Bekendinakiiig. ƒ13.000,— Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentie n. Mej. Sara Jozina Scheele, Te Wester-Blokker (N.-H.) sprong iemand van de in volle vaart zijnde f tram, waardoor hij viel en met het hooid onder een wiel geraakte. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Te Utrecht is een vrouw, die door een gascomfoor in brand was geraakt, na hevig lijden in het ziekenhuis overleden. Te Waalwijk (N.-Br.) is een tachtig jarige vrouw van een zoldertrap geval len en binnen weinige oogenblikken aan de gevolgen bezweken. Te Etenaken-Wijlre (L.) geraakte zekere H. J. uit Gulpen, onder zijn bierwagen doordat de lijn der paarden brak en de paarden een berg afrenden. Zwaar gekwetst werd hij naar Gulpen vervoerd, waar de ongelukkige na hevig lijden overleed. Te Vuren zijn op de steenfabriek van de firma Heuf drie werklieden I onder een hoop steenen bedolven. Een werd er dood uitgehaald, de tweede is levensgevaarlijk gewond, de derde heeft geen letsel bekomen. Kwartjesvinderij Donderdag wist een kwartjesvinder in den middagsnel trein Hilversum—Amsterdam eenige zijner medereizigers 40 afhandig te maken. Ontevreden fietshandelaren. Door den deurwaarder A. Harcksen, te Rotter dam, werden Vrijdag in het Verkoop lokaal krachtens bevel van de Recht bank 125 nieuwe heeren- en damesrij wielen verkocht, afkomstig uit een faillieten inboedel, welke tegen prijzen beneden de 40 van de hand gingen. Een groote troep rijwielhandelaren, die zich hierdoor benadeeld achtten, trachtten herhaaldelijk de orde te ver storen, o.a. door met voetzoekers te werpen, niettegenstaande de commis- I ^saris van politie, de heer Vuyck, met een groote politiemacht in de zaal was. Enkelen werden door de politie uit de zaal verwijderd. Onweer. Aan de westzijde van het Gein (ge meente Weesper karspel) sloeg de blik sem in de boerdery van de weduwe Schuurman in, die tot den grond af- is. Te Volendam sloeg de bliksem in het nieuwe hotel van den heer J. C. van Diepen. Een gedeelte van den achtergevel werd stukgeslagen, vier ruiten braken en houtwerk werd ver splinterd, doch er ontstond geen brand. Tn de de Clercqstraat, te Amsterdam "werd tijdens het hevige on weder van gistermiddag een motor-tram wagen door den bliksem getroffen, zoodat deze buiten dienst moest worden gesteld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Durgerdam sloeg de bliksem in de visscherswoning van K. Westernen zonder brand te veroorzaken. Twee personen werden tegen den grond 0 geslagen. het vaarwater waren gekomen, kwam een van die verraderlijke rukwinden, waarvoor de Amstel berucht is, en eer de jongens wisten wat er gebeurde lag de tjotter om, en het viertal in het water. Even hoorden de wandelaars langs de Utrechtsche zijde en de war- moeziers, die aan den anderen kant stonden, een kort hulpgeschrei, nog even kwam een van de jongens boven, maar toen was er niets meer te zien, dan de kiel van het tjottertje. Onmiddellijk waren de warmoeziers met hun schuitjes te water, om hulp te verleenen. Een hunner gelukte het een jongen te redden, doch de anderen waren reddeloos verdronken. Te Elsloo bij Beek (L.) heeft de 77-jarige landbouwer Driessen, nadat hij door eenige jongens met steenen was gegooid, een geweer, met hagel geladen, in de richting dier jongens en andere personen afgeschoten, waardoor een tienjarige jongen en de bierbrouwer Speckens werden getroffen en bloedend doch niet gevaarlijk verwond werden. De driftige oude heer werd aan gehouden en ter beschikking der justitie naar Maastricht overgebracht. Aan boord van het pantserschip „Evertsen" had tijdens het verblijf te Christiania een ernstig ongeluk plaats. Bij de vrije gymnastische oefeningen viel een matroos Be kl. van den rekstok, en kwam terecht tegen het schild van een kanon. