Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. - verhaal, dat de hertog van Vastergöt- land het stakingscomité,om een rijbewijs had gevraagd. In Politikeu vindt men nog de vol gende berichten van DonderdagIn eenige mijnen heeft men ook het pom pen gestaakt, zoodat er schachten onder water staan. - Te Stocküolm is er gebrek aan gist. Men verwacht groote bezendingen uit Duitschland en Dene marken. 'Er worden vele Jong-Socia- listen (revolutionnairen) gevangen ge nomen, op grond van een wet tegen leeglooperij. (Alle stakers konden wel daaronder vallenMen hoopt op de bemiddeling van den koning. Volgens Stockholms Dagblad hebben zich in fabrieken in den lande tezamen een 5000 man voor werk aangeboden. Vrijdag schrevpn eenige Stockholra- sche dagbladen, dat het voor de stakers tijd was, zich de vraag voor te leggen, ot d'e hopelooze strijd nog langer moest duren. Bij kon. besluit is met ingang van 16 Augustus 1909 op verzoek eervol ontslag verleend aan A. W. F. Idenburg, als Minister van Koloniën, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan H. M. de Ko ningin en aan den Lande bewezen en is in zijn plaats benoemd J. H. de Waal Malefijt, lid van deTweedeKamer. Over den nieuwen Minister van Koloniën het volgende: Jan Hendrik De Waal Malefijt werd in 1852 te Ovêfveen geboren en wefid aanvankelijk voor fabrikant opgeleid. Hij werd compagnon in een zeepfabriek te Zeist, waar hij tot lid van den Raad werd gekozen. In 1890 werd hij benoemd tot burge meester van Westbroek en Achttien hoven en in 1892 tot lid van de Prov. Staten van Utrecht gekozen voor het district Breukelen. In 1897 werd hij door datzelfde district naar de Tweede Kamer afgevaardigd, terwijl hij sinds 1903 tevens lid van Gedep. Staten van Utrecht is. De heer De Waal Malefijt is verder lid van het centraal-comité van anti rev. kiesvereenigingen en directeur der vrije universiteit en redigeerde ook de „Stichtsche Courant". In de Kamer toonde hij altijd zeer veel belangstelling in Koloniale aange legenheden en in 1905 werd hij, op voordracht van minister Fock, benoemd tot curator der Indische Bestuursaca- demie. Voorkoming en bestrijding van werkloosheid. De St. Ct. no. 190 bevat een Kon. Besl. waarbij aan eene Staatscommissie wordt opgedragen te onderzoeken a. in hoeverre de Regeering over de middelén beschikt om snel en voldoende ingelicht te worden over den stand van de binnenlandschearbeidersgelegen heid en den omvang en den aard van werkloosheid in de verschillendevakken en welke aanvulling deze middelen behoeven b. wat de Regeering kan doeD, hetzij door steun van personen of corporaties, hetzy zelfstandig, zoowel tot voorkoming of bestrijding van werkloosheid als tot leniging van de gevolgen daarvan met bepaling, dat door deze Staats commissie een verslag zal worden uit gebracht aangaande de uitkomsten van het door haar gehouden onderzoek, welk verslag de voorstellen zal bevatten, waartoe dit onderzoek haar eventueel aanleiding mocht geven, zullende elk lid der Commissie de bevoegdheid wotfit, is. de pijp mef licht rijswerk be dekt, om Ie beletten, dat de eend, schichtig geworden, omhoog vliegt en zqo ontsnapt. Aan het einde van de sloot is een hokje, waarin eindelijk de eend moet vluchten en gegrepen kan worden. Wordt vervolgd.) hebben van zijne zienswijze, voor zoo- j veel die van de meerderheid der Com- j missie afwijkt, in eene afzonderlijke aan het verslag toe te voegen nota te doen blijken. Tot lid en voorzitter dezer Commissie is benoemd mr. M. W. F. Treub, lid der Tweede Kamer, terwijl er ais leden o.a. zitting in hebben dr. F. van Gheel Gildemeester, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, voorzitter van het hoofdbestuur van den Christ elijken Volks bond te 's-Gravenhage, dr. C. Lely, lid van de Tweede Kamer, F. B. Löhnis, inspecteur van den landbouw, mr. P. J. Troelstra, lid der Tweede Kamer, en dr. J. Th. de Visser, eveneens lid dier Kamer. Tot secretaris is benoemd I. P. de Vooijs, inspecteur van den arbeid in de 8ë inspectie te Deventer. In Friesland ziet men tegenwoor dig op verschillende plaatsen, dat vee houders hun vee gaan stallen, wat nog nooit zoo vroeg gebeurd moet zijn. Als reden wordt opgegeven, dat de tweede grassnede thans zeer goed staat en dubbele waarde heeft, omdat de eerste snede zoo gering is geweest. Om nu zooveel mogelijk van die tweede snede te oogsten, wordt het vee gestald, en met gemaaid gras gevoederd, ten einde ook van de weilanden de tweede snede te kunnen binnenhalen. AXEL, 17 Augustus 1909 Zondagvoormiddag werd in de Ge reformeerde kerk A alhier de heer J. A. Lammertsma vanTholenalspredikant bevestigd door zijn zwager, den heer <S. O. Lo% van Nieuweroord met een preek over Maleachi 2 7. