tm bWessï, No. 38. "25e «faurg. Woensdag 18 Augustus HM)!). Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. F E U 1 L E E T ON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. Een telegram heeft reeds gemeld, hoe de Amsterdamsche paardenslachter J. Merk te Londen een maand gevang, heeft gekregen, omdat hij een paard, dat aan beide achterpooten kreupel ging en dat het gaan blijkbaar pijnlijk was, door de straten van Londen had geleid. Dat vervoer van ziekelijke en oude paarden is jaren lang in tal van Engel- sche havenplaatsen een ergernis voor dierenvrienden geweest, gelijk het hier te Rotterdam en in andere havens van het vasteland, waar die paarden geland worden want Engeland voert de meeste van zijn afgedankte werkpaarden uit dikwijls ergerlijk was om aan te zien. Dezer dagen is er, in het Engelsqhe Parlement, vooral in het Hoogerhuis, een hartig woord over gezegd. De regeering beloofde scherper toezicht en I strenger maatregelen, en nu de open- r bare meening aldus weer wakker was geschrikt, is de Amsterdamsche paarden slachter Merk de man geworden, die de strengheid der wet het eerst heeft moeten voelen. Ofschoon wy er ons over verheugen, dat men in Engeland nu ernst schijnt te gaan maken met het bestrijden van deze dierenmishan deling het vervoer van voor het vervoer niet meer geschikte dieren kunnen wy 't niet anders dan een weinig hard vinden, dat onze landgenoot deze zware straf heeft gekregen, terwijl iemand die ten minste even schuldig Wat de wilde eenden betreft, die daar tussohen de tammen in de kolk zwemmen, ook over hen moeten wij nog het een en ander zeggen. Volgens prof. Schlegel, worden de eenden verdeeld in twee groote onderafdeelingen, te weten, die *der Zwemeenden en die der Duikeenden, of, met andere woorden, in eenden zon- der, en eenden met eeu zwemvlies aan den achterleen. Onze wilde eend behoort tot de klasse der zwemeenden. Nauw verwant met de gewone wilde eend zyn de slobben of slobeenden, kenbaar aan den breeden, lepelvormigen bek, (waarom zij ook in Groningen lepel bekken genoemd worden)de krik, of winter taling, die aanmerkelijk kleiner is dan alle overige eendsoorten de Smient, ook Smant of Smink genaamd, en de Pijl staart, die kenbaar is aan den eigenaar- digen, wigvormigen staart. Al deze soorten van zwemeenden worden op zijn tyd in onze kooien aangetroffen en daar soms gevangen. Wilde eenden zijn het allen, voor zoo verre zij namelijk uit het Noorden en Oosten van Europa naar onze streken overkomen, en hier voor korteren of langeren tijd vertoeven. Wanneer in het barre Noorden, in Scandinavië, of Rusland, in IJsland en is als hij, n.l. degeen die hem het dier verkocht, vrij blijft. Voor den Londenschen politierechter die van Tower Bridge verklaarde de beschuldigde, dat de man die hem dit paard had verkocht, hem niet had gezegd, dat het kreupel was. Hij kocht het, met drie andere paarden (tezamen voor f312), terwijl ze in een stal stonden. De rechter nam van deze verontscbu diging geen notitie. Wat niet voor beschuldigde pleitte was, dat de inspecteur van de ver- eeniging tot bestrijding van dierenmis handeling, op wiens aanklacht beschul digde voor den rechter stond, getuigde dat hij hem drie jaar geleden eens twee kreupele paarden in Londen zag leiden en beschuldigde wegliep, toen hij hem, den inspecteur, zag. Deze heeft er toen voor moeten zorgen, dat de paarden geslacht werden. De rechter verzocht toen den tolk aan beschuldigde te zeggen, dat krach tens de Engelsche wet iemand, die een paard wreed mishandelt, blootstaat aan een boete van 5 pd. st., of bij gebreke van betaling