Rechtszaken. bij bet Amerikaansche publiek groote opwinding teweeggebracht. Algemeen werd in d« pers geeischt, dat tegen de kinderrooTers met de uiterste gestreng heid zou worden opgetreden. Korten tyd geleden nu, werd te Sharon, een plaatsje in Pennsylvanië, het zoontje van den rijken heer Whitla geschaakt. De zaak maakte enorm veel sensatiemaar ten slotte kwam het kind gezond en wel terecht, en ook werden de ontvoerders, hét echt paar James Boyle, gevat. Dezen hebben nu terecht gestaan te Mercer; in Pehn- sylvanië. De man kreeg levenslang, de vrouw vijfentwintig jaar. Bovendien werden zij veroordeeld tot een boete van 5000 p. s. en tot be taling van de kosten van het geding. In hoeverre of hier te streng gestraft is, blijve onbeoordeeldechter valt in dezen weer een» onmiikenbaar te constateeren, van hoe grooten invloed in de V. St. de publieke opinie dikwijls is op vonnissen, die in tijden van op winding worden uitgesproken. AXEL, 14 Mei 1909 Het feest der blijde geboorte van Prinses Juliana is alhier gisteren met groote opgewektheid en geestdrift ge vierd. Het begon al Woensdagavond. Hier en daar, laat ons maar zeggen bijna overal hadden zich in alle haast buurtcommissies gevormd ter vefsiering der straten, terwijl weer anderen voor zich alleen die taak op zich hadden genomen, zoodat onze plaats al spoedig een feestelijk aanzien kreeg, wat nog vermeerderde, toen algemeen de ge liefde driekleur werd ontplooid en de feestvierende menigte zich met oranje getooid door de gemeente bewoog. Met groote bezorgdheid sloegen we Donderdagochtend het weerglas gade en reeds zeer vroeg in den morgen openden we de vensters om eens even te kijken hoe het met de lucht stond. Nu, dat ging nog al. En, feestelijk gestemd als we waren, maakten we ons niet al te bezorgd, aangezien het weerbericht ook niet ongunstig was. Gelukkig is het dan ook goed gebleven en behalve een bui om een uur of elf in den voormiddag, hield het weer zich uitstekend. Het begon gisteren al vroeg in den morgen. De schietvereeniging Prins Maurits en de knapen vereeniging Klein maar dapper waren reeds vóór 8 uur op marsch, de eerstgenoemde vereeni ging om op de markt eenige vreugde- >Schoon is het hier en heerlijk, schoon en heerlijk als een hof van Eden. Maar waar is mijne harp, dat ik den lof kan bezingen van Hem, die dat alles zoo heerlijk schiep, dat ik een lied kan dichten, Hem ter eere en tot lof van zij nen naam En nog eer zijne gade hem kan ant woorden, treedt daar uit een boschje eene heerlijke hemelsche gedaante naar hen toe en siet hen vriendelijk aan. De koning en zijne gemalin knielen voor den hemelbode neder. »Sta op, Alfred,* begint de bode van hooger sferen. »Sta op en hoor wat ik u verkondig in den naam van den God, dien gy wildet lofzingen. De Heer heeft u gezien, hoe gij u vernederd hebt voor Hem, hoe gij de trotscheid en op geblazenheid, die u ontsierden in de da gen uwer regeering, hebt afgelegd, en hoe gij zijt geworden ootmoedig en nederig voor Hem. De Heer heeft het aanschouwd, hoe gij de helft van uw brood hebt gedeeld met den arme, die u om Christus wil eene bete broods kwam vragen. En nu zeg ik u, in den naam des Heeren Gij zult weder op den troon uwer vaderen zitten en zult heerschen over Engeland. Gij zult de redder en de bestuurder worden van uw verdrukt volk, en uwe heerschappij zal worden bevestigd door den Heer. En dit zal u het teeken zijn straks komen uwe krygslieden terug en de overvloed