\o. 30. W oensdag 11 Augustus 1909. «I »iaarg m liiüi. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laan deren. F. DIELEMAi\. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Gent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGE VER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Van het meer van Konstans wordt gemeld, dat graat Zeppelin zijn nieuwe luchtschip Z III einde van deze maand aan den Duitschen keizer te Berlijn en daarna aan den Keizer van Oosten rijk aan het meer van Konstans of elders zal vertoonen. De tocht naar Berlijn is voorloopig op 28 dezer be paald, wanneer de schoolkinderen na afloop van hun vacantie weer terug zijn. Men weet, dat de Keizer in Juni in een telegram aan graaf Zeppelin den wensch had te kennen gegeven, dat de schooljeugd van het schouwspel getuige mocht zijn. Aan de voltooiing van de Z III wordt uit alle macht gewerkt. FRANKRIJK. Te Pezé-le-Robert, dicht bij le Mans, kwam Woensdagavond een zekere k Rohée thuis. Rohée is een man van vierendertig jaar, daglooner, vader van twee kinderen. Hij was dronken en boog zich over het bedje waar een van zijn kinderen in lag te slapen. Hij wilde het kind omhelzen. Het meisje, drie jaar oud, schrok wakker, begon te huilen en wilde niets van de lief- koozingen van haar vader weten. Rohée vond dat onvriendelijk, nam het kind op en sioeg het met het noofd tegen den muur. Het kind bezweek onder die bestraffing. Rohée ging toen slapen. In den nacht begon zijn ander dochtertje, van veertien maanden, te schreien. IX. Voordat wij met ons verhaal voort gaan, zal het niet ongepast, en, naar wij vertrouwen, den lezers niet ongevallig zijn, wanneer wq beproeven eene, zoo mogelijk duidely ke, beschrijving te geven van de inrichting eener eendenkooi. Verreweg de meeste menschen, niet alleen de stedelingen maar ook de land bewoners, hebben van zulk eeneeenden kooi in 't geheel geen, of althans een zeer gebrekkig begrip, hetwelk vooreerst daaruit moet verklaard worden, dat het getal van zulke kooien in ons land be trekkelijk zeer gering is, en ten anderen uit het ontoegankelijke dier inrichtingen, daar de eigenaar gewoonlijk moeilijk te bewegen is, eeu vreemdeling in zijne kooi toe te laten. Nu zouden wij onzen lezers wel kunnen verwijzen naar het geen in vroegeren en lateren tijd over de eendenkooien reeds is geschreven, maar wij twijfelen, of' zij de werken, naar welke wij zouden verwijzen, wei zoo dadelijk bij de hand hebben. Liever geven wij dus op onze manier eene nieuwe beschrijving, en hopen daarin nog menige weteuswaardige bijzonder heid te vlechten, waarvan in de bedoelde werken geen sprake is. De vader sloeg dat kind niet dood, maar hij wondde het aan het hoofd. Rohée is gevangen genomen. De jury van het departement Vienne hoofdstad Poitiers heeft een moordenares vrijgesproken. Eugénie Bringard, 17 jaar oud, had verkeering met een zekeren Delphin. Ijelphin schijnt zijn n^sisje niet trouw geweest te zijn. Zij heeft hem, op1 straat, verraderlijk doodgeschoten. Zijn ouders mag men in Frankryk niet dood makenzijn kinderen ook niet. Woont ge in Frankrijk en wilt ge met alle geweld toch iemand om 't leven brengen, kies dan uw echtgenoot of uw geliefde tot slachtoffer. De kans op vrijspraak is groot. Dicht bij Longwy, bij Villers la-Mon- tagne, is Vrijdag een Duitsche lucht ballon neergekomen. In het schuitje zaten een oud-officier van het Duitsche leger en drie andere personen. De luchtschippers moesten 500 frank in voerrecht betalen. Een fotografietoestel met toebehooren, dat zich in