h Binnenland. Gemengd Nieuws. - dreiging gezwicht en hebben zich bij de vijanden aangesloten. Melilla, seint de correspondent van de Daily Telegraph, is feitelijk inge sloten. Als de Ritkabylen maar over modern geschat beschikten, zoa de stelling der Spanjaarden onhoudbaar zijn. De werkloosheid deFSpaansche troepen moedigt de Kabvlen aam* Zy achten do Spanjaarden niet in staat, verder door te rakken. 1 De Spanjaarden graven een kanaal naar Mar Chica, maar het zal nog: wel anderhalve maand duren voofdat dit kanaal gereed komt. Bij Koninkl. besluit van 20 dezer is aan Harer Majesteits adjudant-generaal, adjudant in buitengë wonen dienst, den gepensionneerden luitenant-generaal J. B. van Heutsz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gouverneur-gen. van Nederlandsch-lndiözulks met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem in die betrekking aan den lande bewezen en met be paling, dat dit eervol ontslag zal ge rekend worden in te gaan met den dag in de maand Dec. a. s., waarop hij de functiën van gouverneur-gen. aan zijnen opvolger zal hebben over gegeven. Bij Koninkl. besluit van 20 dezer is benoemd tot gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië, de heer A. W. F. Idenburg, oud-minister van koloniëü en oud-gouverneur van Surinamemet bepaling, dat hij als zoodanig optreedt op den dag in de maand Dec. a. s., waarop de tegenwoordige gouverneur- generaal zijne functiën als zoodanig aan hem te Batavia zal hebben over gegeven. iSt-ct.) AXEL, 24 Augustus 1909 De opening der jacht op klein wild is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bepaald als volgt voor de DameS-, Anna Maria- en' Volckerpolder" op Zaterdag 4 Sept. hazen en fazanten op Zaterdag 2 Oct. in Zeeuwsch-Vlaanderen op Woens dag 1 Sept., met uitzondering van die op fazanten, welke op Vrijdag 1 Oct. wordt geopend in het overige deel der provincie op Woensdag 1 Sept., met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, die op Vrijdag 1 Oct. wordt geopend. Voor het beroep naar de Geref. kerk te Ter Neuzen is door Ds. B. van der Werff te Harlingen, bedankt. -- Zaterdag slaagde te Kampen bij het examen voor luitenant-kwartier- meester in Nederland, dhr. J. Michielsen, vroeger te Hoek woonachtig. of bier bij moest? En weet ge nog wel, hoe ge mij toen eene kom koffie hebt laten brengen »0 ja, dat alles weet ik nog zeer goed, en ik denk nog dikwijls aan onze eerste ontmoeting. Dat praatje op de stoom boot is de allereerste aanleiding geweest tot onze kennismaking, en dus nu tot redding van mijn leven wat kunnen de dingen toch wonderbaar gaan >Ja, als we dat zoo nagaan, dan wor den we eerst gewaar, dat er een God is in den hemel, die onze lotgevallen be stuurt, en dan zeggen wij: »Het harte des tnenschen overdenkt zijnen weg, maar de Heere bestuurt zijnen gang. Geen muschje valt ter aarde zonder zijnen wil en ook de haren uwes hoofds zijn allen geteld.* Blijf dan maar op dien God vertrouwen. Hij' heeft tót hiertoe u geleid en geholpen, en zal u verder niet verlaten, want des Heeren oog, zegt de Psalmdichter, is over degenen, die hem vreezen, op degenen, die op zijne goedertierenheid hopen om hunne ziel van den dood te redden en om hen bij het leven te houden in den honger.* Wordt vervolgd.) Vrijdag trachtten onder Klein Sinay* nabij Koewacht, België, eenige smokkelaars èen viertal vaarzen fraudu leus binnen te voeren. Zij kwamen daarbij in aanraking met de douanen van eerstgenoemde plaats, een schermutse ling ontstond, waarbij van revolvers werd gebruik gemaakt en de veekoop man Th. M. van Koewacht door een kogel in het been werd getroffen. De gewonde, die in België nog een paar jaar gevangenisstraf moet ondergaan, werd in der haast door zyn makkers geholpen en weggeleid. Zijn toestand is niet ernstig. - Tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sas van Gent is benoemd de heer J. Peeters, telegraaf- oommies 2e kl, Uit Philippine meldt men dat, toen Donderdagmiddag De Neuf en zijne kinderen te huis kwamen aan het station Bouchaute, zij hun vrouw en moeder aan een stoel in de huiskamer vast gebonden vonden met een prop in den mond, terwijl alles over hoop lag. Nadat de vrouw uit hare netelige positie verlost was, vertelde zij, dat twee mannen, haar onbekend, al het geld hadden gestolen. Met ingang van 1 September a. s. is de kommies 3e klasse bij de belas tingen C. J. Lambrechtse verplaatst van Aardenburg naar Philippine. Te Yerseke is door het in brand vliegen van een lamp, in een huis op den Dam een binnenbrand ontstaan, die groote schade veroorzaakte. Meubelen, gordijnen, een orgel, klee deren, sieraden verkoolden of werden waardeloos gemaakt. Gelukkig ontwaakte de vrouw, de eenige die in huis was,t ijdig. Met behulp van de buren werd toen de brand gebluscht. De inboedel was verzekerd. 