;.\o. 29. Zaterdag 17 Juli 1999. 25e tlaiirg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch- Vlaanderen. F, Dl EL EM AN. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Een bijzondere uitgave van de Reichs- Anzeiger maakt bekend, dat aan prins Bülow op zijn verzoek ontslag is verleend, onder verleening van de orde van den Zwarten Adelaar met briljanten, en dat v. Bethmanu-Hollweg, totnutoe staats secretaris van binnenlandsche zaken, tot rijkskanselier, voorzitter van het Pruisische ministerie en (Pruisisch) minister van buitenlandsche zaken is benoemd. Ver der zijn benoemdDelbrück, totnutoe Pruisisch minister van koophandel, tot staatssecretaris (rijksminister) van bin nenlandsche zakeuSydow, totnutoe staatssecretaris van financiën, tot Pruisisch minister van koophandel; Wermuth, ondersecretaris van binnenlandschezaken, tot staatssecretaris van financiën. Voorts is aan Holle, Pruisisch minister van onderwijs, op zijn verzoek ontslag verleend, en Trott zu Solz, totnutoe gouverneur van deprovincie Branden burg, tot minister van onderwijs benoemd. Eindelijk is v. Loebell, onderstaatsse cretaris in de rijkskanselarij, tot gouver neur van de provincie Brandenburg benoemd. ENGELAND. Lord Welby heeft Dinsdag te Londen, als voorzitter, de jaarvergadering van de internationale vereeniging voor vrede en scheidsgerecht geppend. In zijne openingsrede merkte hij op, dat de leden onder omstandigheden, die hen moesten neerdrukken en ontmoedigen, 14) Terwijl hij echter straks, toen hij door bloote nieuwsgierigheid gedreven werd, naar alles zonder omwegen op den man af, als ware hij een rechter van instructie, gevraagd had, zorgde hij nu, terwijl hij met een bepaald doel te werk ging, zoo weinig mogelijk te vragen. Aart was een slimme vogel, en, om nu op dit eene punt voorshands zekerheid te er langen, en te weten, of die vriend daar naast hem al dan niet een boereu-arbei der was, volgde hij deze taktiek Hij begon b.v. met te vragen, of de boer, bij wien zijn reisgezel op den wagen in dienst was, ook vee hield, en zoodra hij daarop bevestigend antwoord had ont vangen, vroeg Aart weinig of niets meer, maar, zelf aan 't woord blijvende, opperde hij over de doelmatigste manier van stal- voedering, enz., enz., zulke dwaze en ongehoorde stellingen, dat slechts een man, die ten eenmale onbekend was met de boerderij en het vee, daarop toestemmen de antwoorden kou geven. Daarop liet hij zynen makker nog eens vertellen, hoe 't met de boekweit stond, hoeveel de boter gisteren aan de markt gekost had, en na hierop de deels ontwijkende, deels verkeerde autwoorden gehoord te hebben, bijeenkwamen. In een tijd van den diepsten vrede in de geheele wereld leek het, alsof de volken besloten hadden, over niets anders dan oorlogsschepen en kanonnen te spreken, en hun aandacht geheel en al op het weggooien van millioenen uit hun schatkist vestigden. Indien er aan den anderen kant een kleine troost was, was het dezedat er onder alle standen zekere weerzin om het geld op te bren gen, viel waar te nemen. Een groote rooverbende uit het gebied van de Khosts heeft op 10 dezer een afdeeling van 7 soldaten en een onder officier, die tot den post Kajoeri in het Tochi-dal (Noord-Indië) behoorde, over vallen en, op den onderofficier na, die gewond ontkwam, omgebracht. Vijftig man van een Indisch regiment joegen de roovers op de vlucht. Dezen verloren drie dooden. ZWITSERLAND. Tusschen Kandersteg en Adelboden is een Engelsch