de ge! Rechtszaken. Telegrafisch Weerberk Advertëiitiën. Dan is er nog iets, dat mij en u allen zeker bij deze gelegenheid heeft getroffen. Wat den vreemdeling bij ons verwondert, dat is hetgeen hij niet begrijpt, dat hij ons benijdt, dat is de hartelijke, degelijke, nationale band, die bestaat tusschen Nederland en zijn Vorstenhuis, een band, mijne heeren, welke door onze gansche geschiedenis heengaat, die in donkere oogenblikken soms niet te bespeuren is, maar die zich in gewichtige levensmomenten in ons volk onweerstaanbaar, spontaan krachtig openbaart, een band, ik aarzel niet het te zeggen, die een der beste waarborgen is van ons nationaal volks bestaan. Ik stel u voor, mijne heeren, in dien geest de Koningin te antwoorden". Met een krachtig bravo betuigde de Kamer hare instemming met dit voorstel. Het ontwerp-adres luidt als volgt „Het zij de Eerste Kamer van de Staten-Generaal vergund, Uwe Majesteit eerbiedig te naderen met de betuiging harer dankbare vreugde, dat het den Almachtige behaagd heeft aan het al oude, met Nederland zoo innig verbon den geslacht van Oranje een nieuwe telg te schenken en daardoor den his- torischen band te bevestigen, die het Nederlandsche volk reeds zoovele eeuwen tot heil is geweest. „Wij behoeven Uwe Majesteit niet te verzekeren, dat door dit heuglijk teit de wenschen en gebeden van duizenden in den lande zijn verhoord en in aller harten de blijde hope leeft, dat Prinses Juliaua moge zijn de vreug de harer Koninklijke Ouders, een sieraad van het geliefde Stamhuis, een zegen voor ons dierbaar vaderland." Blijkens de officiëele bulletins die nog iederen morgen van de hand van Prof. dr. Kouwer en dr. Roessingh verschijnen, blijven de berichten om trent den toestand van H.M. de Koningin en van Prinses Juliana nog steeds in alle opzichten gunstig luiden. AXEL, 7 Mei 1909 In de Dinsdagavond alhier ten huize van mej. Rolff gehouden vergadering van de feestcommissie werd de viering van de geboorte van Prinses Juliana bepaald op Donderdag 13 Mei a Uit de verschillende inteekenlijsten bleek, dat was ingekomen f 510.75l/2, welk bedrag naderhand door nageko- er een wapenstilstand tot stand tusschen de Denen en deSaksen. Doch niet lang duurde diede trouwelooze Denen maakten nieuwe veroveringen. Ik zal u die allen niet verhalen, daar ik te langwijlig zou worden hoe dapper Alfred ook streed, de Denen bleven door den gedurigen aanvoer van Tersche troepen altijd machtigerterwijl lang zamerhand den Angelsaksen de moed begon te ontzinken. Eindelijk waren zy zoover doorgedrongen, dat slechts een gedeelte van Sommerset nog in Alfreds macht was. Maar hoe in zijne macht Vele iugeborenen, door gebrek en vrees overwonnen, ontvluchtten hun land over zee. Anderen meenden geen zekerder middel tot redding te vinden dan hun alleenstaanden koning te verlaten en zich aan de Denen te onderwerpen ja, er waren er onder hen die zelfs de vaan des opstands tegen hunnen wettigen vorst verhieven. Thans rekende Alfred alles verloren; zijne gewone geestkracht verliet hem en wanhopig wilde hij zich met de weinige, hem getrouw gebleve nen op den vijand werpen en een eer lijken en roemrijken heldendood zoeken. Maar de trouwe Saksen, en onder hen vooral Ethelnoth, de Caldorman van Sommerset, hielden hem terug en brach ten hem onder het oog, dat hij aan zijn land en zijn volk verschuldigd was, zijn leven te sparen en betere tijden af te wachten. Aan dezen raad |ehodr men giften is gestegen tot /524.2{)l/?> een flinke som dus om iets goeds op touw te zetten. Het programma werd daarna definitief vastgesteld. Onze lezer» kunnen het vinden in de in dit nummer voorkomende advertentie. Vooral de Historische Optocht belooft prachtig te zijn en zal voor velen iets geheel nieuws opleveren. Niet ieder toch is reeds in de gelegenheid geweest iets dergelijks te aanschouwen en daar om zal dit nummer van het programma vooral de belangstelling trekken. Ook de lichtstoet belooft zeer aardig te zullen worden. De noodige biljetten uilen verder er voor zorgen, dat het Axelsche feest ook in de omliggende gemeenten algemeen bekend zal zijn. - Op de Donderdag alhier gehouden markt van