>o. m. m JdJ IJ Zaterdag 11 September HM 19. 25e Jaarijf Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. Buitenland. F. DIELEMAV FEUILLETON. m 9Sr SQO'i. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. 3 De rechter van instructie heeft Dinsdag vier onschuldige slachtoffers der zedenpolitie buiten vervolging ge steld, mevrouw Fromans en mejuffrouw Chambillie, die 14 Augustus in hechtenis waren genomen, en twee meisjes, die nog langer dan deze dames van haar vrijheid beroofd zijn geweest. Al eenige dagen geleden, toen de vergissing zonneklaar bleek, waren deze vier vrouwen op vrije voeten gesteld. Had men terstond na de aanhouding op de tegenwerpingen der aangehoudenen ge let, dan zou de vergissing terstond ge bleken zijnj en niet een paar weken na de opsluiting. Mevrouw Promans en juffrouw Chambillie kunnen zonder eenig bezwaar haar alibi bewijzen. Een der meisjes kan dat ook. Het andere meisje was aangehouden omdat haar japon eenigermate overeenkwam met het signalement van het bevel tot aan houding. Zij kon echter bewijzen dat Jde japon, die zij bij de aanhouding droeg, gekocht was drie dagen nadat het feit had plaats gehad waarvan zij werd verdacht. En aangezien die over eenkomst van japon de eenige aanwij zing voor de politie was geweest om haar gevangen te nemen, verviel verder elke reden om haar nog langer lastig te vallen. Zooals men ziet, de justitie had zich hieromtrent evengoed kunnen vergewissen terstond na de aanhouding. Vele hoogst onaangename weken waren de meisjes dan géspaard gebleven. De dames Fromans en Chambillie 30) - Den volgenden morgen, toen Ferdinand weer veilig in zijne schuilplaats zat, werd op den gewonen tijd de klink van 'tkooihuisje opgelicht en trad er iemand binnen. Voor dat nog Ferdinand door het reetje de binnentredende in 't oog had kunnen krijgen, hoorde hij eene schelle stem roepen: »Wat 's dat Is hier iemand in de kooi geweest? Ik ruik tabaksrook.* Ferdinand ontstelde hevig, want ja, hij had daar straks eene pijp gerookt. Hy tuurde nog eens door het reetje en nu, ja, nu zag hij eene vrouw staan. Het was Johanna niet, maar eene lange, magere vrouw. Daar moet ik meer van hebben,* gromde de vrouw en ging weer naar buiten, 't Had 's nachts geregend en nu kostte het dus ons moedertje niet veel moeite, om in den doorweekten grond versch gedrukte voet stappen te vinden. »Dat laat ik er niet bij zitten, hier is een strooper geweest, ik ga straks dadelijk naar den burge meester!* Ferdinand rilde bij't hooren dier woorden de burgemeester, dien had hij liever niet in deze zaak gemoeid. Juist zou de vrouw met den genoegzainen voorraad voeder zich verwijderen, toen iemand aan de deur rammelde. »Nu zal 't nog mooier worden,* bromde de zullen nu op haar beurt de inspecteurs voor den rechter dagen, die haar op zoo lichtzinnige gronden hebben aange houden. De rechter van instructie heeft daar entegen twaalf personen elf vrouwen en een man verwezen naar de cor- rectioneele rechtbank. Deze twaalf worden allen vervolgd wegens schen ding der apenbare zedelijkheid. TURKIJE. Abdoel Hamid heeft, volgens berichten uit Konstantinopel, verleden week een brief gericht tot den grootvizier, waarin hij er over klaagde dat het klimaat te Saloniki slecht voor zijn gezondheid is en daarom verzocht naar Chamildja ten Noorden van Skoetari te worden overgebracht. Verder verzocht Abdoel Hamid dat men hem zou laten onder zoeken door een Duitschen specialist, die hem reeds