U LI IJ I IJ m Ao. Jaarg' Zaterdag 31 1900. -25e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. I)IEEEMA\, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Landbouw. - w? zar Dit blad verscbijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Zeppelin-Bau-Gesellschaft te-Frie- drichshafen deelt nu officieel mede, dat graaf Zeppelin niet Maandag, maar Zaterdag 31 Juli voormiddags met de Zeppelin II naar Keulen vertrekt, waar zij aan de militaire overheid overgedra gen zal worden. Op zijn reis komt het schip Zaterdagmiddag in Frankfort aan, waar het blijft tot Maandagmorgen. Mocht het weer dus goed blijven, dan zijn de Frankforters Zaterdag zoo gelukkig den grooten Duitscher met zijn vinding binnen hunne muren te hebben een voorrecht dat maar weinig steden ten deel viel. De Zeppelin II is een luchtkruiser, die indertijd de merkwaardige reis over Leipzig naar Bitterfeld deed, daar om keerde in het gezicht van Berlijn en op de terugreis bij Göppingen in een pere boom verward raakte, zoodat hij be schadigd te Friedrichshafen moest aan komen. Op zijn reis naar Keulen neemt graaf Zeppelin, die zelf het commando voert, een grooten staf ingenieuren en helpers mede. De Z. II is Dinsdag te Friedrichshafen een paar uur in de lucht geweest, om te probeeren, of de nieuwe stuurtoestellen voldeden. Het was de eerste maal, sedert het schip met averij te Friedrichs hafen was aangekomen, dat het opsteeg. SPANJE. De gisting en opwinding in den lande nemen bedenkelijke afmetingen aan. De geheele treinendi^nst is ontredderd en de regeering heeft, ten einde raad, haar toevlucht moeten nemen tot de schorsing der grondwettelijke waarborgen in Catalonië. De telegrammen werpen een somber licht op de toestanden en hoogst waarschijnlijk worden de feiten nog mooier voorgesteld dan ze zijn. In Barcelona moet verschrikkelijk gevochtèn zijn. Volgens de ambtelijke opgave werden 3 stakers gedood en 45 gewond, terwijl 20 soldaten gewoud werden, maar men vertrouwt deze opgaven al even min als die over de verliezen in Marokko. De burgerlijke gouverneur van Barce lona moet zijn ontslag hebben genomen, omdat hij de afkondiging van den staat van beleg afkeurde. Een teekenend staalfje van den tegen zin in den lande en onder de troepen tegen het Marokkaansche avontuur is de vlucht van tal van deserteurs over de grenzen. In de laatste acht dagen stroomt het deserteurs naar Frankrijk. De minister van binneulandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de gebeurte nissen in de provincies Barcelona, Terra- gona en Gerona zoo ernstig zijn, dat de regeering besloten heeft tot schorsing van de grondwettelijke waarborgen in genoemde provincies. Het waren anar chistische en revolutionnaire elementen, die het sein gaven tot de algemeene staking. Zij vielen dadelijk de politie en de gendarmerie aan en pleegden aller lei gewelddaden. Alle gemeenschaps middelen waren afgesneden, zoowel 18) Geen menschelijk wezen was in den wijden omtrek te zien, de velden en akkers lagen nog in doodsche stilte. Slechts hier en daar was eene koe over eind gerezen en aan 't grazen gegaan. Eindelijk ja, daar hoort Ferdinand in de verte riemen slaan, 't Hart klopte hem luider, terwijl hij tot zich zeiven zei »Dat zal JaD Abels zijn !c Hij staarde en tuurde in gespannen verwachting, of niet haast het bootje om den hoek zou komen. Daar komt het te voorschijn Maar daar zit ook eene vrouw in. Zou het de vrouw of dochter van Abels zijn P Hoor, zij spreken luide met elkander. Maar zou dat Abels kunnen wezen Zou deze inan niet jonger zijn Neen, 'tis zijn oude vriend niet. 'tWas Jan Abels niet, maar een jong paartje, dat uit melken ging. Wat praten ze vroolijk, hoe gul en hartig klinkt hun lach »Gelukkige menschen mompelt Ferdinand, en hij benijdt in zijn hart die eenvoudige landlieden, die voor niemand te vreezen hebben en zoo vrij en gerust daar henen varen Nadat het jonge paartje in de verte verdwenen is, was 't weer alles stil in 1 'tronde. En terwijl hij tegen den be- mosten toren leunt, al turende over den kronkelenden waterstroom daar beneden en de velden en bosschen in 't verschiet, worden de oogleden van den vluchteling bezwaard. Met schrik doet hij de oogen weer open en zegt tot zich zei ven »Nu niet slapen, dat is te gevaarlijk;* maar, schoon hij worstelt tegen den slaap, ten laatste zegeviert de natuur en hij sluimert in. In den droom ziet hij Jan Abels, zoo als hij dezen den laatsten morgen in zijn logies te Amsterdam had gevonden, met een geopenden Bijbel voor zich. Maar zijn vriend droeg nu zware boeien en hij zelf was ook in ketenen geklonken. »Heb je geen Bijbel, meneer?