Binnenland. Gemengd Nieuws. RUSLAND. Door draadlooze telegrafie is aan Wolfs vertegenwoordiger van bevoegde zijde het volgende medegedeeld De ontmoeting van den Tsaar en keizer Wilhelm is een nieuw blijk van de traditioneele hartelijke vriendschaps betrekkingen zoowel tusschen beide Vorstenhuizen als de beide Vorsten persoonlijk. Uit de gewisselde heil dronken blijkt, dat de beide Vorsten in die goede onderlinge verhouding een onderpand zien van de goede verhouding hunner landen en van den wereldvrede. Bij de gesprekken der staatslieden zijn uiteraard verscheidene kwesties aan geroerd. Daarbij is vastgesteld, dat er geen tegenstrijdige opvattingen zijn en dat aan weerskanten de handhaving en bevestiging der thans bestaande goede betrekkingen oprecht gewenscht wordt. Tevens wordt erkend, dat de internationale afspraken, waarbij Rus land en Duitschland betrokken zijn, aan bedoelde goede betrekkingen geens zins in den weg staan en dat aan beide zijden het streven bestaat naar ver mogen bij te dragen tot een vreedzame oplossing van elke kwestie, die zich mocht voordoen. AMERIKA. De hoofden van Europeesche staten zijn meermalen door anarchisten be dreigd, de presidenten der Vereenigde Staten hebben bovendien voor krank zinnigen op te passen. President Taft heeft het ook al ondervonden. Don derdag wilde iemand hem op het Witte Huis spreken, die, om zijn vreemd gedrag in hechtenis werd genomen, een revolver en een gordel vol pa tronen bij zich bleek te hebben en na onderzoek in een gesticht is onderge bracht. Hij gaf zich uit of was inder daad een Amerikaansch kolonel. Het Julianafeest te Apeldoorn, op verzoek van de Koningin een week uitgesteld, is Vrijdag luisterrijk gevierd. De eerste hulde werd 's morgens aan het Vorstelijk echtpaar gebracht door een 600-tal zangeressen en zangers, die voor het Paleis de cantate „Blij Neder land" van Van 't Kruijs uitvoerden. Vóór den aanvang verscheen voor het open raam van den benedensalon de Koningin, dragende de Prinses, naast haar Prins Hendrik. Tijdens de uit voering zat de Koningin op het bordes, gekleed in beige costuum, de Prins in politiek. De aubade werd onmiddellijk gevolgd door een défilé van 42 vereenigingen, met vaandels en banieren, samen een 1500 personen, bij wie zich het zang- daar in de kooi tusschen dat kreupel hout en onder die hooge boomeu zoo mooi. Men is er geheel afgescheiden van de wereld. Men hoort zelfs in de verte geen menschelijke stem. Maar vogels hoort en ziet men. omdat het er zoo rustig is, des te meer. Maai ik mag je niet langer ophouden. God zegene u, mijnheerDenk nog eens aan Jan Abels, en, zooals gezegd is, kan ik je ooit van dienst zijn, klop maar aan mijne deur: ik sta altijd klaar om je te helpen. Het kan zoo raar en zoo won derbaar gaan in de wereld. De dag kan spoedig komen, dat ge mij noodig hebt en zegt: Nu is 't uwe beurt, Jan Abels, om mij uit de verlegenheid te redden D En die dag is gekomen. De beurt om weldadigheid te bewijzen kwam ook aan onzen vriend Abels, en, toen zijne hulp werd ingeroepen, toen toonde hij, gelijk gij zult zien, dat hij een man was van zijn woord en niet slechts godsdienstige beschouwingen kon geven, uiaar ook in waarheid godsdienstig was. {Wordt vervolgd.) koor weer aansloot. Vier muziekkorpsen vergezelden den stoet, die in lange rij, onder de tonen der muziek, langs het Vorstelijk Echtpaar schreed. Een paar meisjes overhandigden ruikers. Daarna werden Burg. en Weth. der gemeente ten Paleize ontvangen om namens de gemeente een adres van hulde te overhandigen. 's Middags hadden concerten plaats en werd de cantate herhaald. Glanspunt der feestviering was de rijtoer van H. M. en den Prins door het versierde dorp. Het Vorstelijk Echtpaar reed te 4 uur uit. Voorop ging een rijtuig met den burgemeester in ambtsgewaad, waarin de particuliere secretaris van HM., jhr. Van Geen, was gezeten. Hierna volgde het Koninklijk rijtuig, a la daumont gereden. Eenige hof rij tuigen sloten den stoet, die door marechaussees werd geëscorteerd. Op een 25-tal plaatsen werd stilge houden voor het aanbieden van bouquet- ten, meest door jonge meisjes en die H. M. dan, vriendelijk nijgend of met een handdruk, in ontvangst nam. 