vroeger behandeld heeft, want hij voelde zijn gezondheid dage lijks achteruitgaan. De ministerraad heeft toen over die verzoeken beraad slaagd. De jong-Turksche ministers Talaat bei en Djavid bei waren geneigd de beide verzoeken in te willigen, maar de meerderheid dacht er anders over. Besloten werd den gewezen Sultan te antwoorden dat de Kamer met vacantie is en de regeering niet op eigen gezag kon handelen. Men achtte een verblijf van Abdoel Hamid in de buurt der hoofdstad blijkbaar gevaarlijk. Raad pleging van een Duitsch specialist werd echter toegestaan. Er loopen geruchten, dat Abdoel Hamid kanker zou hebben, maar anderen zeggen dat magere vrouw en opende de deur. De man, die daar voor stond, deed ver schrikt eene schrede achteruit en stond verschrikt en bedremmeld »Ben jij het, Geertien »Ja, Tijmen, dat zie je maar wat moet jij hier in de kooi »Och, ik wou ik dacht ik meende. »Zoo, dan ben jij hier steaks zeker reeds in de hut geweest en hebt hier gerookt.* »Neen, ik kom hier zoo pas »Nu, maar wat zoek je hier?* »Ik zag je van verre, terwijl je aan den wal gingt, en toen dacht ik komaan, nu kan ik Geertien mooi eens spreken.* »Zoek je mij hier, heel in de verte, terwijl je vlak tegenover ons woont?. waarom kom je dan niet bij mij in huis »Dat zal 'kje zeggen, Geertien. Ik wilde je graag eens alleen spreken, en kom ik bij je aan huis, dan gaat dat zoo niet, want dan loopen de kinders en de meid ons maar om de handen.* »Heb je dan zooveel bijzonders te zeggen, dat de kinders 't niet hooren mogen vroeg Geertien, op vriendelijken toon. »Ik had het oog op je oudste dochter op Naze lijkt mij eene handige meid, en zoo'n boerderij zonder vrouw, zie, dat gaat op den duur niet.* de brief slechts een list van Abdoel Hamid is geweest om van zich te doen spreken en dat hem niets mankeert. AMERIKA. Op de ruwe zeden en ongebreidelde volkshartstochten, die nog in tal van staten der Unie uiting vinden, is reeds meermalen de aandacht gevestigd. De gedrochtelijke lynchpartij te Clarkes- ville, waar een man, van wien men wist dat hij onschuldig was, werd op geknoopt, is wel het ergerlijkste staaltje van dien aard, dat wij ooit in Ameri- kaansche couranten vermeld vonden. Kras van „Amerikaansche" bande loosheid is ook het bericht nopens de opstootjes in Frankfort, in Kentuckië, waarvan wij reeds met een enkel woord gewag maakten, maar waarover wij nog wat uitvoeriger willen zijn. In genoemde plaats in Kentuckië zijn Zoudag 2 lieden doodgeschoten, 3 doodelijk gekwetst en nog een 20-tal anderen gewond, bij een gevecht tus- schen burgers en verlofhebbende sol daten der Kentuckische staatsmilitie. De aanleiding was eigenlyk allerkin- derachtigst. Een kroeghouder, eigenaar van een obscuur établissement kreeg ongenoegen met een klant over het bedrag der vertering. De twist liep al hooger en hooger en ten slotte trok de kroegbaas zijn revolver en schoot. De kogel trof een soldaat en dat gaf het sein tot een woest gevecht van allen tegen allen. In de verwarring werd van alle kanten geschoten. De eerst- getroffen soldaat werd door den kogel gedood. Dat maakte de makkers van »Zoo nu ja, maar daar weet ik niet af, daar moet je met Na maar eens over praten.