IVo. 39. Zaterdag 21 Augustus 1909. 25e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. COLIÏAIVT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Graat Zeppelin maakt het zoo goed, dat men hem elk oogenblik bij zijn familie op het kasteel Girsberg ver wacht. Men weet, dat besloten is, dat hij den heelen tocht van het meer van Konstanz naar Berlijn niet mee zal doen. Nader wordt nu gemeld, dat hij te Bitterfeld in het schuitje zal stappen en ook de terugreis niet per luchtschip zal doen. Het luchtschip zal acht tot tien dagen te Berlijn te kyk blijven. De waternood te Berlijn, tengevolge van het springen van een hoofdbuis, die alleen op de plaats des onheils watersnood veroorzaakte, heett Dinsdag middag vijf uur geduurd. Toen de leiding niet meer gaf, liep alles naar de telefoon, om den watertoren op te bellen. De telefoonjuffrouwen werden radeloos. Wanneer men eindelijk aan sluiting had gekregen, moest men ver- Inemen, dat nog niet met zekerheid te «eggen viel, wanneer het gebrek ver holpen zou zijn. Het onaangenaamst werden de fabrie ken in het gebied van den waternood getroffen. Zy konden niet vorderen. In de groote koffiehuizen was het een opschudding, toen de gasten geen glas water bij de koffie kregen. En dan moest men er maar niet over gaan peinzen, waarmee de vuile vaten ge spoeld en gewasschen werdenIn de vischreservoirs kon natuurlijk geen stroomend water meer loopen, zoodat forellen ijlings geslacht moesten Hoe lokt nu de kooiker de wilde eenden, die daar op de kolk rondzwerven, naar deze pijp heen Daartoe moeten kunstmiddelen aangewend worden, want uit zich zeiven komt de schuwe vogel er niet zoo licht toe, om naar die engte jp gaanhij houdt zich liever op in de 'ruimte. De kooiker begint met de tammen naar de pijp te lokken. Dat kost hem weinig moeitedaar hij slechts een paar handen vol zaad, over de schermen henen, in de sloot behoeft te werpen om de wervers in grooteu getale te doen aansnellen. Nu naderen ook de wilden en vertoonen zich voor de monding van de pijp. Verder echter wagen zij zich vooralsnog niet, en zij zouden ook nooit in die pijp komen, ware het niet, dat de kooiker nog een helper bij zich had, die nu bewerkstelligt wat geen kooieend en geen lokspijs ooit vermocht. Die helper is een klein hondje, dat om zoo te zeggen het factotum, de rechterhand van den kooiker is. Een kooiker zonder hond, is als een schip in 't gezicht van de haven, maar zonder loods om het veilig binnen te brengen. Maar wat doet dan dat hondje Niets als zich vertoonen aap de deuwsgierige eenden. Terwijl de kooiker achter de schermen 'neergehurkt zit, laat worden, ofschoon men niet wist, of de gasten ze 's avonds wel alle zouden op- eischen. Hier en daar behielp men zich met put- en welwater. In de zie kenhuizen, waar het water zulk een onmisbaar ding is, zat men er ook mee in. Wat er in de huishoudens omgegaan is, valt alleen maar te bevroeden. Tal- looze menschep hadden niet alleen geen water om te drinken, maar ook niet om koffie te zetten. Toen er eindelijk water in de huizen kwam, liep dit nog grootendeels weg of veroorzaakte over strooming, aangezien in vele huizen de kranen opengelaten waren. Tegen zes uur 's avonds was men de ramp eindelijk te boven. Het is een geluk geweest, dat Dinsdagmiddag geen groote brand uitgebroken is, want dan had de brandweer zich met putten en wellen moeten behelpen, waarvan zij voor gevallen van nood een lijst heeft. BELGIË. Prins Albert is Maandag, terugkee- rende uit den Congo, te Brussel aange komen, waar hem een indrukwekkende ontvangst werd bereid, in een toespraak in