Rechtszaken. Gemengd Nieuws. de vruchtboomen in de boomkweeke- rijen op 20 Juli 1909 met medewerking der Rijkstuinbouwleeraren samenge steld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den landbouw. Ten opzichte van het fruit wordt algemeen geklaagd over schade door bladluizen aan de vruchtboomen toe gebracht. Deze schadelijke insecten treden dit jaar in veel sterkere mate op dan gewoonlijk. Overigens is ook het weer in menig opzicht niet gunstig voor eene goede ontwikkeling van het fruit. Vooral de kersen hebben van het natte weer zeer veel geleden. Uit Zeeland wordt het volgende ge meld De appelen staan vrij goed op Zuid- Beveland, zeer goed op Walcheren, en vry slecht tot matig in Zeeuwsch- Vlaanderen. De peren staan op Walcheren matig, goed in Zeeuwsch-Vlaanderen en vrij goed op Zuid-Beveland. De stand van de kersen is goed op Zuid-Beveland en vrij slecht op Wal cheren. De krieken staan goed op Züid- Beveland. De stand van de pruimen wordt vrij goed genoemd op Zuid-Beveland en vrij slecht op Walcheren. Roode en witte aalbessen staan op Zuid-Beveland matig. Zwarte aalbessen staan in die streek vrij goed en op Walcheren goed terwijl de stand van kruisbessen goed ot zeer goed is. Noten staan goed op Walcheren, zeer goed op Zuid-Beveland, en vrij goed in Zeeuwsch-Vlaanderen. In de boomkweekerijen lijden de vruchtboomen door de bladluis, terwijl de ontwikkeling over het algemeen ook door het koude weer niet erg gunstig is. Op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch Vlaanderen is de stand goedop Wal cheren matig. De warmoezerij-gewassen staan er over het algemeen goed voor, hoewel het koude, vochtige weer een snelle ontwikkeling tegengaat. Van de gewassen onder glas staan de komkommers op Walcheren zeer goed. Van die in den vollen grond is de stand van witte kool goed op Walcheren, en vrij goed op Zuid-Beveland. Roode en savoye kool staan goed of zeer goed. De stand van bloemkool is goed op Walcheren, terwijl die van vroege aard appelen in de geheele provincie goed is. Augurken staan op Walcheren zeer goed, evenals de tuinboonen. »Och, lieve mensch riep de jonge melkmeid, »je zult mij daar in de ruïne toch geen man gaan gevangen nemen Nou ik help niet zoeken Ferdinand was nu niet slaperig meer. Integendeel, gelijk zich denken laat, hij verkeerde in eene verschrikkelijke spanning. Zou hij daar blijven zitten 't Is waarmen kon hem van beneden noch van buiten, van den waterkant, noch van de binnenzijde daar zien zitten, maar de veldwachter zou waarschijnlijk ook naar boven klimmen en dan was hij verloren! Wat dan? Hier was geen tijd tot lang beraad. De vluchteling zag naar omlaag naar den wanterkant. »Zou er,c zoo overlegde hij, »geen kans op wezen, dat ik, terwijl men van deland- zijde hier binnen in de ruïne komt, mij aan den buitenkant laat zakken, en weer naar binnen klauter, zoodra men het binnenplein verlaten heeft? Laten zak ken, dat zou niet best gelukken, maar hangen ja, dat zal gaan. Als ik mij met de handen aan den bovensten rand van dezen muur vasthoud, dan kan ik mij langs den buitenwand laten neer hangen. Vind ik een rustpunt voor mijne voeten, dan kan ik het in die houding ook lang genoeg volhouden, als ten minste de nasporing hier niet al te lang dunri. Word ik toch ontdekt, welnu, dan laat I ik mij naar beneden ploffen Wordt vervolgd AXEL, 30 Juli 1909 Wij maken, voor zoover dit noodig mocht zijü, onze lezers opmerkzaam op den dag van Maandag a. s. Alsdan toch hoopt onze Koningin-Moeder, de edele Vorstin die algemeen in den lainfe geëerd en bemind wordt, Haren 50sten geboortedag te vieren. Moge op dien dag allerwege de drie kleur ontplooid worden, als bewijs van ingenomenheid der bevolking met dezen voor H. M. zoo heugelijken feestdag. Bij gunstig weder bestaat het voor nemen Maandagavond op het Markt plein eene muziekuitvoering te geven door de beide alhier bestaande gezel schappen. Dinsdag werd te Ter Neuzen de Hoofdbestuursvergadering gehouden van den Nationalen bond van de vereeniging Vergunning, dat samenvalt met het 5- jarig bestaan der Afd. Ter Neuzen en Omstreken. Met de provinciale stoomboot Zeeland kwamen de afgevaardigden van de verschillende afdeelingen, uit alle kan ten van ons land, te 1.30 te Ter Neuzen aan. Door het Bestuur en de Feestcommis sie van de afdeeling Ter Neuzen en Omstreken aan