fto. 28 Woensdag 141 Juli 1909. 25e Jaarg m 9SJCO0I. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. D«t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In deze dagen is het 25 jaren geleden, dat Kameroen een Duitsche kolonie werd. Dr. Nachtigal, de beroemde Afrikaansche reiziger, die den titel van consul-generaal had, was aan boord van de Möwe gegaan en had voor het eerst de Slavenkust, bezocht. Hier heesch hij op 9 Juli te Bagida de eerste Duitsche vlag. Vervolgens ging hij naar Kameroen, waar de bekende koningin" Bell en Akwa zaten. De vertegenwoordigers van de daar ge vestigde Duitsche handelshuizen hadden hem reeds bepraat en zij hadden er j niets tegen, dat Nachtigal Kameroen J voor het Duitsche rijk in bezit nam. Dat gebeurde in allen vorm op 15 I Juli 1884. Daarna werd de Duitsche I vlag ook te Malimba, Batanga en Bimbia geheschen. Heel Duitschland ontvlamde in geestdrift. Maar nauwelijks had de Möwe de kust verlaten, of er brak een L opstand uit. Het dempen van dien r opstand heeft veel goed en bloed gekost. FRANKRIJK. Alweder een onheil in de Fransche marineMillioenen scha in een arse naal. Reuter seint uit Cherbourg d.d. I Vrijdag „Er is in het Arsenaal brand uitge- I broken in de magazijnen, waar de I nauwkeurigheidstoestellen en de tor- I pedo's voor de onderzeesche booten bewaard worden. „Er is voor verscheidene millioenen schade." Zoo sprekende liet Aart, de voerman, I zijn bruintje stil staan, en klom op den wagen. En Ferdinand, ofschoon hij I liever had gewandeld dan te rijden met zulk een vraagzieken voerman, moest k toch wel het aanbod aannemen en steeg dus ook op den wagen. Het trok Aarts opmerkzaamheid, dat de hand, die dat I heerschap ouder 't opstijgen op den wagenrand legde, zoo fijn en zoo blank I was, en in allen gevalle hoegenaamd I niets geleek op de knuisten van een I boeren arbeider. Dat hij nu echter I dadelijk aan eene vermomming dacht, I gelooven wij niet; neen, maar hij ver- I wonderde zich toch over die witte hand, I met die heeren-nagels «Zoo, ga je naar je zuster Hoe heet I je zuster Is ze getrouwd «Mijn zuster heet Hendrikje wat I heb je daar een mooi paardje »Ja, ja, zoo loopen er niet veel bij I den weg!* En hierop begon de voer man van de wonderen op te halen, in I vroegeren en lateren tijd door dat bruintje I verricht. I «Heb je ook al van dat ongeluk ge- l hoord vroeg Aart weer, toen hij zijne' fl lofrede op het oude paard had geëiudigd. Juist heeft men in heel de Fransche pers kunnen bespeuren, wat een ver ademing het had gegeven, toen de Danton eindelijk toch van stapel was geloopen. Er is een algemeen besef, dat there is something rotten. En dit gevoel zal nu helaas alweder versterkt worden. De Temps bericht den brand nog niet, maar heeft wel tijding van manoeuvres, met onderzeesche booten te Cherbourg gehouden, zelfs van een concours d'honneurDen 31 Juli komen immers de oefeningen in tegen woordigheid van president en tsaar daartoe moesten zjj zich nu voorbe reiden na den eerewedstrijd. De nu gehouden oefeningen hadden aan het licht gebracht, dat de Opale en de Rubis dringend herstellingen eischten. MAROKKO. Over de gevechten bij Melilla wordt het volgende bericht De bergartillerie opende het vuur op de tentdorpen van den stam der Mosoesa's. Die dorpen werden met den grond gelijk gemaakt en de bewoners leden zware verliezen. De Kabylen openden echter ook hunnerzijds het vuur. Generaal Real, die den plaat selijken gouverneur van Melilla ver vangt, zond, op 't vernemen van het verzet der Kabylen, versterkingen. Het werd een vinnig gevecht, daar de vijand sterker was dan men aanvan kelijk had gedacht. Generaal Marina, die aan 't hoofd stond der versterkingstroepen, rukte «Ongeluk? Neen, is er een ongeluk gebeurd »Ja, daar is een soldaat verdronken met zwemmen, weet je, maar nu 'zeggen ze ook, dat die soldaat niet ver dronken is, maar gedeserteerd. »Dat begrijp ik niet,* zei Ferdinand onnoozel, «verdrinken is toch niet het zelfde als deserteeren.* «Ja, zie je,« zei de voerman, »dat moet zoo in zijn werk gegaan zijn die soldaat had een sergeant aan de bad plaats ontmoet, en woorden met hem gekregen, hoog gaande ruzie weet je, en toen moet die soldaat, een vreeselijk sterke kerel, dien sergeant half dood geslagen hebben, en toen moet hij in 't water gesprongen zijn, en, onder water door, gedeserteerd zijn.* «Onder water P* herhaalde Ferdinand. »Ja, onder water door die kerel moet even goed onder als boven het water kunnen zwemmen ze zeggen, dat hij 't wel een kwartier onder water kan uithouden.* «Dat geloof ik niet!* «Een kwartier lijkt mij ook te lang, maar zoo veel is zeker, het signalement van dien man is overal heen gezonden.* «Hebben ze dan zijn lijk niet ge- vónden «Dan behoefden ze zijn signalement niet op te zendenneen, maar hij is, naar 't mij voorkomt, niet verdronken.