u u li u i Ko. 43. Zaterdag 4 September 190». 25e Jaiirg. in ®i e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F, i>IFLF\IY\, Buitenland. FEUIL LET ON. E Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het moge waar zijn, dat de Zeppelin III tot tweemaal toe zonder vreemde hulp geland is, op het land blijven kan het luchtschip toch zonder die hulp niet, althans niet in het noodweer van Maandag. De Lokal-Anzeiger vernam dat het luchtschip voortdurend op zijn ankers reed en 100 tot 150 man voor aan de kabels en het schuitje hingen en achter nog een 20 man. Aanhoudend moest het schip met den kop in den wind gedraaid worden, en dat ging niet makkelijk. Soms zag men de twintig man van het achterstuk twee tot drie meter hoog in de lucht bengelen. De stangen van het voorste schuitje zijn door de woeste beweging van het luchtschip reeds verbogen. Met het herstellingswerk schoot men onder- tusschen langzaam op. Duizenden en duizenden menschen kwamen Dinsdag op de heide bij Bülzig kijken. FRANKRIJK. In verband met den diefstal van de mitrailleuse uit de kazerne van Chalons- sur-Marne zyn drie personen in hech tenis genomen, twee manschappen der artillerie en een korporaal. Zij worden verdacht van medeplichtigheid. Bij den korporaal schijnen brieven van Deschamps gevonden te zijn. Te Sedan is een herbergier in hech tenis genomen. Hij en nog andere personen worden verdacht van spion- neeren. Er wordt gesproken van een 28) Eenige oogenblikken daarna kon meu op de bovenkamer van den apotheker een zacht snikken hooren, telkens afge broken door eene hartelijke dankzegging aan den Grooten Bestuurder van der menschen lotgevallen. »Smart op te kroppen valt zwaar, maar gevoel van vreugd en dankbaar heid daar binnen op te sluiten, dat kost nog meer moeite U riep de blijde moeder. »Toch zult ge u moeten bedwingen, in 't belang van uw kind,* antwoordde haar echtvriend. »Goed, ik zal mij bedwingen, maar Jan Abels wil ik morgen zien.* Den volgenden morgen kwam Jan Abels terug. Ditmaal kou hij met den besten wil ter wereld niet zoo spoedig weer weg komen als den vorigen avond. Maar nu was 'took minder gevaarlijk een poosje te praten. De heer Kramer was niet bij de hand en de dienstboden letten er niet op, hoe lang die conferentie met het boertje duurde. Met duizenden vragen werd Abels bestormd, en, gelijk men kan nagaan, met dankbetuigingen en lofspraak overladen. Vader en moeder duiventil, die een der spionnen op zijn erf zou hebben gezet ten behoeve van het Duitsche leger. Twee Fransche oorlogsschepen, de Gloire en de Marseillaise, waren Maan dag in het donker aan het schijfschieten bij Quibéron niet ver van Lorient. Tot zesmaal toe heett de Gloire bij vergissing op de Marseillaise geschoten. Een der bommen trof de romp en ontplofte binnen den wand van het schip. Een man werd licht gewond. BELGIË. In de Waalsche pers is zekere onrust merkbaar over de vorderingen, die de Vlaamsche beweging maakt. Afkeer van deze beweging heett ook geleid tot de oprichting van de „Ligue pour la liberté des langues." De Indépen- dance vindt het bedroevend, dat het hiertoe heeft moeten komen ter ver dediging van de Fransche taal, „die een hoopje geestdrijvers wil verbannen". Men heett altijd ongelijk gehad, ver klaart de Indépendance even later, de Vlaamsche beweging als een onbe- teekenende vertooning te beschouwen. Al zijn de Flaminganten weinige in getal, hun beteekenis is merkwaardig grooter geworden, sedert alle staat kundige partijen de beweging exploi- teeren