de mand bèvond, is in beslag genomen. ZWEDEN. Wij vinden in de buitenlandsche bladen over de staking in Zweden weinig nieuws. Er zijn hier en daar wat relletjes geweest, maar van geen beteekenis. In de buurt van Stockholm hebben een troep stakers veldarbéiders tot staken willen dwingen, de paarden van de ploeg gespannen enz. Gewa pende macht kwam er bij te pas en nam dertig stakers in hechtenis. Op Een eendenkooi is eene inrichting tot het vangen van wilde eendvogels. Om zulk eene inrichting tot stand te brengen, kiest men een stuk gronds van nage noeg een paar bunders uitgestrektheid. Bij die keuze heeft men echter al aan stonds op een paar dingen te letten. Daar de wilde eenden bij voorkeur ver- keeren in lage, waterrijke streken, zoo zal slechts daar met gunstig gevolg eene eendenkooi kunnen aangelegd worden, waar meren en uitgestrekte waterplassen in den omtrek zijn, en waar de bodem, ook bij gewonen waterstand, eenigszins drassig blijft. Vooral echter kieze men tot het aanleggen van een eendenkooi een zooveel mogelijk eenzaam en afge legen oord. De wilde eend is een bij uitstek schuw dier. Het minste gedruisch doet haar opschrikken en wegvliegen, en zal dus eene eendenkooi als zoodanig in stand blijven, dan heeft men te zorgen, dat daar alles zoo stil en rustig mogelijk blijve. Van daar ook dat de kooiker, of eigenaar van de kooi, ook kooiman genoemd, zooals wij straks reeds op merkten, niet gaarne een vreemdeling met zich neemt. Zulk een vreemdeling mocht eens, door onhandigheid of on achtzaamheid, te luid spreken, of eenig ander gedruisch makeu en zoo de schuwe gasten verjagen. De wet handhaaft de rust en straft dengene, die in den omtrek van de kooi luid ramoer maaktalthans het is op straffe verboden om binnen weg naar de gevangenis kreeg de po litie het te kwaad met een troep van 300 man, die haar 27 gearresteerden afhandig wisten te maken. Boeren, die van het land levens middelen naar Stockholm brengen, worden buiten door paardevolk be schermd en in de stad door politie. Het is ook in Stockholm plotseling heet geworden, en nu vreest men dat veel proviand bederven zal. Lindquist, de voorzitter van het socialistische verbond, heeft gezegd, dat de stakers geen bemiddeling van de regeering als Dagens Nyheter had voorgesteld verlangen. Hjalmar Branting, het socialistische lid van den Rijksdag, heeft aan dat blad gezegd, dat nieuwe onderhandelingen met de patroons, op den grondslag van den status quo ante, op zijn vroegst iu de volgende week kunnen beginnen. De patroons willen er echter nog niets van weten. Te Stockholm was het ook Donderdag volkomen kalm. De stakers houden er zich voorloopig goed. De politie zegt, nooit zoo weinig te doen te hebben gehad. Uit vrees voor troebelen hebben de menschen zich allerwegen met re volvers gewapend, en nu hoort men van verscheiden ongelukken. Te Stock holm heeft een arbeider een ander bij ongeluk doodgeschoten. Te Gothenburg is er staking aan de tram. SPANJE. •De correspondent van de Daily Tele graph te Barcelona heeft Vrijdag over den afstand 1130 ellen vau eene eenden kooi, aan welke het kooirecht werd ver leend, te schieten. Daarom zijn dan ook die kooiën de beste, welke ver van huizen en publieke wegen verwijderd liggen. Wij plaatsten onzen held in eene kooi, die van alle kanten door water omringd is, en dus op een eilandje. Op de uitgestrekte veenplassen tusschen Giethoorn en Wanneperveen ziet men inderdaad eene eendenkooi, die uit zulk een grooten veenplas (wiede genaamd) zich verheft, en niet dan met een scheepje