v r i\o. 24. Woensdag 30 Juni 1909. 2ge laarg. Nieuws- en Advertentieblad F, ÖIELEMAN, voor ZeeuwscJi-Vlaanderen. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Vrijdagochtend hebben ongeregeld heden plaats gehad te Marseille bij de aankomst van de pakketboot Eugène Pereye. Het was de bedoeling der maatschappij, dat een deel der beman ning aan boord zou overgaan van de Due de Bragance die gereed lag om naar Algiers te vertrekken, maar de gansche bemanning ontscheepte zich. Dadelijk boden zich toen ingeschreven zeelui aan. De stakers wilden daarop het vertrek van het schip beletten en namen een zeer dreigende houding aan. In allerijl werden politie en gendarmerie ontboden, die het terrein schoonveegden. Tien personen werden in hgchtenis genomen, van wie acht later weer op vrije voeten werden gesteld. De staking der zeelieden in Marseille bedreigt landbouw, handel en nijverheid in Algerië met ondergang. De uitvoer van vroege vruchten staat volkomen stil. Binnenkort moet de verzending van wijndruiven beginnen. En er wachten 50,000 schapen op uitvoer. Duurt het nog eenige dagen, dan zal men groote faillissementen beleven. Uit Colmar wordt melding gemaakt van een onaangenaam voorval aan de Pransch-Duitsche grens, in de streek genaamd Les Hautes Chaumes. Een kudde koeien, toebehoorende aan El- zasser boeren, is, al weidende, de grens overgeloopen en door Pransche tolbe ambten opgepakt en voorloopig in de Pransche gemeente Valtin op stal gezet. De hoop om na verloop van een paar maanden met groot verlof naar huis te gaan, werd verijdeld, daar het lot besliste, dat Ferdinand onder diegenen zou behoo- ren, die voorloopig in dienst moesten blijven. Eenigen tijd nadat hij deze teleur stellende tyding had ontvangen, stond Rigter als schildwacht bij het postkantoor op post. 't Was een snikheete dag, en daar, in dat nauwe steegje bij het post kantoor, was het haast niet om uit te houden. Het schilderen is nooit en nergens pleizierig, maar vooral op zulk een warmen dag is het zeer vervelend, en niemand zal het verwonderen, dat een schildwacht geene gelegenheid om zich eenige verkwikking en afleiding te be- zorgeu, ongebruikt zal laten voorbijgaan. Nu werd de steeg, waarin Ferdinand op post stond, aan de eeue zijde begrensd door een niet zeer hoogen tuinmuur, over welks rand een tak met bijna rijpe peren hing. Wat was natuurlijker, dan dat de schildwacht eens naar die peren keek, en, minder omdat hij wezenlijk begeertg was naar die vruchten, dan wel om zich een oogenblik bezigheid te ver schaffen, beproefde om met de bajonet Het Pransche tolbestuur verlangt, naar het schijnt, een transactioneele schade vergoeding van 1500 frs. voor de terug gave van het vee. In de Duitsche grensstreek is men zeer gebelgd over de houding van de Pransche overheid. ENGELAND. Engelschen, die het niet deftig vinden een pension te houden, ontvangen (be talende) gasten. Dat is al een oude leus. Maar wie ook dat niet deftig vindt, richt een sociëteit op, waar de leden, gelijk in Engeland veel met sociëteiten het geval is, ook kunnen slapen. Zoo heeft Lady Elizabeth Hope gedaan. Dicht bij het Hyde Park staat de Connaught Club, maar in een geding dat voor een Londensch politierechter diende, werd het een gewoon pension genoemd. Een van de leden van de sociëteit het lidmaatschap zal wel even gemakkelijk te verkrijgen zijn als bij sociëteiten, opgericht om ver ordeningen op spel, drankverkoop enz. te ontduiken een van de kostgangers dus, eischte van Lady E. Hope, de eigenares, 250 schadevergoeding voor een koffer met kleeren, die van zijn kamer gestolen was. Het geding zelf is van geen belang, maar het geeft een kijk op het Engelsche leven. BELGIË. De minister van oorlog heeft een besluit geteekend, waarbij wordt bepaald dat voortaan alleen Belgen voor den aanleg of verbetering van vestingwerken kunnen inschrijven. zulk een peertje te bereiken, en zoo mogelijk er af te stooten. Het spreekt van zelf, dat Ferdinand deze kunst alleen in die oogenblikken vertoonde, waarin zich niemand in de nabijheid bevond. Toch bleef zijne snoeperij niet onopgemerkt. Een inode- maakstertje kwam juist den hoek om, toen Ferdinand een der mooiste peren van den tak sloeg en vaardig in zijne rechterhand opving. Nu, dat was niets, dat meisje lachte eens en Richter lachte ook eens en zei, toen ze bij de bus ge komen was om daar een brief in te doen »Je zult me toch niet verslappen, jonge juffrouw, niet waar?* >Wel neen,* zei ze, »wees gerust; zoo'u peertje is immers ook niets.