16. Zaterdag 29 Mei 1909. 25e Jaarj- Pi O. Nieuws- en Advertentieblad n.L voor Zeeuwseh- Vlaanderen. F. DfELFMAA, AXEL. si Buitenland. 1 FEUILLETON. vas M D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vry dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: U Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. t»i Wegens het aanstaande Pinksterfeest verschijnt a.s. JJinsdag de AXELSCHE COURANT "diet. 8i DUITSCHLAND. 8t Een luchtbol van de Wurtemberg- ïhe vereeniging voor luchtvaart, is __nlangs, bij den grooten Duitschen allonregen, in Frankrijk neergekomen 7 n niet vrijgelaten, voor de luchtschip- seers 500 frs. aan invoerrecht hadden 8iétaald. De vereeniging heeft hemel 8in aarde bewogen, om die som terug 9^ krijgen, maar nu van het Fransche 93ginisterie van financiën de mededeeling 1 9 ontvangen, dat daar niets van komen 1 9 tan. i Te Liegnietz heeft de protestantsche 91(Pvangenisgeestelijke het werk gestaakt, 9 amdat de fiscus geweigerd had, zijne be- 9 Xoldiging van 400 op 600 mk. te bren gen. De andere dominees hebben zich gjaet hem solidair verklaard. FRANKRIJK. "7" Te Parijs heeft Maandag het echt- en'>aar Sargent binnengestaan voor den jjorrectioneelen rechter. De zaak Sar- 9 jent heeft een paar maanden geleden 6 (nog al de aandacht getrokken van het 8 Publiek. De terechtzitting van Maandag 9 aeeft echter niet opgeleverd wat men >r van verwacht had. 9 Sargent is een man van 29, mevrouw sargent een vrouw van 34 jaar. Ze 6 5«ijn een jaar of zeven geleden getrouwd. 5 01' idhi'tWas of alle vrienden en bekenden trejimen afspraak gemaakt hadden, om uist dien Zondagmiddag eene visite bij len ontvanger Wandels te maken. Ten toinste er moesten stoelen uit de achter- tamer komen, om alle gasten behoorlijk zenteue zitplaats te bezorgen. Het spreekt «rel van zelf, dat er, waar zulk een zenïroot gezelschap vereenigd was, in ver- tchillende hoeken onderscheidene ge- Iprekken gevoerd werden, zoodat er een forward gedruisch en gegons van stem- zenneu in de kamer ontstond. Des te meer tugiIerbaasde het mij, dat er iemand in die ae„lelfde kamer, te midden van al dat ru moer, aandachtig kon zitten lezen. In ien hoek der kamer zat een jongen van ïngeveer negen jaren plat op den grond met een boek op de knieën. Of men ^acht of luide sprak, of men lachte of praatte, de knaap zag niet op van zijn Boek. i »Dat schijnt wel een boeiende lectuur te wezen, waarin uw Herman daar ver diept is,« zei ik zaehtkens tot den ontvau lert Per' naast mÜ zat- «rt »Dat dunkt mij ook,* antwoordde de heer Wandels, »ik zal hem eens vragen Zij was toen een weduwe met ongeveer f 12.000 inkomeh. De heer Sargent en mevrouw Sar gent hadden elk hun liefhebberij. Zij was dol op kinderen, en hij was dol op drank. De heer en mevrouw Sar gent gaven elkaar toestemming, zich te wijden aan hun liefhebberij. Zij zou kinderen in huis nemen. Sargent zou zich hier niet tegen verzetten, mits zij hem onbelemmerd zou laten drinken. Het echtpaar Sargent heeft in de af- geloopen jaren vele kinderen in huis gehad, en 140 dienstboden. Toch waren zij niet gelukkig zegt de Matin en de kinderen ook niet. Er hebben geheimzinnige verhalen geloopen van de wreedaardige behan deling die de pleegkinderen van de fa milie Sargent ondervonden, eerst te Londen, later te Asnières. In Februari jl. is een klein meisje uit huis gevlucht. Dat meisje vertelde voor den commis saris van politie te Asnières, dat zij alle dagen werd afgeranseld, en dat me