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Christiania overgebracht, alwaar hij kort daarop is overleden. Ongenoode gasten. Uit den Gel- derschen Achterhoek schrijft men aan de Arnh. Crt. Woonwagens zien we hier niet veel meer, nu ze in verschillende gemeenten verboden zijn. Maar waar zijn zij gebleven? zal men allicht vragen. Zijn de bewoners dakloos geworden Waar zij ook wonen mogen, zij ver oorzaken den landbouwer nog steeds last, meer nog dan vroeger. In de plaats der woonwagens zijn gekomen handkarren en tentwagentjes, met huisraad, kleeding enz. beladen, getrok ken door de daarbij behoorende gezin nen. 's Nachts spreiden zij zich een tent uit en slapen daaronder, of zij zoeken toevlucht bij de landbouwers, die eenige ruimte hebben en die de vreemdelingen maar in het hooi te brengen hebben. Zoo slaapt men kos teloos en krijgt 's morgens nog een dik stuk brood met pannekoek enz. toe. Voor de vroegere bewoners der woon wagens is het er niet slechter op ge worden, maar de landbouwers vinden deze oplossing geen verbetering. Kleine avonturiers. Een drietal jongens uit het bekende „Geuzenge- sticht" te Brielle, twee broertjes van 10 en 11 en nog een jongen van 12 jaar, hadden een avontuurlijken tocht beraamd. Ze wisten uit het gesticht te ontkomen en zich meester te maken van een vlet van den Torpedo-dienst, waarin zij, met behulp van een stuk hengel en een laken, dat als zeil moest dienen, de breedé Maas opgingen. Ze schijnen zich later ontkleed te hebben en het bootje naar den wal te hebben gestuurd om daar te landen. 's Ochtends werd han vlucht in het gesticht ontdekt. Een jongen die des nachts door hun gestommel wakker was geworden hadden zij een zeer „natuurlijke reden" opgegeven, waarom ze uit hun bed gingen. 't Spreekt vanzelf, dat hunne ont vluchting des morgens groote ontstelte nis verwekte. Dadelijk werden door den binnenvader alle pogingen in het werk gesteld ze op het spoor te komen. Door het vinden van het drijvende bootje met eenige kleedingstukken erin, begon men het ergste te vreezen. Doch gelukkig is alles goed afgeloopen, want de jongens werden zwervende onder Tinte gevonden en onmiddellijk mee genomen. Een vechtpartij. In de Jodenbree- straat bij de Lazarussteeg te Amster dam heeft het gespannen. Den groente- venter H. A., die nog een hechtenis had te ondergaan wegens onbetaalde boeten, werd door een politieagent ver zocht met hem mede naar liet bureau te gaan, teneinde die hechtenis te ondergaan. Hij wilde niet en toen de agent hem daarop wilde arresteeren, verzette hij zich heftig. Dit veroor zaakte in deze volkrijke buurt een grooten oploop. De menigte trok partij voor den arrestant, zoodat de inmiddels toegeschoten politie van den wapenstok en later van de sabel gebruik moest maken. Met moeite gelukte het haar A. en twee anderen, aanvoerders van het standje, te arresteeren. Een dezer moest echter nog naaf het Israëlietisch ziekenhuis worden gebracht om ver bonden te worden. De ander werd op vrije voeten gelaten. De derde bleef in arrest. Omstreeks 7 uur werd A. geboeid door twee rechercheurs naar het huis van bewaring overge bracht. Aan de Turfsteeg gekomen, wist hij zich aan de handen der rechercheurs te ontwringen, vluchtte de steeg in en verdween. Hoewel de rechercheurs hem achterna ijlden, konden zij zijn spoor niet meer ont dekken. Vrijdag hield te Gent in het geding tegen Abraham Hartenstein de ambte naar van het openbaar ministerie zijn aanklacht en een advokaat zijn pleit rede. Het O. M. schetste de jeugd van den beschuldigde, hoe hij al vroeg rond zwierf in Argentinië, Spanje, Frankrijk, Duitschland, België en zich buiten de wet stelde. Over de geldafpersing bij Mayer de onteigening noemden de anar chisten het kon het O. M. kort wezende beschuldigde had bekend. De beschuldigde had gezegd, dat de bom niet gevaarlijk was men had er immers op kunnen kloppen en er mee rondgesold maar de deskundige in de krijgsschool had gezegd van wel. Dan het voornaamste feithet dood schieten van den commissaris van po litie en een agent. De beschuldigde heeft niet in de lucht geschoten, maar op de vijf mannen, die hem kwamen gevangen nemen. Doodde