* Mj,ar het meisje vond toch dat snoepen van die peer zoo aardig, dat zij het niet kon nalaten, daarvan een schoou gekleurd tafereeltje op te hangen aan een vriendinnetje, dat ze dien avond ontmoette. Dat vriendin netje vond het ook een zeer belangrijk feit, en vertelde de zaak weer over aan haren neef Gijsbert. Het verhaal was echter inmiddels niet geloofwaardiger geworden, want het modemaakstertje had er het noodige bijgemaakt. Gijsbert hoorde althans, dat de soldaat boven op zijn schilderhuis was geklommen om beter den tak te kunnen bereiken, en dat de straat bezaaid was geweest met de peren, die hij had afgeslagen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat latere bericht- Een paar maanden geleden schoot te Namen bij het schijfschieten een soldaat een majoor dood. Voor den krijgsraad is hij nu vrijgesproken van de beschuldiging van doodslag door onvoorzichtigheid. Het geval had zich zoo toegedragen De soldaat nam, toen hij naar 't schijfschieten zou gaan, twee patronen uit den tasch van een kame raad, wien hij er twee had geleend. Maar hij wist niet, dat die kameraad op konijnen joeg en daartoe de losse patronen in scherpe veranderde. Bij 't schijfschieten nu ging de majoor recht voor het aangelegde geweer van den soldaat staan om te zien of de man goed richtte. Deze drukte af en de majoor kreeg den kogel vlak boven 'toog in 't hoofd. De soldaat, die de patronen veranderd had, zal nog terecht staan wegens diefstal van patronen en van koper, dat hij tot kogels versmolt. Eerst was ook hij aangeklaagd van doodslag door onachtzaamheid. TURKIJE. Te Saloniki komen in den laatsten tijd voortdurend groote hoeveelheden oorlogsmateriaal uit Konstantiuopel aan. Twee bataljons Saloniker jagers zijn in volle gevechtsuitrusting naar Saloniki gezonden. Bij Medina hebben Bedoeïenen Turk- sche troepen overvallen, maar ze trok ken terug toen de Turken versterkingen kregen. Aan beide zijden werden velen gedood en gewond. PERZIE. Te Petersburg is bericht ontvangen uit Mesjed dat daar ernstige onlusten gevers nog meer uitbreiding aan het verhaal gegeven hebben, en Ferdinand op den muur, ja, met geweer en al in den top van den boom hebben geplaatst. Maar Gijsbert had zijn hoofd te vol met andere dingen, zoodat hij althans niet meewerkte tot de verfraaiing en verdere verspreiding van de historie dezer peren snoeperij. Eerst eenige dagen later, toen hij met den sergeant Knokers en een paar an dere onderofficieren in de Gauzenkolk zou gaan zwemmen, kwam hem de door nichtje zoo aanschouwelijk voorgestelde heldendaad weer voor den geest, en hij rekende het niet ongepast om op zijne beurt daarvan verslag te geven. »Zeg eens,* vroeg Gijsbert zijne krijgshaftige metgezellen, waarom staat er toch altijd een schildwacht bij het postkantoor Wel, dat is een belangrijke postic »Och kom, wat heeft die heele drukte met die schildwachten ia vredes-tijd te beteekenen 't Is immers alles maar voor tijdkorting, en om aan de man schappen wat te doen te geven maar dan kan men hun wel wat beters te doen geven zy staan daar, bij dat schilderhuis, zich maar te vervelen en voeren maar kattekwaad uitlc Kattekwaad Wat praatje toch? je hebt van onze militaire zaken hoege naamd geen verstand !c »Dat is wel mogelijk, maar .ik weet hebben plaats gehad. Eerst hebben Perzische troepen gevochten met revo lutionairen. Daarop wisten deze laatsten te verhinderen, dat een bezending le vensmiddelen, bestemd voor de Russen in het gebouw der Russische disconto- bank ter plaatse kwam. De revolutio nairen hadden n.l. barricades opge worpen. Toen bemoeide de Russische bezetting zich met de zaak. Een atdeeling van 40 man Russische kozakken, met een machinekanon, trok er op uit en nam de barricaden onder vuur. De verliezen der revolutionairen zijn nog niet bekend. De Russen hadden geen dooden of gekwetsten. AMERIKA. Bij het strafgeding tegen den financier en koperspeculant Heinze, die vervolgd wordt wegens knoeierijen in verband met operaties van de Mercantile Natio nal Bank, te New-York, werd de taak van rechter en O. M. bemoeilijkt, door dien belangrijke boeken, op de zaak betrekking hebbend, eenvoudig ver donkeremaand waren. Sanford Robin son, die als notaris voor Heinze zaken doet en met hem zitting had iu de directie van financieele ondernemingen, was als getuige gehoord. De justitie nam aan, dat hij, Robinson, wist waar de verdwenen boeken gebleven waren. Maar de getuige wilde niets loslaten en werd daarom vervolgd wegens «ge brek aan eerbied voor den rechter". Hij is nu door een jury schuldig be vonden; maar de jury lede^ bevolen hem aan voor ee.n genadige behandeling. van zeer nabij, dat zoo'n schildwacht op zijn post meer kwaad dan goed doet. Verleden Woensdag althans heeft nog een soldaat zich bij't postkantoor geaoju- Sëerd met het stelen van peren. En toch had men hem zeker niet met een geweer op schouder naar dien post ge zonden, opdat hij met de bajonet peren van de overhangende takken zou af slaan.* »Dat is wat raars maar kom, je speldt ons wat op de rnouw.c »Neen, waarlijk nietriep Gijsbert, en deed daarop een verhaai van 't geen nichtje hem had medegedeeld. »Nu, die schildwacht zal er van hebben, hoorverzekerden de drie onder officieren. »We zullen van avond nog onderzoek doen naar den persoon, die daar Woensdagavond geschilderd heeft hoe laat moet dat voorval plaats gehad hebben »Tusschen zevenen en achten •Goed, tus8chen zevenen en achten we zullen rapport maken maar wacht eens verleden Woensdag avond, toen ben ik ook omtrent dien tijd naar 't postkantoor geweest.wel ja, ik herinner mij 't zeer goed, toen stond daar op post och, hoe heet die jongen ook weer 'tis die kerel, daar jij zoo het land aan hebt, Knokers L •Richter riep de aangesproken per soon, en iu zijne oogen schitterde het vuur eener boosaardige vreugde.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1