vrouw Sargent haar nog dienzelfden morgen de armen had gewrongen omdat zij brood had weggenomen dat zij aan haar lotgenootjes wilde geven. Me vrouw Sargent heeft lont geroken. Zij is er van door gegaan en te Parijs door de politie gepakt. Sargent, die zijn vrouw aan het politiebureau wilde op halen, is daar vastgehouden. Maandag hebben zij terecht gestaan. Een lange reeks kindermeisjes, die bij de familie hebben gediend, getuigde, dat de kinderen veel geranseld werden en vaak gestraft met onthouding van voedsel. Sargent, de man, was echter welk boek hij daar heeft.* En den knaap roepende, vroeg hij»wat hebt gij daar?* »Het boek van Robinson Crusoe!* antwoordde Herman. »0 zoo, dat is een mooi verhaal, niet waar »Heel mooiverzekerde Herman. »Ik herinner mij nog heel goed,* sprak dominé Muller, »dat ik ook met bijzonder genoegen alle soorten van Ro binsonades placht te lezen.* »Wel«, vertelde de oude heer van Winteren, »ik heb op mijn ouden dag nog onlangs een Robinson van voren tot achteren doorgelezen, en met de meeste belangstelling. Het was, geloof ik, de zoogenaamde Zwitser3che Robinson. Dat boek is zeer onderhoudend geschreven, en bevat een verhaal van de lotgevallen niet van een enkelen man, maar van eene geheele familie. Een Zwitsersche predikant namelijk, met vrouw en kin deren scheep gegaan, lijdt schipbreuk en komt maf de zijnen op een onbewoond eiland, waar zij geruimau tijd vertoeven.* »De zoogenaamde Zwitsersche Robin son,* merkt doctor van Dijk op, >is in derdaad een heel amusant boek. Jammer dat de schrijver soms praat als een blinde over de kleuren.* »Hoe meent gij dat, doctor vroeg ik. »Wel hij toont meer dan eens, dat hij van natuurlijke historie weinig of niets weet. Dat is dan ook de reden, waarom nooit boosaardig tegen de kinderen, be halve wanneer hij dronken was, en jammer voor de kinderen Sargent was altijd dronken. In zijn dronken schap sloeg hij de kinderen onderste boven, trapte ze de voeten kapot, raasde en tierde. Sargent is veroordeeld tot 2 jaren gevangenis en 100 frank boete. Mevrouw Sargent tot 13 maanden gevangenis en 100 frank boete. ENGELAND. Men had aan den minister van finan ciën gèvraagd waarom hij wel den accijns op sterke drank had verhoogd en niet op bier. De minister zei Maan dag in het Lagerhuis, dat hij met deze accijnsverhooging niet het drankbedrijf had willen treffen (die anderszins be last wordt), maar een indirecte belas ting op de bevolking leggen. Het be drijf moest dus den accijns op het publiek kunnen verhalen. Nu is in het gewone bedrijfsleven de halve stuiver feitelijk de kleinste munt. Legde de regeering nu een hooger accijns op bier, dan zou de minste prijsverhooging voor den verbruiker' een halve stuiver de pint (ruim een halve liter) wezen. Maar een halve stuiver de pint zou, naar schatting, in een jaar 120 millioen gulden opbrengen, en zoo'n bedrag wenschte de regeering niet aan indirecte belasting van de be volking te heffen. Over den whisky-accijns heeft de handel allerminst te klagen. Naar schatting zal de prijsverhooging van een stuiver, die algemeen voor 't publiek kapitein Marryat, door zijne kinderen geplaagd om toch een vervolg te schrij ven op dien Zwitserschen Robinson, in plaats van zulk een vervolg een geheel nieuw verhaal in den trant van genoem de Robinsonade heeft opgesteld. Dat boekje van Marryat is nog al bekend »Stuurman Flink" heet het >0 juist*, riepen verscheidene der aanwezigen, »dat is een alleraardigst