m Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. a* op de afdoening der Mijnwet-Van Kol nog in deze zitting, de Tweede Kamer bijeengeroepen tegen 16 September a. s. Op llast van den Minister van Oorlog zullen de bataljons uit Zeeland, geen deel nemen aan Regimentsoefeningen te Bergen op Zoom, en dus niet aldaar kampeeren. Ook de legermanoeuvres in de Be tuwe zijn wegens de cholera afgelast. AXEL, 7 September 1909 Op de gisteren alhier gehouden vee markt waren aangebracht 23 stuks hoornvee. Er was bijna geen handel. Zaterdag had ten huize van dhr. W. P. Dieleman Wz. alhier de aanbe steding plaats van pl. m. 33000 K.G. superphosphaat, 14 pCt., te leveren tusschen 10 en 20 Sept. ten behoeve van de Maatschappij Axel-Station. Ingeschreven werd door de heeren P. J. Scheele Ter Neuzen voor 2.20 Adriaansens Walzoorden voor t 2.22 D. J. Oggel Axel voor 2.24D. Scheele Ter Neuzen voor 2.24De Meurichy Clinge voor 2.24'/2G. Dees Hoek voor 2.26De Moor- Vlaming Hulst voor f 2.26 en A. Hame link Ter Neuzen voor 2.29. Tot militair lid en plaatsvervan gend lid van den militieraad in de provincie Zeeland voor de lichting 1910 zijn benoemd de provinciale adjudant in Zeeland E. A. Umland en C. F. Muschart, kapitein bij het 2e bataljon, beiden te Middelburg. Nu het waterschap Oude Graauw en Langendam besloot aan het water schap Lamswaarde c.a. de gevraagde subsidie, een derde der kosten, te be talen in eene bekeiïng van het gedeelte van den Zeildijk, aansluitende aan de keibestrating op dezen dijk benoorden de buurt Schuddebeurs en loopende ongeveer 620 M. Noordwaarts tot het in den Langendampolder gelegen Pole- viestraatje, komt deze zoo zeer ge- wenschte wegverharding tot stand. Kon nu nog het Poleviestraatje wor den verhard en deze verharding Noord- Oost waarts door laatstgenoemden polder over te onteigenen gronden worden ver bonden met de keibaan op den Ouden Graauwschendijk bij Scheltautshoek, wat eene lengte ^ou zijn van een goede 2000 M. en waarover men schijnt te denken dan was deze polder uit zijn isolement verlost en was bovendien een prachtige verbinding verkregen tusschen Graauw en Hulst over een harden weg. M. Crt, In de week van 25 tot en met 31 Augustus 1909 zijn in Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en febris typhoidea te Wemeldinge4 van roodvonk, waarvan 1 te Kruiningen, 2 te Middelburg, en 1 te Sluis; en 3 van diphtheritis, waarvan 1 te Goes, 1 te Ouwerkerk, en 1 té Zierikzee. Cholera. De Burgemeester van Rotterdam be richtte gisteren, dat zich in de laatste 48 uren geen nieuwe gevallen van cholera hebben voorgedaan en ook geen per sonen a ah die ziekt© kijn overleden. van allemaal wezens Ik kan 't haast niet denken Maar hij is toch zoo aller- vreeselijkst knap! Ale na Blok er maar voor 't examen niet achter komt, dat Jacob naar mij vrijt, want datj is 't mis hij heeft, geloof ik, zelf een stem, en hij zou, als hij 't wist, ook anderen no0, omkoopen, om Jacou niettestemmen.* Zoo sprekende verliet zij het kooihuisje weer, en ging naar de pijpen om te voeren. Een kwartiertje daarna, dat echter onzen vriend wel haast een uur scheen te zijn, keerde zij terug, en, na het zaadbakje op zijne plagts gezet te hebben, verwijderde zij zich. H otdt vervolgd.) Een. lijder is als hersteld ontslagen. In de barakken bevinden zich 16 cholera-patiënten. De toestand van allen is goéd. Ook van de in observatie zijnden wordt de toestand gunstiger. Het Zaterdag te Vlaardingen ge constateerd ziektegeval is bij onderzoek gebleken Aziatische cholera te zijn. De toestand van den patiënt is zeer bevredigend. Het gezin van den lijder, bestaande uit 9 personen, is in obser vatie. Onrèrschillige kerels. Aan boord van een sleepkraan, liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, kwam een ploeg boot werkers. De schipper had ten behoeve van dit werkvolk thee beschikbaar gesteld. Bovendien was er gezorgd voor leidingwater. In plaats van dank baar te zijn voor de goede zorgen van den schipper, waarmede zij in kennis gesteld werden, schepten zij, nauwelijks aan boord, water uit de Rijnhaven en dronken dit, zonder te denken aan het gevaar, waaraan zy zich blootstelden. Een Schiedammer schipper, die te Hillegom lag, had een vat met Maas water op zijn schuit als drinkwater. Hem werd met nadruk geraden ander water in te nemen, maar met de ver klaring dat het s t r o o m e n d water, en dus niet gevaarlijk was, ging de schipper weg. Door den directeur-generaal der Staatsspoorwegmaatschappij is de vol