Hang-, Wand- en Looplampen. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. ONTVANGEN: Langs de grens-kantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gedurende de maand J uli slechts ruim 3 millioen K.G. vlas naar België gezonden, tegen over ongeveer 8 millioen K.G. in 1908. Een vrouw te Biervliet krabde dezer dagen een puistje aan het voor hoofd open. Het hoofd zwol geweldig op, en de 70-jarige weduwe bezweek aan bloedvergiftiging. Zaterdag werd ze begraven. Bij kon. besluit zijn in de provincie Zeeland benoemdtot voorzitter van den militie-raad voor de lichting der nationale militie van 1910 J. H. C. Heyse, lid der Prov. Staten, tot zijn plaatsvervanger J. N. Elenbaas, even eens lid dier Staten, en tot lid en plaats vervangend lid resp. P. J. Boogaerten P. D. Tak, beiden lid van den gemeente raad van Middelburg. In de week van 18 tot en met 24 Augustus 1909 zijn in'Zeeland voor gekomen 1 geval van typhus en tebris typhoidea te Brouwershaven 7 van roodvonk, waarvan 2 te IJzendijke, 1 te Retranchement, 1 te Sluis, 1 te Vlissingen en 1 te Wolphaartsdijk en 4 van diphtheritis, waarvan 1 te Axel 2 te Hoek en 1 te Zierikzee. Zaterdagnamiddag omstreeks zes uur vermaakten twee jongens van 13 jaar, E. en W. geheeten, zich bij het z.g. haventje op het badterrein te Vlissingen. Van een hunner, E., geraakte een klomp te water. De jongen wilde deze grijpen, gleed door den stroom onder uit en dreef weg. Zijn makker waadde een eind door 't water om hulp te bie den, en wist E. te vatten. Beiden dreven de rivier op. Het gevaar, waarin de jongens ver keerden, werd spoedig opgemerkt door den badman, die zich haastte ter hulp te komen. Hij greep W. vast, die zijn kameraad, trots zijn kranig pogen, had moeten loslaten. Middelerwijl was men met een roeiboot gevaren naar de plaats waar de knapen zich bevonden. W, werd in de boot gelegd, doch E. ver dween voor aller oog en verdronk. De geredde knaap, die bewusteloos was, werd bij een geneeskundige binnengebracht, waar het gelukte de levensgeesten weder op te wekken. Van deze patiënten i3 de toestand van 1 zeer ernstig, van 2 ernstig, van de overigen deels redelijk, deels zeer goed. Geïsoleerd en onder observatie van den gemeentelijken ontsmettingsdienst bevinden zich 90 personen, die met lijders in aanraking zijn geweest. De toestand van alle deze laat niets te wenschen over. Aangifte is sedert 20 dezer gedaan van het overlijden van 8 personen aan cholera, waaronder 6 kinderen. De sterfgevallen zijn grootendeels toe te sehryven aan het gebruik van ongezuiverd rivierwater. De burgemeester blijft dan ook met den meesten nadruk daartegen waar schuwen. Met het oog op de feestviering van heden werd ernstig afgeraden het ge bruik van sterk verkoelende dranken, van ijs uit ijswagentjes en van onryp fruit. De burgemeester houdt verder aan de bevolking met nadruk voor oogen, dat een maar eenigszins ruim gebruik van sterken drank zeer vatbaar maak' voor de ziekte. Het koken van melk blijft noodig Als verdacht van aan cholera te lijden is te Gorinchem Zondagmiddag een persoon naar het ziekenhuis overge bracht. De lijder is iemand, te Rotter dam werkzaam, doch wiens familie te Gorinchem woont. Het beddegoed, enz. is naar den te dezer stede bestaanden ontsmettingsoven vervoerd. De woning wordt door de politie bewaakt. Het bacteriologisch onderzoek aan de rijksseruminrichting te Rotterdam heeft aangetoond dat de patiënt aan cholera lijdt. Aan boord van een goederenboot van de firma Van der Schuyt te Rotterdam, die Vrijdag van daar naar Uithoorn aan den Amstel is vertrokken, is de machinist te Uithoorn onder verdachte omstandigheden onwel geworden en 's nachts te twee uur overleden. Alle verschijnselen wezen op cholera. De overige bemanning mag het schip niet verlatende autoriteiten hebben alle maatregelen tegen uitbreiding ge nomen. Het schip blijft in observatie Een later bericht meldt ons, dat de machinist inderdaad aan cholera is overleden en dat het gemeentebestuur een waarschuwing aan de bevolking heeft gericht tegen het gebruik van Amstelwater. Vad. Dezer dagen stond voor den krijgs raad te 's-Gravenhage terecht de soldaat van het Algemeen Depót van Discipline te Vlissingen J. v. E., ter zake dat hij tydens de exercitie een korporaal op zettelijk