Rechtszaken. Gemengd Nieuws. AXEL, 27 Augustas 1909 Deze week is een begin gemaakt met de veelbesproken rioolwerken. Het moet den uitvoerders nogal voor den wind gaan, ofschoon een meer droge weersgesteldheid voorzeker aan den goeden gang van het werk zeer bevorderlijk zou zijn. Tot gemeente-secretaris van Aar denburg is benoemd de heer B. Zonne- vijlle te Haren en tot gemeente-ont vanger de heer P. Schultz te Noordeloos. Te Sint Jansteen vierde Maandag het echtpaar Steijaert—Dumoleijn onder veel belangstelling hun 60-jarig huwe lijk. Het zijn nog krasse oudjes resp. van 86 en 82 jaren. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voonn. 9 ure Nam. 2 ure Zondag 29 Augustus 1909. Ned. Herv. Kerk. Dg. J. B. T. Hugenlioltz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 uie Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B. Voorin. 9 ure Ds. A. C. Heij Nam. 2 ure Ds. C. Heij (va» Brandwijk en Molenaarsgraaf) Gereformeerde Kerk. (Weststraat.) Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelbura. Zitting van 27 Aug. 1909. D. C. P. d. S., 21 j., timmerman, wonende te Sluis, gedetineerd te Middel burg, is wegens verduistering veroord. tot 9 maanden gevang, met mindering der preventieve hecht. De eisch was 1 jaar gevang. le. J. v. H., 15 j., veldarbeider, 2e. E. d. V., 16 j., werkman, beiden te St. Jansteen, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 5 of 14 dagen tuchtschool. le. P. J. S., 19 j., 2e. H. A. K., 19 j., beiden boerenknechts te Axel, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 3 weken en de 2e tot 14 dagen gevang. F. d. H., 17 j-, zonder beroep, wonende te Hoek, beklaagd van mishandeling, is vrijgesproken. Zoudt ge een brief voor mijne ouders kunnen meenemen »Dat kan allemaal wel, papier en potlood breng ik morgen mee.» »Mijn beste, goede Abels, hoe zullen wij, mijne ouders en ik, hoe zullen wij uwe goedheid vergelden Ik weet wel, met geld kunnen we u niet beloonen maar God moge 't u vergelden »Dat doet Hij reeds mijn jongen Zeg mij eens, herinnert ge u soms ook, hoe ge te moede waart dien avond, toen ge mij te Amsterdam terecht geholpen hadt Was daar toen in uw hart niet een heer lijk gevoel? Was 't u niet, alsof God zelf u toefluisterde Gij hebt van daag u goed gehouden Welnu, ik gevoel ook aan mijn hart, dat de Heer welge vallen heeft in 't geen ik voor u doe. Een ander loon begeer ik niet. Een beter loon bestaat er ook niet, dan de overtuiging: Ik doe een goed werk, niet om er wat mee te verdienen, maar uit dankbaarheid, uit liefde voor mijn onge- lukkigen evenmensch.* De eerste avond, dien Ferdinand in de kooi doorbracht, was verre van aan genaam, en hij had een zeer onrustigen nacht. Want nauwelijks was de avond gevallen, of hij kreeg bezoek van een zeer groot aautal raLten. Van het zoldertje daalden ze neer, uit den vloer rezen zij op en krabden hier en knaagden daar, en vochten en speelden met elkaar. Wel Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank, te Middelburg is ver- wezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde de zaak tegen P. A. P., 17 j., wonende te Sas van Gent, thans gede tineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van duiven te Sas van Gent in den nacht van 17 op 18 Juli 1909. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg is ver wezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding van den verdachte, de zaak tegen L. K., 24 j., timmerman, geboren te Hoek, wonende te Ter Neuzen, thans gede tineerd te Middelburg, verdacht van diefstal met braak en inklimming te Ter Neuzen op 15 Augustus 1909. - Naar het huis van bewaring te Middelburg zijn overgebracht J. M. v. G., huisvrouw van A. v. A., 44 j., en H. C. K., huisvrouw van P. R., 30 j., beiden zonder beroep en wonende te Clinge (België), verdacht van fraudu- leuzen invoer van suiker uit België in Nederland op 24 Augustus 11. te Hulst De President der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg Jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluijsen den Rech ter in diezelfde rechtbank Mr. Ph. J. Callenfels aan wie beiden op verzoek wegens vergevordenden leeftijd met dankbetuiging en wat eerstgenoemde betreft, tevens met zijne benoeming tot Commandeur in de orde van Oranje- Nassau eervol ontslag uit hunne rechter lijke betrekkingen zijn verleend, hebben blijkens het onderstaande zeker een zeer langdurigen dienst bij de