toerist, Percy Shannon, Zaterdagnacht verongelukt. Hij was met zijn ouderen broeder en een ander Engelschman op weg gegaan om den Elsighorn te beklimmen. Onderweg kwam er een hevige sneeuwstorm op zetten. Shannon gleed daarin plotseling uit en viel op de rotsen beneden hem. Zijn broer, die een ervaren bergbeklim mer is, slaagde erin, de plaat» te barei- keu waar hij lag, terwijl de andere toerist naar Adelboden hulp ging halen. Voor die hulp opdaagde, had de jonge Shannon kwam onze voerman tot het besluit «Die sinjeur daar naast mij is vermomd. Joost mag weten, wie of wat hij is, maar niet datgene waarvoor hij zich uit geeft.* Nog eer zij den Gouden Ploeg bereikt hadden, schoot hem eensklaps de gedachte door het brein »Als dit eens die deserteur was En al was het zoo, wat zou dat dan nog? Wat had hij er aan, om dien armen vent, die waarschijnlijk geen ander kwaad gedaan had, dan dat hij een kwel duivel met een paar strepen op de mouw een welverdiend pak slageu toegediend had, wat had hij er aan, om zoo iemand te verraden Daar had hij immers niets aan Neen anders nietsmaar zie, in dit bijzondere geval.Hannes, de oudste zoou vau onzen Aart, was veld wachter van de gemeente Karmen de burgemeester had in den laatsten tijd wel eens geklaagd over Hannes, dat hij namelijk uiet actief was en wel eens een borrel te veel dronk; zelfs was er over gemompeld, dat hij zoo doeude zijn post als veldwachter zou moeten verliezen. wat zou dit nu eene heerlijke gelegenheid wezen, om Hannes eens ten toon te stel len als een zeer actief en bekwaam man.bepaald, zijn naam zou in de krant genoemd, zijn roem door 't land verbreid worden! «Dit heerschap,* zoo besloot Aart, terwijl hij een deuntje fluitte, rijdt mee naar Karmen en onze Hannes gaat hem arresteerenmorgen, reeds den geest gegeven. Zijn lijk is te Adelboden in de Engelsche kapel neer gelegd. De berichten over het slechte weer houden aan. Uit allerlei streken komen nieuwe tijdingen over hoogwater. De Rijn is langs de Oostenrijksch-Zwitsersche grens buiten zijne oevers getreden en heeft veel land onder water gezet. In de Voor-Alpen sneeuwt het onophoudelijk tot op 1400 M. Sedert menschenheugenis heeft men in dezen tijd van het jaar niet zulke sneeuwmassa's gezien. OOSTENRIJK HONGARIJE. De reis van den aartshertog-troonop volger uaar Roemenië geeft aanleiding tot onverkwikkelijke commentaren in de Hongaarsche pers. Ter eere van het bezoek van den aartshertog troonopvolger was te Sinaia aan verscheidene huizen de Hongaarsche vlag uitgestoken. Het volk rukte die vlaggen echter af. De Hongaarsche bladen verlangeD nu, dat de Hongaarsche regeering werk zal maken van de zaak en haar beklag zal doen over die voorvallen. Verder is de Hongaarsche pers er slecht over te spreken, dat Frans Fer dinand Hongarije doorgereisd is zonder zich ergens op te houden, terwijl hij aan de grens een deputatie van Hongaarsche Roemeniërs ontvangen heeft onder leiding van den door de Hongaarsche rechtban ken veroordeelden en voortvluchtigen Popoviciu. Men ziet in die ontvangst een in 'toog loopend blijk van Frans Ferdinand's antipathie tegen de Magy aren en zijn sympathie voor Roemenië. overmorgen wordt hij toch door den een of anderen brigadier gevat, want de ver momming is zonneklaar.* »Je hebt geen geld, niet waar vroeg Aart goedig, toen hij zijn bruintje voor den Gouden Ploeg deed stilstaan, «nu, dat is niets, dan zal ik je tracteeren.