mi &mi> 23. Zaterdag 20 Juni 1909. 25e Jaariï Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In deze week, vermoedelijk gisteren, zou het rijksluchtschip Z. I aan het meer van Konstans opstijgen en naar Metz stevenen, waar het voorgoed ge stationeerd zal worden. Aangezien het schip in 24 militaire tochten zijne bruik baarheid bewezen heeft, zal het geen proeftochten meer doen. De tocht naar Metz zou, naar men verzekert, 's avonds ondernomen wor den, zooveel mogelijk langs de oever van de Rijn gaan en ongeveer 13 uren duren. Een ingenieur Boerder te Dusseldorp heeft patent genomen op een uitvinding, die het mogelijk maakt, dat luchtsche pen, volgens het stijve 3telsel gebouwd, die nu niet loodrecht op kunnen stijgen, maar in schuine richting omhoog gaan, voortaan loodrecht de hoogte in zullen gaan. Het Pruisische ministerie van oorlog heeft zich met den uitvinder in verbinding gesteld. Boerder is van plan, in Juli met den bouw van een lucht schip volgens zijne uitvinding te be ginnen. Met een model moet hij al goedgeslaagde proeven genomen hebben. ENGELAND. De lijkschouwer en zijn gezworenen te Grimsby hebben de doodsoorzaak moeten onderzoeken van een telegrafist, overleden aan tetanus gevolgd op brand wonden, die hij had gekregen bij de inrichling van een station voor drade- looze telegrafie voor de vloot te Hum- berstone. De telegrafist had zich bij 8) IV. »Lading in elf tempoos laadt ge weer O jij, No. 5, wat gaat dat weer ellendig met jou van daag, grooter stommerik als jij bent zal er nog geboren worden houdt je kop recht, vlegel.... wat sta je daar weer te pruttelen Pas op, hoor je.eens heb je er van gelust, maar als je nu weer brutaal bent, dan loopt het zoo goed niet met je af. Dan kun je naar Leiden opmarcheereu 1« Sergeant Kuokers hijgde naar lucht toen hij deze lange strafpredikate tegen No. 5 had uitgebulderd. No. 5 stond daar met een strak onbewegelijk gelaat en liet door niets bemerken, dat hij iets van die hartige toespraak verstond. Alleen toen hij de woorden»naar Leidenhoorde, ja, toen frousae hij de wenkbrauwen even en ontroerde. Was er dan in die woorden iets zoo vreeselijks Naar Leiden Voor velen onzer lezers klinken die woorden als eene aangename muziek. Leiden, de stad, waar we met der tijd zullen studeeren. eene kamer op de Breestraat, rijden en rossen en io vivat zingen, en altijd zoo vrij als een vogeltje in de luchtMaar dat woord, vergissing begeven in een vertrek, dat electrisch geladen was. Hij viel dadelijk op den grond. Zijn arm, zij en borst waren zwaar verbrand. De deur, die tot „de gevaarlijke kamer" leidde, had gesloten moeten zijn, zei een getuige. Het onderzoek werd in het station ge houden, maar de gezworenen kregen, op streng verbod van de admiraliteit, geen verlof de noodlottige kamer te bezien. Zij werden zorgvuldig bewaakt, opdat zij niets zouden zien van wat de admiraliteit verborgen wil houden. Men herinnert zich, dat onlapgs een troep EngelscheJonge Verkenners jongens die zich vrijwillig in den ver- kenningsdienst oefenen op bezoek in Duitschland zijn geweest en daar hun kunsten van hard en lang loopen, padvinden enz. hebben vertoond. Aan die jongens is toen, naar men ten slotte algemeen in Duitschland vond, al te veel aandacht geschonken. Maar nu zal men van Duitschen kant het bezoek terugbrengen. Duitsche Jonge Ver kenners komen in Juli te Edenburgen zullen een maand lang Schotland en Engeland doorkruisen. Het is voor vele Engelschen een leelijk geval. Hun eerste