in het gezicht had gespuwd en het geweer tegen dien meerdere had getrokken, vervolgens een sergeant opzettelijk met grint in het gelaat gooide en eindelijk dien meerdere eep schop in de lies toebracht. De krijgsraad veroordeelde hem „wegens eenvoudige beleediging voor feitelijkheden aangedaan aan een ambte naar, werkzaam in de rechtmatige uit oefening zijner bediening, het trekken van het geweer en het tot tweemaal toe plegen van een daad van geweld tegen zijn meerdere in rang" tot 2 maanden gevangenisstraf en 8 maanden militaire gevangenisstraf, met ontzeg ging van het recht om te dienen voor 5 jaren. M. Crt. Cholera te Rotterdam. Volgens de berichten in verschillende bladen schynen de choleragevallen zich steeds uit te breiden en worden er allerwege, zoowel iu het boitenland als in ons land maatregelen genomen ter voorkoming van besmetting. Blijkens de officieele bekendmaking van gisteren, van den burgemeester van Rotterdam, bevonden om één uur in de tot de ziekenhuizen hoorende ba rakken 11 personen, lijdende aan cho lera, en 3 die verdacht worden daaraan te lijden. OnweerDonderdagavond werd de kapitale boerenwoning van A. MeiDen, de buurtschap Paasloo, onder Steen- ij k door het onweer getroffen. De bliksem trof eerst de vrouw, wier haar en gezicht werd geschroeid en die toen ineenzakte. De oudste dochter en de slager S. uit Steenwijk, die daar toe vallig was, meenden dat de vrouw dood was. Daar bijna op hetzelfde oogenblik ook het huis van voren en achteren vlam vatte, droeg men de vrouw naar buiten in een weiland. Toen de buren kwamen toeschieten, stond alles in lichte laaie, zoodat de brandweer, inmiddels aangekomen, niets kon uitrichten. Inmiddels was een geneesheer ont boden, die bij aankomst zijn zorgen aan de vrpuw wijdde. Op een wagen werd zij, geheel wezenloos, naar de buren vervoerd. De toestand scheen niet gunstig. Toen de man en de andere kinderen in het melken thuis kwamen, was alles een ruïne. Van de levende have verbrandden alleen de kippen. Alles was verzekerd. In militaire kringen verluidt dat de groote legermanoeuvres dit jaar naar alle waarschijnlijkheid zullen worden afgelast, in verband met het uitbreken van de cholera. Dierenbeulen. Eenige soldaten van de Koloniale Reserve te Nijmegen had den een hond van een scharenslijper binnen de kazerne gelokt. Ze brachten het dier naar de hoogste verdieping, schoven daar een raam op en joegen het beest daar door, zoodat het op de keien smakte en doodviel, afschuwelijk verwond. De wreede dierenbeulen werden ge arresteerd en 14 dageD achter slot en grendel gezet. Tevens werden zij ver oordeeld om den eigenaar van den hond een schadevergoeding van veertig gulden te betalen. EngeUchen en klompen. Men schrijft uit Harlingen aan de L. Ct. Dat de Engelschen de Hollandsche klompen een typisch schoeisel vinden blijkt wel uit het feit, dat alhier ver toevende gezelschappen er zich meestal een paar aanschaffen, om ze als souvenir mede te nemeh. Zoo kocht deze week een groepje Engelsche heeren zich deze nuttige voorwerpen en maakte er ook terstond gebruik van door ze als over schoenen te gebruiken en aldus langs Harlingen's straten te wandelen. Dat dit klompengezelschap veel bekijks had en spoedig de jeugd om zich verzamelde, laat zich denken. Een en ander gaf nogal aanleiding tot hilariteit. De Zeppelin III. De Zeppelin III is dan toch na tal van wederwaardigheden tusschen Vrij dag en Zondag te Berlijn aangekomen, ofschoon met achterlating van2 vleugels. Precies te half één verscheen hij ter begroeting van den keizer boven het Tempelhoferveld aldaar, zwenkte eenige malen, en voer daarna onder het gelui der klokken en de toejuichingen der op het Tempelhoferveld, op de daken der huizen en in de straten aanwezige toeschouwers in een wijden boog naar Kreuzberg terug. Daarna keerde de- Zeppelin III naar de plaats, waar zich de keizerlijke tribune bevond, terug, voerde daar op 175 M. hoogte eenige zwenkingen en manoeuvres uit. Toen voer het met versnelde vaart naar het noorden, over het koninklijk slot en daarna over het raadhuis, waar de muziekkapel de Zeppelin III met het Duitsche volkslied begroette. Na „Unter den Linden" en de Bran denburger poort gepasseerd te zijn voer de Zeppelin III over Friedrichstad en Oranienburger