* Hierop volgde een gespreko ver «iemand op naar de kasjba van Astoelajoe, een sterke stelling der Mooren. Na een krachtig verzet viel de kasjba in handen der Spanjaarden. Te half drie 's middags begon men maatregelen te nemen om Melilla in staat van verdediging te brengen. Te vijf uur was het in den omtrek van de kasjba van Astoelajoe rustig. Volgens een bericht uit Melilla aan de Imparcial weigeren de iulandsche spoorwegarbeiders verder te arbeiden zonder bescherming van militairen. Het garnizoen van Melilla zal met twee jager-bataljons versterkt worden. De directeur van de Imparcial, die uit Fes te Madrid teruggekeerd is, zegt dat Moelai Hafid een verloren man is. Hij heeft geen geld en geen troepen en kan aan de steeds wassende anarchie niet het hoofd bieden. In de Spaansche pers heerscht de opvatting, dat het Marokkaansche bij zondere gezantschap, dat Vrijdag te Madrid is aangekomen, al heel weinig gezag heeft. AMERIKA. De president van de San Francisco- sche Kamer van Koophandel, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, heeft aan een dagbladman medegedeeld, dat de herbouw van San Francisco, d. w. z. het wederoptrekken van 24,000 ver nielde huizen, in den tijd van slechts drie jaar geheel is gereedgekomen. Dat werk heeft 200,000,000 dollar gekost. De stad is volgens het oude plan, maar grootscher herbouwd Er zijn nieuwe brandwaterleidingen, in hechtenis nemen op suspectie, over signalementen en rijksveldwachters.* Ferdinand liet den voerman zoo veel mogelijk aan 't woord blijven. Tusschen beiden moest hij echter ook wat zeggen en dan verwonderde Aart zich meer dan eens over de «heerachtige uitdrukking en spraak.* Toch dacht de voerman nog niet aan eene vermomming. Even wel begon hij dien man naast hem op den wagen hoe langer zoo meer te be schouwen als een vreemde persoonlijk heid, een wonderlijk exemplaar van het gilde der boeren-arbeiders. «Met wie is je zuster te Kannen ge trouwd vroeg Aart weer. «Ze is niet getrouwd ik geloof dat wij van avond nog regen zullen krijgen «Regen, 't lijkt er niemendal naar, de lucht staat zoo vast als ooitzoo, dan is je zuster niet getrouwd, dient ze dan «Ja, ze dient daar komt een wagen achter ©ns. «Bij wien dient ze «Bij Jansen «Jansen Daar woont te Karmen geen Jansen.* «Nu, ik heb ook al gedacht, of ik den naam wei goed onthouden had, zulke namen gaan er zoo gemakkelijk bij mij doorBen jij in Karmen bekend «Ik ken er alle menschen, ik ben de voerman van Karmen, en dusals je voor zeewater, gebouwd, die in geval van brand of aardbeving niet kunnen worden vernield. Houten huizen mogen in San FranciBco niet meer worden gebouwd. Deze wederopstanding zal als een nationaal feest worden gevierd. Dit geschiedt op aandrang van president Taft en de Amerikaansche regeering. Er zullen tal van Europeesche oorlogs schepen komenook Nederlandsche. Aan het consulaat-generaal van Co- lumbië te New York is een telegram ontvangen van generaal Holguin, den waarnemenden president. In dit telegram wordt beweerd, dat Holguin beschikt over 12,000 man troe pen en dat hij zijn macht kan opvoeren tot 30,000 man, indien dat noodig mocht zijn. Ook beweert Holguin dat alle partijleiders minifesten hebben uitge vaardigd waarin zij de actie der revo lutionairen afkeuren en er bij deze laatsten op aandringen, de wapens neer te leggen. Dit is een ambtelijk telegram waarin ongetwijfeld gepoogd is, de zaken mooier voor te stellen, dan zij in werkelijkheid zijn. Berichten uit niet-ambtelijke bron, en eveneens te New York ontvangen uit Columbië geven een gansch andere voorstelling van den staat van zaken. Aanvankelijk was door machtige Ame rikaansche financiers-groepen, die groote belangen hebben in Columbië, gepoogd den waren staat van zaken in de repu bliek te verhelen. Maar dat was nu niet langer mogelijk. Toegegeven wordt dan ook, dat de opstand enorme af- straks het gelag wilt betalen, dan rijden we samen naar Karmen, en je hebt met dat binnenpad niets te maken.* «Ja, dat was zoo kwaad niet,* ant woordde Ferdinand, maar wenschte zich zei ven en den voermau inmiddels over alle bergenwant hoe en waarmee zou hij het gelag betalen hij had geen penning bij zich 1 «Nog een tien minuten rijdens, en dan zijn wij aan den Gouden Ploeg, daar moeten we eens een slokje koopen, niet waar vroeg Aart. «Om u de waarheid te zeggen,* ant woordde zijn metgezel, «ik heb geen enkelen cent, neem mij dus niet kwalijk De voerman nam het wel degelijk kwalyk, dat men van zijn wagen ge bruik dorst maken en niet eenmaal zoo veel daarvoor ter belooning wilde geven, dat men 't gelag aan eene pleisterplaats betaalde. Van dat oogenblik af begon Aart argwaan te voeden, en zonder voor zich zeiven nog recht goed rekenschap te kunnen geven, waarvan hij dien man verdacht hield, of wat hij onder dat boe ren kleed zou te zoeken hebben, begon hij toch te gevoelen, dat het hier niet recht pluis was. Al die kleinigheden, die hij straks had opgemerkt, kwamen hem nu weer voor den geestdie wel gevormde blanke hand, die manier van praten, die zoo weinig op de taal van eeu eenvoudigen boer leek, die outwij-

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1