m BE i\o. 37. Zaterdag 14 Augustus 11)09. 23e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad if I I voor Zeeuwsch-Vlaan deren. F. MELEMAX, Buitenland. FEUI LLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Graaf Zeppelin heeft mede laten deelen, dat hij op 28 dezer den tocht naar Berlijn zal ondernemen en dan te Neurenberg zal landen. In de laatste plaats zal men onverwijld beginnen met het in orde brengen van een geschikte ankerplaats. Het Pruisische ministerie van oorlog heeft te Dresden op een oefenveld een landingsterrein voor luchtschepen be schikbaar gesteld. Het gemeentebestuur zal een ankerplaats laten maken. Het heet, dat Zeppelin half September of daaromtrent van Frankfort uit met zijn nieuwe schip Z III een bezoek aan Dresden zal brengen. Ook in heel West-Duitschland is het Maandag noodweer geweest. In het dorp Emsdetten bij Munster zette een wolkbreuk tweederde gedeelte van het dorp blank. De straten stonden op sommige plaatsen anderhalven meter onder water. Op de weiden is veel vee verdronken. In de buurt van Keulen telde men in een uur tyds 250 donderslagen. Men had geen heugenis van zulk zwaar weer. Over een heele uitgestrektheid zijn de gewaSSen, die te velde stonden, vernield. De overheid bereist hu de streken, die het meest geteisterd zijn, om de schade op te nemen. In Hilter bij Osnabrück zijn een man, een vrouw en de twee paarden voor hun wagen door den bliksem dood- 22) De tamme eenden, ook wel kooij of steleenden genoemd, schoon oorspronke lijk wild, zijn in zoo verre tam geworden, dat zij aan deze bepaalde kooi, met hare eigenaardigheden gewend zijn, zoodat zij, wanneer de kooiker zich bij ze tere ge legenheden vertoont, voor hem niet meer schrikken en wegvliegen. Zij verlaten ook wel telkens de kooi en vliegen soms uren ver weg, maar keereu gere geld naar de kooi terug. Men zou kunnen zeggen, dat de tamme eenden in de eendenkooi hun doaiiciiie houden. Als vaste bewoners der kooi genieten zij dan ook de voordeelen, aan deze woonplaats verbonden, daar zij namelijk dagelijks voedsel ontvangen uit de hand van den kooiker, die telken morgen eene tamelijk groote hoeveelheid garst of boekweit uitdeelt. De hand, die dit voedsel geeft, zien zij niet, daar de kooiker achter de rieten schermen, waar mee de kolk en de pijpen zijn omringd, steeds verborgen is, terwijl, zij boven over die schutten heen, het zaad in de kolk of pijpen werpt. De wilde eenden, die zich op dat oogenblik in de kooi mo ihten bevinden, zijn te schuw om op dat, uit eene verborgene plaats neer vallende zaad toe te schieten, en Te Berlijn is Zaterdag een groote vergadering gehouden om te protestee ren tegen de reeds vermelde ergerlijke toestanden en mishandelingen in het opvoedingsgesticht te Mielczyn, en de laksche houding door het Berlijnsche Gemeentebestuur daartegenover aan genomen. Het gemeentebestuur heeft inmiddels, hoewel van oordeel dat er geen gronden bestaan om de overeenkomst tusschen de stad en het bedoelde verbeterge sticht over het opnemen van jongens uit Berlijn te niet te doen, toch wegens de voorgekomen misbruiken bij het bestuur van het'gesticht Mielczyn aan gedrongen op een spoedig ontslag van den tegenwoordigen directeur, den pre dikant Breithaupt. ZWEDEN. De Stockholmsche correspondent van de Kölnische Zeitung seinde, dat men daar in hooge kringen er ook algemeen ontstemd is over de verkeerde voor stellingen, die er in het buitenland over de staking in Zweden verspreid zijn. De toestand is er niet zoo erg. Aan leeftocht heeft het nog nergens ontbroken. Waterleiding, gas, electrisch ^icht, telegraaf, telefoon, spoorweg, dat alles is volkomen in orde gebleven en zal 't blijven. Er is geen gevaar, dat de uitvoer van erts aanmerkelijk zal« verminderen de ertsbooten hebben be manningen in dienst genomen, die buiten de stakingsbeweging staan. In het algemeen kan men zeggen, dat de staking beneden de verwachting der deelnemers is geblevenmeer dan genieten dus niet van die voedering. In iedere eendenkooi is een zeker aan tal van dié kooieenden, 't welk grooter of kleiner is, al naar mate de kooi meer begunstigd wordt, of in trek is bij de vogels. Soms zijn er honderd, dikwijls honderd vijftig, ja ook wel een nog veel grooter aantal van die vaste klanten aanwezig. Zij zijn deels in de kooi uit gebroed, maar dan toch van oorspronke lijk wilde ouders afkomstigdeels buiten de kooi, wie weet in welke verre oorden uit het ei gekropen, maar later in de kooi aangeland, en daar gaande weg meer en meer 't huis geraakt, totdat zij eindelijk genaturaliseerd zijn. Neemt men dit een eu ander in aanmerking, dan begsijpt men licht, dat de kooiker zelf nooit het juiste getal zijner kooi eenden kan opgeven, en, daarvan ver slag gevende, altijd slechts bij benaderipg kan spreken. Wat doen toch' die kooieenden en waartoe worden zij gevoederd Zij zijn voor de kooi en voor den kooiker, wat de wervers en zielverkoopers zijn voor de vloot en hare bevelhebbers. Gelijk de werfofficier met zijne trawanten bij nacht er op uitgaan, om in allerlei hoeken en gaten, in kroegen en herber gen, matrozen aan te werven ter beman ning van de oorlogsschepen, zoo vliegen de kooieenden 's nachts de kooi uit en begeven zich naar afgelegene polders, naar rivieren, ja soms naar het zeestrand, 220.000 personen hebben er zich wel niet bij aangesloten. Aldus het officieus lijkende bericht der K. Ztg. Te Gothenburg is het stoomschip Montebello aangekomen met 50 Engel- sche dokwerkers. De Vossische Zeitung verneemt uit Stockholm, dd. gisteren, dat heden de staking van het grootste deel van het spoorwegpersoneel werd verwacht. Het bestuur hoopt echter de voornaamste treinen aan den gang te houden. Reuter vernam gisteren daarentegen uit Stock holm, dat men niet langer voor een staking aan de sporen vreesde. De kranten te Stockholm verspreiden gehectografeerde blaadjes in vele dui zenden. Alleen Nya Dagligt Allehanda geeft een klein gedrukt blad uit. Goteborg's Handelstidning blijft uit komen haar personeel wil voorloopig niet staken. Ook in enkele andere provinciesteden zullen er kranten ver schijnen. Ondanks de staking der zetters zijn ook te Stockholm verscheidene kranten in druk verschenen, schoon in kleiner formaat. Ook zou daar in de wijk Södermalm de tram weer rijden. Het Engelsche ministerie van handel maakt het volgende in Engelsche bladen bekend „Wij hebben uit goede bron vernomen, dat men er over denkt Engelsche ar beiders als staking-op heffers naar Zweden te brengen. Het ministerie wenscht alle betrokken personen te waarschuwen tegen het gevaar van zich met dat doel naar Zweden te begeren." en- keeren in den vroegen morgen terug met eene grootere of kleinere schare van volbloed wilde vogels, die zij daar in polders of moerassen hebben opge daan. »Een gemeen baantje,* zult ge zeggen, >dat baantje van de kooieenden 'tiswaar, die werkzaamheid schijnt niet eervol, maar als zij uit werven gaan, doen zij dit in onschuld des harten, zon der eenig voornemen om de wilde broe ders, die zij met zich tronen, in't on geluk te storten, of in ongelegeuheid te brengen. Als later die wilde collega's de pijp