rechter lijke macht. Eerstgenoemde geboren in 1831, pro moveerde in 1854, advocaat te Middel burg 1855, substituut Griffier bij de Rechtbank te Middelburg 22 September 1857, Rechter 1861, President der recht bank 1875, President der Arrondisse- ments-Rechtbank 15 Mei 1877. Zijn Edelachtbare zal dus op den dag van zijn ontslag 22 September a. s. 52 jaren dienst hebben bij de Rechterlijke macht. Rechter Callenfels, geboren in 1830, promoveerde in 1854, advocaat te Mid delburg 1855, kautonrechter te Sluis 1859, idem te Vlissingen 1861, rechter in de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg 15 Mei 1877. Z.Edelachtbare zal op 1 October a. s. den dag van zijn ontslag een halve eeuw dienst hebben bij de Rechterlijke Macht. gelukte het Ferdinand om ze te verjagen maar als hij zich weer een poosje stil hield, dan begon allengs het leven op nieuw. Vooral daar boven hem, op het zoldertje, speelden ze geducht op haar pool. Dat is een punt, dat ik nog wel eens met Jan Abels wilde bedisputeeren, hoe ik van nacht die ratten van mijn lijf zal houden,* mompelde Ferdinand bij zich zeiven. Het vooruitzicht was inder daad niet zeer bemoedigend, en, schoon onze Richter niet laf of bang was, toch ging hem eene kille huivering door de leden bij de gedachte aan eene nachtelijke ontmoeting met die klanten. Daar waren er bij, zoo groot bijna als eene kat althans verschrikkelijke monsters schenen ze hem toe, zooal3 zij daar in de sche mering tegen de wanden op en langs de balken klauterden. Toch ging hij, toen 't later werd, naar zijn zoldertje en wierp zich ha'f ontkleed te bed maar slapen, neen, dat ging niet; want rondom hem draafden en gierden ze, ja, ze galop peerden zelfs een paar maal over zijn gezicht. Eerst toen de dag aanbrak, kwamen ze tot rust en trokken af. Toen sliep Ferdinand in, maar toch zijne eerste gedachte was bij 'tontwaken: »Ik ben nu tot een Robisou gepromoveerd, maar voor een dag of twee wilde ik wel, dat ik tevens een Whittington was, of althans zijne kat eens te leen mocht hebben.* Wordt vervolgd Cholera te Rotterdam. Na onderzoek is gebleken, dat de 4 kinderen Korteland, die te Rotterdam stierven niet zijn overleden ten gevolge van vergiftiging door de beruchte zuurtjes, maar door besmetting met cholera. Reeds waren in den beginne zware vermoedens gerezen en in een confe rentie van deskundigen op het stadhuis te Rotterdam moeten de bewijzen ge leverd zijn. In verband daarmede werd door den Burgemeester van Rotterdam het vol gende bekend gemaakt „De Burgemeester van Rotterdam, Gelet op art. 24 der wet van 4 De cember 1872, Staatsblad 134, maakt bij deze aan de. ingezetenen bekend, dat op heden aangifte is gedaan van het voorkomen van twee gevallen van cholera asiatica in deze gemeente en dat als gevolg van eene bespreking ten Raadhuize gehouden, waarbij o. a. tegenwoordig waren de inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht, de directeur der Rijksseruminrichting, de waarnemend voorzitter en een genees kundig lid der Gezondheidscommissie, de waarnemend geneesheer-directeur en de bacterioloog van het ziekenhuis, de directeur en de bacterioloog der drinkwaterleiding, de directeur van den ontsmettingsdieust, moet wórden aan genomen, dat men, hoewel het ziekte beeld met het typische beeld der cholera asiatica niet overeenstemde, bij die twee gevallen, beide betreffende kinde ren uit het huis uit de Atjehstraat no. 15, evenals bij de ziekte van de vier reeds overleden kinderen uit dat huis, te doen heeft gehad met cholera asiatica. Hij maakt verder bekend, dat reeds dadelijk nadat het eerste vermoeden was gerezen, alle maatregelen zijn ge nomen tot afzondering en observatie van alle personen, die met de lijders in aanraking kunnen zijn gekomen en dat in het geheel, behalve de twee bedoelde kinderen, in het Ziekenhuis vijf zieken zijn opgenomen, bij wie zich verdachte verschijnselen voordoen. De toestand van alle patiënten is redelijk goed. Hij is gerechtigd te verklaren, dat naar de overtuiging van al de boven bedoelde autoriteiten de hygiënische toestanden te dezer stede en de ge nomen maatregelen recht geven de toekomst zonder ongerustheid af te wachten. Voorts kan worden medegedeeld dat het geregeld onderzoek van het ^vater der drinkwaterleiding niets abnormaals heeft vertoond en dat, in bovenbedoelde samenkomst, in dat water het volste vertrouwen werd uitgesproken. Uitbreiding