voor verkiezingsdoeleinden. Het groote Waalsche blad noemt dat bedrog. De politieke partijen hebben, door de Vlaamsche beweging te mis bruiken, een tegenbeweging uitgelokt. De berekeningen der politieke partijen ten aanzien van het Flamingantisme zijn van een minderwaardig allooi beiden hadden den vorigen avond nog een brief geschreven, dien zij ter bezorging aan Abels overgaven. Odk het punt van het kostgeld kwam weer ter sprake. Jan wilde aanstonds over die zaak heen stappen, maar vader Richter liet hem niet los. »Uwe goedheid en liefde te beloonen,* sprak de oude heer, onder anderen, »daar is geen sprake van. Al gaf ik u al wat ik heb, tot den aller- laatsten penning toe, dan was mijne be- looniug, in verhouding van de weldaad, ons en ons kind bewezen, nog veel te schraal. Maar iets anders is het, u de onkosten te vergoeden, die ge voor hem maakt. Zelfs aan mijne allerbeste vrienden en aan menschen, aan wie ik veel verplichting heb, zend ik met nieuw jaar eene rekening, als ze in hetafgeloo- pen jaar mijne drankjes en pillen hebben gebruikt; en daarom, uwe moeite, uwe zorgen, uwe goedheid ik zal er nooit aan denken ze te betalen, en ik weet veel te goed, wij worden nooit quitte maar de onkosten, die ge voor Ferdinand maakt, en, om maar iets te noemen, uwe reiskosten, die moet en die zal ik vergoeden.* Abels kon dat maar niet toegeven, en bleef nog lang tegenstrib belen, maar eindigde toch met een paar bankbiljetten aan te nemen. Ik zal later rekening en verantwoording doen,* sprak hij, »en wat er overblijft, dat geef ik u terug, want dit is veel te veelzooveel verteert uw zoon niet in de kooi.* geweest, vindt de Indépendance. Zij hebben enkel op het oogenblikkelijk voordeel gelet. Als het blad dit nader gaat verklaren komt de aap uit de mouw. De partijen, heet het, hebben geen rekening gehouden met het hoogere landsbelang, dat bestaat uit steeds vol- komener nationale eenheid, noch met het belang der groote massa van de Vlamingen, dat slechts behartigd wordt wanneer zij zich met zorg toeleggen op een taal die in grooten kring wordt gebezigd. Zooals men ziet wordt hier weer openlijk de Fransche taal boven de Vlaamsche taal geprezen. Wij hebben al eens vroeger gewezen op de zonder linge opvatting omtrent de beteekenis van een taal, die uit dergelijke uit latingen spreekt, de opvatting, dat een volk een taal zou kiezen zooals een inan het beste soort normaal ondergoed. Was het misschien nog niet geschikter als het heele Belgische volk Engelsch ging leeren Engelsch wordt nog meer gesproken in de wereld dan Frausch. Het is een zeer goed „merk." RUSLAND. Het telegraafagentschap meldt over de berooving van een posttrein uit Tompsk het volgende Op het station Kritowo is de posttrein, waarmee de stationskas vervoerd werd, beroofd. De roovers lieten daarna de locomotief van den beroofden trein inloopen tegen een goederentrein, die tengevolge daarvan ontspoorde Er wordt totdusver geen melding gemaakt van het verlies van menschenlevens. XII. Schuin tegenover het huis van Abels stond eene vrij groote boerderij, in eigen dom bewoond door Tijmen Blok, wet houder der gemeente Roerkerk. De voorgevel van het huis zag er, met zijn helder geel geschilderde kozynen en groene luiken eu deuren, zeer welvarend uit, en wie er binnen treedt, zal, vooral wanueer hij een kijkje neemt in schuur eu koestal, licht vermoeden, dat onze Blok nog al een bqer van belang moet zijn. En inderdaad Blok wordt gehouden voor een der welgesteldste boeren uit geheel de gemeente, en speelt, vooral sinds hij wethouder is geworden, eene eerste viool in de plaats zijner inwoning. Bemind is hij daar echter niet. Integen deel, hij kon met Uilenspiegel zeggen >De menschen mogen mij niet lijden* doch mocht er dan ook wel met ge noemden snaak bijvoegen maar ik maak het er ook naar.