COURANT. m ss Mm. iw u iJ k3 U I \o. ii. Woensdag 8 September 1909. 25e Juarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vla a ii de ren. F. Dl EL FM AX, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Donderdagmiddag kwamen vier jon gelui vrij, die in de gevangenis Santé hebben gezeten wegens ongepaste uitin gen van politieke gezindheid. Een vijftigtal kameraden wachtte de vrij gestelden op. Afschrikwekkend heeft deze gevangenisstraf niet gewerkt. De jongelieden trokken terstond na de begroeting naar den tuin van het Luxembourg. Bij kleine troepjes gingen zij den tuin binnen om geen achter docht te wekken. Op een gegeven oogenblik klommen zij allen over het hek om het standbeeld van Schuerer- Kestner. Een der betoogers legde een krans van stroo neer, waaraan linten waren bevestigd met beleedigende op schriften aan het adres van den presi dent der republiek en andere overheids personen. Zij juichten Leve de koning Weg met Schuerer-KestnerDood aan de verradersen dergelijke dingen meer. De bewaarders van het Luxem bourg en de luitenant van de wacht kwamen alras aangesneld. Vijf be toogers werden in hechtenis genomen, na eenig tegenspartelen. Vier van dezen werden nog denzelfden avond vrijgelaten, de vijfde, een belhamel, die met den officier van de wacht gevochten had, is den nacht over gebleven in den politiepost. Vrijdag is deze jonge man, Réal del Sarte genaamd, naar het huis van bewaring gebracht, onder beschuldiging van het plegen van ge weld tegen den bevelhebber van een ge- 29) Johanna was bezig met in de gracht, die langs het huis stroomde, potten 'en ketels af te spoelen. AaD den overkant stond Tijmen en gluurde door eene hooge heg van hulst naar zijn buurmeisje. Meer belangstellend en nieuwsgierig nog werd hij, toen hij zag, hoe Johanna, na dat zij de gereinigde ketels even in 't achterhuis had gebracht, terug kwam met den langen punterboom en het roer, en daarmee in den aan wal lig- genden punter stapte. Eerst maakte zij handig het roer aan den achtersteven vast en toen begon zij met het scheepje uit te hoozen, d. i. het water er uit te scheppen. »Waar mag ze nu heen gaan?* dacht Tijmen, en daarop, uit zijn schuilhoek te voorschijn tredende, mom pelde hij: »Waarom zou 'k het haar zelve niet vragen En, na eerst eens naar weer en wind gekeken te hebben, riep Tijmen naar den overkant»Ga je er met den punter op uit, Na »Dat is 't plan al,« luidde het antwoord van Na, die echter den buurman niet aanzag, maar in hare gebogene houding bleef staan en voortging om met het kleine houten schopje het water uit de I boot te scheppen. >Waar zal de reis naar toe?< wapenden troep en van het schreeuwen van oproerige kreten. ENGELAND. Lang heeft de Mauretania de reizen van en naar New York het snelst af gelegd, maar nu is weer eens de Lusi- tania de baas. Van de rots buiten Queenstown tot het punt bij New York, waar deze wedstrijdsbaan eindigt, voer zij in vier dagen 11 uren en 42 minuten. Den kortsten tijd voor deze réis had tot nog toe in Augustus 1.1. de Mauretania gemaakt, n.l. 4.14.38. De Lusitania heeft het er nagenoeg drie uur korter over gedaan. In het jaarverslag van het „Prestwich Asyl" te Lancashire maakt de directeur, dr. F. Percival de volgende opmerking over de oorzaken der hand over hand toenemende ellende, waardoor de arm huizen van Engeland steeds gevulder worden Het graafschap Lancashire is in stijgende mate beheerscht door een sociaal systeem, dat den rijkdom