Gemengd Nieuws. dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem aan H. M. de Koningin en aan den lande bewezen 2°. benoemd is tot minister van oor log, de generaal-majoor W. Cool, in specteur van het militair onderwijs. Gelijk men weet heeft de generaal Sabron wegens gezondheidsredenen aan H. M. de Koningin uit zijn ambt ontslag moeten verzoeken. In hem verliest het Kabinet een zeer gewaardeerde kracht. De heer Sabron heeft in de Kamer vertrouwen weten in te boezemen door zijn kalme vaste beleid. Voor de door hem ontwikkelde plannen totlegerher vorming scheen de stemming bij de meerderheid van de Kamer niet on gunstig. Dat hij te midden van de uitwerking zijner plannen door ziekte genoodzaakt werd, zijn ambt vaarwel te zeggen, is ook voor het Kabinet een groote tegenslag. Generaal-majoor W. Cool is van het wapen der genie afkomstig, en 61 jaar oud. Generaal Cool wordt in de A7. R. Crt. geschilderd als een zeer kundig officier, een man van veel studie op tactisch en organisatorisch gebied. Rij beschikt over een goede dosis kalmte en be zadigdheid, die hem in de Kamer te stade zal komen. Zijn spreken moet niet tot het allerbeste behooren. In het leger is hij om zyn rechtvaardig heidszin en humaan karakter zeer geacht. Als politiek man heeft hy zich nooit op den voorgrond gesteld. In zijne jonge jaren moet hij vrij geavanceerd zijn geweest, doch naar mate de jaren vorderden is hy meer bezadigde poli tieke denkbeelden toegedaan geworden. Men mag verwachten, dat generaal Cool, alvorens aan Hare Majesteit ter benoeming te zijn voorgedragen, om trent de plannen van generaal Sabron, gelyk deze die in de Kamer uiteengezet heeft, is gepolst, en dat hy daarmede zijn instemming betuigd heeft. Ver andering van koers in dit opzicht is dus hoogstwaarschijnlijk niet te wach ten. Wellicht zal de generaal Cool ten aanzien van enkele détails met zijn voorganger verschillen - in de groote lynen blijft hij streven naar hetzelfde doel, en zet hy de aangevangen werk zaamheid voort. Geschenk aan de Koningin. Het huldeblyk der Nederlandsch- Afrikaansche dames van Kaapstad en omliggende districten, aangeboden aan Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana, zal vermoedelijk de volgende week hier aankomen, meldt de Z.-Afr. Post. Het geschenk is een prachtig vloerkleed van witte angoravellen, en geleverd door de firma B. Benjamin, die zich geen moeite gespaard heeft bij het uitkiezen van de vellen en bij bereiding daarvan. De oorkonde, het geschenk verge zellende, is het werk van den heer H. Honig, te Kaapstad en is onderteekend door mevr. H. van Oordt van Lauwen- recht, echtgenoote van den Nederland- schen consul, als eere-voorzitster, door mevr, J. Loopuyt, als voorzitster en door al de leden van het dames-comité. De oorkonde zal in wit perkament, prachtig versierd met de Kaapsche flora, besloten worden. Deze versiering is het werk van mevr. Bright, van de Z.-A. industrieele vrouwen-unie. Verkiezing Tweede Kamer. Vrydag had in het district Har- lingen de stemming plaats voor een lid der Tweede. Kamer. Uitgebracht werden op de heeren J. Ankerman te Wommels, candidaat der kerkelijken, 3331, A. van der Heide te Britswerd, can didaat der S. D. A. P., 665, en A. Plate te Rotterdam, van liberale zijde candidaat gesteld, 1716 stemmen. Gekozen is dus de heer J. Ankerman. 11 Juni is in dat district de heerdr. J. Th. de Visser (C.-H.) gekozen met 3728 stemmen en verkregen de heeren L. W. J. K. Thomson (U.-L.) 1784 en H. A. J. van Wyhe (S. D. A. P.) 775 stemmen. maar die sombere gemoedsstemming niet overwinnen. Men valle den armen jon geling daarover niet hard Sinds den vorigen middag had Ferdinaud bijna niets genuttigd en in plaats van te slapen had hij dien nacht langs velden en ongebaande wegen omgedoold. Dit een en ander maakte zijne zielestemming zoo droevig. (Wordt vervolgd.) AXEL, 27 Juli 1909. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch- Vlaanderen 1(0. D.) het volgende op gebracht Axel 7.885, Boschkapelle f 3.55, Clinge 2.40, Graauw ƒ4,195 Hengst dijk 1.54, Hoek 14.