iwi]J UUEII Woensdag 15 September 25e Jaar,? M DE EDDI. i\o. 4(>. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Viaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. D«t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderl^ke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Duitsche keizer hééft 10,000 mark geschonken voor de slachtoffers van de overstrooming te Monterey in Mexico. Reuter seint uit MelbourneDe Australische arbeidswever Lindsay en heel de bemanning van zijn schoener op twee na zijn in Duitsch Nie'uw- Guinea vermoord. Het vaartuig werd vervolgens verbrand. De zaak begon doordat de vrouw van een inlandsch hoofd met geweld aan boord van den schoener werd gebracht. Er zal nu wel een strafexpeditie tegen die Nieuw-Guineezen worden uit gezonden. Maar zijn zij de schuldigen Door den bieroorlog in Duitschland komen ook de aannemers in verdruk king. Booze bierdrinkers geven minder of in het geheel geen fooi meer. En, men weet het, in vele koffiehuizen krijgen de jans geen loon, in sommige moeten zij zelfs geld toegeven, en vinden zij hun bestaan uit de fooien. Op een nachtelijke vergadering van Vrijdag op Zaterdag te Keulen ge houden in de zaal Zum dekke Tommes hebben de aannemers de hoofden bijeen gestoken en raadslag gehouden, wat hun te doen stond. Alle sprekers veroordeelden het fooien stelsel, en zij zouden den dag zegenen, als zij een vast loon kregen en voor fooien konden bedanken. Dan ook eerst zou hun beroep een achtenswaardig beroep worden. Maar nu moeten zij wel fooien aannemen en het betreuren, 31) XIII Zoodra Jan Abels verslag van zijne zending naar Rotterdam gedaan had, en Ferdinand den brief van zijne ouders gelezen en omtrent hun wedervaren al het mogelijke gevraagd en vernomen had, gaf hij op zijne beurt een nauw keurig verslag, van hetgeen hij in de laatste dagen daar op zijn zoldertje ge hoord en gezien had. Abels hoorde hem eerst geduldig aan, maar, hoe meer Richter met zijn verhaal vorderde, des te meer begon de anders zoo phlegma tieke man ongeduldig te worden, en toen de getrouwe mededeeling kwam van Blok's alleenspraak, toen stoof ons boertje driftig op en, wat Ferdinand hem nooit had hooren doen, hij vloekte, dat Knokers en consorten 't hem niet hadden kunnen verbeteren. »En zoo'n schurk zou mijne Johanna krijgen laat ik hem maar eens krijgen >Zorg maar eerst,* raadde Richter, »dat hij de kans van het schoolmeestertje niet bederft. Wanneer zal dat vergelij kend examen plaats hebben »0, dat duurt nog wel een poosje, maar ik zal mijne maatregelen toch nemen.* dat zoovele bierdrinkers er karig mee worden. In sommige groote gelegen heden moeten de aannemers breekgeld opbrengen, de krantenabonnementen betalen, het zieken- en invalidefonds bekostigen en den huisknecht bezol digen, alles uit de fooien. De verga dering benoemde een commissie om met de patroons te sprekenen de grieven der aannemers publiek te maken. Volgens een bericht uit Berlijn hebben de groote bierbrouwerijen iets toege geven. Inplaats van 3.50 M. of 4 M. de 100 L. zullen zij den prijs slechts met 2.50 M. te verhoogen. FRANKRIJK. De onder beschuldiging van spionnage te Nancy in hechtenis genomen en te Reims gevangen gezette teekenaar Tafin heeft niet, zooals verscheidene bladen verkeerdelijk gemeld hebben, in de laatste dagen nieuwe bekente nissen afgelegd. Er moeten eerst nog meer gegevens van elders verzameld worden, vóór men hem aan een nieuw verhoor onderwerpt. Men moet zich totdusver nog