II- ïo. 10. Zaterdag 8 1909. 25e Jnurg. len balling op eigen grond. r- iNieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELEMAV, AXEL. Buitenland. ie FEUILLETON. Binnenland. CÖLIÏAI\T. oog! veracbijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: n Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A DVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdas- en Vry dagnamiddag TWEE uren. tó a[ DUITSCHLAND. 7 De luchtvaartlyn, waarvan men de gprichting in Duitschland sedert eenigen gjd voorbereidt, zal, volgens nadere 8erichten aan de Lokal-Anzeiger, haar 8ltgangspunt te Luzern hebben. Het gbrste station zal Friedrichshaien zijn, an gaat de reis over Straatsburg, rankfort en Keulen naar Hamburg. jeppelin's maatschappij, die wanneer are nieuwe luchtscheepstimmerwerf jlaar is, elk jaar tien luchtschepen kan 6 sHeveren, zal de vaartuigen bouwen. 8 8'erder is er nog sprake van een lucht- 8aartverbinding tusschen Frankfort en 2 lunchen. 7 9 Het nieuwe luchtschip, dat in de o slaats komt van het te Echterdingen 8 s«rongelukte, zal over veertien dagen laar zijn. 9 TURKIJE. 9 Daar Abdoel Hamid zonder middelen jji Saloniki was aangekomen en geen 9jd gehad had het noodige mee te 9emen, is, op voorstel van Sjefket pasja, lOoorloopig een bedrag van 1000 pond ;r beschikking van den oud-Sultan ge- ireield om zijn eerste uitgaven te dekken. 5 De naar de hoofdstad teruggezonden jjethy bei, wien de bewaking van den 6ultan tijdens de reis naar Saloniki was gievertrouwd, moet de sleutels hebben mn Abdoel Hamid's brandkast, waarin >oveel gestolen geld ligt. Men houdt ch nog bezig met de kwestie van s mogelijke inbeslagneming van het 5 grootste deel van het vermogen van 12 5 I1 6,33 7,05) 5,0i ,354 H. en Alvorens wij Alfreds geschiedenis iiortzetteu, is 'tnoodig een enkelen blik p Engelands geschiedenis te slaan, ■aardoor veel van 't vroeger vermelde, leer nog van 't hier volgende, u in een euselderder licht zal voorkomen. Engeland, oudtijds bewoond door de leus™116"' was d00r Julius Cesar onder de omeinsche heerschappij gebracht. Bij en val van het Romeinsche rijk in het I u/eS'CB wertl Groot Brittannië over- eu roomd door de Angelen en Saksen, die pustf 2even Angelsaksische koninkrijken eu»«ut, Mercia, Üost-Angelen, Northumber- nd, Essex (Oost-Saksen,) Sussex (Zuid- iksen) en Wessex (West-Saksen) sticht- n. 't Was Egbert de Groote, Alfreds •ootvader, die dezr rijken vereenigde 1 zich het eer3t koning van Engeland )emde. Doch, waren nu de zeven af- nderlijke rijken tot één enkelen, 1.45 aclitigeu Staat samengesmolten, van liten dreigde een nieuwe vijand. De enen en Noormannen, die geduchte sweee'ion'uSen der negende en tiende eeuw, in verwoestten ook langs kusten. Reeds in 787 3W(Munderdeu k Britse he den onttroonden Sultan, dat hoofdzake lijk aan de staatsinkomsten onttrokkenis. Inmiddels wordt uit Konstantinopel gemeld, dat Mohammed V reeds de overdracht van de bezittingen van Abdoel Hamid alsmede de teruggave van alle gedurende diens regeering geconfiskeerde goederen aan den Staat heeft gelast. De kamerheer van Mohammed V heeft ontkend, dat het voornemen zou bestaan den onttroonden Sultan naar Monastir te brengen. Monastir moet daarvoor geen geschikte plaats worden geacht wegens de nabijheid van Albanië. In Albanië bevindt zich een zekere aanhang van Abdoel Hamid, daar vele reactionnairen naar Albanië gevlucht zijn. In verband daarmede hebben er al geruchten geloopen over een opstand, die in Albanië in voorbereiding zou zijn, maar die geruchten