de aanlegplaats afge haald en ontvangen, werd in optocht met het muziekgezelschap De Vereenigde Werklieden voorop, naar de vergaderzaal gemarcheerd. Te ongeveer 3 ure opende de Voor zitter van de Afdeeling Ter Neuzen, de heer A. de Vrieze de bijeenkomst en heette de afgevaardigden, namens de afdeeling hartelijk welkom. De voorzitter van het hoofdbestuur bracht een woord van hulde aan de afd. Ter Neuzen, die hem altijd zeer sympathiek is voorgekomen en wenscht de afd. geluk met haar 5-jarig bestaan. Na afloop der vergadering vereenig- den zich te 7 uur de afgevaardigden en de leden van de afd. Ter Neuzen aan een gemeenschappelijk diner, in het Hotel Gambrinus bij den heer Keer- semaker. Daarna had in het Hotel de Com merce bij mej. de wed. J. Michielsen een bal plaats, afgewisseld door voor drachten van dhr. Leenhouts. Gisteren wachtte de leden een rijtoer naar Zaamslag, Axel, via Sluiskil terug naar Terneuzen. Door den regen werd hiervan echter door velen afgezien, die besloten naar huis af te reizen. Toch mochten we in onze gemeente ook nog een tiental rijtuigen aanwezig zien. Toen de heeren uitstapten was het droog en konden ze dus ook de Axelsche leden van den Bond be zoeken. Door sommigen werd hiervan gevlagd. Tegen 1 uur reed men weer door een malsche regenbui terug om wel voldaan van de Ter Neuzenarenafscheid te nemen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Bontepolder de heer J. van Cadsand, tot dijkgraaf van den polder Noord bij Neuzen de heer F. Dekker en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer A. de Bruijne, allen te Ter Neuzen. In de St. Crt. no. 173 is opgenomen de oprichtingsakte van de N. V. Cul tuurmaatschappij Tjiagra Plantations te Hulst. De vennootschap heeft ten dpel het ontginnen van gronden, het aanleggen van kweekerijen en het doen van aanplantingen van allerlei aard, speciaal van caoutchouc, in de Nederlandsche koloniën en in het bijzonder op Java, op het concessiegebied van Tjiagra, de bereiding van en den handel in de producten van de kweekerijen en de aanplantingen, het verkrijgen van terreinen in erfpacht of in volle eigen dom de exploitatie, den wederverkoop of de verhuring van dje terreinen. Bovendien zal zij kunnen deelnemen in gelijksoortige ondernemingen bij wijze van inbreng, aankoop van aan deden. of anderszins en door de op richting van filialen. Zij wordt aangegaan voor den tijd van ongeveer 75 jaar, te weten tot 31 December 1984. Het maatschappelijk kapitaal is be paald op f 500.000, verdeeld in 2 serieën A en B. Serie A is groot f270.000,, serie B f230.000. Elke serie is ver deeld in aandeelen van f 250, te weten serie A in 1080 aandeelen, en serie B in 920 aandeelen. De aandeelen van serie A zij n geheel geplaatst. Zaterdag morgen werd zoo meldt het Ubld. van Antwerpen te Stekene op de Nederlandsche grens, eene echte klopjacht gehouden door de gendarmen. Eene bende dieven, bestaande uit een tiental leden, die het meest in Zeeland werkte", maakte de streek langs beide zijden der grenzen sinds geruimen tijd onveilig. Een der gevaarlijkste was Noens, gekend onder den by naam van „Lang Haar" van Stekene, die reeds een 50- tal veroordeeliugen onderging en die voortvluchtig is. 'De gendarmen van Stekene, geholpen door de marechaussees uit Zeeland konden Zaterdagmorgen drie mannen verrassen. Twee werden aangehouden het waren Noens en zijn zoon. De tegenstand was zoo hardnekkig, dat zij schier zonder kleederen aan het lijf naar de gendarmerie en vandaar naai de gevangenis van Dendermonde over gebracht werden. De derde schelm kon ontvluchten met door een waterloop te zwemmen. De bevolking is werkelijk blij met dit krachtig optreden der gendarmen. Naar de Midd. Crt. verneemt, heeft de heer i. H. Blum te Middelburg het voornemen om naast het lidmaatschap der Tweede Kamer zijn betrekking van lid van de Gedeputeerde Staten van Zeeland te blyven vervullen. Te Schoondijke is Dinsdag in de vacature, onstaan door hei vertrek van den heer J. A. Cammaert, bij enkele candidaatstelling tot lid van den raad gekozen verklaard Iz. Seen. Door deze verkiezing hebben de arbeiders nu ook een vertegenwoordiger in den raad, daar de gekozene tot dien stand behoort. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn met ingang van 1 Julijl, herbenoemd in de plaatselijke Commis- siën wier zetel gevestigd is in onder- staaande plaatsen, de navolgende heeren tot lid-werkgeverVlissingen, A. E. Dudok van Heel te Vlissingen, en J. A. Contant te Koudekerke, Zierikzee, J. Gloude, te Zierikzee, Tholen, B. A. Overman te Tholen, Goes, L. de Beste en T. Faberij de Jonge, beiden te Goes, Yerseke, P. Sterk te Schore, Wisse- kerke, C. Kievit te Colijnsplaat, Oost burg, J. N. Mets te Sluis, Hulst, H. L. J. Maertens te Hulst, Neuzen, A. Koo- man te Neuzen en tot lid-werkman Middelburg, H. W. Lenselink te Mid delburg en P. Passenier te Serooskerke (Walcheren), Zierikzee, G. J. Lunenberg te Zierikzee, Tholen, K. J. Lindhout te Tholen, Yerseke, C. Roeland te Krui ningen, Wissekerke, J.. C. Breas te Wissekerke, Oostburg, J. de Vos te Oost burg, Hulst, A. A. Rodrigo te Hulst, Neuzen, P. I. Bedet te Neuzen en Sas van Gent, A. Aarsen en M. van Kerk- voort, beiden te Sas van Gent. DE HERIJK der maten en gewichten in 1909 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats nebben op de volgende dagen Rapenburg (gem. Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 3 en 4 Augustus des voormiddags. Kloosterzande (gem. Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 4 Augustus des namiddags, 5 en 6 Aug. Graauw en Langendam, 7 Augustus. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 1 Augustus 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorn. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholts. Nam. 2 ure Dg. J. B. T. Hugenho'tz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. van Binsbergen Nam. 2 ure Ds. C. J- van Binsbergen (van Loosdninen.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Gr. Verrij Nam. 2 ure Ds. G. Verrij (van Giesen Ouwerkerk.) Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Ds. J. R. van Oord Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oord 'sAv. 5V, nre Ds. J. R. van Oord (van Middelburg.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 28 Juli 1909. E. S., 55 j., grondwerker, geboren te Hontenisse, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg is wegens bedelarij veroordeeld tot 3 dagen hecht. 2 jaren Rijkswerkin richting. K. L. G., 25 j., schipper te Ter Neuzen is wegens belemmering han deling ambtenaar veroordeeld tot 20 of 20 dagen hechtenis. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting verwezen met bevel tot gevangenhouding D. C. P. d. S., 20 j., timmermansknecht, ge boren en wonende te Sluis, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, beklaagd van verduistering van een bedrag van 600 francs, gepleegd te Brussel ten nadeele van een tweetal dienstmeisjes aldaar. Storm. Door den plotseling opgekomen storm van Dinsdagmiddag is de installatie voor draadlooze telegraphie op den water toren te IJmuiden vernield. Onder Enkhuizen werd tijdens den storm van het Amelander beurtschip de sloep te pletter geslagen van een andere tjalk scheurde het fokzeil in flarden. De kapitein van een vrachtboot deelde bij aankomst mede, dat de kleine sleepboot Ideal tusschen hier en Sta voren niet meer tegen den storm op kon stoomen en den steven moest wenden voortdurend liepen hoogezeeën over het kleine bootje heen, dat weldra in zuidelijke richting uit het gezicht verdween. Toen de storm op zijn hevigst was, waren nog vier botvletten van Enk huizen in zee. Een schuit zeilde de haven uit, om hulp te biedendrie vletten werden gevonden en op sleep touw genomen, de vierde werd door een botter opgepikt; alle vaartuigen befeikten gelukkig de haven. Te Tiel zijn vier boomen omgewaaid waardoor de daken van vier perceelen vernield werden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Vijf jongens, die zich in een roeibootje op de rivier bevonden, verloren een riem, waardoor ze aan den storm waren overgeleverd en in levensgevaar ver keerden. De schipper Spee redde hen. Op den Zuilenschen weg bij Utrecht is de 14-jarige De B., die daar met eenige andere kinderen aan het spelen was, onder een grooten boom, welke door den hevigen wind omsloeg, terecht gekomen. Hij werd er levenloos onder uit gehaald. Ook te Utrecht zijn groote boomen omgewaaid, terwijl verscheidene andere dreigen om te vallen. Te Roermond vond Woensdagmor gen de dienstmeid van den heer A., de 27-jarige dochter des huizes dood op het privaat. Het gaskraantje, dat zich

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2