Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht Bekendmakingen. H E R IJ K. HERIJK van de maten en gewichten staan. Er is n.l. sprake van het ver harden van den weg Drie Schouwen- Roode Sluis, en men zou ook daarvoor aan Axel wel een bijdrage kunnen vragen. Dhr. Van Driel zal ook tegen het voorstel-Dekker stemmen. Het voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken wordt aange nomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Oggel, Wolfert, Smies, Van Driel, P. Dekker, Lamaitre, De Feijter, Kruysse en Dregmans, tegen de h.h. Dieleman en F. Dekker. VII Verzoekschrift van Abr. Koster alhier, om eene heining vóór zijne woning te mogen plaatsen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Dhr. Smies zegt dat reeds aan on derscheidene personen dergelijke ver gunningen zijn verleend, waarom moet het nu aan dezen geweigerd worden. De man heeft daar veel last van de schoolkinderen, en de weg zal daar- door niet belemmerd worden, die daar breed geuoeg. Dhr. Dekker vindt het ook billijk, dat adressant de vergunning krijgt. Dhr. Dregmans eveneens. Dhr. Kruysse is er ook voor om het voor ditmaal nog eens toe te staan, maar dan niet meer. Hij vindt dat het niet tot verfraaiing van de gemeente strekt, wanneer ieder zoo'n hondekotje voor zijne deur heeft. Het is volgens hem beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. De Voorz. vindt het ook dat het wel tot verfraaiing dient, wanneer er een tuintje vóór de woning ligt, overigens niet, en de weigering aan Koster zou niet zijn om het adressant moeilijk te maken, maar om hier een keerpunt te hebben. Dhr. Dekker noemt zoo iets met 2 maten meten. Het verzoek in stemming gebracht wordt ingewilligd met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de hh. Oggel, Lamaitre, Kruysse en Dregmans. VIII. Rioleering Kerkdreef. De Voorz. zegt dat de bedoeling van B. en W. is om het water van af Blankert langs De Feijter naar de te rioleeren Slikdreef te brengen, dan zou daarmede aan den volgens Smies vuilen toestand van de goot een einde worden gemaakt. Dhr. Smies ziet tegen de kosten op en zal zijne stem niet geven aan de rioleering der Kerkdreef, tenzij B. en W. het plan opgeven om de Slikdreef te rioleeren, wat volgens hem volstrekt niet noodig is. Bovendien meent spr. dat de bewoners van af Slijpen tot aan Deij dan nog met een vuile goot blijven zitten omdat meest alle huizen van de Noordstraat uitwatering hebben in die goot. Dhr. Kruysse meent dat het daar zoo erg niet is als dhr. Smies door laat schemeren. Hij meent dat het water daar gemak kelijker weg kan dan in het zuidelijk deel der Kerkdreef. I De Voorz. meenende dat nu genoeg over de zaak is gezegd brengt het voorstel van B. en W. in stem min, hetgeen wordt aangenomen met 6 st. Voor stemden de h.h. Oggel, Dregmans, Lamaitre, de Feijter, Kruysse en Diele man tegen de h.h. Wolfert, Smies, F. Dekker, Van Driel en P. Dekker, met algemeene stemmen wordt ver worpen een voorstel van een der leden van het Dag. Bestuur om het Hazard- straatje (schoolstraatje) te verbeteren. Algemeen was men van oordeel dat zulks niet noodig was. IX. Vaststelling voorwaarden aanbe steding rioleering en keibestratihL De voorwaarden van het le plan worden gelezen en behoudens eene voorgestelde wijziging in de aanbeste ding van het graafwerk dqor den heer Lamaitre goedgekeurd. Dhr. Lamaitre wenschte n.l. voor te stellen om het graafwerk in 2 gedeelten aan te besteden en wel dat hetwelk bevat is in het plan loopende vanaf de brandput naar de kreek, en dat hetwelk eeh aanvang neemt op de markt. De Voorz. zegt hierin bezwaar te zien, omdat dan de verschillende aannemers met elkaar in moeilijkheden zullen ge raken. Wel kan het graafwerk worden verdeeld in het graafwerk voor het leggen der buizen en dat voor het uit diepen der slooten. Dhr. Lamaitre wijzigt in dezen zin zijn voorstel, waarna allen er voor stemmen. X. Aangaan geldleening. Wordt besloten eene geldleêning aan te gaan van ten hoogste 16000 voor •niet meer dan 472 Dhr. F. Dekker vraagt of er zooveel noodig is. De Voorz. antwoordt ontkennend, maar dat zulks alleen is om zoo noodig, tot f 16000 te mogen gaan. XI. Verzoekschrift van A. de Jonge