m A o. 41. Zaterdag *28 Augustus I 45e «liiarir JJUIill ij Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Tagliche Rundschau schrijft, dat Zeppelin gelijk moge hebben, met te leggen, dat de kapitalisten aan zijn uitvinding niets verdiend hebben, de vluchten van zijn luchtschepen hebben middellijk een winst van millioenen opgeleverd. Het blad noemt enkele voorbeelden, gemakkelijk met andere te vermeerderen. Vooreerst heeft de boekhandel schatten verdiend met een lange, nog altijd niet afgesloten reeks uitgaven, technische boeken en volks boeken en geschriften over de Zeppelins. Dan wordt er veel geld gemaakt met Zeppelin-speelgoed, allerlei miniatuur luchtschepen, waarin er reeds een aan zienlijke uitvoerhandel wordt gedreven. Dan de prentbriefkaartenVan één prentkaart, voorstellende de veronge lukte ballon bij Echterdingen, zijn er bijna een millioen stuks verkocht. Denk dan aan de winsten van hotels, koffie- I huizen enz., in de steden en dorpen, waarboven een Zeppelin zich heeft vertoondHoeveel geld zal er niet onder de menschen komen door de komst van Zeppelin in BerlijnDe T. R. zegt dat er een 62 takken van bedrijf zijn op te noemen, die bij Zeppelin's uitvinding zij spinnen. ZWITSERLAND. Een Duitsch-Zwitsersch blad schrijft, dat de ontploffing aan de gasfabriek te Genève waarschijnlijk veroorzaakt is, doordat er in het zuiverhuis toevallig een gas-hoofdkraaü openstond, die met 26) Toen Richter zich te goed gedaan had aan de eenvoudige maar voedzame spijze, vroeg hij aan Abels, die inmiddels bezig was zijne legerstede op het zoldertje in orde te maken »Als ge nog een oogeublikje tijd hebt, dan wilde ik gaarne nog eens 't een en ander met u over leggen.» »Ik ben tot je dienst, .ja, ja, ik heb ook al gedacht, daar is 't een en ander- dat wij bedisputeeren moeten.» »Vooreerst mijne ouders, die arme menschen zullen in doodelijke bezorgd heid verkeeren. Hoe stellen wij hen gerust »Dat moeten wegens bedisputeeren want ge kunt wel een brief aan hen schrijven, maar hoe krijgen zij dien brief in handen >Zou dat niet op de gewone mauier kunnen s« »Over den. post? Neen jongen, dat is niet vertrouwd. Zie eens, wij hebben hier geen hulpkantoor van tien brieven post. Een voetbode brengt de brieven van hier naar Kannen. Nij krijgt zoo'n bode een brief aan den heer Richter te Rotterdam. Hé, denkt hij, wie is er op 'het dorp, die aan dien vreemden heer te Rotterdam schrijft Misschien her den gashouder in verbinding, was. Dit is, hopen wij, een begrijpelijker lezing van het geval dan die welke wij gis teren aan een Fransch blad ontleenden en welke, naar wij tot ons leedwezen vernemen, vakmannen verbijsterd heeft. In het Duitsche bericht staat eigenlijk, evenals in het Fransche, dat de kraan (valdeur in het Fransche blad) in ver binding stond „met de groote zuil (of kolom) van den gashouder maar een vakman dien wij nu raadpleegden be greep niet wat met die zuil bedoeld kon zijn. Het ontsnapte gas zou dan, zoo ver- mofdt men, tot ontploffing zijn gebracht door een vonk, die metselaars, in de buurt aan het werk, uit een steen had den geslagen. Maar, zegt het bericht, deze verklaring zal wel een vermoeden blijven, want van de menschen, die op de plek waren, is niemand in het leven gebleven. Hierin vergist zich het blad echter in zooverre, dat een van de metselaars er het leven heeft afgebracht. Deze zegt, dat hij kort voor de ontploffing gas had geroken. Van de gebouwen der gasfabriek heeft, volgens hetzelfde bericht, het ketelhuis het meest geleden. Van het machine huis is het dak ingestort, zoo ook van andere gebouwen. In huizen, dié op meer dan een kilometer afstands van de fabriek liggen, schijnen er muren gescheurd te zijn. Voorloopig heeft de levering van gas aan de stad geheel opgehouden, gelijk men weet. De straten van Genève waren 's avonds dientengevolge geheel in 't donker. iunert hij zich, dat die deserteur, over wien in alle kranten staat, ook Richter heette. Of, zoo hij dit niet doet en nergens op let, dan komt de brief op het hulp kantoor te Karmen, waar hij gestempeld moet worden. Ed daar gaan ze aan 't prakkezeeren, of die brief aan Richter te Rotterdam ook in verband staat met de historie van Richter, den deserteur. Neen, een brief, dat is waarlijk niet vertrouwd! We kunnen niet te voorzichtig wezen.» »Maar hoe dan Moeten wij ze dan maar troosteloos laten zitten Och, wat zullen ze in angst zijn »Als ik eens in persoon naar Rotterdam ging »Dat zal nog meer opzien baren.» »Neeu, dat kan wel. Mijn poelier, aan wien ik jaarlijks mijne eendvogels zend, woont te Rotterdam. Jaarlijks maak ik met dieu poelier een accoord omtrent den prijs der vogels, maar van 'tjaar konden we het eerst volstrekt niet eens worden. Nu ga ik naar Rot terdam om dat punt nog eens te bedis puteeren.» (Jan Abels had juist dien middag uit den mond van den dominé het woord disputeeren gehoord en, schoon hij de ware beteekenis niet te best be greep, het scheen nog al in zijn smaak te vallen, zoodat hij 't, gelijk men be merkt, trouw te pas bracht. Zoodat gij in persoon naar mijne ouders zoudt willeu