t flio. is. i Iein balling op eigen grond. Woensdag 26 Mei 1 !H)9. 25« ,3 aarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. HHF.1.F.1I v AXEL. Buitenland. F EU1LL E T ON. llïl Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. H Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. 15 Ijïardivel is gevangen genomen. 7igelo Tardivel is touwslager van be Isp. Hij heeft zich veel opgehouden slecht gezelschap, slechte vrouwen 1 slechte mannen. Een van zijn jpegere kameraden, wegens inbraak Srvolgd, heeft van Tardivel verteld, 8t Tardivel hem had bekend, een der (ordenaars van den heer Steinheil te n. Op deze mededeeling is de j ustitie rdivel gaan zoeken. Of Tardivel jen zijn kameraad waarheid heeft g jjïproken valt voorloopig niet uit te 8 gtken. Evenmin staat het vast dat 5 8! kameraad tegen den rechter van 5 9(tructie waarheid heeft gesproken. •j jjjt is dan ook een zekere geruststelling 0 gjt Tardivel nog meer op zijn geweten 8 9left dan heel misschien die moord in Ronsinstraat. Hij wordt vervolgd >gen« inbraak in een kerk. De rechter 9jn instructie die hem onder handen 9>et nemen wegens de inbraak, kan jjim nu meteen eens polsen over de g^inheil's. 1 gfTardiyel heeft verleden jaar in April 10-woond in de buurt van het huis der milie Steinheil. Hij is een knappe ceiun, die wel poseerde voor schilders. 5S model kan hij aan huis gekomen jjin. bij den schilder Steinheil. In 6^ort, er zijn eenige aanwijzingen, die 8i justitie noodzaken met de mogelijk- 9iid van Tardivel's schuld rekening houden. Nog in een ander verband wordt de zaak-Steinheil dezer dagen in de Fran- sche pers genoemd. Een waschvrouw, Marie Qirard, heeft tegenover een ambtenaar van den veiligheidsdienst verslag gedaan van een ontmoeting, die zij had gehad verleden jaar 28 Mei, du» eenige dagen voordat de heer Steinheil en mevrouw Japy werden vermoord. Marie Girard liep met een mand waschgoed. Het was drukkend warm. Om uit te rusten ging ze even zitten in een bar in de rue Prémicourt. Vlak bij haar zaten aan een tafeltje drie meDschen, twee mannen en een vrouw. De vrouw had rood haar. Marie Girard ving uit het gesprek van het drietal allerlei verdachte uitlatin gen op. Ouwe jongen, hoorde zij zeggen, je hebt ongelijk dat je geen ernstige bende vormt, die zich enkel bezig houdt met belangrijke zaken. Een der drie stelde voor, samen iets te ondernemen. Hij liet twee valsche baarden zien, die hij onder zijn cape droeg. Er zal 6000 frank te verdeelen vallen, zeide hij. Trillend en bevend verliet Marie Girard debar. Ze had deze ontmoeting tot dusverre aan niemand durven ver tellen. 91 (Slot.) i,35inderdaad mag het als een wonder ,05schouwd worden, dat één enkel man zijn moed en volharding aan eene tie, wier volksbestaan genoegzaam r'rnietigd was en die reddeloos verloren leen, dat bestaan en hare vrijheid •ug gaf. Zoodra de strijd met de vij Iden tot rust was gekomen, besteedde ize/rec* dien tijd tot het herbouwen en rsterken der verwoeste stéden en tot t uitrusten eener oorlogsvloot, om dén "«tnen verdere aanvallen te beletten, j liet niet minder dan 120 schepen uwen, en deze zeemacht verdeelde hij uei zoodanige wijs in de havens, dat het t 'n Denen moeilijk viel de kusten te .deren, veel meer om te landen en met lit beladen te vertrekken. Daar, waar e landingen het meest te duchten waren, it hij kasteelen bouwen terwijl hij, 3 in de levensbehoeften van zijn volk voorzien, zijn leger in twee deelen irdeelde, van welke het eene in dienst 8 as, terwijl bet andere zich met den ;kerbouw bezig hield, totdat het door ,sen> andere helft werd afgelost, om op zijne eerhurt te strijden. e*rt Het duurde echter nog drie jareD, eer TURKIJE. Naar uit Konstantinopel gemeld wordt heeft het ia toongevende Turksche kringen een voor treffelij ken indruk gemaakt, dat Keizer Wilhelm zich bij zijn jongste oponthoud te Weenen tegenover den Turkschen gezant in bewoordingen van de grootste waar- Alfred zijne kroon in vrede kondragen. Want eene ontzaggelijke menigte van Noormannén stak, onder den aanvoerder Hastings, op 33ü schepen uit Frankrijk het Kanaal over en kwam in 893 aan land, op de kust van Kent. Het kostte den konipg vrij wat moeite, om zich tegen deze overmacht te verdedigen. Tot overmaat van smart was ook Ethelstan (Guthrura) overleden en stonden de Denen van Oost-Angelen en Northumberland weder tegen zijn gezag op. Toch gelukte het hem, hen te overwinnen. Hij gaf aan de overwonnenen de keus om zich, met aanneming van het Christendom, bij hunne landgeuooteu in Oost-Angelen en Northumberland neer te zetten of' naar Frankrijk terug te keeren. Gedeeltelijk maakten zij van zijn aanbod om te blij ven gebruik. Zoo had koning Alfred in niet minder dan 56 gevechten, die hij alle iu persotm had bijgewoond, Engeland van het juk der Denen verlost en zijn land vrijge maakt. Thans was hij er op bedacht, om, door wijze wetten zijn volk gelukkig te maken. De lange overheersching dei- Denen had het burgerlijk bestuur des lands in verval doen geraken en een geest van verachting van alle recht onder 't volk gebracht. Hierin bracht Hij ver andering en stelde eene geregelde orde van zaken en eene doeltreffende rechts pleging in. Strikt rechtvaardig in al wat hij deed, onderzocht hij zelf alle zaken deering heeft uitgelaten over hetgeen de jong-Turken in den laatsten tijd voor hun land gedaan hebben. De Tanin meldt, dat uit het onderzoek op Jildis gebleken is, dat Abdoel Hamid 1,100,000 pond in. banken gedeponeerd heeft. De Sabah zegt van gezaghebbende zijde uit Saloniki gehoord te hebben, dat Abdoel Hamid reeds aan den Staat een chèque van een millioen pond op een vreemde bank gegeven heeft. De regeering heeft het, met 't oog op den ernst der gebeurtenissen en den omvang van het aangerichte bloedbad, in het belang der orde noodig geoor deeld in Adana met groote gestreng heid op te treden. Er moet besloten zijn tot 150 terechtstellingen. Men i» overtuigd, dat een gestreng optreden ten deze een heilzame werking zal hebben op den ganschen toestand in Klein-Azië. PERZIE. In Teheran is bericht ontvangen, dat een aanzienlijk hoofdman van de Baktiaren Woensdag met 500 gewa pende volgelingen voorbij Ardistan is gekomen. Deze strijdmacht was op weg naar Kasjan. In die stad waren reeds 1500 man cavalerie en 2500 man infanterie aangekomen, de laatste echter zonder wapenen. Een regiment in fanterie is Woensdag uit Koem naar ivasjan vertrokken, en ook uit Resjt waren daarheen troepen op weg gegaan. Al deze troepenbewegingen schijnen te moeten worden opgevat als een con- van belang en handhaafde de uiterste gestrengheid. En zulk een weldadigen invloed had die gestrengheid, en zulk eene volkomene veiligheid bracht zij iu 'tganscha rijk te weeg, dat men tot het spreekwoord maakte »Wie in Engeland zijne beurs verliest, vindt die eene maand later nog onaangeroerd op dezelfde plaats terug. Doch niet alleen aan de burgerlijke vrijheid en welvaart van zijn land gaf koning Alfred zijne krachten vau lichaam en ziel i rn beste; hij verlangde ziju volk niet alleen beter, maar ook wijzer eu beschaafder te maken. Wel haddeu reeds in.de achtste eeuw de wetenschap pen in Engeland gebloeid en had toen Beda, het wonder van zijnen tijd, eene zeer belangrijke kerkelijke geschiedenis van zijn volk geschreveu. 