aandrift zal zijn, te roepennog meer Duitsche verspieders in het landen in de kranten tegen dat bezoek te protestee ren. Maar zij zijn zelf begonnen der gelijke verkenners in den dop naar Duitschland te zenden, en die zijn daar buitengewoon gastvrij ontvangen. Men kan nu toch die Duitsche gasten niet werenHet Engelsche comité, dat dat den aanstaanden student idealen doet scheppen van vrijheid en vroolijkheid, roept schrikbeelden voor den geest bij den jeugdigen krijgsman, die, zoo hij naar Leiden wordt getransporteerd, alle vreugd en vrijheid vaarwel moet zeggen. Wanneer ge met den spoortrein bij de Akademiestad aankomt, dan zjetge, niet verre van het station, een hoog en tamelijk groot gebouw tusschen de boomen door schemeren. Dat is de militaire straf gevangenis, Onze No. 5 had, wanneer hij Leiden passeerde, meer dan eens een blik naar dat gebouw geworpen. Nog niet vele jaren geleden had iemand, die tegenover hem in den wagon zat, op dat huis gewezen met de verklaring »zie daar de treurigste gevangenis uit Nederland, want in andere dergelijke gebouwen vindt men misdadigers, maar daar, daar zucht er menigeen en wordt voor zijn leven bedorven, ofschoon hij nooit eene misdaad heeft begaan.En toen No. 5 den spreker daarbij verwon derd had aangezien, had deze op lang- zamen toon gevraagd»hebt gij nooit van insubordinatie gehoord welnu, menig fatsoenlijk jongeling maakte zich aan die insubordinatie schuldig; maar ik beweer, dat iemand, die in drift brutaal werd, daarom nog niet rechtstreeks misdadig is geweest. Toch kan hij wegens zulk een vergrijp daar in dat gebouw opge sloten worden dus, zoo ge ooit soldaat mocht worden, denk aan Leiden U voor de Duitsche jongens zal zorgen, heeft reeds in de Engelsche bladen de plattelandsbevolking opgeroepen om schuren ter beschikking te stellen, waar de jongens na hun zwerftochten over nachten kunnen. De radicale Star geeft een spotprent van een patriottischen Engelschen boer, die een Duitsch ver- kennertje met de hooivork achterna zit, en de Westminster Gazette houdt zich het hart vast over het lawaai dat er in de gele pers zal opgaan. Men heeft in Engeland angst uitge staan over het lot van 26 man van de bemanning van den kruiser Sappho, die in een eigen boot van boord waren gegaan maar niet te Dungeness aange komen. Ten slotte vernam men echter, dat het stoomschip Montenegro ze in het Kanaal had opgepikt. Ze zijn te Middlesbrough geland. Bezoekers van Londen van 17 tot 24 Juli kunnen daar op de Theems 150 oorlogsschepen zien van de grootste linieschepen tot onderzeesche booten toe. De admiraliteit wil dus de inge zetenen van de hoofdstad een kijk geven op Engelands stalen wallen. ZWITSERLAND. In het kanton Bazel is een wet be treffende den openbaren rustdag bij volksstemming aangenomen met 670Ö tegen 2771 stemmen. Alle politieke partijen hadden zich verklaard voor aanneming van de wet. RUSLAND. De Daily News publiceert eenige bijzonderheden over Vera Figner, van Aan al die waarschuwingen dacht No. 5, toen sergeant Knokers hem dreigde, en voor een stommerik uitschold. Was No. 5 zulk een domoor? Dat geloof ik niet. Hij ziet er ten minste niet naar uit. Als wij hem goed aanzien, dan zullen we in hem een ouden bekende weervinden. Inderdaad, No. 5 heet eigenlijk: Ferdinand 'Richter. Onze vriend, de weldoener .van Jan Abels?.... Dezelfde Richter had een laag nummer getrok ken zijne ouders vonden, dateenrem- placant te duur was en de patroon had gezegd: >'t Spijt me, maar wie weet waar 't goed voor is, dat je eens voor eenige maanden soldaatje spelen gaat, je doet daar misschien nog wat menschen- kennis op.