hij met voorbedachten rade De gezworenen moeten het beslissen, maar de ambte naar van het O. M. is voor zich over tuigd van niet. De advokaat vertelde ook van de jeugd van Hartenstein, maar liet er een ander licht op vallen. Geboren te Odessa, zijn ouders arme menschen op 11-jarigen leeftijd moet hij van school, omdat er geen geld is. Hij wil leeren, wil op de universiteit. Maar alweer geen geld. Hij vertrekt naar Argentinië, waar familieleden wonen. Bij hen wil hij zooveel verdienen, dat hij studeeren kan. Maar op 't land houdt hij 't niet uit. Hij wil zijn geest voeden, trekt naar Buenos Aires, waar het hoogeronderwijs, hoort hij, kosteloos is. Maar 't leven is er duur. Hy moet in zijn onderhoud voorzien en wordt fabrieksarbeider. In dien tijd is er burgeroorlog in Rusland. Hij houdt daar lezingen over. Dat is genoeg om hem als anarchist verdacht te maken. Als hij in Spanje aankomt, wordt hij eenvoudig in de gevangenis gestopt. Daar blijft hij drie maanden tot de pers zich met zijn geval bemoeit en men hem vrijlaat, maar het land uitgezet. Hij gaat naar Frankrijk, heeft geen geld, reist zonder biljet, wordt daarvoor veroordeeld. Hij komt in België, wordt ziek en keert naar zijn familie in Rusland terug. Daar krijgt de revolutie hem beet. Hij begaat daar een van de „onteigeningen", die Mayer, het Brusselsche slachtoffer, zelf erkent, dat in een land als Rusland natuurlijk zijn. Ten slotte brengt de advokaat hulde aan de onpartijdigheid van rechtbank en openbaar ministerie. Hy hoopte op een genadige uitspraak. De Russische anarchist Hartenstein (alias Seliger) iZaterdag tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Hij stond terecht wegéns afdreiging van geld met geweld, vervaardiging van bommen en het vermoorden van den commissaris van politie en een agent te Gent, die hem in hechtenis kwamen nemen. Bij Ieperen, zoo meidteen Vlaamsch blad, is een heel gehucht afgebrand door eene zonderlinge oorzaak. Eene boerin had in eenen stroozak een rattennest ontdekt en zij wierp dien buiten een knecht stak hem in brand om de ratten te vernietigen. Maar de ratten, liever dan levend verbrand te worden, ontsnapten, pijltjes stroo met zich meevoerende. Ze vlucht ten in een voedermagazijn, en enkele minuten later stond dit gebouw in vlam. Niettegenstaande de pogingen der omwonenden, deelde het vuur zich nu weldra ook aau de hoeve mee, die volkomen in asch gelegd werd. Ook werden nog vernield drie woningen, recht tegenover de hoeve gelegen. De stoffelijke schade iszeer belangrijk. De overheid van de Bouches du Rhöne, heeft na een bezoek aan de 30 Z. Fransche gemeenten, geteisterd door de aardbeving, de aangerichte schade op 16 millioen frank geschat. Deze schade zal nu in bijzonderheden worden opgegeven, voor het verleenen van hulpgelden. HULST, 21 Juni. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 14,Rogge ƒ8,50, Win- tergerst f 0,Zomergerst f 0,Haver 9,Erwten 13,Paardenbtonen /'10,50, Duivenboonen ƒ11,Witte- boonen 13,Bruineboonen f 14, Boekweit ƒ0,Lijnzaad Aard appels f 4,50, Koolzaad per zak van 100 liters /O,Boter per kilo ƒ1,10, Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 22 stuks hoornvee, 43 varkens, 0 paarden, 0 schapen, verkocht9 stuks hoornvee, 31 varkens, 0 paarden en 0 schapen. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 23 Juni: Meest matige Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind. Zwaar bewolkt. Voorloopig nog regenbuien. Iets koeler. Zaterdag overleed te Zie rikzee na een kortstondig lyden, opze geliefde Zuster en Tante echtgenoote van dhr. D. Mulder, in den ouderdom van vyf en vijftig jaar. Familie DREGMANS. Axel, 22 Juni 1909. Het Bestuur van den polder COE- GORS c. a. maakt bekend, dat van de geldleening ten laste des polders groot aangegaan 1 Augustus 1807 is 5111" - GELOOT obli gatie no. 20. Het Bestuur voornd., J. VAN HOEVE, Dijkgraaf. J. A. DREGMANS, Ontv.-Griffier*

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 3