* »Dat spreekt van zelf, maar, zie je, 't scheelt veel, hoe of de ouders er over dénken, en als ik nu maar wist, dat jij 't haar niet zoudt afraden. Ze is nog jong en heeft nog niet veel kennis van zaken als jij nu als moeder zoo'n meisje eens 'teen en ander aan 't verstand brengt... je weet, ik kan wel eene vrouw onder houden als ze 't wil, dan rijd je Na stiaks in een koets met twee schimmels er voor naar de kerk »Nu,« zei moeder, »om je geld neemt ze je toch niet »Van zelfs neen, ze zal 'torn 'tgeld niet doen och neen, want dat 's maar wereldsch goed, maar zie, men mag er toch wel eens aan denken.* »Nu ja, maar onze Na is ook niet arm. »Neen, arm nietmaar nu maar ik zie niet op 'tgeld, ik denk alleen maar aan hare deugden, ze is een brave, stille meid ».Ja, dat is ze, maar je weet immers wel, dat ze van hare oude moei zoo'n dikke erfenis gekregen heeft.* »Nu ja zoo'n honderd of watmaar dat kan me ook niets schelen »Een honderd of wat? Ben je raar? Een kleine twintig duizend gulden »Och, wat zeg je Maar 't is toch niet waai >Zoo waar ik hier sta. Meende jij. den vermoorde zoo woedend, dat zij alle burgers de kroeg uitjoegen en het gebouw van alle kanten beschoten. Reeds stonden de soldaten gereed om de kroeg nu ook maar met dynamiet op te blazen, toen de wacht ter plaatse verscheen en op hardhandige wijze de orde herstelde. De gisting in stad en kazerne is echter nog niet verdwenen. Er zijn 18 personen in hechtenis, wegens medeplichtigheid aan de troe belen, en de soldaten komen herhaal delijk vijandige demonstratis houden. DENEMARKEN. Dr. Cook heeft Dinsdag te Kopen hagen een voordracht gehouden over zijn Pooltocht. Onder zijn gehoor waren de koning, de koningin en de overige leden van het koninklijk huis, verder de ministers van buitenlandsche zaken en van koophandel, graaf Frijs, leden van de Britsche en van de Amerikaan sche legatie, kapitein Sverdrup, Deen- sche Poolreiziger, het bestuur van het aardrijkskundig genootschap en een buitengewoon talrijke menigte. Kroonprins Christiaan, die voorzitter van het genootschap is, dankte Cook voor het volbrengen van zijn expeditie en ook voor het feit, dat hij het eerst naar Denemarken is gekomen en dat hy zijn eerste voordracht houdt ineen vergadering van het Kon. Deensch Aardr. Genootschap. Ten slotte ver zocht de kroonprins aan Cook, de gouden medaille van het genootschap te willen aanvaarden. De overhandiging ge schiedde onder luide toejuichingen van de aanwezigen. »Ja waarlijk, ik meende dat het maar eene kleinigheid was.* »Als je maar niet achter 't net^ischt begon Geertien weer, met een bedenkelijk gezicht. Achter 't net visschen Zou Na dan...* »Ja, ik geloof, dat ze een vrijer heeft. Jakob Zeeman maar ge moet er maar niet van praten, hoor!* »Wat? Die magere schoolmeester, die hier om de school solliciteert »Nu, ik weet het niet stellig, maar er is wel wat van aan, en Na mag hem wel »Ik hoop toch, dat ze wijzer zal zijn. Zoo'n schrale ondermeester, wat zal dat geven En een school krijgt hij nooit, daar kun je staat op maken, want hij is zoo dom als een os.* »Zoo slim is 't nog niet, sou ik den ken,* meende moeder Geertien, »jy maakt hem wel wat heel zwart. Wacht ik moet even vuur uit den punter halen vervolgde zij, en liet Tijmen eeo oogen blikje alleen in de hut. >Zooveel is zeker, die leelijke schar minkel krijgt de school hier niet sprak Tijmen, zoodra hij alleen was. >Mijn stem krijgt hij niet, en ik zal Sloos en Pelmolen ook bewerken ja, en Grar- dus ook wel, dien beloof ik des noods een pak slaag als hij hem stemt. Ha hal* vervolgde hij, »wat keek dat wijt, toen ik zei, dat haar Na met de schim mels naar de kerk zou rijden. Ze

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1