aan gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden. Beschul digde betuigde zijn spijt en zei, dat hij in Amsterdam een vrouw en vijf kin dereu heeft. Daarop velde de rechter, met de woorden, die het telegram heeft theegedeeld hij wou 't zijne doen om dat vervoer van stumperige paarden tegen te gaan zijn vonnis: geen boete maar een maand gevangenisstraf met dwangarbeid. De beschuldigde, diebegrijpelijkerwijs een boete of gevang, had verwacht, Siberië, de winter begint te vallen, dan trekken zeer velen van deze vogels naar meer zuidelijker streken, en komen zoo ook in ons vaderland. Omstreeks het laatst van October wordt soms hunne aankomst in de couranten vermeld, b.v. in het Handelsblad kan men, in dien tijd des jaars, soms lezen »Men meldt uit Giethoorn dat de Oostersche vogels (zoo noemt men de wilde eenden, omdat zij uit het Noord-Oosten komen) reeds zijn aangekomen en voorspelt dus een vroegen winter.* Zulk eene profetie, gegrond op dè vroegtijdige verschijning der Oostersche vogels is dus niet uit de lucht gegrepen, daar deze eerst in grooten getale overkomen, als in het Noorden de vorst invalt. Nog eene bijzonderheid omtrent de wilde eenden in de kooi moet ik aan stippen, alvorens wij beproeven om te beschrijven op welke wijze zij daar ge vangen worden. Wij zagen straks, hoe de tamme kooieenden als wervers werk zaam zijn. Dat zelfde doen soms ook de echte wilden, eu als zij het doen, dan slagen zij gewoonlijk in de poging om velen der broederen met zich naar kooi te voeren, beter dan de kooi eenden. De reden van dit grooter succes ligt voor de hand. Daar de tamme kooieend allengs met meer vaste banden aan hare geliefde kooi is gehecht, zoo begeeft zij zich, wauueer zij tegen den nacht de kooi uitvliegt, liefst zoo heel barstte in tranen uit en riep„Een maand 1 Ik wil betalen, al wat ik heb wil ik betalen 1" Dat wil ik wel gelooven, zeide de rechter, én de beschuldigde werd weg geleid. Hij kan nog in appèl komen. ZWEDEN. Aangaande de staking in Zweden voorziet men van Zweedschen kant in de laatste dagen de pers buitenslands van berichten, die den waren staat van zaken moeten weergeven, aangezien daarover, zoo heet het, veel onjuists eu overdrevens is gemeld, waarschijnlijk door toedoen van de stakers. Ook ons blad komen dergelijke verbeterende inlichtingen toe, maar wij mogen wel opmerken, dat wij van den aanvang at berichten van weerskanten hebben opgenomen, en ons van den kant der stakers rechtstreeks noch middellijk eenige raededeeling is geworden. Met dat al zullen wij allicht, berichten uit buitenlandsche bladen overnemende, over de staking wel eens een onnauw keurige voorstelling hebben gegeven, en dus nemen wij gaarne kennis van elke terechtwijzing. Zoo deelt men nu mede wat de heer Tycho Roberg, consul der Nederlanden te Gothenburg, ter inlichting van Nederlaudsche bladen heeft op schrift gebracht. Wat hy dus meldt is voor onze lezers echter grootendeeis oud nieuws. Zoo schrijft hij, dat gas en elect riciteits- fabrieken, waterleiding en andere ge meentewerken niet onder de staking hebben geleden, behalve dat er te Stockholm staking is aan een der gas- ver niet van honk. De echte wilde daar entegen is meer los van die kolk daar tusschen het riet en de boomen, en vliegt dus onbeschroomd veel verder weg, denkende »Wat raakt het mij, of ik dien vijver, waar 'k gisteren toefde, weervind of niet !c Zoo snelt zij op vlugge wieken dikwijls tot in ver verwijderde streken, waar zij dan met groote troepen wilde vogels in aanraking komt. Soms keert zij, wel is waar, in 't geheel niet naar de kooi terugmaar