zal salvo's te lossen, de andere om een deel der stad door te trekken. Ook de kanonniers, 'twas een geïmprovi seerde afdeeling vestingartillerie, gonnen reeds tijdig hunne dreunen e slagen af te vuren, wat ze den gansch n dag door trouw volhielden. Wel aai mg, dat juist toen het poer op was, ook. geen vijanden meer te bespeuren waren, ze waren allemaal weggebombardeerd. Om 8 uur begonnen de klokken te luiden en verkondigden aan den heelen omtrek, dat. Axel zich opmaakte om op alotiden trant zijn vreugde te uiten in een volksfeest. De schooljeugd die om 9 uur present moest zijn was natuurlijk vroeg in de weer om toch vooral niet te laat te komen. Ongeveer half 10 stonden ze op de markt geschaard, de kinderen van de drie scholen binnen de gemeente met hunne onderwijzers en onderwijzeressen, recht voor het stadhuis. Het muziekgezelschap Con cordia nam plaats op de muziektent, nadat het met een feestmarsch naar de markt was gemarcheerd. Ook, het muziekgezelschap Hosanna was aanwe zig, dat de kinderen der school in de Nieuwstraat naar de markt had ge bracht. Een groot deel der feestcom missie en een talrijk publiek was ge tuige van dit feestnummer. toen dan allen in orde waren opge steld, nam de directeur van Concordia plaats op de pui van het raadhuis om den zang met de muziek te dirigeeren. In de frissche zuivere morgenlucht klonken de lieve kinderstemmetjes met de heerlijke tonen van Con ordia als een plechtig danklied aan God voor den zegen aan het Nederlandsche Volk en zijn Vorstenhuis geschonken. Vooral het eerste, het plechtige Oude Wilhelmus, klonk zoo mooi, daarop volgde het Volkslied, dan het Vlaggelied en ten slotte Wij leven vrij. Het ging buitengewoon goed, dat zingen van die 800 kinderen begeleid door Concordia, het was daarom, dat het Volkslied nog eens ten gehoore werd gebracht, waarna dé heer Van Ruijven, voorzitter der feestcommissie, de kinderen er op wees, waarom zij hier bijeen waren en de hoop uitsprak, dat zij zich in latere jaren nog met genoegen zouden her inneren hoe ze in hun jeugd eens hadden feestgevierd uit dankbaarheid voor de geboorte van het lieve kleine Prinsesje Juliana. En toen was het tijd voor de kleintjes om zich naar hunne school te begeven waar zij zouden onthaald worden. De kinderen van de school op het Spui waren ook bedacht, maar namen om verklaarbare redenen geen deel aan den zang. Het ging er druk toe in de scholen, 't was een lust om te zien hoe smakelijk die kindermonden de koeken verwerkten. Tal van menschen kwa men een kijkje nemen maar hoe dap per ze ook knabbelden, toch deden ze den tijd er af om nu en dan hunne liedjes te zingen. De bediening door de bereidwillige dames liet niets te wenschen over en zoo liep ook dit weer in de beste orde af. in uwe woning heerschen.* Dit zeg gende verdween de Hemelbode en Alfred ontwaakte. »Alsewitha,« riep hij zijner sluimeren de gade toe. »Alsewitha, ontwaak! Laat mij u den droom verhalen, dien God mij heeft doen droomen en de be lofte, die zijn engel mij heeft doen verstaan.