gende dienstorder aan het personeel uitgevaardigd „In verband met choleragevallen, die zich op verschillende plaatsen in Nederland hebben voorgedaan, wordt de bijzondere aandacht van het perso neel gevestigd op de noodzakelijkheid de privaten en waterplaatsen zoowel die op de stations als die in de rijtuigen steeds zorgvuldig te reinigen. Voorts wordt gewezen op het groote belang, dat zoowel voor drinkwater als voor het reinigen van vaatwerk enz., geen ander dan goed, zuiver water wordt gebruikt. Waar waterleidingen bestaan, mag geen ander water dan uit de waterleiding worden gebruikt overigens worde bij voorkeur slechts gebruik gemaakt van gefiltreerd water en waar ook dit niet is te verkrijgen, worde het water niet anders gebruikt dan gekookt. Indien bemerkt wordt, dat een lijder aan cholera of iemand, die verdacht wordt aan die ziekte te lijden, in een trein heeft gereisd, moet de rijtuigaf- deeling, waarin deze persoon gereisd heeft, terstond worden ontruimd en afgesloten en moet het rijtuig op het station waar het aan een aansluitenden spoorweg zou moeten worden overge geven, uit den trein worden gezet, de betrokken rijtuigafdeeling moet ver volgens onder de deskundige leiding van den plaatselijken ontsmettingsdienst worden ontsmet." Moord. Te Gemonde is een afschuwelijke moord, met voorbedachten rade en de misdadigste koelbloedigheid gepleegd. De verslagene, de 49-jarige H. L. H. Hoozemans, gepensionneerd O.-I. mili tair, geboortig uit Maastricht, was te Gemonde in den kost bij H. Timmers. Dinsdagmiddag had hij Andries H. ontmoet, een 23-jarigen beruchten wild- strooper, wien hij eenige verwijten deed. De strooper schynt sinds dien tijd met moordplannen te hebben rondgeloopen, want hij heeft in den loop van den dag aan personen verklaard: „Als ik Henri tegenkom, steek ik b.em dood." Circa halt twaalf 's nachts is H. de woning van Timmers binnengekomen, waar het gezin en Hoozemans nog op waren, ponder iets te zeggen en zonder dat Hoozemans jets van zijn binnen komen had gemerkt, sprong H. op hem toe, greep herh vast en stak hem roet een mes in de rechterkaak. Daarop sleurde hij hem naar buiten en gat hem daar met een mes den doodsteek in het hart. De ongelukkige zonk onmiddellijk dood ineen. De kostbaas en de kostvrouw waren intusschen ook naar buiten gesneld en zagen Hoozemans liggen. Het lijk van den verslagene, die niet ongunstig bekend stond, en nog nimmer met de justitie in aanraking kwam, werd naar St. Oedenrode overgebracht. De dader is gevlucht en werd ge volgd door zijn hond, een trouw beest, dat zijn baas steeds volgde. Een half uur buiten de gemeente heeft men het arme dier doodgeschoten gevonden. De moordenaar heeft het beest zeker gedood uit vrees, dat het dier zijn spoor zou verraden. Zaterdag waren 30 marechaussées en rijksveldwachters in politiek te Gemonde op klopjacht, toen ze den bewusten dader eensklaps zagen loopen uit de woning van zijn-broer in het nabijgelegen bosch. Direct werd het geheele bosch om singeld, toen eensklaps dé politiehond op een halven meter afstand van den dader aansloeg, waarop deze opsprong en zich direct door de nabij zijnde politiemannen omsingeld ziende, zonder eenige verdediging overgaf met dh woorden hier heb je me Ruilhandel in vrouwen. In het Groninger dorp S., hebben, volgens de Cl. 'n landbouwer en zijn arbeider geruild met hun vrouwen. De ar beider kreeg f7200 toe. De ruil is reeds aangegaan en thans zullen ze echtscheiding aanvragen. Een fijn viertalDe vraag zal intusschen zijn of de rechtbank op deze „gronden" echtscheiding zal toestaan Doodgestoken. Zondagnacht is te Gouda, by een vechtpartij op straat, de 29-jarige slagersknecht H. C. Zomerdijk, uit Driebergen, die den Zondag bij zijn moeder, een weduwe, had doorgebracht, doodgestoken. Te 1 uur werd het lijk met een breede, diepe messteek in den rechter onderhals door eenige voorbijgangers achter een boom gevonden. De dader, zekere Bezem, is 's nachts door de politie van zijn bed opgelicht. Het mes, dat op den zolder zijner woning, onder het bed verstopt was. is in beslag genomen. Een man te Delft, die in beschon ken toestand verkeerde en herrie met zijne vrouw had gehad, greep zijn karabijn, die hij als landweerplichtige in bezit heeft, en schoot op zijne vrouw, die het schot wist te ontwijken. De kogel zocht een weg in eene bedstede bij een buurman, waarin eenige kin deren sliepen. Ook de kinderen bleven ongedeerd, maar de onverschillige schutter zal er zeker niet zonder letsel