behelpen met bekente nissen, door Tafin een paar weken geleden afgelegd. Den 17den Augustus, toen hij naar Reims gebracht was, heeft hij een kort verhoor ondergaan. Hij heeft toen eerst gezegd onschuldig te zijn, maar later veranderde hij van houding. Hij schreet toen uit eigen beweging een brief aan den rechter van instructie, waarin hij verklaarde aan een zekeren Schwartz te Straats burg stukken te hebben geleverd, die echter weinig waarde hadden. Verder bekende hy aan een Duitsch officier een kaart van Nancy en omstreken te hebben geleverd waarvoor hij 500 mark ontvangen had. Tafin moet intusschen meer in zyu zak hebben gestoken, maar voor andere stukken, want de door hem bedoelde kaart van Nancy is in den handel en kan door iedereen ge kocht worden. Dit is 't eenige wat men totdusver uit den mond van Tafin zelf vernomen heeft. ENGELAND. Geweldige regens hebben in Engelsch Indië een overstrooming veroorzaakt die het dorp Kunloo bij Kasauli heeft weggemaaid. Twaalf inlanders kwamen om. Een Engelsch dragonder werd te Kasauli met paard en al onder een aardstorting bedolven. TURKIJE. De Neue Preie Presse verneemt het volgende fraaie verhaal uit Saloniki Men is te Saloniki dezer dagen op ongelooflijke manier de dupe geweest van een oplichter, die op de brutaalste manier alle hooge autoriteiten by den neus heeft gehad. Bij het herstel der grondwet was aan de vroeger streng bewaakte Keizerlijke prinsen de volle vrijheid gegeven en het wekte daarom te Saloniki geen verbazing, dat een prins Sjehab Eddin, neef van den troonopvolger Joesoef Izzeddin, in een hotel afstapte. De „prins" zeide eenige dagen te willen doorbrengen in de residentie van het jong-Turksche cen trale comité, waaraan de Osmaansche Nog dien zelfden avond stapte Abels naar zyn overbuurman. Hij wendde voor, eene boodschap te hebben, en begon dan ook met te spreken over een stukje rietland, toebehoorende aan de diakonie. Tijmen was bijzonder vriendelijk en noo- digde zijn buurman dringend, zich by het vuur te schikken. Abels voldeed aan dat verzoek en zijn pijpje aanste kende, zag hij onzen Tijmen scherp in de oogen en vroeg»Zeg eens open hartig, Blok, zie je mij wel aan voor iemand, die goed bij de hand is »Wat zeg je?* riep Blok, verwonderd. »Mij dunkt, dat je Jau Abels houdt voor een goeden sukkel, dien men, als 't noodig is, wel om zijn vinger kan winden, en die niet verder kijkt dan zijn neus lang is.< »Maar wat mankeert je, hoe kom je er bij, zoo iets te vragen »Dat zal ik je zeggen. Zoo je dat meent, dan heb 'je 't heelemaal mis. Als 'ter op aankomt, dan ben ik zoo dom niet, als ik wel lijk, en als ik een maal eene zaak goed voor den geest heb, dan weet ik ze ook door te zetten, en dan ben ik lang niet mak. Dat wilde ik maar eens even zeggen.* »Maar, buurman, ik begrijp zoo waar niet, wat je wiltnooit van mijn leven heb ik je voor een sukkel gehouden »Des te beter. Dan zul je ook wel een goeden raad van mij aannemen. Je bent van plan om je te bemoeien met de benoeming van een nieuwen school meester, niet waar »Dat 's te zeggen. .s »Dat 's te zeggen, dat je een zekeren Jacob Zeeman wilt tegenwerken. Neen, laat mij eens even uitspreken. Ik wou je even aan je verstand brengen, dat je wijs zult doen, als jij je daar niet mee bemoeit Je woudt naar Sloos gaan en naar Pelmolen ook, en ook naar Grardus, Ik raad je aan, om dat niet te doen. Laat die zaak rustig aan haar beloop over. Of die jonge man de school krijgt of niet, daar heb jij niets meer of