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede naar aanleiding van Jeremia 1:6 en 7. Beide keeren was het kerkgebouw geheel gevuld." - Vrijdagavond had alhier op het Raadhuis' de aanbesteding plaats van het schoonmaken van- en verrichten van herstellingswerk aan de openbare school benpvens verfwerk aan de on der wijzers woning, waarvoor werd inge schreven door de heeren Ph. J. Knie riem voor f 157,55; H. J. Harte voor 149, C. B. Antheunis voor f 146.50 en F. van Tatenhove voor f 144.85. Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund. Prov. blad no, 82 bevat een circu laire van den Commissaris der Koningin, houdende bepaling van de gemeenten, dagen en uren waarop dit jaar het onderzoek der verlofgangers van de landweer in Zeeland zal plaats hebben. Voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen be treft is dat onderzoek bepaald te Sas van Gent op 15 November voor de gemeenten Sas van Gent, Westdorpe en Philippinete Hulst op 16, 17 en 18. Nov. voor de gemeenten Hulst, Graauw en Langendam, Clinge en St. Jansteente Hontenisse op 18, 19 en 20 Nov. voor de gemeenten Hontenisse, Boschkapelle, Ossenisse, Hengstdijk en Stoppeldijk; te Axel op 22 en 23Nov. in het gymnastieklokaal der gemeente school voor de gemeenten Axel, Zuid- dorpe, Overslag en Koewacht, en te Neuzen op 24, 25, 26 en 27 Nov. voor de gemeenten Neuzen, Hoek en Zaamslag. - Toen Vrijdag te Zaamslag de landbouwer C. de Visser en dien§ schoonzoon P. Oppeneer huiswaarts reden, zittende op een met hooi geladen kar, gleed de niet vastgebonden vracht er af, waardoor zij op de straatkeien van den Ter Neuzenschen weg vielen. O. kwam op de beenen terecht en bracht het er goed af, doch De V., die met het Ijoofd op de steehen viel, bleef .be wusteloos liggen, terwijl het bloed hem uit de ooren liep. Spoedig werd genees kundige hulp verleendzijn toestand is thans nog niet buiten gevaar. Nadat zij reeds door de politie aan boord waren gebracht, deserteerden Zondagochtend eenige matrozen van het Nederlandsche stoomschip Helena opnieuw, waarna de politie er op uit trok om hen te zoeken. De agent J. Witte trof het drietT, waaronder een Arabier, aan in de Kerkhoflaan, en maande heri aan naar boord te gaan. Dit had tengevolge dat de Arabier hem aanviel en toen de agent dezen wilde arresteeren ook de anderen hem mis handelden, waardoor hij onder den voet geraakte. Nadat versterking was ge komen, werden de drie matrozen in het arrestantenlokaal gebracht eh bij het vertrek van het stoomschip aan den kapitein uitgeleverd. Zaterdag j.l. werd het personeel van de Eerste Zuid-Nederlandsche Rij- wielfabriek van de Gebr. Kaan te Hoek een pleizierreisje aangeboden, waaraan ook de patroons deelnamen. Met rijtuig naar Ter Neuzen gebracht, werd van hier naar Gent gestoomd om van daar de reis voort te zetten naar de hoofdstad van België. Een gids toonde hun de voornaamste bijzonderheden der schoone stad. Dat Brussel mooi was, had men wel eens gehoord, doch zoo'n voorstelling hadden de gezellen van de Gebr. Kaan zich nooit kunnen maken. Vol èrkente- lijkheid voor de aangename reis en de gulheid waarmee ze gedurende de reis niet alleen van versnapering maar ook van een stevig maal voorzien werden, keerde het gezelschap huiswaarts, de beste wenschen uitend voor de patroons, die tiuu dat genoegen kosteloos hadden verschaft. In de St'. Ct. no. 189 zijn opge nomen de gewijzigde statuten van de f Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Zondagnamiddag rond 6 ure had men bij den landbouwer J. Krieckaert op het Patrijske onder de gemeente Stoppeldijk de koeien op stal gelAald om te melken en de kal-vers om te drinken, toen eensklaps de schuur aan alle zijden in brand vloog, zoodat men zich moest haasten om buiten te komen. Pogingen werden door den koewachter nog aangewend om een grooten stier te redden, doch daar het dier zich tegen hem keerde, moest hij de redding opge ven. De geheele schuur met haar inhoud, zijnde een 11-tal runderen groot en klein, een paar varkens en de opbrengst van 10 gemeten gerst, alsmede het wagbnhuis werd een prooi der vlammen. Ook al de kleederen van drie knechts, den schaapherder en den koewachter verbrandden, zoodat enkelen hunner huilend over het hot liepen. De bewoner was met zijn echtgenoote onder Westdorpe op bezoek en vernam van een der knechts die hem per fiets te gemoetgereden waren, de mededeeling der ramp. De oorzaak van denbrandisonbekend. Een stier, die erge brandwonden bekomen had, doch nog leefde, is gisteren uit- geslacht. Binnenkort zou de inspan, enz. ver kocht worcjjen, daar de bewoner van plan is zijn zaak over te doen en stil te gaan leven. Ook te Sint Jansteen heeft brand gewoed. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd men daar door de brand klok gewekt, om zoo mogelijk de woning te redden van F. L. de Potter. Het was echter te laat. Bij aankomst der spuit stond het huis in lichte laaie, terwijl men door gebrek aan water zich moest bepalen tot het met emmers water nat houden der belendende perceelen. Oorzaak ook hier Weer onbekend. Te Breda slaagde voor de hoofd akte de heer P. F. J. de Neve, van Hengstdijk. Sedert .eenige jaren is te Ossenisse sprake van den aanleg eener haven aan de Schelde. Er zijn reeds verga deringen en besprekingen tot dat doel gehouden, maar het is bij plannen gebleven. Een goed ingerichte haven aan het zeedorp wordt zoo schrijft men aan de Midd. Crt hoe langer hoe meer gewenscht, niet alleen, omdat het aantal schippers er gestadig toeneemt, maar ook, omdat door de verbinding langs harde wegen van Oesenisseanet achter liggende gemeenten, deze laatste hare goederen zeker zoo goed per schip over Ossenisse konden betrekken als over Walsoorden. -- Te Biervliet is bü de commissie voor een nationale feestviering van den predikant der N.-H. gemeente het ver zoek ingekomen om dit feest niet op Zondag 12 Sept. te bepalen maar op 31 Aug. of althans op een dag in de week. Donderdag vergaderden een twintig tal commissieleden ter bespreking van dit verzoek, en niettegenstaande eenigen, o.a. de burgemeester, het steunden, bleef toch de datum ongewijzigd. De heftigste bestrijding vond heto.i. billijke verzoek van de zijde der herbergiers. Hun woordvoerder wist nu elke stemming te voorkomen, daar, zeide hij, in de eerste bijeenkomst met 10 tegen 9 stemmen de dag der feestvie ring was bepaald. Zelfs het voorstel van onderwijzers om althans het schoolfeest op 31 Aug. te houden, werd van de baangeschoven dit blijft op 13 Sept. vastgesteld. Er zal dus wel feestgevierd worden, maar of het daarom een algemeen, een nationaal feest zal zijn, betwijfelen wij. M. Crt. Met algemeené stemmen is tot secretaris van Sint Kruis benoemd de heer J. A. Van der Hooft, notarisklerk en ontvanger-griffier der Doopsgezinde gemeente te Aardenburg. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg werd Vrijdag j.l. nog behandeld de zaak tegen A. G. v. B., 35 jaren, bankwerker, geboren te Borgerhof, wonende te St. Nicolaas, beklaagd van onzedelijke handelingen met meisjes beneden den leeftijd van 16 jaren, gepleegd te Hulst. De rechtbank sprak den beklaagde nog denzelfden dag vrij en beval tevens zijne onmiddellijke in vrijheidsstelling Bij de geboorte vau prinses Juliana werd de klok te Oude-Biltzijl (Fr.), welke was bevestigd in een torentje op de school, stuk geluid. De Doopsgezinde gemeente in genoemd dorp, die een toren laat houwen is nu door H. M. de Koningin verrast met de schenking van een torenklok, die gegoten zal worden te Midwolda (Oldambt). De klok zal het volgende, door H. M. de Koningin zelf gekozen opschrift dragen De Juliana-Klok. Geschenk van H. M. de Koningin ter herinnering aan de geboorte van H. K. H. prinses Juliana 30 April 1909. Een Duitscher was al eenigen tijd bij zekeren F. in de Hopel (bij Maas tricht) in den kost. Hij stond blijkbaar bij zijn kostvrouw goed aangeschreven ze schoot hem het geld voor om een rijwiel te koopen, gaf hem 'n nieuw pak kleeren en ruim 15 mark voorschot, om een borrel te kunnen drinken. Toen de kostganger een dag of wat geleden ook nog 14 dagen kostgeld moest be talen, besteeg hij zijn rijwiel en reed ervandoor om niet meer terug te komen. Hok-vast. Dezer dagen is in de gemeente Hem, Oldeph en Noordw. een landbouwer overleden, die gedurende zijn 74-jarigen le ttijd, altijd in hetzelfde huis heeft gewoond en al die jaren, nimmer één nacht van huis is geweest.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2