Zeewsch-Belgische paarden waren 25 stuks aangebracht, waarvan slechts enkelen verkocht werden. De groote markt in St. Nicolaas en de verkooping onder Zaamslag zullen wel de oorzaak zijn geweest, dat de aanvoer niet grooter was. - Naar we vernemen, worden te Sluiskil pogingen aangewend om feest te vieren op Donderdag 13 Mei. Gedacht wordt aan tractatie der schooljeugd, terwijl muziek en volks spelen zullen dienen tot vermaak der grooteren. Ter civiele terechtzitting van de Arrondissements-Rechtbank te Middel burg van Woensdag jl. is de Heer J. A. P. Geill, burgemeester van Ter Neuzen, beëedigd als kantonrechter plaatsvervanger aldaar. Tot onderwijzeres aan de R. Kath. meisjesschool te Hulst is benoemd mej. Van Waterschoot, thans in gelijke be trekking te Raamsdonk. Woensdag werd in het huis vau bewaring te Middelburg overgebracht C. v. G., 31 j., werkman, geboren te Koewacht en wonende te Stekene, ver dacht van verduistering van een rijwiel. Bij de Dinsdag te Goes gehouden stemming ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Goes, vacature-wijlen B. M. den Boer, is gekozen de heer W. Kakebeeke, te Goes, vrijz., met 3750 stemmen. M J. H. M. Stieger, aldaar, candidaat der kath., antirev. en Chr.-hist., had 2816 stemmen. Bij besluit van Ged. Staten van Zeeland d.d. 8 April 1909 is vastgesteld de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in die provin cie voor 1909. Hieruit blijkt, dat de bevolking in Zeeland bedraagt 216.295 personen, waarvan 144 het getal der hoogstaan geslagenen uitmaakt. Hiertoe behooren voorzoover Z.-Vl. aangaat de navolgende heeren in alpha- betische volgorde Bonte, Eduard, te Aardeuburg, geb, te St. Kruis 3 April 1837. Bruyne Izn., Izaak de, te Oostburg, geb. te Cadzand 20 October 1836. Bruyne, Izn., Pieter de, te Cadzand geb. te Cadzand 28 October 1838. Calon, Elias Augustus, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 17 April 1830. Collot d'Escury, Karei Jan André Guijon baron, te Hontenisse, geb. te 's-Gravenhage 15 December 1858 Dieleman Petrusz., Jacobus, te Zaain slag, geb. te Zaamslag 11 November 1852. Dieleman Wz., Petrus, te Axel, geb. te Hoek 6 November 1835. Dierick, Cyrilles Petrus Joannes, te Koewacht, geb. te Koewacht 24 Janu ari 1846. Dregmans, Pieter, te Axel, geb. te Neuzen 26 April 1839. gevende, verborg hij zich met de zijneu in 't bosch en tusschen de bergen, en 't was daar, dat de avonturen voorvielen, wslke ik u thans verhalen wil. {Wordt vervolgd. Dumoleyn, Emile Bernardus, te Hon tenisse, geb. te Westdorpe 17 October 1866. Erasmus, Jannis, te Cadzand, geb. te Cadzand 22 November 1838. Feijter, Levinus de, te Axel, geb. te Neuzen 23 April 1838. Graaff, Jacobus Marinus de, te Aar denburg, geb. te Poortvliet 7 Februari 1846. Hammacher, Herman Gerard, te Groede, geb. te Groede 18 October 1843. Hennequin, Johannes Fran<jois, te Sluis, geb. te Sluis 24 September 1826. Hennequin, mr. Pieter Christiaan Jacobus, te Aardenburg, geb. te Sluis 20 Mei 1851. Hoeve, Frans van, te Axel, geb. te Axel 1 December 1851 Hombach, Fernand Corneille Octave Mari, te Hulst, geb. te Hulst 9 Mei 1863. Hullu, Jacobus de, te Cadzand, geb. te Cadzand 3 November 1821. Huijssen, Johanneszoon, Jan, te Neu zen, geb. te Neuzen 8 Januari 1838. Kerf, Cerillus Johannes de, te St. Jansteen, geb. te St. Jansteen 31 Janu ari 1873. Kerf, Petrus de, te St. Jansteen, geb. te St. Jansteen 12 September 1840. Koster, Abraham, te Axel, geb. te Axel 27 Mei 1844. Lenshoek, Cornells Petrus, te Bres- kens, geb. te Wolphaartsdijk 21 April 1862. Luteyn sr Izaak, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 17 September 1826. Maertens, Henricus Ludovicus Jo- sephus, te Hulst, geb. te Hulst 29 Fe bruari 1848. Risseeuw Azn., Izaak, te Oostburg, geb. te Schoondijke 8 Februari 1869. Risseeuw Izn., Izaak, te Oostburg, geb. te Cadzand 24 September 1841. Risseeuw Izn., Johannes, te IJzen dijke, geboren te IJzendijke 1 Septem ber 1849. Risseeuw I.