afkomen. Te 's-Gravenhage was een dienst bode van mevr. S. aan de Groothertogin- nelaan op haar kamertje bezig, bij kaarslicht met benzine haar haren te wasschen. Eensklaps vatte het haar vlam en gillende vloog het meisje de trap af naar buiten Mevr. S. had de tegenwoordigheid van geest de dienst bode op den grond te leggen en door haar om en om te rollen de vlammen te dooven. Het meisje had ernstige brandwonden aan hoofd en bovenlichaam en werd, nadat personeel van de inmiddels gealarmeerde brandweer de eerste hulp had verleend, naar het Diaconessenhuis aan de Laan van Meerdervoort vervoerd waar de ongelukkige na hevige pijn overleed. De brand werd tot een gedeelte van het dienstbodenkamertje beperkt. Driedubbele moord te Koekange. Men meldt uit de Wijk: De moord welke Vrijdagnacht in deze gemeente plaats had, werd 's morgens pntdekt. De man, de 60-jarige Hendrik Bakker, lag met afgesneden hals in een hoek, het lijk vap de 35jarige huishoudster H. Bierma, eveneens met wonden aan den hals langs de tafel. terwijl het lijk van den knecht van Bakker, den 16-jarigen Jan Winters, buiten het huis in een sloot werd ge vonden. Ook deze had zware wonden aan den hals, terwijl beiden ook kogel- wonden in het hoofd hadden. Waar schijnlijk is hij toen de moord op Bakker en zijn huishoudster plaats greep, het huis uitgevlucht, achtervolgd en daarna vermoord. De kamer draagt de sporen van het vreeselijke tooneel hetwelk zich heeft afgespeeld, overal bloedspatten, terwijl te oordeelèn naar de herrie in deze kamer een worsteling aan den moord is voorafgegaan. Donderdag was Bakker naar Meppel geweest, had al daar schapen verkocht, waarvoor hij vrij veel geld had ontvangen, ongeveer f 600. Dit schijnen de moordenaars geweten te hebben, althans het geld kistje was opengebroken, terwijl uit het zakboekje van Bakker al het bank papier was ontvreemd, zoodat men hier te doen heeft met roofmoord. De ontsteltenis en deelneming in deze streek is enorm. De marechaussées te Koekenge werden Vrijdagsmiddags van het feit in kennis gesteld en stelden direct een onderzoek in. Van de daders heeft men totaal niets kunnen ont dekken. Avp. Te Langres kregen twee buren twist over een paar kippen. Elk beweerde dat de kippen van hem waren. De zaak kwam voor den vrederechter. De vrederechter gaf last de kippen in kwestie los te laten tusschen de twee erven. De kippen liepen zonder aar zelen naar het hok van het eene erf. De bewoner van het andere erf heeft het proces verloren. Zitting van 7 September 1909. Tegenwoordig de hh. Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig met kennisgeving dhr. P. Dekker. Voorz. Burgemeester Huizinga, waarnemend secretaris dhr. P. van Vessem. I. Beëediging nieuw gekozen raads leden. De Voorz. verzoekt den secretaris de benoemden binnen te leiden. De benoemden leggen in handen van den Voorz. de vereischte eeden af en nemen, na de gebruikelijke felicitatie van dezen, zitting. De beëediging van dhr. P. Dekker wordt noodwendig uitgesteld tqt de volgende vergadering. De notulen der vergaderingen van 10 en 24 Augustus worden gelezen en behoudens eene kleine opmerking van dhr. Dieleman met betrekking tot de nummering der huizen en verdeeling in wijken, z. h. s. goedgekeurd. II. Mededeeling ingekomen stukken. a. Een request van F, Swets en 15 medeonderteekenaars om wederopen- stelling van de pomp in de Oosterstraat wordt gerenvoyeerd naar B. en W. b. Circulaire van den Gemeenteraad van Sluis houdende verzoek te willen berichten of er geen bezwaar bestaat tegen de instelling van eene wekelijk- sche veemarkt des Maandags des v.m. van 6 tot 12 ure. Hiertegen bestaat geep beswaar. c. Dankbetuiging van dep gemeente secretaris dbr, J. A- vap Vessem voor het hem toegestane verlof tot 1 Oct 1909 wegens herstel van gezondheid, Wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Brief vap Ged, Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit ver koop postkantoor voor 5250. e. Idem aangaan geldleening van ten hoogste 15000. Worden voor kennisgeving aangeporaep. III. Af- en overschrijving vap posten in de begrooting van 1909. Wordt besloten at- ep over te schrij ven van den postOnderhoud straten, pleinen, en^. eene som van 629,50 en over te schrijven op I' T slui te een gek sec I tie vai tyd licl voc art kin dat mo siei da; WO stu V dd. dei bel de wa ke eei dit 1 ve ge mi ge za m de he ni he of '1 k< ra l/t ni ol SI h o< d v b 1 'd h 8 E Z r f s i e

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2