* Alsewitha ontwaakte, doch hoe stond zij verwonderd, toen haar gemaal haar haren eigen droom mededeelde want ook zij had gedroomd en wel hetzelfde als haar echtgenoot. En kort daarop kwamen de uitgezondenen terug met zulk een voorraad van visch en wild, dat er meer dan overvloedig spijze was in Alfreds woning. Sedert dien dag, zeggen de kronijken, heerschte er daar geen gebrek meer. (Wordt vervolgd.) Intusschen begon het zoo zachtjes aan drukker te wordenin onze straten. Am do vior ingangen van de stad roemden ze binnen, te voet, met rijtuig ut por fiets, zoodat het tegen twee uur knapjes vol was. Maar toen moest ook het hoofdnummer van het programma worden afgewerkt, namelijk de gecostu- meerde optocht, voorstellende den intocht van Prins Maurits in Axel in het jaar 1591, nadat hij Hulst had veroverd. Z. D. H. zou aan de Drie Schouwen worden afgehaald. Op het raadhuis waren schout en schepenen vergaderd, daar waren ook de burge meester, de raadsleden, de feestcom missie, velen vergezeld van hunne dames. Een ouderwetsch rijtuigje, waarin gezeten waren een boer, een boerin en een knaapje, kwam de markt opgereden. Die hadden den Prins zien aankomen en kwamen dat nu zeggen. Terwijl de baas bij zijn paard bleef, ging moeder de vrouw met haar klein manneke onbeschroomd de trappen van het raadhuis op en vertelde daarbinnen aan den schout en zijne schepenen welk hoog bezoek er in aantocht was. En die natuurlijk dadelijk er op af den Prins tegemoet. Toen kwamen ze nader hand van Drie Schouwen, de geheele stoet, de mooie kranige stoet. We stonden ze aan de brug op te wachten en een groote stofwolk zei ons, dat we ze weldra zouden zien dieStoere mannen, die wakkere krijgers uit oude tijden en te midden van hen den Prins, die hen ter overwinning voerde, den dap peren Maurits, den stededwinger, die nog eens naar Axel kwam kijken of de bevolking hem nog wel trouw ge bleven was, nadat hij deze veste vijf jaar geleden uit Spaansche handen had gerukt, zijn eerste wapenfeit! Aan de brug stelden de muziekge zelschappen zich op achter de ruiters die den weg vrijhielden en zoo brachten zij den stoet naar de markt, waar de Prins op het raadhuis in alle deftigheid zou ontvangen worden. Onze vrij ruime raadzaal zat tamelyk vol. De hooge gasten namen plaats en toen richtte de schout (de heer F. Dekker Pz.) een woord van welkom tot den Prins (de heer E. C. Oggel) die in welgekozen woorden dank zeide voor de welgemeende ontvangst welke hem in Axel ten deel viel. De burgemeester had vooraf in korte trekken medege deeld, wat de historische stoet te be- teekenen had, namelijk, zooals we hier- voren reeds zeiden, het bezoek van Prins Maurits aan Axel in 1591. Nadat de eerste begroetingen waren afgeloopen en eene verversching was rondgediend, nam de heer Van Ruijven als voorzitter der feestcommissie het woord. Hoe gaarne zouden we de gansche prachtige redevoering in dit verslag opgenomen hebben, doch het is niet mogelijk, maar dit willen we wel zeggen, dat menigeen een traan wegpinkte, toen de spreker op de hem eigene eminente wijze in gevoelvolle woorden er ons op wees wat Oranje steeds voor ons land is geweest, wat het huis van Oranje voor Nederland heeft opgeofferd en steeds en altijd klaar stond, wanneer wij geholpen moesten worden. De woorden van den dichter „In het Heden ligt 't Verleden, In het Nu, wat worden zal, had spreker als motto gekozen voor zijn keurige improvisatie. Met de beste wenschen voor het Vorstelijk huis en daverende blijken van instemming werd de rede besloten. Met algemeen goedvinden werd aan H. M. de Koningin het volgende tele gram gezonden „Man H. M. de Koningin. Vol dankbare vreugde over den zegen, die Uwe Majesteit en Hoogstderzelver Gemaal en met U, geheel ons vaderland ten deel viel, biedt de op heden feest vierende burgerij van Axel Uwe Majes teit eerbiedig de beste heilwenschen aan voor het voorspoedig opgroeien van kleine Prinses. De feestcommissie, J. HUIZINGA, Eere-Voor. V4N RUIJVEN, Voorz.