andbouw. Binnenland. - metingen heett aangenomen, en dat wat ook het resultaat moge zijn van de revolutie de terugkeer van pre sident Reyes tot het bewind onmogelijk is geworden. Blykbaar heeft hij wel van te voren den storm zien aankomen, en zich nog bijtijds uit de voeten ge maakt. Volgens de laatste, te Was hington ontvangen berichten, behalen de opstandelingen succes op succes reeds verscheiden belangrijke plaatsen zijn in hun bezit en de intocht der opstandelingen in Bogola, de hoofdstad kan niet lang meer uitgesteld blijven. De minister van landbouw, nijverheid en handel en van financiën hebben het douanekantoor Nieu w-Namen openge steld voor den in- en doorvoer, bij in voer te lande, van planten, heesters en alle andere, niet tot den wijnstok be- hoorende gewassen, bedoeld bij het 1ste lid van art. 5 van het Koninklijk besluit van 24 December 1883 Stsblno. 248), zooals dit o. a. is gewijzigd bij het Kon. besluit van 26 Mei 1894 Stsblno. 66). Süt Een nieuwe wijze van grasdrogen wordt thans in de omstreken van Hoorn in toepassing gebracht. Een viertal palen worden in den grond geplaatst en van boven met touwen of ijzerdraad aan elkander verbonden. Het gras droogt nu daarop eerder tot hooi, dan wanneer het op den vochtigen grond blijft liggen, ook omdat de zon en de wind er beter doorheen kunnen spelen. Verschillende landbouwers hebben zich het nieuwe toestel reeds aangeschaft. Naar men verneemt zal bij gelegen heid van de komst van Z. M. den Duitschen Keizer te Kleef, die tegen 9 Augustus in deze plaats nabij de Neder- landsche grens verwacht wordt, een buitengewone zending keizer Wilhelm namens H. M. de Koningin begroeten. Naar de Arnh. Ct. verneemt, heeft de regeering aan het voornemen gevolg gegeven, het vraagstuk der werkloos heid ten onderzoek op te dragen aan een staatscommissie, waarvan de be noeming spoedig zou kunnen worden tegemoet gezien. Bijzonderheden om trent hare samenstelling en omtrent de omschrijving der te verleenen opdracht kon onze zegsman niet mededeelen, die echter voor de juistheid van het feit zelf verzekerde te kunnen instaan. AXEL, 13 Juli 1909 In de heden gehouden raadszitting waren alle leden tegenwoordig. Eenige ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen of geren voyeerd naar B. en W. Herbenoemd tot leden van het Burg. Armbestuur M. Wolfert en C. van den Broeke, en benoemd M. Koster. Met 9 tegen 2 stemmen werd be sloten op voorstel van B. en W. om geen bijdrage te verleenen aan de ge meente Zaamslag tot verharding van den Pouckepolderschen dijk. Slechts bij uitzondering werd aan Abr. Koster alsnog vergunning verleend tot bet plaatsen van een heining vóór zyne woning. Met 6 tegen 5 stemmen wordt be sloten tot rioleering van de Kerkdreef. Allen stemden tegen de verbetering van het Hazardstraatje. keude antwoorder, dat praten over Jansen bij wien zijne zuster zou wonen dat alles kwam hem zoo raadselachtig voor, dat hij bij zich zei ven zei: Daar steekt wat achter Weer begon hij te vragen, doch nu niet, gelijk daar straks uit praatzucht, maar nu bepaaldelijk met het doel om zich te vergewissen, of hij hier al of niet een boerenknecht bij zich had. Wordt vervolgd.) De aanbesteding van de rioleering vond algemeene instemming onder voor waarde dat op voorstel van den heer Lamaïtre de besteding van het graaf werk werd geplit8t en wel in lo. het leggen van het riool en 2o. het uit diepen der slooten. Ten behoeve der voormelde rioleering enz. werd eene geldleening aangegaan van f 16000 hoogstens, en rentende niet meer dan 4 7» Een verzoekschrift van A. de Jonge om zijne nieuw gebouwde woning in gebruik te mogen nemen werd van de hand gewezen. De Raad besloot het postkantoor aan het Rijk te verkoopen voor 5250. Werd besloten de jaarwedde van het hoofd der Openb. School zoodanig te regelen dat het aanvangssalaris be draagt 1150. met vier 5-jaarlij ksche verhoogingen van 50 ieder, en voor iedere aanteekening genoemd onder lett. 1. m. en n. der onderwijswet, waarin les wordt gegeven, 100, zoodat het maximum kan worden 1650. Een voorstel met betrekking tot wijziging in den treinenloop, waardoor te Sluiskil correspondentie zou ver kregen worden met den trein Ter NeuzenGent 's morgens om 9 ure, werd m. a. s. aangenomen. Op voorstel van dhr. Kruysse werd besloten een verzoekschrift van de be woners van het zoogen. „Plaatje" om alle onkosten van rioleering en bestra ting voor rekening van de gemeente te nemen, dit verzoek in te willigen met uitzondering van de bekeiïng van den hoofdweg van de brug naar