—5, Hontenisse 12.885, Hulst 8.70, Koewacht f 2.70, Ossenisse f 5.12, Overslag 3.12°, Phi lippine 3.50, Sas van Gent t 5.25, St. Jansteen 1.95, Stoppeldijk ƒ9.20, Ter Neuzen 10.92, Westdorpe f 5.88, Zaamslag ƒ13.42, Zuiddorpe ƒ1.91. Totaal 117.83' Het vorige jaar be droeg de collecte 138.80' Heden had te Koewacht de instal latie plaats van den ZeerEerw. heer L. D. A. Dekkers, als pastoor van de parochie in die gemeente. Zooals gebruikelijk wordt dan door geheel de gemeente feest gevierd versieringen worden aangebracht, een eerewacht gevormd, om den gevierde in te halen, enz. enz. Maar zooals vandaag de pastoor te Koewacht werd ingehaald, is het ge- looven we nog nergens gebeurd. Ongeveer 9 uur werd eene prachtige stoet opgesteld, die de gemeentenaren de handen ineen deed slaan van be wondering. „Het zijn dit jaar in ons land overal gecostu meerde optochten wij willen ook wel eens zoo eenen' aldus redeneerde men te Koewacht en ze hebben getoond, dat ze 't wilden want verschillende groepen in den stoet waren dan ook prachtig te noemen De stoet werd geopend en gesloten door een afdeeling ruiters. Vooral werd de aandacht getrokken door nummer 2, dat voorstelde Boudewijn IX, graaf van Vlaanderen met zijne gemalin, Maria van Champagne, telg uit het Fransche Koningshuis. Beiden zaten te paard en waren om geven door schildknapen. Boudewijn IX, als graaf van Vlaan deren Boudewijn VI, stichtte in 1197 de abdij van Boudelos, welker monniken, veel deden tot de welvaart van het Land van Waas, dat ze geheel hebben ontgonnen met ook nog een deel van deze streken. Verder waren de hoofdnummers een Karthuizer pater met 6 leerlingenSt, Ambrosius te paardeen corps pause lijke zouaven met vaandeleen praal wagen waarop de H. Laurentius (patroon van den pastoor,} staande voor den Keizer van Rome, drie rechters en 2 lictoren; en „Het scheepje van Petrus." Ook hadden zich de plaatselijke ver- eenigingen, zoowel kerkelijk, als die op gebied van sport en kunst alle in corps bij den stoet aangesloten, evenals het gemeentebestuur met ambtenaren. Nadat de nieuwe Herder door den Burgemeester was toegesproken, begaf zich de stoet naar de Kerk, tot het houden eener H. Mis, welke plechtigheid door honderden werd bijgewoond. Het gebouw was stampvol. Na afloop der H. Diensten werd de stoet weer opgesteld en deed onder het spelen der fanfare een omgang over het dorp, eindigend bij de pastorie, waar Z,Eerw. door verschillende sprekers werd gefeliciteerd en ook werd toege zongen door zijne toekomstige catechi santen. En hiermede was de eigenlijke instal latie afgeloopen, maar nog niet de feestpret, want nog menig glaasje werd nu geledigd op den goeden afloop van het feest, dat dank zij het mooie weer van vandaag, zoo uitnemend was ge slaagd. Er was veel volk op de been, ook uit de omgeving. De afdeeling voor Bouw- en Water bouwkunde van het Koninklijk Inst. van Ingenieurs zal 31 dezer een bezoek brengen aan het kanaal van Gent naar Neuzen. Ter inleiding van dat bezoek publiceeren de heeren A. van Loon en N. C. Lambrechtsen in de Ingenieur van Zaterdag een uitvoerig en rijk geïllus treerd opstel over dat kanaal. Van de 174 kiezers te Boschkapelle namen Zaterdag 133 met geldige bil jetten aan de herstemming voor twee raadsleden deel Uitgebracht werden op de heeren G. van Campen, aftredend lid, 79, J. Scheele 89, P. A. Magnus 30 en P. Ongenae 23 stemmen. De beide eerstgenoemde zijn alzoo verkozen. Bij kon. besluit is goedgekeurd, dat K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van de gemeente Honte nisse, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente tot 1 Augustus 1910. Vrijdag 13 Augustus e. k. zal ter terechtzitting der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg worden be handeld de zaak tegen P. J. M., 32 jaren, werkman, geboren en wonende te Sluis, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, beklaagd van moord gepleegd op zijn echtgenoote in den nacht van 13 op 14 Mei 1909. In deze zaak zijn door het Openbaar Ministerie 11 getuigen gedagvaard, ter- wijl aan den beklaagde ambtshalve als verdediger is toegevoegd Mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg. De ruim veertig leerlingen van de Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken maakten jl Vrijdag, onder leiding van den directeur en de onder wijzers en vergezeld van een deel van het bestuur, een uitstapje naar Brugge ter bezichtiging aldaar van oude bouw werken, mooie gevels, kunstsmeedwerk enz., waaraan Brugge zoo rijk is. Dit reisje was den leerlingen en onderwijzers reeds toegezegd bij de opening der school, door den bescherm heer der Vereeniging, mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg,engeschiedde geheel voor diens rekening. Het