het stadhuis te Antwerpen, zei de prins, dat de geschiedenis nimmer het onvergelijkelijke werk des konings in den Congo zal vergeten. Er zullen wellicht uitgaven voor noodig zijn, maar die zullen vruchten dragen. „Wij zullen de toekomst verzekeren van die prachtige streken en daarbij de verheffing van het zedelijke en stoffelijke peil der in boorlingen nastreven. Ik was reeds vol hoop ten aanzien van den Congo, hij het hondje daar voor langs loopen. Nauwelijks zien de wilde eenden, die daar voor .de' monding van de pijp zwemmen, het beestje, of zij rekken de halzen en kijken nieuwsgierig, wat dat voor eene verschijning mag zijn. Maakten ze tot nu toe bezwaar om daar die sloot in te gaan, thans zetten zy die bezwaren aan een kant, de nieuwsgierigheid is te sterk geprikkeld. »Daar moeten we meer van hebben!* zeggen ze bij zich zeiven, en komen in de monding van de pijp. Hier echter aarzelen zij een oogenblik. Het hondje, hetwelk daar voor het scherm/ dat 't naast aan de kolk is, stond te kijken, is weer verdwenen. Maar de kooiker neemt het beest nu naar een volgend scherm dichter bij de engte mee, en, op een gegeven teeken, vertoont de hond zich weer en loopt aan den water kant voor het scherm heen en weer. Op nieuw wordt de belangstelling der wilde eendvogels opgewekt, ze kunnen de oogen vau die kleine viervoetige figuur, niet afhouden, en terwijl zij elk zijner bewegingen met hunnen blik vol gen, en het beestje als met de oogen verslinden, zwemmen zij onwillekeurig al dieper en dieper de pijp in. Wanneer zij tot op zekere hoogte genaderd zijn, dan rijst de kooiker eensklaps op, en vertoont zich in zijne volle lengte, echter zonder te roepen of gedruisch te maken, aan de doodelijk ontstelde vogels, die nu niet meer rfmböog kunnen vliegen, want maar wat ik heb gezien, heeft mijn verwachting overtroffen." De prinselijke stoet is te Antwerpen en Brussel met luide toejuichingen begroet. SPANJE. Berichten uit Barcelona melden dat Baro, een der leiders van den opstand, Dinsdagochtend om 7 uur is doodge schoten. Baro had opdesoldatengevuurd. Hij is de eerste opstandeling, die terecht gesteld is. De krijgsraad van Barcelona heeft nog zes doodvonnissen geveld, die, voor zij tep uitvoer kunnen worden gelegd, bekrachtigd moeten worden door de regeering te Madrid. RUSLAND. Het heet thaus zeker, dat Tsaar en Sultan elkaar in September zullen ont moeten. De ontmoeting zal plaatshebben op zee, als de Tsaar uit Italië terugkomt. De ontmoeting tusschen Tsaar en Sultan is te beschouwen als een onderdeel van de staatkunde van Russisch-Turksche toenadering, die in den laatsten tijd den boventoon voert. Tsjarikof, de nieuwe Russische gezant teKonstantinopel, heeft indertijd zijn functiën aanvaard met het bepaalde plan Rusland en Turkije bij elkaar te brengen. Hij heeft zich tot taak gesteld de oude opvatting, dat Rusland noodzakelijk de traditioneele vijand vau Turkije moet zijn, te doen verdwijnen. Meermalen Èeeft hij als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat Rusland en Turkije even goed een basis van toenadering kunnen vinden als Rusland en Engeland, die vroeger zij zijn reeds gekomen onder het overdekte gedeelte van de pijp, en ook niet terug durven vliegen naar de kolk, want tusschen heu en de kolk staat daar die vreeselijke gedaante van den kooiker met uitgespreide armen, 't Eenige wat hun rest is hoe langer zoo verder de pijp in te vliegen. Daar worden zij in hun vaart gestuit door een schuin gespannen net en vallen zij neer in een hoop rijsjes en takken, die daar in het nauwste dro^e gedeelte van de pijp in den