spaarpenningen der echt- genooten Jaspers, zijnde een som van 865 frank, waarna zij heen gingen De vrouw heeft geen der drie bandieten In een gezin te Leipzig waren drie kinderen, onder wie een jongetje Erich. Aan de vrouw was bovendien een knaapje van ,3 maanden ter ver pleging gegeven, daar de ouders van het kind voor hun werk eiken dag van huis moesten. Dit kind heette eveneens Erich. Maandag ging de vrouw met haar jongste wandelen en liet haar dochtertje en haar vierjarig zoontje Erich met het pleegkindje achter. Toen zij terugkeerde kwam haar doch tertje haar tegemoet met de mededeeliug dat de nieuwe Erich „heelemaal rood gesmeerd" was. In het bedje vond de ontstelde vrouw het kind geheel met bloed bevlekt en met verpletterden schedel. Toen ver nam ze dat haar Erich het schreiende kind met een schoenborstel zoolang op het hoofd had geslagen, dat het zich niet meer verroerde. Aan de bekomen wonden was het overleden. De daad van den vierjarige is hoogst waar schijnlijk veroorzaakt door jaloezie, want hij zeide herhaaldelijk: „We hebben geen Erich meer noodig Zestigduizend menschen hebben Dinsdag te New York genoten van een griezelige sensatie. Een luchtschipper liet zich van een hoogte van 3 a 400 M. aan een pargchute uit een ballon vallen. Maar het valscherm ging niet open en in pijlsnelle vaart viel de man. Ware niet even voor dat de grond bereikt was de parachute nog halt opengegaan, de man was op de plek doodgebleven. Maar ook nu nog brak hij bijna alle groote beenderen in zijn lichaam en zal hij er niet van opkomen. Tering-bestrijdingOp 't „Congres voor openbare gezondheid" te Zürich hebben dr. F. May (München) en de heer Piitter (Berlijn) beiden leiders van een consultatie-bureau voor teringlijders een interessante voordracht over de voorzorgsmaatregelen tegen de tering gehouden. De sprekers, die elkanders voordracht aanvulden, deden de groote verbreiding verwoestingen van de longtering nogmaals uitkomen. Het aantal sterf gevallen aan longtering waarom gebruikt men toch altijd dat mooie naampje „tuberculose" dat bij den minder ontwikkelde den indruk geeft alsof tuberculose en longtering anders dan 'n gradueel verschil aangeven bedroeg in Duitschland alleen circa 81.000 in 1906. Het grootste gevaar ligt volgens spr. de besmettelijkheid, die grooter is dan het publiek om zich gerust te stellen wel aanneemt. Het verkeer met teringlyders binnenshuis wordt evenzoo gevaarlijk geacht. Ook over de beteekenis der zoogen. „Schmier-infection" (voorkomend bij kinderen die op den vuilen vloer of publieke pleinen spelen en rondkruipen) werd het woord gevoerd. Ten slotte zetten de spr. de groote beteekenis der consul tatiebureaux tot hulp en voorlichting van on- en min vermogende teringlijders uiteen. Een ander belangrijk deel der rede voeringen was over de beteekenis van sociale misstanden, en het voorkomen van tuberculose, waarbij de sprekers o. a. op 'n mededeeling van een Ber- lijnschen arts voor tuberculose wezen, waaruit bleek hoe onder de kinderen der rijken in zijn practijk slechts 5 gevallen van tuberculose voorkwamen tegen 80 bij de kinderen der armen. Gebrekkige voedingstoestand en meer dere besmettingskansen spelen bij de laatsten een groote rol. Een wonderlijk eiland. De Engelsche kapitein F. N. Munger deelt laatste aflevering van „The Geographi cal Magazine" een en ander mede over een eiland dat steeds van vorm ver andert. 't Betreft 't eiland Bogoslow. De vormveranderingen zouden vol rotsen uit de diepte der zee naar boven, die later weer voor een deel in de diepte verdwijnen; bestaandestukken land worden over een groote opper vlakte weggeslagen. Zoodoende krijgt men een geregeld wisselenden vorm. Bogoslow werd in 1796 door den Russischen generaal vau dien naam ontdekt; eerst in 1886 deed zich het geciteerde eigenaardig verschijnsel voor, toén op een afstand van 4 K.M. een nieuw eiland uit de zee opdook. In 1905 werd, door vulcanische wer kingen, uit de zee een nieuw stuk land opgeworpen, juist tusschen de beide op zichzelf staande eilanden in, waardoor 'n natuurlijke dam gevormd werd. De nieuwe verbinding werd, naar haren ontdekker, Mac-Kulochland gedoopt. 15 October werd dit land door de zee verzwolgen en in plaats daarvan kwam een geweldige heet waterbron. Kort te voren is de vulcaan ver moedelijk uitgedoofd, tenmiusteop't nabij gelegen eiland Unalaska werden ont zaglijke rookwolken uit de richting van Bogoslow waargenomen. Het koudste punt der aarde. Tot nu toe nam men aan, dat in de nabijheid van Wertschojansk (N. O. Siberië, 69 gr. 8' N. B.) het koudste punt der aarde lag. De Russische schilder Wladimir Borsford is van andere meening Hij heeft namelijk dichtbij Matotschkin, op 't eiland Nowaja Semlja een reservoir gevonden met 2 thermometers, die de Oostenrijksche geleerde Höfer daar bij zijn onderzoekingsreis in 1872 heeft achtergelaten. Deze thermometers, 'n maximum- en een minimum-thermo meter, wezen een temperatuur van pl. m. 15 gr. en 70 gr. C. Bij een temperatuursverschil van 85 gr. mag deze plaats dus voor de tot nu toe bekende koudste plaats van den aard bodem gehouden worden. HULST, 13 Sept. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt -. Tarwe ƒ13,75, Rogge 7,75, Win- tergerst f8,75, Zomergerst f 0,Haver 9,50, Erwten 13,25, Paardenboonen f 0, Duivenboonen f 0,Witte- boonen f 0,Bruineboonen f 0, Boekweit f0,Lijnzaad fAard appels f 2,75, Koolzaad per zak van 100 liters 14,25, Boter per kilo ƒ1,30, Eieren per 26 stuks 1 Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 15 stuks hoornvee, 22 varkens, 0 paarden, 0 schapen, verkocht6 stuks hoornvee, 18 varkens, 0 paarden en 0 schapen. herkend; zij weet slechts dat een j gens den schrijver op vulcanische ver- Vlaamsch sprak, een ander Waalsch I schijnselen berustengestadig werpen en de derde Duitsch. die vulcanische werkingen geheele ,n het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 15 September Zwakke tot matige Oostelijke tot Noordoostelijke wind. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering van warmtegraad. 't Schip „CORNELIA" avond met een lading tot Donderdag- te bekomen p r ij s, bij f aan verminderden JOH. SMIES en D. C. SCHIEMAN. 'tartikel BORSTELWERK is 't beste en goedkoopste adres B. H. POT, AXEL.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3