was een zeer leerzaam en genot vol reisje. M Crt. Aan het Zondag te Ertvelde ge houden internationaal festival werd door een 30-tal gezelschappen deelgenomen, waarvan zes uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Van de verlootte premiën, tot een bedrag van fr. 500, geschonken door den burgemeester, den heer Paul Ver meersch, viel de eerste premie fr. 150 ten deel aan de fanfare Concordia van Overslag, de vierde premie fr. 40 aan de fanfare De Verbroedering van Sas van Gent. Ten nadeele van den landbouwer L. Kouwenhoven te Pijnacker zijn twee rijwielen gestolen. Een grasmaaier had de deur van den stal opengelaten, en daardoor heeft men zich toegang ver schaft. Des avonds hielden een drietal jongens van 17 20 jaar zich op een verdachte wijze rondom het huis op men vermoedt, dat zij de daders zijn. Ook bij den landbouwer Jac. teuigrok heeft inen een bezoek gebracht, doch daar wordt niets vermist. Te Best geraken, zoo wordt aan de 's-Hert. Ct. gemeld, bijna 50 klompen makersknechts zonder werk. Het conflict is ontstaan uit het inder tijd weigeren der knechts om het ar beiderscontract te onderteekenen, dat geen verandering bracht in de oude gewoonte van de 104 paar bewerkte klompen er maar 100 in rekening te brengen. Dientengevolge zijn de knechts niet meer ingehuurd. De strijd zal meer dan waarschijnlijk hevig en langdurig zijn, want de bazen, die tegenwoordig om geen klompen verlegeu zijn, schijnen voornemens geen voet te wijken, terwijl de knechts be sloten hebben, vöor zoover er geschikte werkplaatsen zijn, voor eigen, gezamen lijke rekening te beginnen, terwijl aan de niet te plaatsen knechts ondersteu ning van elders schijnt toegezegd. Te Mierlo is bij het binnenhalen van hooi de landbouwer J. Swinkels I van een geladen kar gevallen. Hij I brak daarop zijn ruggegraat en is eenl uur na den val overleden, nalatend f eene weduwe met vijf jeugdige kinderen.» De stoker der Meijerijsche tram geraakte te Blaarthem onder de ma-I chine. In zeer zorgwekkenden toestand I is hij in het Liefdehuis te Eindhoven! opgenomen. Terwijl de ouders de schuit voort trokken, geraakte een 3-jarig dochtertje! van den schipper in deKastanjeweteringl te Delft. Door het geschrei van eenl 5-jarig zoontje bemerkte de schipper! het gevaar, waarin zijn kind verkeerde. Hij begaf zich te water en mocht hetI genoegen smaken zijn kind, dat reeds! gezonken was, te redden. Een vierjarig knaapje te Finster-1 wolde heeft een halfjarig kind, dat tel bed lag te slapen, zoodanig met mes-I steken aan het hoofd verwond, datl heelkundige hulp moest worden inge-l roepen. Met een vliegtoestel het Kanaal over.' Zondagochtend is Blériot er in gel slaagd, met een vliegtoestel het Engel-1 sche Kanaal over te vliegen. Hij ver-I trok om half 5 van Calais en heeft zijn! vlucht over het Kanaal volbracht in I 33 minuten. Hij is neergedaald in een weide achter het slot te Dover. Blériot toonde er in zijn uiterlijkI weinig van, dat hij zoo'n gevaarlijken I tocht had volbracht. Gedurende de daling „woei er eenl sterke wind, hetgeen het feit nog tel merkwaardiger maakte. De Fransche torpedobootjager Esco l pette met de vrouw van Blériot en! nog andere belangstellenden aan boord,! kwam pas om 6.50 aan. Het oorlogsvaartuig verloor het vlieg-1 toestel al spoedig uit het oog. Engelsche en vooral Fransche bladen! beschrijven Blériot's triomfen beschou-j wen den tocht als een belangrijke his-l torische gebeurtenis. In de Daily Mail geeft Blériot eenl mooie beschrijving over zijn vlucht. I Hij werd te Calais als een held ont-{ vangen. i Yan een aanvaring. Eenige dagen geleden strandde tus I schen Christiansund en Molde, aan del kust van Noorwegen, de Noorschel excursieboot Olaf Kyrre. Onder de passagiers, op weg naar de Noordkaap, I bevonden zich ook eenige landgenooten, die aan familie te Hilversum bijzonder-1 heden dezer stranding schreven. Aan dat schryven ontleent het I het volgende „Ge weet door de twee telegrammen, I die H. in haast bij aankomst in Sta-j vanger en gisteren uit Molde verzond,! dat wij het wel maken; dat is hoofd-1 zaak en de aanhef van het telegram! uit Molde: „We are all three very wel I and in good spirits," zal u ook gerust! gesteld hebben bij het vervolg over het incident van de boot Olaf Kyrre. Maar I nu kunnen wij het u melden, vol innige dankbaarheid jegens onzen God.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2