om zijne nieuw gebouwde woning in gebruik te mogen nemen. Wordt besloten om niet af te wijken van de aan De Jonge gestelde voor waarde om op het riool een muurtje te zetten, en hem de vereischte ver gunning niet zal worden verleend al vorens hieraan is voldaan. Dhr. Wolfert is daar ook voor hij heeft het geweten. Dhr. F. Dekker vindt het nog al erg dat die man daar niet mag gaan wonen zonder dat muurtje. Dhr. Smies is er ook voor om de vergunning te onthouden zoolang de Jonge niet aan zijne verplichting voldoet. XII. Verkoop postkantoor. Wordt besloten het postkantoor voor f 5250 aan het Rijk te verkoopen. XIII. Voorstel regelen jaarwedde onderwijzers. B. en W. stellen voor om de jaar wedde van het hoofd der Openbare School te brengen op een aanvangs salaris van 1150 met vier 5-jaar- lijksche verhoogingen van 50 en voor ieder der vakken, waarin onderwijs wordt gegeven, n.l. de vakken 1. m. n. bedoeld bij de wet op het L. O. eene vergoeding van f 100. Als maatstaf is genomen de gemeente Oostburg. Dhr. de Feijter zou nog wat willen wachten, omdat nog maar kort geleden, tengevolge van het wetje-Rink de sa larissen der onderwijzers opnieuw ge regeld zijn, en zou het daarom beter achten op het huidige tractement op te roepen. De Voorz. denkt voor zoo'n tractement niemand met de vereischte capaciteiten te krijgen, met het oog op de ongunstige ligging dezer streek. Hij noemt ver scheidene plaatsen op van dezelfde grootte als Axel en nog kleiner die allen een grooter. tractement geven dan Axel, o. a. Spanbroek aanv.-salaris f 1000 maximum f 1400. Bussum 1400 1700. Hilversum 1600 2000. Hillegom 1250 1450. Oegstgeest 1150 1 St. Pancras 900 1 Dhr. Kruysse zegt, wanneer we zekér wisten dat er geen sollicitanten kwamen, dan zouden we het er wel op kunnen wagen om op zoo'n klein tractement op te roepen, maar als er kwamen, dan zouden het toch zeker geen be kwame personen zijn. Ook is de schoolopziener er voor dat de Directeur der Normaalschool in de gemeente woont, en nu zou het wel eens kunnen dat, wanneer we iemand benoemen die niet Directeur der .Normaalschool zijn kan, omdat hij de noodige bekwaamheid mist, de Normaalschool naar een andere gemeente wordt verplaatst, en dat moeten we zien te voorkomen. Dhr. de Feijter zegt dat het nog niet zeker is of we voor het tegenwoordige tractement geen hoofd zullen krijgen en de voörz. noemt daar wel veel plaatsen op die met hun traktement boven Axel staan, maar er zullen wellicht ook wel plaatsen zijn, die beneden Axel staan. Dhr. Lamaitre zegt dat nu 2 jaar geleden niet het tractement van het hoofd is geregeld maar wel van de (hulp jonder wijzers. Den heer de Feijter was dit niet bekend. Dhr. Kruysse wil nog de opmerking m.aken dat dhr. Dijkwel nog onder de oude wet de hoofdakte heeft verkregen en dus bevoegdheid bezit onderwijs te geven in wiskunde, en hij daarom recht zou hebben om f 50 te eischen. Dhr. Kruysse wil er daaróm op wijzen dat de betrekkelijke bepaling niet geldt voor de onderwijzers van bijstand maar al|een voor het hoofd der school. XIV. Voorstel wijzigen treinenloop. B. en W. stellen voor om te helpen bevorderen dat er 's morgens met den trein van 9 ure correspondentie bestaat met den trein die alsdan uit Ter Neuzen naar Gent te Sluiskil aankomt. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. XV. Verzoekschrift van J. de Kraker e. a. om alle onkosten van rioleering en bestrating van het Plaatje" voor rekening van de gemeente te nemen. Na voorlezing van een adres van de bewoners waarin te kennen wordt ge geven dat ze alles voor rekening van de gemeente laten, vraagt de Voorz. of er iemand het woord over verlangt. Dhr. Smies zegt dat het een moeilijke kwestie is. Hij is er tegen om alles voor rekening van de gemeente te nemen, dan moeten er natuurlijk ook weer menschen aan gaan betalen, die er hoegenaamd geen schuld aan hebben. Er is op ons indertijd door de bewoners van het „Plaatje" pressie uitgeoefend zoo is de Raad er ingeloopen. Spr. zegt als ik dat vooruit geweten had, had ik mijn stem niet gegeven.' Dhr. de FeijterKunnen we het zoo niet laten zoo als het is. De Voorz.Neen, we moeten roor- of achteruit, en achteruit beteekent het doen afbreken