en de macht ongelijk verdeelt en het grootste deel der bevolking dwingt zich aan den hardsten arbeid te onderwerpen, alleen om middelen te vinden tot on derhoud van een armzalig bestaan. Met het lot van deze menschen verge leken is dat der oude negerslaven werkelijk vorstelijk. De kinderarbeid in de fabrieken neemt elk jaar toe, de vrouwen moeten als fabriekarbeidsters haar brood zoeken, en veronachtzamen daardoor de plichten van het huishouden, de mannen vinden nauwelijks tijd voor de meest noodige »Niet ver, even achteruit!* riep Na, en stapte weer aan wal en 't achterhuis binnen. Een oogenblik daarna echter kwam ze terug met den mast en het zeil, hetzelfde, waaronder Richter was verborgen geweest, toen Abels hem naar de kooi bracht. »Wo,u je zeilen, meid? Dat zal niet gaan.* »Op de ruimte is nog wel wind genoeg »Ga je dan 't wiede over »Ja, 'k zou een gankje naar de kooi doen.* »Is je vader dan niet t'huis »Neen.« Vader is toch niet onklaar »Neen, vader is naar Rotterdam, naar den poelier.* »Wel zoo kom, ik kon je wel even helpen en mee naar de kooi gaan.* »Ben je raar?* riep Johanna, lachende, rukte vlug de ijzeren pin, waarmee het scheepje aan den oever was vastgehecht, uit den grond, en den boom grijpende stootte zij van wal. »Dan was 'kook wel gek,* bromde Na tusschen de tan den, terwijl ze onder de waterwilgen en esschenboomeu, waarmee de oever bezet was, het ranke vaartuig deed vooruit schieten, »dan was 'k wel gek, als ik dien vent bij mij in den punter nam Ik wil geen praatjes langer van hem hooren.* »Vriendelijk is zij niet, »overlegde rust. Zoo'n toestand schept in steeds toenemende mate candidaten voor de armhuizen. TURKIJE. Volgens de berichten uit Albanië zijn de Turken daar den toestand meester, althans in de streek van Rogowo en Verisowits. De troepen zijn nog al hardhandig opgetreden en al heeft dit aan den eenen kant vóór, dat de op standelingen eerbied voor het gezag hebben geleerd, aan den anderen kant is er wrok gezaaid in veler harten en verbittering in de gemoederen der loyale Albaneezen, die het met de kwaden hebben moeten ontgelden. In vroeger tijden hadden de Albaneezen het gemakkelijker. Ze behoefden maar even het hoofd op te steken of hun wenschen werden ingewilligd. Men was te Konstantinopel bang voor een opstand der Albaneezen en gaf toe. Abdoel Hamid, die anders voor geen klein geruchtje vervaard was, behan delde de Albaneezen met zekeren schroom. Hij koos er zelfs zijn lijfwacht uit. Maar onder het nieuwe regeer- stelsel wordt den Albaneezen aan 't ver stand gebracht dat zij zich naar de bevelen uit Konstantinopel hebben te richten en zich aan het centrale gezag hebben te onderwerpen. De hardhan dige manier waarop hun dit thans te verstaan is gegeven zal intusschen, gelijk gezegd, veel kwaad bloed zetten en, nog in aanmerking genomen de kuiperijen der reactionnairen, dient te worden afgewacht wat de naaste toe komst voor Albanië zal brengen. Of het rustig zal blijven, lijkt twijfelachtig. Tijmen, terwijl hij bat meisje Daoogde, »maar dat is niets als verlegenheid als 'k liaar eens achterna ging naar de kooi, daar kon ik haar mooi ojf mijn ge mak eens spreken. Maar neen, dat lijkt me toch niet goed toe; maar morgen zal ze er wel weer heen gaan, en dan ja, dat kan best, daD ga ik een oogenblik vroeger van huis, en langs een omweg steven ik naar Abels' kooi.