* vroeg Abels, »dat 's jammer, want dat boek zou straks onderweg, als wij naar 't schavot gaan, zoo goed te stade komen. Met Gods woord voor oogen sterft een mensch zoo gerustDaarop kwam de voerman van Karmen binnen en sprak »Ik sta met mijn kar voor de deur en het volk rondom 't schavot wordt ongeduldig, talm dus niet langer, maar volg mij !c Zoo sprekende klapte Aart met zijn zweep en Jan Abels vroeg verlof zijn Bijbel mee te nemen en zoo waren ze naar buitën gegaan, waar de vrachtkar van Aart, met kisten en vaten beladen, voor de deur stond. Op dien wagen reden zij voort, en Ferdinand zag zijne moeder door de menigte dringen, luid schreiende en roepende »0 mijn zoon mijn zoon Kuokers stond op het schavot en zwaaide spoor als telegraaf en telefoon, om Bar celona van gemeenschap met de buiten wereld af te snijden en de komst van troepen te beletten. De oproermakers staken rijtuigen en bruggen in brand, lieten andere bruggen door dynamiet springen en slaagden erin de aankomst het vertrek van alle treinen te Bar celona te beletten. In Pueblo Nuevo drongen de oproer lingen in het klooster der Maristen, doodden een en wohdden verscheidenen. Ook wierpen zij barricaden op in de straten. De gendarmerie, de politie en de troepen te Barcelona moesten herhaalde lijk gebruik maken van de wapens. De oproerlingen schoten op den kapitein- generaal, waarop het escorte genoodzaakt was terug te schieten. Zij staken de Pauluskerk en de scholen van de broeders van den heiligen Antonius in brand en vernielden ook verscheidene spoorweg bruggen. Te Pueblo Nuevo deden de oproer lingen een aanval op de gendarmerie kazerne. RUSLAND. Uit Stavropol in den Kaukasus wordt gemeld, dat hagelbuien daar in de buurt vreeselijke verwoestingen hebben aange richt. De te velde staande gewassen zijn in 8 dorpen vernield, terwijl 1800 schapen gedood moeten zijn. De hagel- steenen, zoo zegt een Central News- telegram uit Odessa, waren grooter dan noten en bleven 24 uur op de velden liggen. Ongeveer 70 personen moeten verwondingen hebben opgeloopen. In het district Ede is bij enkele candidaatstalling gekozen, in de vaca ture-Van Citters, de heer W. van Manen Jz. Zijn richting is vermoedelijk anti- revolutionnair. De heer Van Manen is een eenvoudig kleermakertje te Veenendaal, die can- didaat gesteld is grootendeels door fabrieksarbeiders. De lijst der C. H. kiesrereeniging met den naam van jhr. Schimmelpenninck is toen niet ingediend om de kosten van een stem ming te voorkomen, trouwens op ver zoek van dhr. Schimmelpenninck zelf. Castro. Een telegram uit Caracas meldt Te Maracaibo zijn Woensdag de Duitsche onderdaan Theodor Hauer en zyn advokaat Porpacan in hechtenis genomen. Hauer gaf voor, dat hij als vertegenwoordiger van Castro Venezo- laansche aandeelen voor dezen aan den man trachtte te brengen. In werke lijkheid zette hij echter een omwente ling ten gunste van Castro op touw, wat brieven en een geheime code, die bij hem gevonden en in beslag genomen zijn, uitwezen. Men verwacht inhechte nisnemingen van belang. Castro's aan hangers in het Congres zijn ongerust. met eene groote bijl door de lucht, ter wijl hij met eeD duivelschen lach riep »Nu zul je mij niet weer ontkomen, ellendige perendief!* En Jan Abels zei, weer het hoofd schuddende: »Had je nu toch maar een BijbelDaarop waren zij op 't schavot geklommen en se hadden uit dezelfde bus, waaruit Fer dinand, toen hij was komen loten, had getrokken, ook nu weer eeD papiertje moeten trekken om te beslissen, wie van beiden het eerst zou onthoofd worden. Ferdinand moest het eerst de straf onder gaan. Hij knielt neerhoort Knokers kommandeeren »Legt aan en ontwaakt. Zooals het gewoonlijk gaat, meende Richter, dat hij al heel lang geslapen moest hebben. Maar een blik op de zon, die nog niet veel hooger dan daar straks boven de kimmen stond, overtuigde hem, dat het integendeel slechts zeer kort moest geweest zijn. Weer naderde op het water een bootje, maar nog geen Jan Abels; 't waren weer menschen, die uit melken giDgen. Juist toen dat bootje onder de muren van de ruïne doorvoer, hoorde Ferdinand aan den over kant luide holahei roepen, en op 't zelfde oogenblik zag hij een veld wachter, die van den lagen oeverwal zich liet afzakken, en naar den water kant kwam, om des te gemakkelijker met de menschen in het schuitje te kunnen graten. Oogstoverzicht. In de St Crt. no. 175 is opgenomen een overzicht van den stand van hA truit, der warmoezerij-gewassen en van »Zeg eens,* sprak de veldwachter, ter wijl hij zijne pijp even uit den mond nam, »ben je ook een jongen kerel tegen gekomen met zwart lang haar en op klompen Hij liep met moeite en scheen pijn aan zijne voeten te hebben.* »Neen,« luidde 't antwoord, *wij zijn niemand tegengekomen.* »Bedenkt je eens goed,* hernam de veldwachter, hij had eene armoedige plunje aan, een vuil buis metzwartbeenen knoopen.* »Zoo, ben je een dief op het spoor maar wij hebben van mor gen nog geen schepsel op den weg gezien »Hij zal daar toch niet op de ruïne zitten,* sprak de veldwachter, weer half luid, maar toch zoo, dat Ferdinand het duidelijk) kon verstaan. »Dat is wel mogelijk, dan moet je maar eens kijken,* riep (ie boer in ziju bootje en maakte zich gereed om verder te varen. »Ja maar, kun je mij niet even daar aan den overkant zetten, anders moet ik nog een heel eind omloopen, om op de ruïne te komen »Nu ja, maar dan wat gauw, want 't wordt tijd, dat wij bij de beesten komen.* De boer roeide naar den overkant en onze veldwachter stapte in het kleine vaartuig, terwijl hij zei: »Komaan,dan kun jelui mij gauw even helpen zoeken U

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1