Vorstadt ten tweeden male naar het slot, en daarop naar het Tegeler schietveld, waar het te 1 uur 40 miD. verscheen. Terwijl het voorste gedeelte van het luchtschip door soldaten aan anker touwen vastgehouden werd, stegen de inzittenden uit den gondel. De keizer begroette graaf Zeppelin hartelijk, ook de keizerin en de andere leden der keizerlijke familie. Burgemeester Reicke hield een toespraak, waarin Zeppelin de held en de lieveling van het Duitsche volk werd genoemd. Ten slotte bracht de keizer een driewerf hoera op Zeppelin uit. Onmiddellijk na de landing werd Orville Wright door den keizer aan graat Zeppelin voorgesteld. Na afloop van de lunch vertoonde de keizer zich herhaalde malen met graaf Zeppelin aan het venster, waarna dan telkens de toegestroomde menigte in daverend gejuich losbrak en vader- landsche liederen zong. De keizer vertrok naderhand om de vlootmanoeuvres te Swinemunde bij te wonen, en de Zeppelin aanvaardde den terugtocht in Zuidwestelijke richting. Hij kwam echter niet ver meer. De Zeppelin III bekwam omstreeks 5 uur in den morgen op den terugweg een defect aan de motorschroef en bovendien twee gaten in het omhulsel. Niet ver van Wittenberg was men genoodzaakt te landen. Op een plank over de Noordzee. William Westlake uit Londen, die probeeren wilde van uit Dover de Fransche kust te bereiken op een plank van 18 bij 2 voet, met een zeiltje en maar net op het nippertje den ver drinkingsdood, maar zijn klein beetje eten en drinken werd „overboord" ge slagen. Al dien eersten nacht werd de zee erg ontstuimig en zoo dreef hij twee dagen en twee nachten rond, zich vastklemmend aan zijn plank, zonder eten of drinken Eindelijk, den derden dag, werd hij door Belgische visschers opgepikt en bij Ostende aan land gezet. De roekelooze was geheel uitgeput. Een millioenenerfenis. Te Sprock- hövel in het Ruhrgebied wonen vele Loose's. En allen, die dezen naam dragen, waren de laatste maanden zeer verblijd. Dat kwam vanwege de groote millioenenerfenis-Loose. Een jaren ge leden zonder rechtstreeksche afstam melingen te Amsterdam overleden reeder Loose, had heette 't, 10 millioen nagelaten. Dat geld lag ergens bij de Hollandsche autoriteiten te beschimme len. Toen kwam een edele man, die de erfgenamen op ging zoeken. In de buurt van Spockhövel viel hem dat niet moeilyk, want daar zyn de Loose's talrijk als 't zand der zee, zegt de Frankf. Ztg. Gemakshalve werd de groote familie tot een openbare verga dering bijeengeroepen. Bij de 200 Loose's verschenen. Natuurlijk gingen de vereischte stappen bij de Holland sche autoriteiten, het verkrijgen der noodige stukken enz. met onkosten gepaard. De detectieve M. A. H. van der Valk uit Rotterdam beter bekend als ex-Ned. Herv. predikant van Oud- Beierland die met eenige heeren uit Bremen de voorloopige stappen had laan, zou alles in orde brengen en zorgen dat de kosten duizendvoudig werden vergoed. Na dien eersten familiedag der Loose's waren een paar maanden verloopen. Weer zou ver gaderd worden, weer betaalde men aan den ingang gewillig zijn thaler en meneer Van der Valk gaf de verzeke ring dat de zaak zoo goed stond als maar kon. Maarkort na de ver gadering kreeg meneer een bezoek van de politie en borg deze Van der Valk in de gevangenis te Hattingen op. De heele boel bleek een groote op- lichtersge&chiedenis geweest te zyn. HULST, 30 Aug. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 13,50, Rogge 7,75, Win- tergerst /'8,50, Zomergerst f 0,Haver 8,75, Erwten ƒ12,75, Paardenbionen /'O, Duiven boonen f 0,Witte- boonen f 0,Bruineboonen f 0, Boekweit f0,Lijnzaad fAard appels f 3,50, Koolzaad per zak van 100 liters ƒ13,75, Boter per kilo f 1,30, Eieren per 26 stuks 0,95. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 1 September Matige tot krachtige Noordwestelijke wind. Afwisselende bewolking. Mo gelijk nog enkele buien, Weinig ver andering van warmtegraad. EENE PRACHTIGE SORTEERING Keuze uit SO soorten. ALSMEDE: een paar riemen, uccn, u vciumcuu r> n i avontuurlijke vaart gehad. Zaterdag- Gdll{j", H3.QQ.~j StOM" 6Q BOlIdlltddrDS. avond stak hij van wal en dreef spoedig at in de Noordee. Den eersten nacht dreef hij hulpeloos rond en ontkwam AXEL. Aanbevelend, C. P. GAST.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3