« En zoo staat hij daar nu op 't exercitieveld en moet zich laten drillen door sergeant Knokers en consor ten. Van die consorten, de overige onderofficieren, had Richter zooveel niet te lijdeneen zelfs was er onder hen, die hem, zooveel hij kon, steeds hielp en begunstigde. Hendrik Abels namelijk, was destijds van zijne ziekte herstelden lag uu in garnizoen te X, dus in de zelfde plaats waar Ferdinand vertoefde. Zooveel werk echter als Abels er van maakte om het lot van Ferdinand te ver zachten, en zijn leven te veraangenamen, zooveel moeite gaf Knokers zich, om den armen loteling te grieven, en zijn leven te verbitteren. Geen dag ging er voorbij, de hand van mevrouw Krapotkin. Vera Figner is 23 jaren opgesloten geweest in de Schlüsselburg-gevangenis. Zij werd geboren in 1852, als kind van adellijke ouders. Zij werd een ijverig aanhangster van de vrijheidsbeweging en heeft haar strijden voor de volks vrijheid met vreeselijke kerkerstraf moeten boeten. In 1882 werd zij ver raden door een zekeren Degaef. De aanvankelijk over haar uitgesproken doodstraf werd veranderd in levens langen dwangarbeid, doch ze werd in 1905, bij de uitvaardiging van het am nestie-manifest ter gelegenheid van de geboorte vau een troonopvolger, in vrij heid gesteld. Gedurende 13 jaren heeft zij noch brieven mogen ontvangen noch schrijven, zelfs niet aan haar oude moeder. Mevrouw Krapotkin beschrijft hoe de gevangenen meermalen bedreigd werden met onthouding van alle lectuur, hetgeen den zelfmoord van menig ge vangene tengevolge heeft gehad. Eens heeft Vera de epauletten afgerukt van den gevangenis-directeur om een dood vonnis uit te lokken, hetgeen echter achterwege bleef. Het aantal vrouwe lijke gevangenen moet in Rusland zeer groot zijn en duizenden hunner blijven onbekend. De wereld hoort niets meer van haar. Vera Figner houdt thans lezingen in Engeland. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat Prinses Juliana voorspoedig opgroeit en gestadig in lichaamsgewicht vooruitgaat. of Knokers wist onzen goeden Richter ter loops te knoeien. De oorzaak van den haat, dien de sergeant tegen dezen manschap koesterde, moeten wij met een enkel woord vermelden. üp zekeren dag was er een klein hondje de groote plaats voor de kazerne komen oploopeu. Juist stond Knokers tegen het niet zeer wijde poortje, dat toegang tot het plein gaf. Het duurde niet lang, of een van de daar rondloo- pende soldaten kreeg het arme dier in 't oog, en liep er op toe, om het weg te jagen. Ijlings vluchtte het beest weg, en trachtte door het straks genoemde poortje te ontsnappen. Maar sergeant Knokers versperde den weg, en toen de hond onder zijn bereik kwam, gaf hij hem een duchtigen schop, zoodat het dier jankend terug liep. Maar nu viel het weer in de handen zijner vroegere ver volgers, die het beest, op het voorbeeld van sergeant Knokers, nu ook gingen schoppen en slaan. Een jongeling als Richter kon dat natuurlijk niet onver schillig aanzien. Fatsoenlijke jougelui dulden niet dat een dier mishandeld wordt. Reeds had Ferdinand dan ook tot de soldaten, die den hond vervolgden, gezegd >Toe, houd ap, en laat dat arme beest met vredeMaar hij werd woedend, toen hij Kuokers met een val- sehen lach halfluid hoorde zeggen zeg, heb je niet een bezem of een ouden ketel bind hem dien aau den

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1