't Was daar aan ook dat Alcuin, die aan 't hof van Karei den Groote leefde en de liefde tot de wetenschap daar overbracht, zijne vorming heeft te danken.- Maar de over- heersching der vijanden jen de verdruk king der Denen, hadden alle lust iu en beoefening van de weteuschap verstikt en het volk tot de ruwe onbeschaafdheid van vroegere eeuwpn teruggebracht. Ook hierin bracht Alfred een gewenschten omkeer teweeg en deed door zijn voor beeld wel het meest. Nog iu zijn 39ste jaar legde hij zich met ijver op de ver dere stadie der Latijnsche taal toe. Hij verdeelde zijn dag in drie deelen, die centratie, die door de regeering te Teheran is voorbereid en welke de verzameling beoogt van een groote krijgsmacht, die dan zou moeten op rukken tegen den leider der revolu- tionnairen te Ispahan, Sem Sem, en diens aanhang. Het nieuwe Perzische ministerie heeft aan den Rusiischen kolonel Liakof die trouwens niet meer iu Russischen dieust is de taak opgedragen, in Teheran zorg te dragen voor de instand houding der orde. Liakof heeft maat regelen genomen om te zorgen, dat geen bommen in de stad worden binnen gesmokkeld. De Engelsche bezetting die eenigen tijd geleden in Aboesjir was gelegd, in verband met plaatselijke verstoringen der orde, is teruggetrokken. AMERIKA. President Taft heeft een uitstapje gemaakt naar Charlotte, in den staat North Carolina, ter bijwoning van het jaarlijksche feest ter viering van de z.g. Mecklenburgsche afkondiging der ouafhankelijkheid. Die afkondiging zou een goed jaar vroeger zijn geschied dan de historische declaratie van 1776 maar de geleerden zijn het over de juistheid vau die bewering niet eens. Doch het feit wordt in North Carolina nog telken jare feestelijk herdacht. Overigens waren de omstandigheden den president en den overigen feest vierders niet gunstig. Een geweldig onweer met zware slagregens belem merden de viering ten zeerste. ''ij» bij gebrek aan een uurwerk, door brandende kaarsen wist af te meten. Een derde gedeelte van dag en nacht wijdde hij aan slapen, eten en drinken, een ander derde deel aan de zaken van ziju land eu zijn volk, en het laatste deel aan de beoefening der wetenschap pen. In het zuiden van Engeland, waar de Denen de kloosters verwoest, de boeken verbrand en de geestelijken om gebracht hadden, was er bijna geen monnik te vinden die zijn getijdeboek verstond; de koning vervaardigde nu ge schriften om zijn volk te beschaven. Even als Karei de Groote verzamelde hij de oude Saksische volksliedereu. Daar enboven maakte hij zelf dergelijke dicht stukken, en bewerkte de boeken van Beotius over den troost der w jsbegeerte, en een overzicht der algemeens geschie denis van Orosius in het Angelsaksisch. Ook stichtte hij scholen, waarvan voor namelijk die van Oxford beroemd is. Hij verlangde dat de kinderen der vrijen zouden leeren lezen en schrijven eu lokte binnen- en buitenlandsche geleerden naar zijn hof, en koop- en handwerkslieden naar zijn land. Ten einde zijn volk het voorbeeld te geven, besteedde hij ean zesde gedeelte van zijne inkomsten aan ïec stichten of verbeteren vau gebouwen. Eu zoo mag men met recht zeggen, dat Alfred de weldoener en beschaver van zijn volk werd. Het zou mij te ver voeren, indien ik

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1