werkje. Daar doctor van Dijk bekend was als een man van een uitgebreide kennis, vooral op letterkundig gebied, zoo vroeg ik hem, of hij ons ook vertellen kon, hoe alle die Robinsonades in de wereld gekomen waren, en in hoeverre er voor die vertelling waarheid ten grondslag had gelegen. »'kZal u zeggen, wat ik daarvan weet,* antwoordde de doctor eu vertelde het volgende Toen William Dampier, door zijne ontdekkingstochten eu zee reizen beroemd geworden, in het jaar 1704, of daaromtrent, naar de Zuidzee stevende, had hij eenen opperbootsman aan boord, die uit Schotland afkomstig was, en Robinson Alexander Selkirk heette. Deze bootsmau nu geraakte m :t zijn kapitein in twist, weshalve hij op het destijds onbewoonde eiland St. Juan Fernandez werd achtergelaten. Ruim tien jaren bracht de eenzame balling daar door, en leed veel ontbering eu verdriet, totdat een Eugelsche kapitein wordt ingevoerd, den drankhandel een 48 millioen gulden in het jaar extra verdienste opleveren. Daarvan is een 12 millioen gulden extra verdienste op whisky, waarop de verhoogde accijns niet betaald is. De staat krijgt van de verhooging naar schatting ten hoog ste een kleine 20 millioen. Van Sir Donald Currie's nalaten schap van ongeveer 28 millioen gulden zal de schatkist aan successierechten ruim 3.6 millioen trekken. Was hij eenige weken langer blijven leven, nl. tot de nieuwe successierechten van kracht werden, dan zouden zijn erfge namen een 4.8 millioen hebben moeten betalen. CHINA. In China worden toebereidselen ge troffen tot het houden van een-volks telling. Hoe noodig dat is, weet ieder, die wel eens heeft trachten na te gaan, iets te weten te komen over het zielen tal van sommige groote steden van China. Teekenend is b.v. wat te dien op zichte blijkt bij 't naslaan van den Al- manach de Gotha, waarover de schat tingen van het inwonerstal van Peking wordt meegedeeld dat zij uiteenloopen van 500.000 tot 1.650.000. Maar nu gaat men dan toch ook in China aan het tellen. En is eenmaal de telling volbracht, dan zullen de bevolkings registers geregeld worden bijgehouden, waartoe een uitgebreide en permanente contröle-dienst zal Worden georgani seerd. hem kwam verlossen en naar Engeland terug bracht. Gedurende zim verblijf op het eiland had Selkirk een dagboek gehouden, waarin hij van zijn lijden en moeiten een omstandig verhaal had ge geven. Met dat handschrift ging hij naar eenen destijds bekenden schrijver, De Foe geuaamd, met verzoek om het eens in te zien en zijn oordeel daarover te zeggen. Korten tijd daarna ontving Selkirk zijn manuscript terug, met de verzekering, dat dit dagboek als letter kundig voortbrengsel te weinig verdienste had en voor de openlijke uitgave minder geschikt was. De Foe had echter voor zich zeiven uit die aanteekeningen van den bootsman het een en ander afge- schrevéb, eh zoo de bouwstoffen verza meld' voor eèn romantisch verhaal, later door hem in 't licht gegeven. Dat ver haal nu, waarvan de held Robinson Crusoë is genaamd, is in bijna alle talen overgezet ea heeft het aanzijn geschon ken aan eene geheele reeks van boeken en boekjes, die allen variatiën behelzen op dat, door De Foe gecomponeerde thema, en die, naar de naam van den held, Robinsonaden genoemd worde». Men zou eene ellenlange lijst kunnen opmaken vau alle die soorten van Robinsons. Er is een Fransche, Prui sische, Saksische, ja zelfs een Perzische en Russische Robinson.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1