\ waarop 's avonds om lOuuruit'sHi het volgende antwoord werd verzondi „HUIZINGA, feestcommissie, A H. M. de Koningin laat U allen i.- gelukwenschen danken. Adjudant VAN MUCHELE Daarna zette de stoet met de muz voorop zich in beweging om een ro gang door de stad te maken. En was eenig mooi. De firma wed, Leeger te Amsterdam heeft eer v haar werk. Het zag er alles flink We hebben al meer historische i tochten gezien, dus kunnen er zooi over oordeelen en dan moeten wei mondig verklaren, dat de stoet fl in elkaar zat en de genoemde fit een ferm stuk werk heeft geleverd, Des avonds ruim 6 ure werd f concert op de markt gegeven door gezelschappen Concordia, Hosanna, B op Zegen en Hallelujah, die beurtelii of samen eenige muziek- en zangni mers ten gehoore brachten. En om half 9 werd de lichtstoet elkaar gezet. Ongeveer 500 kindei namen daaraan deel, benevens een versierde rijtuigen. Na een omgj door de stad weer met de muz voorop werd deze prachtige stoet, i een heel mooi effect maakte, ontbond en hiermee was de feestelijkheid geloopen. Wanneer we nu aan het slot 1 dit verslag zeggen, dat de muzikani tot het einde toe er nog lustig op bliezen, dan mogen we deze mant en jongelui, die zulk een zware U hadden wel een pluimpje geven vi de vele diensten op dezen prachtig feestdag bewezen. Ten slotte verm den we nog, dat in alle stilte behoeftige ingezetenen een feestgr werd uitgereikt, bestaande in kret brood met boter. Naar men ons mededeelt, is hed de feestvreugde nog niet gedoofd heeft men plan de Molenstraat n haar fraaie poort en misschien t andere straten vanavond nogmaali verlichten. Ook vernemen we, dat vanavond I een gedeelte van de lichtstoet rondtre voorafgegaan door de beide muziek, zeischappen. - In de week van 5 tot en met Mei 1909 zijn in Zeeland voorgekom 9 gevallen van roodvonk, waarvat te Clinge, 1 te Eede, 1 te Koudekerl 1 te St. Maartensdijk, 1 te Stavenii en 3 te Zaamslag4 van diphtheril waarvan 1 te Hoek, 2 te Neuzen ei te Zonnemaire. PREDIKBEURTEN TE AXti Zondag 16 Mei 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J 3. T. Hugenhd Nam. 2 ure Ds. JB. T. Hugenhd Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. P. H. de Jonge Nam. 2 ure Ds. P. H. de Jonge (van Sleeuwjj Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van Reenen Nam. 2 ure Ds. R. van Reenen (van Reitsni Gereformeerde Kerk. (Lange Weststrai Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 art Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Mei 1909. J. P. F. d. G., 18 j., schippersknec te Ter Neuzen, is wegens mishandeld veroord. tot j 10 of 10 dagen hechten) J. v. d. V., 19 j., landbouwersknec! te Axel, is wegens alsvoren veroordeel tot 1 maand gevang. F. d is wei naar Be war J. v. I te A; Belgis' zijnde wegen oordee ment 1 ingang en ge' 38 j., nende Midde van c meisje jaren. ments wezen de zaï 19 j-, te IJz delbui beklat hande pleegc Een voor oorlog woord langst Unie-c verteg land. Geh aanlei J ulian Assch weker werd, stallei bewer wel a minde duet Toen onver Het i der I diama des i Zaten was, die 1 Daarb diama zij o bakke mede Eer hiervi diama geruil steen< de fii voor Een schan hielde geen zij de en ha AU< slager Om Assch de A heeft op a: den in kei Een zal e wekel talen, zich z.g. de fi diama rectie

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2