der gebouwen. Dhr. DielemanEn dan zal de ge meente de kosten moeten vergoeden aan de bewoners. De Voorz. zegt te ver tezijngegam, maar den wenk die gegeven wordt om nog tijdig terug te keeren, moet worden inacht genomen. Dhr. de FeijterHoeveel wordt ge vraagd De Voorz.f 400. Dhr. de FeijterDat beetje kan er ook nog wel bij. Dat zou ik maar be talen. Dhr. KruysseEr is nu al zoolang over gepraat, dat ik naar het einde verlang, en daarom best kan meegaan met het voorstel van dhr. de Feijter. Hiermede pleit ik echter de bewoners van het „Plaatje" niet vrij, en blijf volhouden, dat ook zij aan den be kenden toestand schuld hebben. Dhr. Lamaitre ziet er geen bezwaar in om de kosten voor rekening van de gemeente te nemen, maar Missu zou een keiweg leggen van af de brug naar de woning van Buijze, en om die daarvan te ontheffen, daar is hij niet voor. Dhr. Kruysse Van den toegangsweg naar Buijze daar zou ik me niets van aantrekken. Dhr. LamaitreJa, maar er staan toch aan weerskanten van den weg ook gebouwen. Dhr. Kruysse Neen, aan den rechter kant niet. De Voorz.En de brug dan Dhr. Kruysse is er voor om dat maar stilletjes te laten rusten. Dhr. Dieleman meent dat de bewoners omdat ze er hebben mogen bouwen voor het onderhoud daarvan ook wel iets over mogen hebben. Dhr. Kruysse doet nu het voorstel om het adres der bewoners in te wil ligen d. w. z. dat de gemeente de kosten van rioleering en bestrating voor hare rekening neemt met uitzondering van den toegangsweg van af de brug naar de woning van D. Buijze en de brug zelve. Dit voorstel werd met 10 tegen 1 stem, die van dhr. Smies, aangenomen. Het vaststellen der kohieren hoofd, omslag en schoolgelden en reclames in zake hoofd, omslag wordt besloten in geheime zitting te behandelen. Omvraag. Dhr. Smies vestigt de aandacht op de haag aan de woning van A. de Jonge, waar zooveel vuil water onder wordt gegooid. De Voorz. zegt met de opmerking rekening te zullen houden. Dhr. Kruysse vraagt van den Raad machtiging voor B. W. om oen hoofd van school op te roepen, welker mach tiging z. h. s. wordt verleend. De ver gadering wordt gesloten. Van 1-15 Juli 1909. Axel. Huwelijks-aangiften. 2. Henri- cus Lippens, 25 j., jm. en Anthonette Jeanette Groothaert, 24 j.,jd. Matthijs Jan Loof, 23 j., jm. en Sara den Hamer, 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1. Cornelis Alphonsius Spietael (van Ter Neuzen), 26 j., jm. en Pharailde de Vrieze, 24 j., jd. Pieter Scheele (van Ter Neuzen), 23 j., jm. en Esther Catharina de Putter, 22 j., jd. 8. Krijn Herrebout van Zaam- slag), 22 j., jm. en Catharina Elisabeth Jansen, 24 j., jm. Egbert Christiaan Oggel, 28 j., jm. en Krina Dregmans, 27 j., jd. 15. Matthijs Jan Loot, 23 j.,' jm. en Sara den Hamer, 21 j., jd. Geboorten. 3. Maatje, d. van Huig Jongejan en Suzanna Mertens. 5. Cat harina Sara, d. van Pieter le Feber en Catharina Sara van Houte. 8. Helena Johanna, d. van Machiel van Arenthals en Adriana van Cadzand. Krijn Cor nelis, z. van Jannis de Kraker en Dina de Feijter. 15. Levina, d. van Willem Kempe en Sara Bolleman. Overlijden. 5. Adriana Maria 't Gilde, 55 j., echtg. van Johannes Jacobus van der Wiele. 10. Andries Koster, 4 m., z. van Jacobus en Elisabeth Jansen van Rosendaal. in het Kon. Ned. Metebrol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 17 Juli: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig veran dering in warmtegraad. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat tot den voor deze gemeente zal worden geva ceerd op den 26, 27 en 26 Juli des voor middags van 811 uur iu het Brandspuithuis. Ter verkrijging van eene geregelde opkomst der belanghebbenden zij ver meld, dat de zittingen zullen gehouden worden als volgt den 26 Juli van 9 —12 en van 1—4 uur voor hen, wier familienaam begint met een der letters A tot F den 27 Juli van 9—12 en van 1—4 uur voor hen, wier familienaam begint met een der letters G tot M den 28 Juli van 9—12 en van 1—4 uur voor hen, wier familienaam begint met een der letters N tot V den 26 Juli van 8—11 uur voor de overigen. Axel, den 12 Juli 1900 en negen. Burgemeester en Wethouders van Axel, J. HUIZIN GA. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3