grond ge stoken zijn. De toestand der wilde eend vogels is zeer bedenkelijk. Maar hun straalt nog een licht tegemoet, 't Is het licht, dat daar, voor heu uit, door eene kleine opening valt. Voor die opening ruim drie palm in het vierkant, han<*t een getralied klepje. Zonder lang beraad snellen zij op dat licht toe, loopen tegen dat getralied klepje, dat als van zelve terug wijkt en hun doorgang verschaft, maar ook dadelijk weer, zoodra zij verder doorgedrongen zijn, achter heu neervalt, en nu is de arme eend in eeu tamelijk eng, langwerpig hokje opgesloten. Iu het dak van dat, uit latten samengestelde hok, is eene klep. Reeds is de kooiman aangesneld, schuift die klep weg, en, zijne hand er door stekende, grijpt hij' de eend bij den hals, en de vleugels met de eene hand over elkander slaande, draait hij vlug met de andere den nek vau den gevangene om, die, zonder een enkelen kreet te slaken of eenig geluid steeds onverzoenlijke vijanden werden genoemd. Gelijk gezegd, zal de ontmoeting tusschen Tsaar en Sultan plaais hebben op zee, en wel in de zee van Marmora. Mogelijk zal de Tsaar echter voor eenige uren aan wal gaan. Er is sprake van een feestmaal in het Dolmabagtjse- paleis dat zou gevolgd worden door een feestmaal aan boord van het jacht van den Tsaar. ZWEDEN. Het verkeer op alle tramlijnen in Stockholm is met een beperkt aantal wagens weer begonnen. Het verbond van Zweedsche spoor wegbeambten maakt bekend, dat bij de gehouden geheime stemming geen meerderheid voor een staking fs ver kregen. Wat Dinsdag al voorspeld werd. De Frankf. Ztg. verneemt over de economische gevolgen der staking o. a. ditDaar Dinsdag nog ongeveer 300,000 arbeiders staakten, die dagelijk 3 kronen noodig hebben, bedraagt het dagelijks loonverlies 900,000 kronen. Toch is er geen sprake van ellende onder de stakers, behalve bij zeer groote huis gezinnen. Er zal echter dadelijk hulp komen. Uit de provincie bleven de berichten aanhouden, die wezen op den lust om den strijd voort te zetten. AMERIKA. Opnieuw werden in Acapulco en Mexico drie zware aardschokken be speurd. De bevolking kampeert buiten de stad. Uit Charleston, in Zuid-Ca- rolina, worden eveneens zware aard- van zich te geven, daar weldra zieltogend in het gras ligt. Inmidd^G zijn de tamme eenden, die door de plotselinge verschij ning van den kooiker niet verschrikt zijn, en das ook niet wegvloden, nog in den mond van de pijp aan 't duiken en zoeken naar een graaukorreltje, zonder te vermoeden, wat daar op eenige schreden afstands met een hunner con fraters is geschied. Op deze wijze wor den in den drukken tijd dagelijks een zeer groot aantal van deze zoo schuwe vogels gevangen en afgemaakt. Het be hoort volstrekt niet onder de zeldzaam heden, dat een kooiker, die in -liet bezit is van eene goede kooi, in een dag 40 of 50 eenden vangt. Loopt het een enkelen keer eens bijzonder mee, dan gebeurt het, dat hij er 100, ja 150 buit maakt. Er zijn zelfs voorbeelden, dat een kooiker op één dag eene nog veel, veel rijkere vangst doet. Hendrik Doze, kooiker te Giethoorn, is onder zijne dorps- genooten beroemd geworden, daar het hem mocht gelukken op éénen dag 413 wilde eenden te vangen. Zulk eene on gehoord rijke vangst behoort echter onder de zeldzaamheden, maar wij mochten de vermelding van dit feit ouzen lezers uiet onthouden. En hiermede meen ik voor hands genoeg gezegd te hebbeu om eeuig denkbeeld te geven vau de inricnting eener kooi en van de wijze waarop daar de wilde eenden worden gevangen. Wellicht is de beschrijving velen reeds.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1