het huis van Dan. Buijze en ook met uitzondering van de herstelling der brug over het Kanaal. Nog werden B. W. gemachtigd eene oproeping te doen naar de betrekking van Hoofd der Openb. School. (Het uitgebreid verslag zal in het volgend nummer geplaatst worden.) Zaterdagavond was het voor de schietvereeniging Prins Maurits, welke tevens is aangesloten bij de vereeniging Volksweerbaarheid een feestavond. Na eenigen tijd gestreden te hebben tegen de moeilijkheden, die het oprich ten alhier van een schietbaan in den weg hadden gestaan, was men er in geslaagd, deze daar te stellen. En daar nu een schietbaan, een van de hoofd zaken is die aan een schietvereeniging onafscheidelijk verbonden zijn, meende men, dat de datum van in gebruik neming wel mocht onthouden worden en dit zou des te gemakkelijker gaan, indien er aan de opening eenig feestelijk karakter werd gegeven. Nu de maatregelen waren al genomen, ais nu het weer maar wat meewerkte. En ja gelukkig de aanhoudende regen veranderde in buiën en weldra bleven ook die weg. Daartoe aangezocht, vereenigden tegen 5 uur de beide muziekgezelschappen Concordia en Hosanna zich in een lokaal van de openbare school, van waar deze in optocht met de schietvereeniging en de daaraan verbonden vereeniging van jonge maatjes Klein maar dapper naar de weide begaven van den heer F. van Hoeve, die geen bezwaar maakte de voor dit doel zoo uitnemend geschikte plaats af te staan. Toen we op het met vlaggen ver sierde terrein kwamen, bleek ons al dadelijk, dat de baan aan de gestelde eischen voldeed. Ofschoon voor deze gelegenheid de afstand der baan tot 30 M. was bepaald, bleef genoeg ruimte tot uitbreiding over. Burgemeester Huizinga, opende als voorzitter de baan met eene rede, waarin hij allen, maar in de eerste plaats het Dag. Bestuur der gemeente, dat mede tot bijwoning was genoodigd, welkom heette. Het doel der vereeniging uiteenzet tend, prees hy de liefde tot de schiet sport, die in deze niet zonder beteeke- nis was. De schietoefeningen leidden tot weerbaarheid. En weerbaar dient ieder in elk op zicht te zijn. Weerbaar dienen we te zijn tegen elke aardsch^ machtin de eerste plaats maatschappelijk, niet om dat we ons ten alle tyde in het harnas moeten jagenintegendeel, laat ons elkaar steeds doen verstaan, en als burgers streven naar ons aller welzijn, maar wees weerbaar als het noodig is en dan is het een dure plicht tegenover ons zelve en een gebiedende plicht tegenover onze naasten. En in de tweede plaats dienen we weerbaar te zyn tegen den staatkundi gen vijand, indien deze ons Vaderland mocht bedreigen, opdat we dan allen vereenigd onze onafhankelijkheid die nen te behouden als Nederlanders. Als zoodanig is weerbaar te zijn een verheffende plicht. Deze na te komen, is het doel der vereeniging en met dit doel voor oogen, kan hij hare belangen bij ieder Axelaar aanbevelen. Alsnu werd aan het Dag. Bestuur de eer gegeven, de eerste schoten te lossen, waarna nog verscheidene volgden, door genoodigden, bestuur en leden. De uitslag van die schoten was meer malen eene verrassing, omdat de mees ten zich nog geen schutter mochten noemen. Klein maar dapper voerde intusschen eenige gymnastische spelen uit afge wisseld door orde-oefeningen. Onder vroolijke tonen der muziek begaf men zich na afloop daarvan weer naar de school, waar ons een gulle tractatie wachtte. Ook deze samenkomst werd weder door den voorzitter geopend met een woord van dank voor het vereerend bezoek der wethouders, de medewerking der muziekvereenigingen en de tegen woordigheid van talrijke donateurs. De heer Kruijsse, verkreeg hierna het woord en zei namens het Dag. Bestuur, dat het hun dubbel aangenaam was, deze gebeurtenis bij te wonen, daar de vereeniging hierdoor toont dat het haar ernst is de taak die ze zich voor oogen stelt te volvoeren. Spr. geeft de verzekering, dat de vereeniging ten alle tijde op zijn steun en die van het Dag. Bestuur zal kunnen rekenen. De beer J. A. van Hoeve als bestuurs lid het woord nemend wijst op het aantal donateurs en leden der Vereeni ging, waarin hij het bewijs ziet dat de burgerij nut verwacht van de schiet vereeniging. Daarom rust de plicht op het bestuur aan die verwachting te beantwoorden en is het de taak der werkende leden eensgezindheid, plicht besef en ondergeschiktheid te bevor deren. Er dient meer gedaan te worden dan netjes te marcheerener moeten goede leden van de maatschappij ge vormd worden. Ook de penningmeester, de heer A. van 'tHoff, spreekt nog een kort, doch krachtig woordje en zou