* Drie dagen zonder toespraak, zonder een menschelijk wezen te kunnen of te mogen zien, dat was voor Richter geen aangenaam vooruitzicht. Toch zou hy zich in 't geval moeteu schikken, want Johanna was niet in 't geheim en hy moest zich dus voor haar zorgvuldig verborgen houden. Maar waar zich te verbergen Aan den anderen kant van de kolk tusschen 't geboomte Zou dat wel noodig zijn Hij kou immers wel op het zoldertje gaan, daar zou Johanna toch niet kouaeu zien, en, als hij daar doodstil bleef liggen,, dan kon hij ten minste de dochter van zijnen vriend nog door een reetje zien, dat gaf ten minste eenige afleiding. Zoo zorgde Richter den volgenden morgen bij tijds op zijne slaapkamer te zijn. Hij sloot het luik, maar zqrgde een reetje open te houden, waardoor hij zien kon. Toch klopte hem 't hart, toen hij, na verloop van eenigen tijd, schreden vernam en de deur van 't kooihuisje hoorde openen. Daar trad AMERIKA. De Amerikaansche minister van justitie heeft verklaard, dat indien het nieuwe, door Cook ten noorden van Heibergland ontdekte land van eenige waarde is, de grondwet de vlag zal volgen. Of, met andere woordenhet door Cook geziene land (hij is er niet opgeweest, heeft er ook geen vlag ge plant), zal door de Vereenigde Staten worden in bezit genomen. Prins Roland Bonaparte, de bekende reiziger en geleerde hij is president van het Fransche aardrijkskundige genootschap heeft zich over dezelfde quaestie uitgelatenaan wie zal het Noordpoolgebied toebehooren Bona parte meent dat het gebied ten noorden van Canada tot aan de Pool theoretisch toebehoort aan Canada, wijl het een voortzetting van dat land vormt. Maar nu aan de Noordpool een Amerikaan zijn vlag zegt te hebben geplant, wordt het een moeilyke quaestie. Er zouden daaruit wel onverwikkelijke quaesties kunnen ontstaan, en diplomatieke ver wikkelingen kunnen voortvloeien, vooral omdat het zoo uiterst moeilijk zal wezen om in die streken te komen tot een betrouwbare grensafbakening. TWEEDE KAMER. Naar aanleiding van eene missieve van de Kamerleden de heeren Schaper, Ketelaar, Nolcing, Troelstra, Helsdingen, Hugenholtz, Van der Zwaag, Smeenge, De Klerk en Ter Laan, is met het oog Johanna binnen, met haar zwart-zijden mutsje op het ronde kopje. Met haar groote blauwe oogen, haar blozende frissche wangen en forsche ronde armen zag ze er wel heel anders dan de Amsterdamsche of Rotterdamsehe dames, maar toch in haar soort heel aardig uit. De armen waren wel wat rood, de handen wat ruw, de voeten wat lomp, maar toch, 't was een aardig meisje. Ze nam de boekweit uit de kist en mom pelde bij zich zeiven, maar zoo, dat Richter het verstaan kon »Met zoo'n man te trouwen, neen, dan liever dood De eerste keer de beste, dat hij er over begint, zal ik het hem dan ook maar eeus heel duidelijk zeggeu, dat ik niets van hem wil weten. Mijn schoolmeestertje moge dan niet rijk zijn, hij is een braaf eu vriendelijk manneke, de goedheid zelf. Als hij nu de school eens hier mocht krijgen Dan bleef ik hierin het dorp wonen en hoefde niet zoo ver van onze volk weg. Maar dat zou haast al te mooi zijn de vrouw van den meester en dan Zondags hem in de kerk voor den lessenaar te zien, en te hooren hoe hij voorleest 1 En dan komen vader eu moeder nog even uit de kerk bij mij inloopen, en de domiue drinkt ua de preek een kopje koffie bij ons... och, lieve menschen, wat zou dat toch aardig wezen Maar hij zal de school wel niet krijgen er zijn wel zeven tien sollicitanten zou. hij de knapste

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1