Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. - Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Crt Hier is men begonnen met bet vlas- trekken. Het lange vlas heeft door den langdurigen regen veel geleden en is op enkele plaatsen gerot. Het kortere is in goeden staat. Zoowel het lange als het kortere bevat echter bijna geen volwassen bollen zoodat er van het jaar weinig lijnzaad zal zyu Het meest vlas is hier opgekocht door Belgische handelaars die het naar de rivier de Leie zenden; waai het geroot wordt. De volgende week zal het vervoer beginnen en daarmee ook de drukte aan onze grenskantoren. Het is echter te voorzrn, dat onze uitvoer van vlas dit jaar heel wat minder zal bedragen dan in 1908 en 1907. Gedurende de maand Juni 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 277 geval len van schurft bij eenhoevige dieren en schapen van 1 eigenaar en wel te Sta- venisse en 1 (1) geval van vlekziekte bij varkens te Heinkonszand. In Friesland zag men in de laatste dagen vele boeren druk bezig met her inkuilen van het gias; dat geschiedt omdat door het ongestadige weder het gemaaide gras niet tijdig droogt en te laug op het land ligt, waardoor het in kracht verliest. Door sommigen wordt het ingekuilde gras gezouten om het beter te bewaren. De onderviuding heeft geleerd, dat ingekuild gras veel en goede melk geeft en dat de koeien het graag eten. AXEL, 16 Juli 1909 De UITSLAG der herstemming voor 2 leden van den gemeenteraad in deze gemeente, welke heden plaats had, is als volgt Aantal kiezers76Q. Uitgebrachte stemmen 651. Van onwaarde6. Volstrekte meerderheid 323. Stemmen verkregen de heeren P. DEKKER (aftr.)368. F. VAN DRIEL (aftr.) 368. G. HEIJNSDIJK249. J. WEIJNS248. Alzoo zijn gekozen de heeren P. DEKKER en F. VAN DRIEL. »Ik dacht zoo aan mijne ouders. Wat zullen die treuren, als ze hooren, hoe ik omdool, zonder dienst en zonder heen komen want, ik zal je 't nu maar zeggen, roerman ik heb ruzie gehad met mijn boer, en mijn boer heeft mij weggejaagd. Eu nu dacht ik zoo bij mij zeiven wat zullen vader en moeder in onru3t zijn, en hoe dankbaar zouden ze wezen voor iedere gunst, die mij nu be wezen wordt. Want, gij zijt zelf ook vader, voerman, en weet dusEene weldaad aan uw kind bewezen, is eene weldaad aan u zeiven gedaan En wat gij niet wilt, dat men uw kind zou aandoen, dat zult gij zelf den zoon van uwen medemensch ook niet aandoen Neen, gij zoudt een vader niet wanhopig maken door zijn zoon in 't ongeluk te brengen mijn vader zal u dankbaar zijn, voerman, voor 'tgeen ge van avond voor mij doet U »Hm,« zei Aart, en bromde wat tus- schen de tanden. Hij was door dewoorden van Richter aan 't wankelen gebracht. Zou hij dien jongeling, en met hem ook zijnen vader, ongelukkig maken Och, als ze eens zijn Hannes gingen verraden en overleveren wat zou hij zulk een kerel niet wel kunnen aandoen, die zijn Hannes ongelukkig maakte! Laat ik dan dien armen stakker, daar naast mij, ook maar laten loopen Zoo zegevierde voor een oogenblik zijn beter gevoel. Maar dan dacht hij weer aan de schoone Dinsdag 1.1. 13 Juli slaagde voor het toelatingsexamen aan het Gymna sium te Doetinchem H. S. J. Hugenholtz. Bij de te Philippine gehouden herstemming voor 3 leden van den raad brachten 112 van de 122 kiezers geldige stemmen uit. Herkozen werden de heeren E. Tael- man met 57 en P. F. Wijne met 74 stemmen. De heer J. van Hurck werd gekozen met 66 stemmen. Op de heeren A. Arbroscheer en A. Lauret waren resp. 40 en 9 stemmen uitgebracht. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 Juli 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. J. A. Goedbloed Ds. J. A. Goedbloed l^van Nieuwendijk). Kerk B. Ds. V. K. Kuijvenhove Ds. V. K. Kuijvenhove (van Ambt-Vollenhove.) Geretormeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van Woensdag 14 Juli 1909. Ie J. A. B., 60 j., werkman te Ter Neuzen, thans gedetineerd te Middel burg en no. 2 G. K., 51 j., zonder beroep wonende te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroordeeld de le tot 10 weken gevangenisstraf met mindering der preventievè hechtenis en de 2e tot 1 maand gevangenisstraf. H. B., 49 j., koopman te Ter Neuzen is wegens alsvoren veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Ch. L. C., 46 j., metselaar te Sas van Gent is wegens beleediging van ambte naren veroordeeld tot 10 of 10 dagen hechtenis. M. L. D., 57 j., huisvrouw van P. B., zonder beroep te Eede is wegens beschadiging veroordeeld tot 10 of 10 dagen hecht. Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is buiten vervolging gesteld J. M. B., 47 j., schoenmaker, geb. te Hulst, wonende te Graauw, thans gedetineerd te Middel burg, beklaagd van het misdrijf genoemd in art 297 Sr. met last tot zijne on middellijke invrijheidstelling. Ter vervanging van den rechter commissaris belast met de instructie van strafzaken bij de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg de heer Mr. J. H. van Bel, zal gedurende het tijdvak 1 September a. s.1 September 1911 als zoodanig optreden de heer Jhr. Mr. W. H. Hoeufft. gelegenheid, die hij Hannes nu zon kun nen bereiden, om zijne bekwaamheid en talenten te toonen.mocht hij als vader zulk eene kans laten voorbij gaan P Ja, hij maakte zoo doende een anderen vader ongelukkig, »maar,c zei Aart, »dat kan ik niet helpen 't hemd jn nader dan de rok Wie weet, hoe groot een schob bejak mijn buurman is 1 Mijn burgerplicht is het in allen gevalle, om den veld wachter, al was hij ook mijn eigen zoon niet, kennis te geven van mijne ver moedens. Dan moet die verder weten, wat hij doen zal U Terwijl zij de dorpsstraat vaD Karmen opreden was Aart vast besloten, om on verwijld naar zoon Hannes, den veld wachter, te gaan. WorcLi vervolgd.) - Naar de M. Ct. verneemt, heeft jhr. mr. A. van Reigersberg Versluijs, president der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, wegens verge vorderden leeltijd, aan H. M. de Ko ningin een eervol ontslag uit die be trekking gevraagd. Hoezeer ook dit besluit is te billijken, zal het toch zeker in vele kringen met leedwezen worden vernomen. Royale belooning. Men schrijft aan het H. Dgbld: De vorige week is in den Haarlemmer- boa t onder de gemeente Heemstede het met twee paarden bespannen rijtuig van mejuffrouw Sluyterman van Loo op hol gegaan en aan de Spanjaardslaan ge grepen en tot staan gebracht door een huzaar, in garnizoen te 's-Gravenhage, die met verlof te Heemstede was, zoodat mejuffrouw S, die in het rijtuig zat, met den schrik is vrijgekomen. Als belooning is door genoemde dame aan den huzaar acht gulden per week gedurende zijn leven toegekend. Te Nijmegen was de 18-jarige schoenmakersknecht Van G. met eenige jongelieden op de voormalige renbaan aan 't stoeien. Hij kwam daarbij te vallen, met het gevolg, dat een open schoenmakersmes, dat hij bij zich droeg, in zijn lichaam drong en de linkerlong en den hartslagader kwetste. Hij werd in bewusteloozen toestand naar een politiepost gebracht en is hedennacht overleden. Te Rotterdam reed een juffrouw op haar rijwiel over den Schiedamschen singel toen plotseling een kwajongen een stok tusschen de spaken van het rijwiel stak, met het gevolg dat de juffrouw tegen de straat sloeg en zich aan de linkerzijde van het hoofd ver wondde. Een paar spaken van het rijwiel braken. De dader is door een agent van politie aangehouden. Een jong meisje te Brussel keerde Maandagavond uit den schouwburg met haar vriend huiswaartsdoch ruzie ontstond en de jongen verweet haar, dat zij mank was. Zij werd door dit verwijt zoo diep getroffen dat zij, na het afscheid, in het Handelsdok sprong. Een half uur later werd haar lijk opge- vischt en herkend door de moeder die op zoek was gegaan naar haar kind. Eenige dagen geleden werd op klaarlichten dag een hoeveelheid ju- weelen en een kleine som geld gestolen in een huis te Breedene by Oostende, waarvan de bewoners afwezig waren. Een leurder van Rousselaere werd te Ghistel aangehouden hij was door een 8-jarig knaapje uit de buurt aangeklaagd dit kind verklaarde dat hij den leurder, daar voorbijkomende, een ruit had zien uitbreken en den diefstal zien plegen. De beklaagde werd in bezit gevonden van effecten enz. ter waarde van 14.000 fr., doch niet van het minste der ge stolen