gaan o, ik kan In koffiehuizen zag men petroleum lampen, kaarsen en lampions branden. Gisterenavond heeft men ook het lijk gevonden van den ingenieur Achille Parville uit Parijs. Hij was in de fabriek, naar wij lezen, om er ovens van zijn vinding op te stellen. OOSTENRIJ K HONGARIJE De ballon Sleipner van de Saksisch- Thüringsche vereeniging voor lucht scheepvaart deed den 15den dezer te Bitterfeld zijn eerste opstijging en landde na een tocht van zes uren in de buurt van Konechlum in het Boheemsche district Gitschin. De Tsjechische be volking nam dadelijk een vijandige houding aan. Het inpakken van den ballon en van de instrumenten ging nog, maar toen brak de haat tegen de Duitschers los. De luchtschippers wer den met knuppels en dolken bedreigd. De overheid deed niet de minste moeite om de Duitschers te beschermen. De eigenaar van het veld, waar de ballon geland was, wilde, hoewel er geen schade aangericht was, een schadever goeding van 50 kronen. De luchtschip pers werden drie uren lang vastge houden en eerst na betaling van de geëischte som vrijgelaten. Ook bij het vertrek deden zich hinderlijke tooneelen voor. Een boer trachtte de ballonmand met een dolk open te rijten en daarna wilde hij den balloncommandant te lijf. De luchtschippers hebben, naar ge meld wordt, een krachtig protest ingediend bij den minister van buiten- landsche zaken te Berlijn. u nooit genoeg danken voor al uwe goedheid »Maar dan kan ik u gedurende dien tijd niet bezoeken. Ik zal u dan, voor ik op reis ga, een goeden voorraad brood bezorgen »En wie komt dan 's morgens iu de kooi om de eenden te voeren >Mijne oudste dochter Na. gij zorgt dan natuurlijk, dat ge verborgen zijt tegen den tijd dat zij komt. 't Is nu nog niet in den druksten tijd van 't vaugen, daarom kan ik dat haar nu nog wel overlaten. Zij heeft nog al liefhebberij voor de kooi, en heeft er wel slag van om hier te verkeeren. Maar vertel mij eens hoe vind ik het huis van uwe ouders te Rotterdam »Dat zal ik je zeggen vader woont schuin tegenover eeu zekeren mijnheer Rox, bij wieu de koortsdruppels van dr. Lespinasse te krijgen zijn. Nu laat ge u bij dien koopman Rox brengen, koopt van die druppels, of zegt dat ze u te duur zijn, en steekt dan schuin de straat over, dan zijt ge bij mijne ouders. Maar nu nog iets. Ik zal hier waar schijnlijk maanden lang blijven waar mee zal ik gedurende al dien tijd mij bezig houden »Ja, dat punt moeten we ook eens bedisputeeren. Ik zal u vooreerst een Bijbel meebrengen en dan verder. Ge kunt den geheelen dag niet lezen. .dat gaat niet. Wilt ge klompenmaken leeteu, TURKIJE. Volgens berichten uit Uskub is de toestand in Albanië ernstig, hoewel de Turksche troepen, naar 't schijnt, aan de winnende hand zijn. Uit Verisowits hebben zich de opstandelingen met groote verliezen teruggetrokken. Bij Rogowo bieden de Albaneezen hevig verzet. Rogowo is een berucht roovers- nest met zeer moeilijk terrein. Er is een battery mei snelvuup-geschut heen De bekende divisie-generaal Dzjawid pasja is met twee bataljons berggeschut naar Diakowo gegaan, om daar het ver zet der oproerige bergstammen te breken. De Albaneezen moeten alle onder handelingen hebben afgewezen. Van daar dat de regeering zich genoodzaakt ziet zoo krachtig op te treden. De wali van Uskub heeft aan de regeering verlof gevraagd hetstandrecht af te kondigen. Ten behoeve van de voorbereiding van een wettelijke regeling, welke ten doel heeft den arbeid op Zondag van arbeiders, die in de onderneming van een ander tegen loon werkzaam zijn, zooveel mogelijk te verbieden of te beperken, heeft de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel tot de Kamers- van Arbeid een vragenlijst gericht, waarvan de beantwoording vóór 15 October a. s. moet geschieden. De Minister heeft ook de medewerking der Burgemeesters ingeroepen. of netten breien? Mijn vader was klompenboer, en, ofschoon ik later dat werk er aan gegeven heb, weet ik er genoeg van om het u te leeren. En netten breien versta ik ook. Zoo doende zult ge u niet vervelen en leert den* kost te verdienen.» »Den kost verdienen,* herhaalde Fer dinand, »ueeu, dat zal zoo gemakkelijk niet gaan, maar mijn vader zal u wel kostgeld voor mij geven.» Kostgeld Neen, meneer.ja, als ge wilt, dat mijne diensten betaald zullen worden, dan zijt ge voor mij weer een meneer neen, over kostgeld moogt ge niet praten Toen gij om mijnentwil een nacht in Amsterdam bleeft, Richter, hebt ge u daarvoor ook laten betalen »N u ja, maar dat was heel iets auders ik »Hoor eens, ik wil er verder niets van hooreu »Laat ons dan over iets anders praten de avonden worden al tamelijk lang en de herfst nadert mag ik's avonds ook een lampje branden, al is het maar een, dat heel flauw brandt >Ja wel, ik zal er u morgen een mee brengen, met eene flesch olie er bij. 't Is geen groote of tnooie lamp, maar g3 kunt er wel bij zien om te lezen.» »Ik blijf maar steeds meer vragen... neem mij niet kwalijk, maar bestaat er ook gelegenheid, dat ik hier papier en potlood krijg Dau kau ik wat seorijvea.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1