's Avonds had eene schitterende illuminatie en vuurwerk plaats. AXEL, 22 Juni 1909 Gisterenmiddag ontlastte zich boven deze streek een kortstondig onweder, waarvan hier slechts een kleine regenbui het gevolg was. Minder goed liep het af onder de gemeente Philippine, waar een hevige hagelbui groote schade aan den te velde staanden oogst veroor zaakte. Onder de gemeenten Ter Neuzen en Hoek heeft het flink ge regend. Heden had te Zaamslag de stem ming plaats voor een lid van den raad (vacature L. J. Geelhoedt), waarvan de uitslag was dat 272 stemmen uitgebracht werden op den heer A. de Peijter Iz., terwijl de heer C. Wisse Az. 262 st. verkreegvan onwaarde 3 stemmen. Alzoo gekozen de heer A. de Feijter Iz. de candidaat der liberale partij. Bij de Vrijdag te Neuzen plaats gehad hebbende stemming voor de keuze van een lid van den raad werden uitgebracht op de heeren E. O. Kerk hoven (liberaal) 665 stemmen en op den heer D. Scheele Az. (antirevolu- tionnair) 547 stemmen. Gekozen is alzoo de heer Kerkhoven. De raad bestond uit 7 liberalen en 6 antirevolutionnairen, zoodat de ver houding onveranderd is gebleven. -r- De heer Fs. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, tevens lid van den Raad, zal zich, bij de a. s. perio dieke verkiezing voor leden van den Raad, als zoodanig niet meer beschik baar stellen. Zaterdagavond is te Middelburg gevankelijk binnengebracht en in het Huis vari Bewaring opgenomen G. J. v. B., 35 j., spoorweg werker, wonende te St. Nicolaas (België) als verdacht van onzedelijke handelingen gepleegd te Hulst. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Van Alsteinpolder de heer J. Seijdlitz te Hulstin het bestuur van De Loozepolder tot dijk graaf de heer B. F. van Opdorp te Hoek en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer R. J. Scheele te Ter Neuzenirr het bestuur van den Kleine Stellepolder tot dijkgraaf de heer E. Ceulenaere en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer J. Schieman, beiden te Philippinetot gezworene van den Koningin Emma- polder de heer J. A. Verhaegen te Graauw tot dijkgraaf van den Melo- polder de heer J. A. Verhaegen te Graauw in het bestuur van den Nieuw Westenrijkpolder, tot dijkgraaf de heer V. Cortvriendt te Hoek en tot plaats vervangend dijkgraaf de heer D. Haak te Ter Neuzen. Zaterdag had te Philippine van wege de afd. „Axel" van den Bond voor Staatspensionneering eene openbare vergadering plaats, die druk bezocht was. De omstandigheid, dat aldaar dien zelfden avond het vaandel van het fanfare-gezelschap Willen is kunnen door den Burgemeester zou worden onthuld, ook in tegenwoordigheid van de zang- societeit, was oorzaak dat eerstgehoemde samenkomst te vroeg werd beëindigd. Het doel, nl. ook daar een afdeeling te stichten, kan worden geacht bereikt te zijn, daar velen zich bij den Bond aansloten en zeer zeker nog meer zullen volgen. De heer De Boer uit Hulst had weer het gewone succes met zijne indrukwekkende rede. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan- deren aan de N. N. Crt. In de laatste dagen zijn hier ver schillende partijen vlas door Belgische koopliedén gekocht. Er i» veel vraag naar vlas van uitstekende kwaliteit en de prijs is circa 75 franc? per gemet (44.56 Are) booger dan verleden jaar. Men besteedt van 375 tot 450 francs per gemet naar kwaliteit. Door het schrale, koude weder van de vorige weken is het vlas niet lang, maar stevig opgegroeid. DE HERIJK der maten en gewichten in 1909 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats nebben op de volgende dagen Neuzen, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 Juli. Hoek, 12 Juli. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 13 Juli. Koewacht, 14 Juli. Westdorpe, 15 Juli. Sas van Gent, ook voor Philippine, 16, 17, 19 en 20 Juli. Axel, 26, 27, 28 en 29 Juli-de-s voor middags. Zaamslag, 29 Juli des namiddags en 30 Juli. Rapenburg (gem. Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 3 en 4 Augustus des voormiddags. Kloosterzande (gem. Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 4 Augustus des namiddags, 5 en 6 Aug. Graauw en Langendam, 7 Augustus. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 16, 17, 18, 19 en 20 Augustus. Een 15-jarig meisje te Heifikens- zand was Zaterdag per fiets op weg naar Goes. Bij het uitwijken voor een voertuig viel zij en bleet bewusteloos liggen, terwijl zij ook eenige verwondingen bekwam. Per rijtuig moest het meisje naar de ouderlijke woning vervoerd worden, waar geneeskundige hulp ver leend werd Het meisje bleef echter nog geruimen tijd bewusteloos. Zaterdag is te Amsterdam in de Rietlanden tusschen de Entrepothaven en het spoorwegbassin een hoog houten gebouw, waarin de firma H. A. van Nahuys een kolenbrekerij had gevestigd, door onbekende oorzaak nagenoeg ge heel verbrand, evenals het daar aan grenzende gedeelte van een steenkolen- loods van dezelfde firma. De gebouwen waren geheel gevuld, daar nog Vrijdag een kolenboot was gelost. Gevoed door al deze brandstof greep het vuur snel om zich heen, zoodat al spoedig de gausche kolen voorraad één gloeiende massa was geworden. Hel rood tee- kende zich de gloed tegen den donke ren hemel af, zoodat eene groote menigte uit de volkrijke buurt der Eilanden kwam toegesneld. Met het oog op den aard van den brand en in verband met de plaats te midden van de loodsen der spoor- en stoomvaartmaatschappijen, spoorwegmaterieel en stapels balken, rukte de brandweer met verscheidene stoomspuiten aan. De omgeving was in korten tijd onder water gezet. Door de overwaaiende vonken geraakte op 150 meter afstand een stapel dwars- leggers in brand. Voor de brandweer was het terrein moeilijk te bereiken, door de over het rangeerterrein ge plaatste draden der wissels. De brand is vermoedelijk ontstaan in het lokaal, waar de gasmotor stond. Om zes uur hadden de werklieden het gebouw ver laten. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Het gebouw was eerst een jaar geleden gezet. Te Doetinchem is de 13-jarige zoon ven L. bij het uithalen van vogel nesten uit een populier doodgevallen. Woningnood. Te Ekamp gem. Mid- wolda (Gr.) zit weer een heel gezin onder den blooten hemel, omdat het geen woning kan krijgen en het ge bouw voor dakloozen nog niet gereed is. Te Vleuten (Utr.) is het driejarig zoontje P. Davelaar nabij de woning te water geraakt en verdronken. Een zonderlinge vergissing heeft in de grensplaats Borkeii plaats gehad tengevolge van de foutieve overseining van een telegram. Een heer uit Munster die daar zou logeeren, bestelde langs telegraphischen weg een „leichten Wagen". De telegraafbeambte had de „t" echter vergeten te seinen en zoo kreeg de hotelhouder te Borken een telegram om een „Leichenwagen" naar het station te zenden. De reiziger keek bij zijn aankomst te Borken vergeefs naar zijn wagentje uit. Eindelijk be merkte hij den lijkwagen, die daar nog stond, om het lijk in ontvangst te nemen. De vergissing kwam toen, door over en weer vragen, weldra aan het licht. Een telephoonquaestie. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Bergen-op-Zoom is, naar aanleiding van beleedigingen, per telephoon geuit, besloten, er bij de daartoe bevoegde autoriteiten op aan te dringen, bepa lingen vast te stellen, waardoor de telephonist, indien een abonné den wensch te kennen geeft, voortaan niet meer door een bepaald nummer te worden opgebeld, verplicht is, daaraan gevolg te geven. Een 15-jarige letterzetters-leerling te Dordrecht, had van zijn kermisfooien een flobertpistooltje met patronen ge kocht. Donderdag wilde hij het eens bekijken. Naar hij beweert, wist hij niet dat het geladen was, maar hoe het zij, eensklaps ging het schot af en de kogel drong een letterzetter, die vlak naast hem aan zijn kast stond, in het linkeroog. Terstond werd de gewonde door zijne kameraden verbonden, terwijl de dader van die gelegenheid gebruik maakte om weg te loopen en naar zijne woning te- vluchten. De gewonde is in het ziekenhuis ter behandeling opge nomen. Vermoedelijk is zijn linkeroog verloren. De jongen is gearresteerd. Het pistool en een groot aantal patronen had hij nog in den zak, vertelt de D. Ct. Te Hilversum geraakte in de Langestraat het paard van den land bouwer Splint, gespannen voor een boerenwagen, op hol. De heer K. R op zijn rijwiel gezeten, kon niet spoedig genoeg uitwijken en werd door het paard ter aarde geworpen. Hij geraakte daarbij onder den wagen en werd aan zijn' been gekneusd en aan de hand verwond. Het rijwiel werd geheel on bruikbaar. Te Tilburg heeft zich in een gezin een ernstig geval van vergiftiging voor gedaan. Na het gebruiken van panne- koek werden de vader, moeder, een zoon en twee dochters zoodanig onge steld dat men aanvankelijk voor allen het «ergste kon vreezen. Na spoedige geneeskundige hulp is het gevaar bij de drie eerste geweken, doch bij de dochters nog niet. Men vermoedt dat het meel, waarvan de pannekoek ge bakken was, vergif bevatte.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2