voorwerpen. Hij zei wel langs het huis van den diefstal te zijn gegaan, maar hield krachtig zijn onschuld staande. Het kind werd toen bij een confrontatie met den leurder voor den onderzoeksrechter in 't nauw gebracht, en bekende weldra dat het zelf den diefstal had begaan met medeplichtig heid van een vrouw zijner familie. Zitting van 13 Juli 1909. Tegenwoordig alle leden. Voorz. dhr. Huizinga, burgemeester. Het lezen der notulen van de vorige vergadering wordt verdaagd naar een volgende. I. Ingekomen stukken. Een paar verzoekschriften van Van Bendegem en C. KolferMoerdyk om verhooging van jaarwedde worden aan gehouden tot bij de behandeling der begrooting voor 1910. Een ingekomen schrijven van Wed. B. van Ruyven behelzende het over lijden van haar echtgenoot, in leven hoofd der O. L. School, wordt met een brief van rouwbeklag beantwoord. De Voorz. deelt mede dat is voorzien in de tijdelyke waarneming der be trekking van hoofd der school door de benoeming van dhr. Dijkwel als zoo danig, dat hierdoor evenwel een leer kracht minder was, maar de onder wijzers onderling zijn overeengekomen om ieder een gedeelte der taak over te nemen, en de 130 daarvoor be schikbaar gekomen onderling te ver- deelen n.l. de onderwijzers ieder 20 en het waarnemend hoofd 12,50 daarenboven. Een verzoekschrift van H. J. P. v. d. Berge e. c. chef de bureau S.S. te Venlo om concessie voor het plaatsen eener gasfabriek in de gemeente Axel. De overeenkomst zal worden aan gegaan voor den tijd van 30 jaren, ge durende welk tijdvak de gemeente zich verbindt haar licht van de fabriek te nemen. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. Een adres van dhr. J. van Waes- berghe te Hulst als zijnde op ongezegeld papier wordt ter zijde gelegd en dus voor kennisgeving aangenomen. II. Vaststellen rooilijn. Wordt be sloten de rooilijn voor het huis van A. Dieleman achter het station vast te stellen naar het genoegen van B. en W. III. Overleggen gemeenterekening over 1908. Wordt in handen gesteld eener commissie bestaande uit de hh. Dregmans, Smies en Wolfert. IV. Aanbieding begrooting Algem. Burgerl. Armbestuur voor 1910. Zal worden geverifieerd door eene com missie bestaande uit de hh. F. Dekker, Dieleman en De Feijter. V. Benoemen leden Algem. Burgerl. Armbestuur. Worden herbenoemd de heeren M. Wolfert en C. van den Broeke terwijl in de plaats van wylen dhr. Jansen van Rosendaal wordt benoemd dhr. M. Koster. VI. Verzoekschrift van het gemeente bestuur van Zaamslag om eene bijdrage voor de verharding van den Poucke- polderschen dijk. De Voorz. zegt dat de gemeente Zaamslag een bedrag van de gemeente Axel vraagt van 950 gulden, en dat B. en W. adviseeren om hierop niet in te gaan, omdat Axel reeds enkele jaren geleden ook heett bijgedragen in de verharding van den weg door de Steen ovens en ten anderen, omdat het belang voor onze gemeente niet kan opwegen tegen de kosten, die voor de verharding van den Pouckendijk moeten worden gemaakt. Dhr. F. Dekker meent dat wij ook wel eens wat voor Zaamslag mogen doen, als wij eens nagaan wat deze gemeente al voor Axel heeft gedaan. Straks zal er in Axel een werk uit gevoerd worden, de rioleering, dat circa 11000 kosten zal en waaraan ook de buitenmenschen mee moeten helpen betalen, moeten wij dan ook niet iets doen om die buitenmenschen te helpen? De Voorz. spreekt daar over het bedrag dat de gemeente heeft uitgegeven voor de verharding van de Steenovens, dat heett de gemeente over eene wegs- lengte van 1500 M. al een bedrag van f 150 gekost. Bovendien heett de ge meente Zaamslag den weg gelegd van de Ronde Patten naar de Planken keet, wat ook een heele verbetering is, en dat nog wel op Axel's grond. Spr. is er echter niet voor om zooveel te geven als Zaamslag vraagt, maar stelt voor om 500 te geven. Dhr. Kruysse vraagt of de weg van Ronde Putten naar Planke keet niet op Zaamslag's grond ligt. Dhr. Dekker beweert van niet, en zou er aan twijfelen of zelfs de gem. Axel niet onderhoudsplichtig is. Dhr. Kruysse zegt dat het gevaarlijk is om het bedrag aan Zaamslag toe te

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2