inzwemmen en een oogenblik later vermoord worden, dan gaat zulks geheel en al buiten de kooieenden om. Zij zijn in den volsten zin des woords onschuldig aan den moord. Van de lagen en valstrikken, daar aan 't einde van de pijp, den wildeu aankomeling gelegd, weten zij hoegenaamd niets af. Zij zijn nooit zoo heel ver dat nauwe, kromme slootje opgegaan. Ze weten van den prins geen kwaad, 't Eenige wat zij weteu is dit, dat het daar op dien zoo stillen, af gelegen waterplas, daar op die kolk, van alle zijden met lommerrijk 'geboomte omgeven, goed is te wezen voor een eeudvogel vooral omdat daar dagelyks, hoe en waarom dat doet er niet toe, een extra rantsoen wordt uitgedeeld. Als ze dus 's nachts erop uitgegaan zijn, en vrienden ontmoeten, dan zeggen ze oprecht en welgemeend »A propos, als je voor het tegenwoordige geene andere SPANJE. De levens der monniken en nonnen te Barcelona zijn gespaard gebleven, met uitzondering van dat van deu priester du Clot, die de kerk niet heeft willen verlaten en stierf door ver stikking. Tot groote verwondering der kalme Cataloniërs zijn de troepen in den aan vang niet de brandstichting tegen ge gaan misschien ook omdat z\j in de minderheid waren, en met een garnizoen van 1000 a 1500 soldaten stonden tegen over (in den beginne) 60.000 ontevre denen. Die domme menigte werd ge leid en opgehitst door de zoogenaamde radicale elementen, d w. z. de anti-ca- lanisten,, zij die altijd klaar staan om Viva Espana te roepen, en die nu juist gevochten hebben tegen de Spaansche regeering en vooral tegen Barcelona De leiders hadden hun verzekerd, dat de koning gedwongen was tot vluchten, dat Maura vermoord was, en het oproer zich over heel Spanje uit strekte Met dergelijke leugens hebben ze het volk opgehitst, om daarna tezamen met anti-clericalen de kloosters en hunne kunstschatten te vernielen. Men gelooft te Barcelona dat er een honderdtal dooden en bijna duizend gekwetsen zijn, maar cijfers mogen niet gepubliceerd worden. De 400 gevan genen in Montjuich zijn voor een groot deel Lerrouxisteu. Zij zullen voor den krijgsraad verschijnen, daar zij onder den staat van beleg gevangen genomen zijn. bestemming hebt, dan moest je eens met ons, Haar naar diep zoo afgelegen en stillen, zoo comfortable ingerichten vijver gaan, waar het je ongetwijfeld uitmun tend zal bevallen.* Zoo lokken zij soms op een dag honderden van wilde vogels met zich naar de kooi, ja, 't is geenszins een ongehoord geval, dat er in den druksten tijd, soms op een morgen tege lijkertijd duizend vogels in de kolk ver gaderd zijn. Aan voeder voor de kooi- eeudeu moet dan ook in eene tamelijk goede kooi een aardig stuivertje besteed worden, en de kooiman mag daarvoor jaarlijks gerust een honderd gulden op het budget plaatsen. Worden cjeze ge vleugelde wervers slecht bezoldigd, dan nemen zij heel eenvoudig huu ontslag en zoeken elders hun fortuiu. Daaren tegen doet eene milde en goede voede ring de bevolkiug toenemen. Wonen er meer kooikers in dezelfde streek, dan is ieder hunner zedelijk verplicht om bij de voedering zich aau eene zekere, on derling gemaakte bepaling te houden, daar anders de eeu den ander licht zijne eenden zou kunnen ontfutselen. In die streken, waar men, zooals b. v. te Staphorst en Rouveeu, gewoon is zijne kooieenden te inartceu, (waartoe die eige naar op den bek of in het vlies van den poot der nog jonge kuikens twee of meer insnijdingen doet) bestaat dat gevaar van onlerkruiperij met in die mate; maar is men met gewoon ze te

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1