zoekt zij dat plekje weer op, dan voert zij dikwijls eene gansche schare kameraden met zich. Herinnert men zich nu hierbij, dat de volbloed wilde eendvogel niets krijgt van het door den kooiker uitgestrooide graan, dan zal men ook in de eenden kooi het spreekwoord bewaarheid vinden De paarden, die den haver verdienen, krijgen ze niet. Daar zwemmen en duikeu dan nu op de kolk de tamme eenden met de wilden, die zy 's nachts hebben ontmoet en met zich naar de kooi troonden, vroolijk door een. Maar hoe nu die wilden te vangen P Zoo lang ze daar in de kolk. blijven, zijn ze even veilig als zwevende inde lucht, of eigenlijk nog veiliger, want, terwijl ze het luchtruim doorklieven, kan nog een geoefende jager die vogels tretfen, maar hier in de kooi zal geen hagel of lood hen den dood aandoen. Wil men ze dus buit maken, dan moeten ze daar fabrieken, hetgeen echter niet veel last heeft gegeven. De matrozen doen ook niet mee en helpen, waar er dokwerkers te kort zijn. De trams, motor- en andere rijtuigen hebben in sommige steden eenige dagen het werk gestaakt, maar zijn nu weder aan het werk. Hier moeten wij de mededeeling tegen spreken. Volgens de laatste telegram men en de mededeeling is niet van later datum zijn te Stockholm wel eenige tramlynen weer in bedrijf', maar met behulp van ingenieurs en allerlei slag vrijwilligers. Het personeel bleet staken. Naar Politiken, dd. Donderdag avond, uit Stockholm vernam, reed er van de rijtuigen en tufs toen ruim een derde. Aan de meeste fabrieken en andere werkplaatsen zoo gaat het bericht van den consul voort willen de ongeorganiseerde arbeiders weer aan het werk. Verder bieden zich dagelyks meer arbeiders aan, zoodat er waar schijnlijk in het begin der volgende week aan de voornaamste havens geen merkbaar gebrek aan dokwerkers zal wezen. En ten slotteDe algemeene mee ning over den toestand is dat de staking volkomen voor de arbeiders verloren is. Het publiek is sterk tegen de arbeiders gekant en vooral tegen de manier waarop de leiders de staking voeren en uitbreiden. Van den oorsprong van dezen arbeids- strijd geett het bericht de voorstelling, die men terugvindt. Men verzoekt ook kennis te nemen van een olïiciëele tegenspraak van het uit de kolk weg, eu naar de straks ge noemde pijpen gelokt. De inrichting en het samenstel van die pijpen, of kelen, zijn zeer veruuftig, en wij spreken met te meer ingenomen heid over deze met zooveel schrander heid en overleg ontworpen hinderlaag, omdat de eer van deze uitvinding aan eeuen Nederlander mag toegekend wor den. Zooals wij reeds aanstipten, is de pijp eene sloot, die uitloopt in de groote kolk, en, na eene aanmerkelijke bocht gemaakt te hebben, al smaller en smaller wordt. Op den oever, aan gene zydo van die sloot, de kortste of holle zijde der pijp genoemd, is, even als rondom de geheeie kolk, een scherm van riet opgericht, ter hoogte van 15 el. Maar aan deze zijde der pijp, de langste of bolle zijde geheeten, staan zeven of acht zulke schermen, die schuin voor elkander geplaatst zijn, geheel op de manier als de coulisses op het tooneel. Deze schermen staan echter niet onmid dellijk aan den waterkant, maar daarvan ongeveer twee ellen verwijderd. Achter deze coulisses nu verschuilt zich de kooiker, wanneer hij wilde eenden *»1 vangen. Hij gluurt daar door heen, waartoe eene nauw merkbare opening in zulk eeu schut gemaakt is, en zie't zoo de wilde eenden uit de kolk komen eu de pijp inzwemmen, terwijl de vogels onmogelijk den man kuuneu zien,°dic hen belaagt. Daar, waar de sloot nauwer

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1