zijn weer tegengesproken. Waar de afgezette Sultan op den duur zal worden onder gebracht, schijnt nog niet zeker te zijn. Saloniki was in allen gevalle als een voorloopige verblijfplaats bedoeld, daar het, aan zee gelegen als het is, te veel kans biedt voor ontsnapping van Abdoel Hamid. Hij wordt echter zoo streng mogelijk bewaakt eu in de onmiddellijke nabijheid van zijn villa ligt voortdurend een torpedoboot voor anker. Het Jildis-paleis wordt nu naarstig onderzocht. De hoofd-eunuch en grootste vertrouweling van Abdoel Hamid, Nadir Agha, die thans in afwachting is van zijn doodvonnis, is naar Jildis gebracht om bij het onderzoek behuipzaam te landden er drie schepen met de gevreesde zeeroovers. Toch waagden zij zich, on der Egberts krachtig bestuur, nog niet ver in 'tland. Maar onder den zwak ken Ethelwolf verschenen er bijna alle jaren van die roovers, plunderdeu de kusten uit en togen met den behaalden buit huiswaarts. In 851 zelfs waagden zij het, in Engeland te overwinteren. Wel sloeg de dappere Ethelstan ver scheidene hunner benden en boorde hij negen hunner vaartuigen in den grond doch 't volgende jaar ontvingen zij uit Denemarken eene_.versterking van niet minder dan 351 schepen. Nu drongen zij het Zuid-Oostelijk gedeelte van En geland binnen, staken de steden Londen en Canterbury in brand en strekten hunne verwoestingen tót in het hart van Survey uit. Maar Ethelwolf bracht huu eeu bloedige nederlaag toe en dreef hen voor eeuigen tijd het land uit. Ook Ethel- bald en Ethel bert regeerden Engeland met krachtige hand, en weerden de vreemde indringersdoch onder den zwakken Ethelred maakten zij weder nieuwe vorderingen, 't Was onder Reg- uar Lodbrogs zonen, Inguar en Ubba, dat zij in Oost-Angelen landden. Daar bleven zij den winter over eu rukten in 't voorjaar van 867 tegen de stad York op, die zij met het grootste gedeelte van Northumberland in hun bezit kregen, 't Volgende jaar vielen zij in Mercia, maakten zich meester van de stad Nnt- zijn. Het heet, dat men zijn leven zal sparen als hij alle geheimen vertelt. Van verschillende kanten wordt be vestigd, dat er in het paleis een geheim gewelf moet gevonden zijn met tal van papieren van waarde en kostbaarheden, tot een bedrag van tegen de acht mil- lioen gulden. Ook is de geheele corres pondentie van den onttroonden Sultan gevonden, waaronder* brieven met een Europeesch staatshoofd. Men heeft keizer Wilhelm genoemd als Abdoel Hamid's correspondent, maar dit is weer tegengesproken. Oe blijde gebeurtenis. TWEEDE KAMER. Zonder discussie of stemming ver eenigde de Kamer zich in haar zitting van Woensdag met het ontwerp-adres van gelukwensching aan de Koningin naar aanleiding der geboorte van Prinses Juliana. De sociaal-democratische leden waren afwezig. Het adres luidt .Mevrouw Met onuitsprekelijke vreugde vernam de Tweede Kamer der Staten-Generaal het heuglijke feit van de geboorte eener Prinses. De geestdrift, door deze zoo vurig verbeide gebeurtenis alom in den Lande gewekt, toont opnieuw, hoe hecht de trouw is welke het Nederlandsche Volk aan Uwe Majesteit verbindt. tingham en sloten daar een verbond met Ethelred, waardoor zij naar Nort humberland terug togen. Doch reeds in 869 verstoorden zij weder den vrede en rukten andermaal op Mercia af. Zoo was het al de vyf jaren van Ethelreds regeering. Zelfs besteeg in Oost-Angelen een Deensch vorst, Guthrum, den troon, en langen tijd bleef dat een Deensch koninkrijk eu het middelpunt hunner strooptochten. Terwijl nu Guthrum zijn nieuw