-Az., Johannes, te Zuid zande, geb. te Cadzaud 28 November 1849. Risseeuw Izn Johannis, te Cadzand, geb. te Cadzand 16 September 1848. Rompu, Johannes Adrianus van, te Neuzen, geb. te Neuzen 17 Nov. 1855. Rottier, Augustus Theodorus, te St. Jansteen, geb. te Hulst 30 October 1843. Seydlitz, Josephus Augustinus Joan nes Berchmans Maria Gislenus, te Hulst, geb. te St. Nicolaas (België) 28 Sep tember 1868. Temmerman, Johannes Franciscus, te IJzendijke, geb. te Hoofdplaat 23 Mei 1841. Thomaes, Prudentius Franciscus, te Hoofdplaat, geb. te Hoofdplaat 21 Aug. 1852. Tol, Krijn, te Breskens, geb. te Piers- hil 23 November 1842. Vogelvanger, Julius, te Hulst, geb. te Hulst 9 Maart 1847. Waes, Camilus van, te Westdorpe, geb. te Westdorpe 23 November 1838. Wieland, Gerard, te Neuzen, geb. te Zaamslag 6 October 1845. Wauters, Henri Honoré Marie, te Hulst, geb. te Hulst 1 Juni 1849. De iudeeling der viermaanders, bestemd voor het 2e bataljon 3e reg inf. te Middelburg, zal, voor wat de provincie Zeeland betreft, plaats hebben op 17 Mei a. s. te Middelburg, 19 Mei te Neuzen en 21 Mei te Tholen. „Vrederust" Woensdag werd onder zeer groote belangstelling de in de nabijheid van Bergen op Zoom gelegen stichting ge opend van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland Onder de aanwezigen bevonden zich o. m. Minister Heemskerk, de Commis saris der Koningin in Zeeland, twee leden van Ged. Staten van Zuid-Holland, een inpecteur van het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigen-ge stichten en het gemeentebestuur van Bergen op Zoom. De heer Dijckmeester was vergezeld van de heeren P. F. Fruytier en J. A van Rompu. Tegen een uur vereepigde men zi in de hulpkerk, te midden van 1 tot dusver bebouwde terrein en we de plechtigheid geopend met het zing van Psalm 95 vers 9, waarop de ht J. H. Donner, pred. te Breda, in gel voorging. Na de stichting met een rede geope te hebben, installeerde spreker dr. van den Brug als geneesheer-directe Verder dankte hij al de aanwezigi inzonderheid de autoriteiten voor 1 steun en medewerking en de eer hum tegenwoordigheid. Daarna voerden nog achtereenvolg! het woord dr. Van der Brug, Minis! Heemskerk, mr. Dijckmeester e. a. Met het zingen, van het laatste van den avondzang werd de plechi samenkomst gesloten en ging men oi tot het bezichtigen van het gebouw Blijkens een verslag van de inrichll voorkomend in de Midd. Crt., die rei eenige dagen te voren gebruik maai van de gelegenheid, welke aan de p werd gegeven tot bezichtiging moet stichting alleszins voldoen aan eischen, die tegenwoordig worden steld, zoowel aan bouw als aan hyj, nische inrichting. Het terrein is onafzienbaar grt biedt veel natuurschoon, ligt rustig vrij van stadsgewoel en spoorweg! keer, terwijl nog plaats is voor ti boerderijen, die men later hoopti exploiteeren. De centrale gebouweD zijn ingeri voor 600 patiënten, terwijl een ht kerk aan het gebouw is verbonden 400 personen. Weldra zullen 158 patiënten won ingeschreven. Aan kanon 'sOi gelui. Hal: landsc van muzie Markt Out schille oude PREDIKBEURTEN TE AXl Zondag 9 Mei 1909. Ned. Herv. Kerk. Yoorm. 9 nre Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenk Gereformeerde Kerken. Kerk A. Yoorm. 9 nre Ds. R. W. Huizingj Nam. 2 ure Ds. R. W. Huizing (van Koudekerk a/d 1 Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Both I Nam. 2 ure Ds J. H. Both - (van Andel.) Gereformeerde Kerk. (Lange Weststrc Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburf Zitting van 7 Mei 1909. I E. J., 20 j., polderwerker te E drecht, is wegens mishandeling oordeeld tot J 10 boete of 10 da hecht. C. v. D., 34 j., huisvr. van A. 1 zonder beroep te Ter Neuzen is weg alsvoren veroord. tot 10 boete of dagen hecht. J. F. d. K., 23 j., werkman te Hi is wegens alsvoren veroord. tot 1 mat gevang. K. d. Z., 27 j., landbouwer te E tenisse is wegens alsvoren veroordj 15 boete of 15 dagen hecht. van het Kon. Ned. Meteorol. Iustii te De Bilt (bij Utrecht)..' Verwachting tot den avond I Zaterdag 8 Mei Matige tot krachtige Oostelijke w Helder tot licht bewolkt. Droog w Weinig verandering in warmtegn De familie DREG MA S&ï'W MULDER zegt liartelyk <1 voor de zeer vele en velerlei betoql belangstelling op 10, 14, 26, 29 cd April 1.1. Namens allen, Axel. P. DREGMANS

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2