te genaken is. Wie in zulk eene kooi vertoeft is letterlijk, als een Robinson, van de bewoonde wereld af gescheiden. Toch zijn er voorbeelden dat de kooi man in de nabijheid van zijue kooi woont, maar iu zulk een geval heeft de eigenaar dan ook, ter bewaring van de stilte, zijne maatregelen te nemeu. Zoo cen- nen wij een kooiman, in het Sticht woon achtig, wiens vrouw, omdat het woou huis zoo dicht aan het verblijf der eenden grensde, in zekeren tijd van 't jaar buitenshuis niet mocht wasschen, omdat djt lichtelijk te veel geraas kon veroor zaken. Ja, die zelfde man zou, wanneer de wind naar de kooi toe was, zich met een koud middagmaal vergenoegen, om dat. wanneer de schoorsteen rookte, die rook naar de kooi zou drijven en dé eenden licht verjagen. Perpignan, geseind, dat wel naar het uiterlijk de orde en rust in Barcelona teruggekeerd zijn, maar dat de vraag, of deze orde van bestendigen duur zal zyn, afhangt van de wijze waarop de militaire overheid zich zal gedragen tegenover de politieke gevangenen die op Montjuich zitten. De overheid ont kent, dat er vele gevangenen doodge schoten zijnmaar het volk gelooft dat niet. De overheidspersonen hebben menig dreigbrief ontvangen, waarin wordt gewaarschuwd, dat er een massa bommen te Barcelona zullen springen, als de politieke gevangenen niet oogen- blikkelijk worden vrijgelaten. Het heet, dat er dertigduizend anarchisten eu repu blikeinen klaar staan voor een nieuw oproer, heviger dan het eerste. Onder de gevangenen te Montjuich bevinden zich veertien priesters, die beschuldigd worden van schieten op de soldaten, omdat deze weigerden, de brandstichters te lijf te gaan. De Daily Mail verneemt uit Madrid, dat 'de ministerraad vergaderd heeft zonder bijzijn van den Koning. Dit trekt sterk de aandacht. Velen voor spellen, dat er pen ministerieele crisis op handen is. Volgens officieele opgaven zijn in Barcelona in het geheel 130 barricades opgericht geweest. Er zijn nu 12.000 soldaten in de stadnog altijd trekken er patrouilles rond, maar alles is rustig en het verkeer is normaal. Op de puinhoopen van de verbrande kloosters en kerken zijn altaren opge richt, waarin missen gelezen worden. Voorondersteld nu, dat ge in lage, drassige streken een eenzaam, afgelegen plekje hebt gevonden, waar ge eene eendenkooi kunt aanleggen, dan behoort onder uwe eerste zorgen, dat terrein, tot kooi bestemd, van rondom met hooger en lager houtgewas te beplanten, zoodat ge een breeden, dichten krans van boomen en struiken vei'krijgt. Een krans, zeg ik, dus blijft er van binnen eene ruimte, die niet beplant is. In die niet beplante ruimte nu wordt eeu groote vijver gegraven. Die vijver, ge woonlijk kolk, ook wel plas genoem 1, is tachtig el lang en nagenoeg zeventig el breed. We hebben dus eeu langwerpig vier kanten waterplas, van alle kauten door geboomte omringd. In drie of vier van de hoeken van dezen vierkanten plas is eene sloot gegraven, die met een elle boog loopt en langzamerhond smaller wordt. Die slooteo, pijpen of jutten, in sommige streken ook kelen genaamd, spelen iu de eendenkooi de voornaamste rol, daar zij de fuiken zijn, waarin bet wild gevangen wordt. Voordat w'j echter die pijpen gaan beschrijven, willen we eerst eeu kijkje nemeu over deu grooten vijver, dien wij voortaan kolk zullen noemen. Wij nemen dat kijkje, glurende door een zeer klein gaatje, wa it de kglk is niet alleen omringd door het geboomte, maar langs den oever, op twee ellen afstands vau het water, is ook

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1