1 Donderdagavond omstreeks 10 uur kreeg de heer P. Leupen, die liep te wandelen in de Groote Houtstraat te Haarlem, onverwachts een klap op zijn rug, welke hem werd toegebracht door een loteling, die blijkbaar onder den invloed van sterken drank ver keerde, waarop de heer L. met zijn wandelstok achteruitsloeg. De loteling werd hierop zoo kwaad, dat hij den heer L. aanviel, op den grond wierp en schopte en sloeg, totdat eindelijk twee zijner kameraden hem er af trokken en met hem de vlucht namen. De heer L. werd by den heer Sacré binnengedragen. Inmiddels werd om een dokter getelefoneerd, omdat de knie erg opgezwollen bleek te zyn. Nadat dr. Kuenen een voorloopig ver band had gelegd, werd de heer L. per rijtuig naar zijn woning gebracht. Daar werd een nauwkeuriger onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat de knie schyt maar gewoonweg was stukgetrapt. Later werd de dader gearresteerd. Moord, roof en brandstichting. Het staat thans vast dat de brand te Rijsbefgen voorafgegaan is door moord eü roof, aldus de Midd. Crt. Het justitieel onderzoek heeft dit aan het licht gebracht. De herbergier Baks was steeds gewoon zijn hond des nachts binnen te houden. Wanneer dit Woensdagnacht ook was gebeurd dan moest ook het dier zijn verbrand. De hond werd echter den volgenden morgen voor de deur van de woning van een buurman gevonden. In het verttek der afgebrande woning zag men bovendien op den vloer, waar overblijfselen van de verbrande kast lagen, ook de sleutel der kast liggen, die nog in het sleutelplaatje stak. Baks had steeds de gewoonte zijn kast goed te sluiten en den sleutel bij zich te stekën. Voor het ontstaan van den brand moet dus de kast geopend zijn geworden en moet men den sleutel op het slot hebben laten steken. Vervolgens heeft het Woensdagavond ontzettend hevig geregend. Het rieten dak der woning was dus doornat en kon dus langs den buitenkant geen vlam vatten. De brand moet alzoo in de woning zyn ontstaan. Baks werd gevonden, voorover lig gende op den vloer. De beenen waren tot aan de knieën verbrand, de rug was verkoold en 't hoofd was een vorme- looze massa. Het voorgedeelte van het lichaam had echter weinig geleden. De borst vertoonde nog een blanke huid. Maar in de borst werd een wond aangetroffen ter hoogte der hartstreek. De wond werd verder geopend, de borstholte bloot gelegd en deze bleek vol bloed te zijn. Aan te nemen was alzoo, dat Baks geen natuurlijken dood gestorven was of door verbranding om het leven was gekomen. Er moest uitwendig geweld op hem zijn gepleegd. Bij de schouwing van het lijk der vrouw trof men eveneens in de borst een wond aan en na weinig moeite gelukte het den doktoren hagelkorrels uit die wond te voorschijn te halen. Toen ging men het lijk van Baks nogmaals onderzoeken en ook in zijn lichaam werden toen hagelkorrels aan getroffen. Indien men nu bedenkt, dat Baks steeds gewoon was een portefeuille met geldswaardige papieren op zijn borst te dragen en men weet, dat deze thans spoorloos is verdwenen, en wanneer men bovendien in aanmerking neemt, dat op de vloer in de woning voor derden waardelooze papieren zyn ge vonden, die er op wijzen, dat de kast doorsnuffeld is geworden, dan kan men niets anders aannemen, dan dat op den laten avond een of meer boosdoeners de woning van Baks zijn binnenge drongen, den man en de vrouw hebben doodgeschoten, toen zich hebben meester gemaakt van al wat waarde had in de woning en deze vervolgens hebben in brand gestoken om elk spoor der ont zettende misdaad uit te wisschen. Een bedrag van 45 aan zilvergeld, dat in een blikken doos door Baks in den grond was verstopt, is door den schoonzoon van Baks teruggevonden. Bij de familie P. te Doezum (Gr.) is bericht gekomen, dat de oudste zoon van het gezin, die in Duitschland werkte, Dinsdag aldaar onder een trein was geraakt en gedood. Zondag was hij nog thuis geweest. Slecht snoepgoed. Donderdagavond omstreeks 11 uur werden in het gezin van den bootwerker C. Korteland aan de Atjehstraat te Rotterdam vier kinderen plotseling ziek. Zij vertoonden brakingen en klaagden over hevige krampen. Vrijdagochtend omstreeks vijf uur is het 9-jarig dochtertje gestorven en om 7 uur een -meisje van anderhalt jaar. De beide anderen zijn stervende. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een geval van vergiftiging ontstaan tengevolge van het eten van zuurtjes. De kleinen hadden namelijk dit snoepgoed in de buurt in een snoepwinkeltje gehaald. Het onderzoek is op het oogenblik in vollen gan. De twee lijkjes zijn in beslag genomen. De justitie heeft bij een grossier 1400 doozen snoepgoed in beslag ge nomen. Ze waren afkomstig uit Den Bosch en verpakt in kisten waarop Victrix Poets Crème. Omtrent dit treurig verschijnsel schrijft men nog Vrijdag zijn ook de beide andere kinderen van den ketelbikker Korteland te Rotterdam, een 11- en een 4-jarig meisje, die het snoepgoed hadden ge geten, overleden. Het vijfde kind, een jongetje van 6 jaar is naar het zieken huis overgebracht, omdat zich bij dit knaapje mede verdachte verschijnselen openbaarden. De beide andere over ledenen waren 9 en IV* jaar oud. Door de politie zyn bij heel wat kleine winkeliers en aan snoeptafels nog ongeveer 2000 doosjes van dat snoepgoed in beslag genomen en nog steeds gaat ze daarmee door. Deze doosjes waren door andere grossiers in den handel gebracht. Het vermoeden bestaat dat de fabrikant te 's Hertogen bosch een massa van deze doosjes, die aanvankelijk gevuld geweest zijn met het poetscrêrae „Victrix", heeft opge kocht en ze vervolgens met zuurtjes en cocosvet doen vullen en in den handel bracht. De 6-jarige Jacobus Korteland maakt het naar omstandigheden vrij wel. De lijken van de vier overleden zusjes van dezen knaap zijn gerechtelijk geschouwd. Steeds worden nog doosjes met het snoepgoed in beslag genomen. Dit snoepgoed was op zijn gebied iets nieuws, en was eerst de vorige week in kisten aangekomen voor de grossiers, door wier tusschenkomst het in handen van kleine winkeliers en houders of houdsters van snoeptafels kwam. Naar de N. R. Crt. verneemt be draagt het aantal van deze doosjes met snoepgoed, dat uit 's-Hertogenbosch zijn weg door het geheele land vond, in totaal 90,000. Van meer ziektegevallen tengevolge van het gebruik van dit snoepgoed is niet vernomen. Het U. D. meldt, dat de doosjes oor spronkelijk afkomstig zijn van een fabrikant in schoensmeer te 's-Hertogen bosch deze fabrikant ging failliet en bleef met een groot aantal doosjes zitten. Die doosjes zyn toen opgekocht door een fabrikant van snoepgoed, die de schoensmeer er uit deed en er vyf zuurtjes in verpakte. Maar hoe De poets-crème zat nog dik in de naden van het doosje en was er met den vinger gemakkelijk uit te stryken. De zuurtjes zaten op het restant schoensmeer ge plakt en waren niet uit het doosje te nemen zonder de poetscrême aan te raken. Het scheikundig onderzoek zal thans aan het licht moeten brengen in hoeverre de „zuurtjes a la poetscrême" gevaar lijke bestanddeelen inhouden. Maar schadelijk of niet, vies blijft het toch in de hoogste mate. Bij een botsing tusschen de auto omnibus van Nijmegen op Gennep met den wagen van zekeren Janssen te Groesbeek, zyn Janssen, zijn zoon en zijn knecht A. Hulsman onder de auto gekomen en alle drie onmiddellijk ge dood. Met dezelfde auto zijn de lyken, na 3 uur op den weg te hebben gelegen, met het oog op het gerechtelijk onder zoek door de autoriteiten naar Heumen overgebracht. Een der slachtoffers was vader van 6 kinderen. Omtrent dit ongeluk vernemen we nog De beide landbouwers A. Hulsman en Th. Jansen, van den Heumenschen molen, met een knechtje reden met kar en paard den grooten weg op in de richting Piasmolen, en van den'.» tegenovergestelden kant kwam de autobus van de lijn Nijmegen—Gennep aantuffen. Waarschijnlijk kwam door het steigeren van het paard de kar in botsing met den autowagen, die met geweld tegen de kar opreed. Alle drie de mannén smakteD door de hevige aanrijding van hun kar en kwamen onder de auto terecht. Ze werden er zwaar gewond onderuit gehaald en bezweken spoedig aan hun wonden. Een was bijna geheel onherkenbaar. De schuld van het ongeval moet worden gezocht in het te groot vertrouwen, dat een der drie stelde in zijn paard, dat naar hij meende voor de auto niet bang was. De kromming van den weg, waar het treurig ongeluk plaats had, be lemmert niet zoover het gezicht, dat men een voertuig op verren afstand niet kan zien aankomen. Een ooggetuige bericht aan de Geld. dat de schuld geheel aan den voerman

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2