rijk trachtte te versterken, kwamen de zee koningen Bacseg en Healfden op Wessex af en overvielen Ethelred nog voor het einde van den winter. Te Ascendum viel een «lag voor. Terwijl Ethelred zich bezig hield met de mis te hooren, stortte zich Alfred met leeuwenmoed op den Deen. De West-Saksen, die voor .hunne vrijheid streden, behaalden na een bloedigen kamp de overwinning. Bacseg sneuvelde met vele zijuer grooten. Doch veertien dagen later had er een nieuwe veldslag plaats, die ongelukkig voor de Saksen afliep. Nog twee maan den later de slag bij Merton, waar Et helred sneuvelde, nalatende twee on mondige kinderen, Ethelm en Ethelwold, beide nog zeer jong. De hachelijke toestand van dat land deed de graven en edelen der Angel saksen besluiten, de kroon aan Alfred op te dragen. Wel weifelde deze, zijn leven als onderdaan te verlaten voor een Ook wij beschouwen de geboorte der Prinses als een zegen des Allerhoogsten voor Uwe Majesteit en haren Door- luchtigen Gemaal, doch niet minder voor het Vaderland. Die geboorte bevestigt en versterkt de eenheid van den Staat. Zij ver zekert het voortbestaan van de innige verhouding tusschen Vorstenhuis en Volk, welk hare diepe wortelen heeft in 'g Lands geschiedenis. In het heden en verleden ligt de waarborg, dat de Prinses, onder de wijze en liefderijke zorgen Harer Ouders opgevoed, op de trouwe aanhankelijk heid des Volks zal kunnen rekenen. Uwe Majesteit veroorlove ons Haar eerbiedig onze diepgevoelde geluk- wenschen aan te bieden." EERSTE KAMER. De voorzitter van de Eerste Kamer baron Schimmelpennick van der Oye, hield Dinsdagavond, nadat de griffier de missive van den minister van Binnenl. Zaken omtrent de geboorte van Prinses Juliana had voorgelezen, staande-voor zijn zetel de volgende toespraak .Mijne Heeren De vraag is haast overbodig of het in overeenstemming met uwe intentie is om deze mededeeling met een adrea van gelukwensch te beantwoorden. Deze heugelijke gebeurtenis, zoo lang betwijfeld, met angst verbeid, zoo jubelend ontvangen en door Gods goed heid op zoo voorspoedige wijze ver wezenlijkt, is het alsof een last is af genomen van de schouders vau het Nederlandsche volk. bedreigd koningschap, gelijk het op dit tijdstip in Eugeland was, wel aarzelde hij eene kroon aan te nemen, die van alle kanten dreigde den drager nood lottig te znllen worden maar het vaderland riep hem, ziju volk had hem als hun hoofd noodigbij nam de kroon aan en offerde zoo zijne rust, zijne vei ligheid, ja het heil vau echtgenoot en kinderen aau het geluk vau ziju laad op. Alfred was 22 jaar toen hij koning werd. En wél had hij moed noodig om de kroon aau te nemen, die zoo van alle kanten bedreigd werd. Op denzelfden dag, dat Ethelred sneuvelde, landde er eeu nieuwe vloot Denen te Reading eu vereenigden deze zich met hunne stam genooteu aldaar. Terwijl koning Alfred het lijk zijns broeders naar Wiuburg ge leidde, drongen zij met hun geheele leger tot Wilton door. Hoe gering zijne macht ook ware, waagde de Engelsche koning den slaghij stortte zich onver schrokken met zijn volk op de Denen eu bracht hen tot wijkeu. Maar, al te vurig in 't vervolgen, lieten de zijnen zich door hunne dapperheid te ver voeren de Denen keerden zich om, vormden eene nieuwe slagorde eu behielden op hunne beurt het slagveld. A dit veld slagen, die dit jaar plaats hadden, kost ten den Angelsaksen tal van manschap pen en den Denen een hunner koningen en negen aanvoerders. Eindelijk kwam

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1