\o. 40. Woensdag 25 Augustus 1900. 25e Jaarg 1» 98 KOOL Nieuws- en Advertentieblad iX voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. OII LI MVV. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Buitengewone eerebewijzen wachten Zeppelin te Berlijn. Niet alleen de overheid, maar ook het keizerlijk huis treft maatregelen om hem te ontvangen. De graaf zal de gast van den Keizer en de Keizerin zijn en ten paleize zijn intrek nemen. Men verzekert, dat met dat doel een reeks van vertrekken in gereedheid worden gebracht. Zeppelin zal verder uitgenoodigd worden, om op 29 dezer de inwijding van de nieuwe Garnizoenskerk en op 1 September in het gevolg van den Keizer de herfst- parade bij te vvonen. Het is mogelijk dat ook het luchtschip Z III boven het parade veld zal verschijnen. In de kringen van het hot verzekert men, dat de Keizer er niet afkeerig van is, zelf een tocht met de Zeppelin te doen. Hij heeft uitvoerige beschrij vingen van de opstijgingen van zijn zoon den Kroonprins en van den koning van Wurtemberg in zijn bezit, en de Kroonprins heeft hem ook mondeling teel belangwekkends van zijne lucht reis verteld. Dit alles moet hem ver langend gemaakt hebben, om ook eens in het schuitje plaats te nemen. De Keizer heeft intusschen aan Zeppelin een zeer vriendelijk telegram gezonden, waarin hij hem, met het oog op zijn toestand van herstellende, voor sloeg, met de keizerlijke familie samen de aankomst van het luchtschip te Berlyu af' te wachten. Graaf Zeppelin heeft in een telegram van antwoord Hoog reeds stond de zon aan den hémel toen Richter ontwaakte. Hij ge vóelde zich verkwikt en gesterkt, en door de kleine venstertjes naar buiten ziende in het kreupelhout, waardoor de *zon haar gouden licht liet spelen, ge voelde hij zelfs eene zekere opgeruimd heid. Terwijl hij uit zyne liggende houding oprees, besloot hij om te be ginnen met nauwkeuriger het terrein te gaan verkennen, en althans zijne nieuwe woning eens te gaan opnemen tot in hare verborgenste schuilhoeken. Veel was er trouwens niet te kijken, maar toch nog iets. Vooreerst bemerkte Richter al ras, dat er boven het kamertje nog een zolder moest wezen. Op zijn stoel klimmende onderzocht hij of er niet een toegang tot dien zolder te vinden was, en het gelukte hem weldra, een luik te ontdekken, dat gemakkelijk werd opgelicht. Dat zoldertje lag bijna geheel vol met groote nesten van gevlochten Btroo. Zooals Jan Abels hem later ver telde, werden die nesten daar bewaard tot het voorjaar, als wanneer zy op ge schikte plaatsen gebracht werden, opdat de eenden er hare eieren in mochten léggen. »Als die nësteu daar watopge- voor de vriendelijke bezorgdheid be dankt en verlof ge-vraagd, om de uit- noodiging af te slaan, daar het korte luchtreisje van Bitterfeld, het tusschen- station waar Zeppelin in zal stappen, naar Berlijn hem eerder op zijn verhaal zou doen komen. De Kölnische Zeitung vertelt het volgende als een schoon voorbeeld van godsdienstvrede In de badplaats Liebenzell in het Zwarte Woud zijn de bewoners meeren- deels protestanten. Het plaatsje heeft maar een kerk, een protestantsche. Om nu den weinigen katholieken en ook den badgasten van hetzelfde geloof gelegenheid tot het houden van gods dienstoefening te geven, wordt er eiken Woensdag in de protestantsche kerk een roomsche dienst gehouden, waar voor een katholiek geestelijke uit de naburige stad Calw overkomt. ITALIË. Er is, gelijk men weet, sprake ge weest van het afkondigen van een algemeeue staking als protest tegen het bezoek