wordt gegeven aan de kostelooze verstrekking van leiding water, ook op de rivier en in de havens. Gewaarschuwd wordt tegen het gebruik van ongezuiverd water uit de rivier, havens of slooten, ook voor het wasschen van vaatwerk, groenten, enz. De Burgemeester zal de burgerij op de hoogte houden van hetgeen verder mocht worden geconstateerd. De Burgemeester voornoemd, ZIMMERMAN. Rotterdam, 25 Augustus 1909." Omtrent de patiënten en de personen in observatie deelt men het volgende mede In het stedelijk Ziekenhuis aan den Coolsingel bevinden zich 3 kinderen Korteland (uit het gezin, waarvan 4 kinderen aan cholera overleden zijn) en 1 kind uit het gezin Ernest uit de Veerlaan, die het allen naar omstan digheden goed inaken, na aan diarrhee geleden te hebben. Nog 3 andere per sonen zijn in de barakken van het Ziekenhuis geïsoleerd. In observatie in het Armhuis aan den Schiedamschen dijk' bevindt zich in de eerste plaats de weduwe Van Klaveren, wier man (een patiënt van dr. Voorzanger) Maandag plotseling onder verdachte verschijnselen over leden is op een schip in de Wijnhaven, met 2 zoons en 2 dochters. Voorts uit het gezin der overleden kinderen Korteland, man, vrouw, tante en 2 kinderen, en uit het gezin van het kind Ernest man, vrouw, 4 kinderen en een buurmeisje, dat toevallig in het huis aanwezig was. Eindelijk nog de familie Hakemulder, bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen. De observatie geschiedt door dr. Huisman, die aan den hoofd inspecteur van de volksgezondheid telegrafisch kennis gat, dat, als gevolg van het bacteriologisch onderzoek, ge bleken is, dat de 4 kinderen Korteland aan cholera asiatica overleden zijn. Inbraak. Door een waker van den Particulieren Nachtveiligheidsdienst werd Maandagavond bij het inspecteeren; van de woningen zijner abonnés het deurraampje open bevonden van een perceel in de Roelof Hartstraat te Amsterdam, waarvan de bewoners af wezig waren. Door zijn arm door het raampje te steken, opende hij de huis deur en dadelijk zag hij aan de klee- dingstukken, die in de gang verspreid lagen, dat er een inbraak had plaats gehad. Met de politie werd nu de woning doorzocht en men vond den inhoud van alle kasten over den grond verspreid. Een der inbrekers had zelfs de brutaliteit gehad zich te verschoonen, blykens een stelletje ondergoed, dat in een hoek lag. Op een tafel stonden vier glazen en evenveel bijna leege flesschen wijn en cognac. Uit alles was te bemerken dat de „heeren" pas waren vertrokken. Een kind verbrand. Dinsdagmiddag is er, waarschijnlijk door het spelen met lucifers door kinderen, bij den landbouwer Snoeren op 't Ven te Heeze brand ontstaan. Het vee kon met moeite worden gered, terwijl huisraad, oogst en landbouwgereedschappen een prooi der vlammen werden. Het echtpaar S. verloor door dien brand hun eenig kind, het vierjarig dochtertje; het ver koolde lichaampje werd later te voor schijn gehaald. Assurantie, alhoewel zeer laag, dekt de schade. Drinkdwang. Een ergerlijk staaltje van drinkdwang is op een dorp van het Oldambt voorgevallen, zegt het N. v. h. N. Bij den landbouwer B. te E. was men op het land aan het koolzaaddorschen en zooals bij zulke gelegenheden in deze streken nog steeds gebruikelijk is, werd de drankflesch geducht aan gesproken. De zoon van B., tevens landbouwer in een naburig dorp, was mede met zijn personeel bij het dorschen behulpzaam. Een van die arbeiders, een zekeren M. weigerde ondanks alle aansporingen drank te gebruiken, vooral ook omdat zyn broer het vorige jaar ter gelegenheid van een bruiloft, ten gevolge van overmatig drankgebruik is overleden. Toen iedere aansporing niet hielp, zeide de jonge landbouwer, dat hy een arbeider die niet kon drinken en zingen niet langer kon gebruiken. M. die verscheidene jaren op de boer derij werkzaam was, heeft nu buiten de gemeente werk moeten zoeken, en heeft het gelukkig ook voorloopig ge vonden. Men meldt uit Eindhoven aan de N. R. Cu: De brand in de fabriek van de firma Von der Nahmer, te Stratum, op Dinsdagavond, woedde reeds ruim een uur, alvorens men in staat was te blusschen. De Stratumsche brandweer, die met den burgemeester aan het hoofd aanwezig was, kon wegens gebrek aan water nagenoeg niets uitrichten, en voortdurend breidde de vlammenzee zich verder uit. Weldra verscheen de Eindhovensche brandweer met deu

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2