* Onze goede Richter versmachtte van dorst en verzocht een glas water te mogen drinken. «Gekheid,riep de voerman, «paarden en ezels drinken water als ze aan eene tapperij komenmenschen drinken wat beters. Heb je zoo'n dorst Laat je dan een glas bier gevenhola kastelein, geef aan dien kameraad eeDs een groot glas bier Wat zou Ferdinand doen? De teuge biers verkwikte hem, en, hoe groot het glas mocht wezen, hij dronk het tot den bodem ledig. «Zie zoo, nu rijden we samen verder naar Karmen Dat woord, hoe luchtig ook en gul uitgesproken, maakte evenwel den vluch teling hoe langer zoo meer beangst. Maar hij moest immers de noodiging wel aannemen, daar zijne weigering, nu hij eenmaal gezegd had, dat hij naar zijne zuster te Karmen ging, veel argwaan moest verwekken. «Wou je nog naar je zuster gaan vroeg Aart toen hij weer met zijn reis gezel voortreed, en zonder antwoord af te wachten vervolgde hij «anders moest je van avond mij no^ even een handje TWEEDE KAMER. Bij de Dinsdag te Amsterdam in district IV gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer, vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. W. IJzerman (U. L.), is gekozen de heer prof. mr. G. A. van Hamel (U. L.) met 1249 stemmen. Op den S. D. eandidaat D. Wijnkoop waren 122 stemmen uitgebracht. Den 11 Juni werd de heer J. W. IJzerman herkozen met 1603 stemmen. Dinsdag zijn in het district Har- lingen officieel eandidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer mr. ds. J. Anker man (van kerkelijke zijde), te Wommels, ds. A. v. d. Heide (s. d. a. p.), te Brits- werd en de heer A. Plate (lib.), voor zitter der Kamer van Koophandel te Rotterdam, oud-Kamerlid. 11 Juni is in dat district de heer dr. J. Th. de Viseer (c. h.) gekozen met 3728 stemmen en verkregen de heeren L. W. J. K. Thomson (u. 1.) 1784 en H. A. J. Wijhe (s. d. a. p.) 775 stemmen. Minister Sabron. In Het Vad. brengt generaal K. Eland, afgevaardigde voor Arnhem, een warm woord van hulde aan Minister Sabron, wiens ontijdig heengaan door velen zal worden betreurd en wiens wetsontwer pen tot aanvulling en wijziging der Landweerwet, zoomede tot wijziging der Wet op het Militair onderwijs zoo goed als algemeen© instemming vonden. Ons land verliest door zijn heengaan een zeer werkzaam Minister. helpen om den wagen af te laden je kunt dan bjj mij in de schuur wel slapen.* «Ik wou toch liever van avond nog naar mijne zuster gaan,* antwoordde Richter. «Nu, dat is mij ook goed 1* zei Aart onverschillig, «maar hoe zul je haar vinden want een Jansen is in 't geheele dorp niet bekend.* «Ik zal haar toch wel vinden,* ant woordde Ferdinand. «Zooals je verkiest, maar je helpt mij toch eerst even, om den wagen af te laden, niet waar Dat spreekt van zelfik zal je helpen, want de eene dienst is de andere waard.* Verder werd er tusschen de herberg de Gouden Ploeg en het dorp Karmen niet veel gesproken. Aart bouwde in stilte luchtkasteelen hij zag zjjnen Hannes gelauwerd en bewierookt, tot commissaris van politie, tot burgemeester, tot minister van justitie bevorderd de jongeling daar naast hem zat ook in gedachten verzonken geen luchtkastee len, neen, kerkerholen zag hij voor zich, en hij dacht al weer aan vader en aan moederhoe bitter bedroefd zouden zij zijn Hun zoon te verliezen op zulk eene vreeselijke wijze! Vervuld met die gedachten aan 't ouderlijk huis, wendt hij zich tot Aart en vraagt: Heb je ook kinderen, voerman «Ja, kameraad, hoe vraag je dat zoo

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1