van den Tsaar. Bij referendum is die staking echter verworpen. Van 30 leden van den raad der nationale arbeidsfederatie hebben 22 geantwoord. Éen verklaarde zich voor de algemeene staking. Een tweede verklaarde zich voor de algemeene staking met uit zondering van de publieke diensten. De twintig anderen hebben tegen de staking gestemd, drie met de beperking dat er gestaakt zou worden in de plaatsen die de Tsaar bezoeken zou. Van 17 vakverbonden hebben 12 ge ruimd konden worden, moest dat zoldertje mijn slaapkamer worden,* dacht Richter. >'tls er toch beter dan beneden op den steenen vloer, en daarenboven,* voegde hij er met een glimlach bij, »alles in hetzelfde vertrek te doen eten, wonen, slapen, dat is me wat al te nederig.* Na de bovenverdieping bezichtigd te hebben, ging Ferdinand de woning van buiten bezien. »Ei,« riep hij, halfluid, »ik bemerk, dat ik nog een tweede appartement heb En inderdaad, achter de kamer was nog een hok met afbellend dak, maar zonder vensters, waarin eene groote ysslede geborgen was. Hierna ging hij eene wandeling maken langs de smalle, lommerrijke paden van de kooi, maar, gedachtig aan den raad zijns weldoeners, liep hij zonder gerucht, met sluipenden tred. Al vóortloopende begon het verlangen weer levendig te worden, dat Jan Abels mocht terugkeeren, want, behalve dat hij gaarne met zijn edelen vriend eens 't een en ander wilde over leggen, deed zich ook de prikkel des hongers weer gevoelen. >Zou ik eens kunnen uitkijken of de oude man haast komt?* vroeg Ferdinand. »Naar den oever te loopen, dat zou niet raadzaam zijneen voorbijvarende bewoner van Roerkerk mocht me zien 'staan, maar als ik eens in een boom klom, misschien zou ik van daar, zonder gevaar van ge zien te worden, een kijkje kunnen nemen over den omtrek.* Zoo overleggende antwoord en wel alle in afwijzenden zin. Van de 57 kamers van arbeid hebben 27 aan het referendum deel genomen negentien daarvan hebben tegen de staking gestemd. De alge meene staking is dus met groote meer derheid verworpen. De mogelijkheid is intusschen niet uitgesloten, dat het tot andere betoo gingen tegen het bezoek van den Tsaar zal komen. Men zal zich herinneren, dat het bezoek van den Tsaar ook vroeger reeds beraamd was, maar werd uitgesteld juist met 'toog op de ge vreesde betoogingen. ZWEDEN. Donderdag staakten er in Zweden volgens opgave van de regeering, 284,000 arbeiders, tegen 285,700 in de eerste week. De vermindering is in werkelijkheid grooter, aangezien ver scheiden vakvereenigingen, die der zetters o. a., pas na de eerste week aan de staking meededen. De Frankfurter-Zeitung verneemt uit Kristiania, dat die ambtelijke opgave Svaret, het stakersblad, met trots ver vult na veertien dagen staking zoo weinig verminderingschrijft het. Er was, zoo verneemt het blad verder, te Stockholm weer een bijeenkomst van 25,000 stakers geweest, waarop groote geestdrift heerschte. Men was nog vol strijdlust. Svenska Dagbladet, dat in klein formaat was blijven verschijnen, kwam Donderdag niet uit. De bestuurder van de staatsspoor wegen maakte Donderdag bekend, dat zocht hij reeds naar een voor het beoogde doel geschikten boom, en, na eenig zoeken, vond hij een tamelijk hoogen eik, dieu hij zonder veel moeite beklom. Weldra was hij hoog genoeg gestegen, om over het geboomte heen het oog over den omtrek te laten weiden, 't Was wel de moeite waard om dat panorama eens te bezien. De wijd uitgestrekte veenplas welks golfjes flikkerden in het helle zonnelicht, werd hier en daar verleven digd door het