natuurlyk geen goede penningmeester zijn, indien hij niet even herinnerde aan de kosten, die de vereeniging noodig moet maken. Hij doet daarom ook een beroep op de beurzen voor het vervolg, als voor het schieten met „scherp" een ver grooting der schietbaan noodzakelijk moest worden. Deze toespraken werden nu en dan afgewisseld door een komische voor dracht of een stukje muziek van een der vereenigingen. Na een kort woord van den voorz. waarin hij dank betuigde voor de goede orde en de medewerking van alle aan wezigen, werd de samenkomst besloten met een goed geslaagde marsch, door beide muziekgezelschappen uitgevoerd, onder leiding van den directeur van Concordia. De schietvereeniging Prins Maurits en alle daarbij tegenwoordig zijnde per sonen zullen zeker nog lang met vol doening terugzien op dien avond. Een woord van lof mag, dunkt ons, zeker niet onthouden worden aan den heer Huizinga, voor zijn goede orde en in hem kon de vereeniging zeker geen beter leider vinden. Deze voorz. toch! Ver! toont niet door woorden (want dit zijlcampe meestal holle klanken) maar ook doorl en P. daden de vereeniging te behartigen. Hers Ook wij willen de vereeniging, even-I ten op als de andere vereenigingen hier, die bij feestelijkheden zoo onmisbaar zijn en steeds hun medewerking zoo onver-I deeld verleenen in het belang der gei meente, aanbevelen in den steun der, jongelui en de medewerking der ouders,! Ver Meerti Schee' Te de 67 gevolg De van di van di Van heid 1 Her r Te Neuzen werd Zaterdagavond! hoedt in tegenwoordigheid van vele belang! gtemir stellenden de eerste steen gelegd var het vereenigingsgebouw Bidt en Werk en hare onderafdeelingen, het 36i lokaal van dien aard dat in Nederlani I zal verrijzen. Voor dien bouw is door giften, waar onder eene van H. M. de Koningin Moeder, een deel van het noodig* kapitaal bijeengebracht. De plechtigheid werd verricht dooi den voorzitter, den heer B. N. var Dijke, die eene rede hield, waarin hij allen dankte die de vereeniging hadden i bijgestaan. De smid J. B. C. te Sluis werd Zondagavond op den St. Annaschet weg door de tram, die naar Bruggt rijdt, gegrepen, terwijl hij zijn geil wilde pakken. Hij werd een 50 meter medegesleurd. Gelukkig werd het on geval spoedig opgemerkt, waarop dt tram stopte. G. werd in eene nabijzijnde woning gedragen en geneeskundige hulp spoedig verleend. De bekomen wonden schijneil niet van ernstigen aard, hoewel hij over i veel pijn klaagde. Het personeel van de tram heeft geen schuld. M. Ct. Bij bevelschrift der Arrondisse ments-Rechtbank te Middelburg is verwezen naar de openbare terecht j zitting met last tot gevangenhouding! J. G. v. B., 35 jaren, geboren te Bor-^ gerhout (België), wonende te St. Nico-S laas, thans gedetineerd in het Hui» vanf Bewaring te Middelburg, beklaagd vanj plegen van onzedelijke handelingen metj een kind beneden den leeftijd van lij jaren te Hulst. Naar wordt medegedeeld is thanil geconstitueerd een Zeeuwsch waten-l nood-comité, in welks bestuur zitting! hebben de heeren, die in 1906 bij dei! grooten watersnood zoo belangloos ii| de getroffen gemeenten zijn opgetreden! Een reglement is vastgesteld en beval verschillende bepalingen, op welke! wijze het comité zal optreden bij evenl tueele rampen, als in Maart 1906 in del provincie Zeeland voorkwamen en hol sub-comité's zullen moeten werken,! alles natuurlijk gebaseerd op de er vil ringen in 1906 en later opgedaan. All grondslag van het benoodigde geld zal ongetwijfeld voorloopig kunnen gebruik! worden het restant van het kapitaal! dit in 1906 in den lande aan het comiti voor de noodlijdenden werd verstrekt! Te Exaarde, in de nabijheid de| Nederl. grens, haalde Vrijdagochtend ill de vroegte een vrouw haar kind uitdéA wieg om het de borst te gevenopjt hetzelfde oogenblik moest het kindje! aan een natuurlijke behoefte voldoe! en bevuilde hierbij de kleederen van de moeder, die daarop zoo woeden» werd, dat zij het kindje begon te misl handelen. De man verweet haar dief barbaarsche handelwijze, waarop del vrouw, nog steeds opgewondener, heul twee slagen op het hoofd toebracht mei haar klomp. Nabij het bed stond een ijzeren staal van 2 meters lang. Eensklaps greep de man die staaf en sloeg zijn vrou» daarmede zoo geweldig op het hoofd, dat zij doodelijk gekwetst op den grond stortte. Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de gehouden verkiezing voor 2| leden van den gemeenteraad te Boschj kapelle, zijn uitgebracht 134 stemmen,? van onwaarde 3.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2