minder om, en of hij metmijn dochter zal trouwen, dat moet de tijd leeren. Maar jij zult er niet ouder knoeien, zooals je van plan waart. Blok keek alsof hij 'tin Keulen hoorde donderen. Zulk eene toespraak had hij van Jan Abels niet verwacht. Moeder Geerden zal geklapt hebben, dacht hij, en over mijn gesprek met haar in de kooi 't een en ander verteld hebben, en Abels schijnt op de hand van den schoolmeester te zijn. Maar hoe weet de vent, dat ik naar Sloos en Pelmolen en naar Grardus wil gaan >Ik ben niet van plan te knoeien,* zei Tijmen, droogjes. »Dan ben je van plan veranderd des te beterom myne dochter te krijgen, behoef je Zeeman niet tegen te werken. »Neeu, dat dacht ik ook wei, zij zou prinsen hun vrijheid te danken hadden. Er heerschte zelfs groote vreugde bij de jong-Turken wier leiders zich haastten om den prins hun opwachting te maken in het Splendid-hotel. Het voorbeeld der jong-Turken werd gevolgd door den gouverneur, de burgerlijke en militaire overheden, de consuls en de notabelen ter plaatse. Er werden feest maaltijden aangericht, waarbij de prins twintig a dertig voorname gasten aan tafel had. Kooplieden en juweliers maakten hun opwachting in het hotel, om hun waren den prins te koop te bieden. En toen de prins eindelijk verklaarde naar Weenen te moeten vertrekken om daar zijn „studiën" voort te zetten, liet de directie der Oostersche spoorwegmaatschappij een salonwagen ter beschikking van den hoogen gast stellen. Er waren echter ongelukkiger-' wijze in Saloniki geen salonwagens voorhanden en men seinde naar Konstan- tinopel om een salonwagen. Te Konstan- tinopel wendde men zich intusschen om inlichtingen tot een der ministeries en daar hoorde men, dat prins Sjehab Eddin zijn konak in Skoetari sinds weken niet verlaten had. Groote op schudding te Saloniki. De gouverneur en de commissaris van politie maakten thans opnieuw hun opwachting aan het Splendid-hotel, maar met een ander doel. Het eere-eskorte brachf den prins" niet naar 't station, maar naar de gevangenis van Jedikoeta. En daar bleek, dat de oplichter in kwestie wel Sjehab Eddin heette, maar geen prins was van dien naam. Het was een aarts-reactionnair, die een brutale list dien schoolmeester toch niet willen hebben.* »Dat moet zij weten, maar j y krijgt haar in eeuwigheid niet.* »Maar buurman, wat is er toch, wat heb je tegen mij, ben ik dan zoo'n misse partij >Laat ons daar maar niet over praten, maar je krijgt haar niet, dat staat vast. Ze mag je niet lijden, volstrekt niet. Blok, die eerst doodsbleek geworden was, werd nu weer purperrood, zijne oogen rolden woest door zijn hoofd, en, met de vuist op de tafel slaande, riep hij met een vreeselijken vloek »Meeu jij, dat je mij hier de wetten zult stel len Ik zal doen wat ik verkies, en zoo lang als ik eenigen invloed heb, krijgt die leelijke zeehond de-school hier niet »Bedenk, wat je doet. Je kunt naar Piet en Paul gaan, en b.v. aan Grardus een pak slaag beloven, maar als ik daar 't minste of geringste van bemerk, dan ga ik op mijne beurt naar die lui toe en nog naar honderd anderen meer, en vertel eens aan heel het dorp, hoe't met jou en met je zaken staat, manneke 1* »Met mij en met mijne zaken? En wat wou je daar van weten, en wat er van zeggen riep Blok, met bevende stem. »Het noodige, ik weet er het noodige vac. Ik heb je straks al gezegd, ik ben zoo dom uiet. Je moogt de overige meuschen een rad voor de oogen draaien,

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1