witte zeil van een punter, die met spitsen steven het water door kliefde. Aan den boschrijkeo oever verrezen de afgebrokkelde, rood-steeneu muren van de ruïne en verder naar 't Zuiden stak het spitse torentje van Roerkerk boven de hoog getopte iepen uit. En toen Richter zich omwendde, herkende hij daar aan den horizon ook den toren van Karmeu, aan welks voet hij den vorigen avond, in dat hachelijke oogenblik, met zijn vriend Hendrik had staan praten. Maar hoewel hij dus veel te zien kreeg, dat hem stof tot nadenken gaf en ook pijnlijke oogenblikken herin nerde. wat hij 't liefst zou gezien heb ben, het scheepje van Jan Abels, dat ontdekte hij niet. Eenigzins teleurgesteld klom hij weer naar beneden, maar des te grooter was dan nu ook zijne vreugde, toen hij, het kooihuisje naderende, Jan Abels daar reeds zag met een stroozak op den schouder. »Zoo meneer, beu je daar? Ik wist er iu het heele laDd slechts 200 treinen uit den dienst zyn geschakeld, niet 300, als het stakersbestuur had gemeld. Op de staatslijnen loopen er slechts 15 reizigerstreinen niet. Donderdag vernam Politiken's corres pondent te Stockholm, dat het bestuur van het niet-socialistische arbeiders ver bond met zijn acht- tot negenduizend leden, de leden van 't verbond zal op roepen om Maandag het werk te her vatten. Het bestuur groDdt zijn besluit op de contractbreuk, door de stakende zetters begaan. Op een bijeenkomst van 10,000 stakers is een besluit aangenomen, de wensche- lijkheid uitsprekende van een blijvend verbod voor den verkoop van sterke drank. MAROKKO. De Marokkanen hebben het convooi aangevallen, dat dagelijks gezonden wordt naar de vooruitgeschoven posten. Alle versterkte posten der Spanjaarden dreven den vijand met verliezen terug. De Spanjaarden hadden twee dooden en zes gewonden. Een afdeeling, die zekere posten kwam ontzetten, had vier licht gewonden. De Daily Telegraph verneemt uit Marokko onder meer, dat de Kabylen langs de Noordkust steeds meer in be weging komen. De stammen, die tegen de Spanjaarden vechten, hebben den stam Rebdana gedreigd, dat als deze niet iu den strijd mee zou doen, zijn dorpen zouden worden plat gebrand. De Rebdana's, die tot dusverre niet hadden meegedaan, zijn voor deze be- zoo waar niet waar ge gebleven waart,* zei Jan, terwijl hij den stroozak voor het huis op den grond wierp. Ferdinand reikte zijn vriend de hand en sprak, op hartelijkeu toon: »Voor alle dingen, Abels, moet ik je vriendelijk verzoeken noem mij RiohterofFerdinand, maar wij zijn te goede vrienden, om zoo deftig meneer te spelen.* »Dan zal ik maar Richter zeggeu,* antwoordde Abels. »Ferm heb je daar mijn nachtleger Dat 's best ».Ta, en ik heb ook brood en spek en ook eene kladde met tabak en een pijp, dan kun je tot tijdverdrijf eens rooken.* »Heerlijk ik verga van honger.* »Ziedaar,« sprak Abels en maakte een grauw papier los, waarin hij eeD paar dikke boterhammen met eene groote snede gerookt spek had gewikkeld, »zie- daar, dat is wel geen fijne kost, maar voor een hongerig mensch. »0, geef hier, als je blieft ge zult zien, hoe ik er van smul En waarlijk, Richter hapte gretig in het grove brood, en at met zooveel smaak, dat Abels met een lachje zeiHonger is de beste sausdat spreekwoord zien we nu weer bewaarheid. Weet ge no^ wel,* vervolgde Abels, »hoe gij mij voor 't eerst gezien hebt, terwijl ik op het dek van de stoomboot een boterham zat te eten, en hoe gij mij toen vroegt, of dat maar zoo droog kon, of er geen koffie

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1