* Hij was trotsch en oploopend en toonde soms zeer ongevoelig te zijn. Had hij eenmaal zich iets in 't hoofd gezet, dan was hij alles behalve nauwgezet en angstvallig by de keuze zijner middelen, en gevoelde hij zich gekrenkt of beleedigd, dan kende zijne wraakzucht perk noch palen. Ofschoon Blok eer mild en verkwistend dan gierig was, waagde zich toch geen arme op zijn erf, daar hij wel kans had op scheld woorden en vloeken, maar zeker geen aalmoes zou krijgen. Daar kwam b:j, MEXICO. Over de groote overstroomiug in Noord-Mexico vinden wij in buiten- landsche bladen nog het volgende. Het aantal verongelukten te Monterey wordt geraamd op 1400de veroor zaakte schade op 30,000,000 gulden. Een vierdepart van de stad is vernield. Zeshondervijftig lijken zijn reeds ge borgen. De abattoirs liggen in puin. Vanwege het Amerikaansche consulaat- generaal wordt voedsel uitgedeeld aan wie er om komen vragen. Duizenden van dak en huisvesting beroofden hebben een onderkomen gevonden in de kathedraal en de overige kerken. Het water in de rivier is gevallen het overstroomingsgevaar kan als ge weken worden beschouwd. Maar nog steeds komen ongelukken voor, omdat nog telkens doorweekte muren instorten. De spoorwegen in en om de stad zijn deerlijk geteisterd. Op tal van plaatsen zijn stukken van de lijn weggespoeld, vooral op het gedeelte tusschen Mon terey en Tampico. Bij San Juan werd een ijzeren spoorwegbrug vernield. Van de taklijn naar Matamoras is een stuk weggeslagen ter lengte van 75 Eng. mijl. De groote spoorwegbrug over de Rinconaga tusschen Salillo en Monterey ligt in de rivier De verliezen, aan de spoorwegmaat schappijen berokkend, wordt begroot op l1/2 millioen Nederlandsch. In de zakenwijk van Monterey zijn 18 blokken woonhuizen en kantoren vernield. De grootste verliezen aan menschenlevens werden veroorzaakt dat Tijmen Blok, hoewel niet aan den drank verslaafd, toch nooit naar de markt kon gaan, of hij keerde zeer opgewon den, ja soms geheel dronken huiswaarts. Met zijn overbuurman placht Blok weinig omgang te hebben, want Abels was hem niet voornaam genoeg. In de laatste weken had er echter eenige toe nadering van den kant van Blok plaats gehad, zelfs was hij een paar maal bij zijn overbuurman in huis geweest. Abels had volstrekt niet begrepen, waaraan hij de eer dezer visites had te danken ge had moeder Abels had zoo'n half, flauw vermoeden gekregen, maar de oudste dochter Johanna deed meer dan ver moeden, zij wist precies hoe de vork in den steel zat. Blok, schoon reeds acht en dertig jaren oud, was tot nu toe niet getrouwd, en had sinds de laatste weken op ondubbel zinnige wijze te kennen gegeven, dat hij gaarne met Johanna in 't huwelijk zou willen treden. Nu onlangs met St. Japiksmarkt had hij het meisje het hof zoeken te maken, maar zijne attentiëa waren door Na niet al te gunstig opge nomen. Blok schreef dat echter aan verlegenheid toe, en twijfelde geeu oogenblik, of hij zou haar weldra zijue bruid kunnen noemen. Dat ze zgu aan zoek zou kunnen of durveu afwijzen, dat achtte hij bepaald onmogelijk. Hij was immers weihouder, eu bekend om zijn rijkdom, in één woord de meest wen-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1