If es r 25e «faarg. Een balling op eigen grond. WO. 7. Woensdag 28 April 1909. fE Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandereii. F. DIELEMAA AXEL. Buitenland. 12 FEUILLETON. )E COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bïlgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AÜVERTENTIEN van 1 tot i regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Donderdagavond om 10 stoof een huurauto op den Ingoldstadter weg bij Munchen op een compagnie infanterie in, die van een oefening terugkeerde. Twee soldaten werden zwaar gewond. I De auto ging er in razende vaart van door, maar werd bij Schliesiheim, waar- j^jheen de politie getelefoneerd had, aan gehouden. De bestuurder verklaarde, dat hij r de soldaten gezien noch gehoord had, hoewel zij zongen, en dat hij doorge reden was, omdat hij bang was, dat men hem zou lynchen. FRANKRIJK. Uit Marokko komen vrij ernstige '1 berichten. De nederlaag van de re- Q] geeringstroepen brengt allerlei gevolgen Hl mee. De troepen van den rogi, den UI. eeuwigen pretendent, die in den laatsten tijd sterk achteruit was gegaan in macht, steken het hoofd weer op. De rogi verzamelt zijn getrouwen weer. Te Fes is het rustig gebleven, maar te Meknes en in de omstreken van die IS stad, die niet ver van Fes ligt, is het 1 onrustig. Zoo onrustig, dat Si Mo hammed Gebbas, de vertegenwoordiger des Sultans te Tandzjer, verklaard A heeft, dat hij het onraadzaam achtte voor vreemdelingen, zich thans naar Meknes te begeven, of daar te blijven. Het ernstigste bericht komt van de Marokkaansch-Algerijnsche grens. Bij Bergent zouden, volgens een bericht i. Wanneer gij ooit te Londen komt, mijne lezers, vergeet dan niet den Tower te bezoeken, dat kolossale ge bouw met zijne dikke muren, die u zooveel en zoovelerlei uit de vervlogene eeuwen weten te verhalen, den Tower, die nu eens tot verblijf voor Engelands vorsten diende, dan tot staatsgevangenis strekte en daar staat als getuige van de wreedheid en onmenschelijkheid van hen, die door God waren geroepen om de weldoeners te zijn van hun volk. O, uit die overwelfde kelders met hunne vochtige wanden en nauwe vensters is zoo menige zucht van verdrukte on schuld ten hemel gestegen, zoo menige traan der pijnigendste smart geweend de Tower staat daar als een historisch gedenkboek van het verleden, als de getuige van zoo menige daad, door Clio's stift geboekt, van zoo menig feit mis schien, dat nooit het daglicht heeft aan schouwd en wellicht nimmer aan den dag zal komen. In den tijd echter, van welken ik thans spreek, was die Tower geheel anders dan tegenwoordig. De witte toren van de Temps, twee Franschen ver moord zijn door een Moorsche bende. Deze twee Franschen, de heeren Sal- lager en Cantini, maakten deel uit van een expeditie, die geologische onder zoekingen verrichtte in Dzjebel-Beni- Boe-Zeggoe. De bekende Compagnie internationale des wagonslits, heeft een week geleden een klacht ingediend bij het parket van Dijon tegen het personeel der restauratiewagens. De maatschappij verdacht het personeel van diefstal van levensmiddelen. Bij onderzoek is nu gebleken, dat de koks en kelners van de restauratiewagens de gewoonte hadden aangenomen, een deel van de provisie uit den wagen te werpen. Op afgesproken plaatsen kwamen vrouwen lichtzinnige vrouwen den buit ophalen, en deze placht te Dijon van de hand te worden gezet. Van het heele menu werd aan den weg ge offerd flesschen wijn, vleesch, gevo gelte, liqueur, vruchten, zelfs bloemen. Toen de sneltrein uit Pontarlier een paar dagen geleden te Dijon aankwam, gingen eenige inspecteurs van den veiligheidsdienst den restauratiewagen binnen. Het heele personeel van den wagen, 8 personen, werd in hechtenis genomen. Dit was onaangenaam voor het per soneel, maar ook onaangenaam voor de reizigers, die zich hadden voorge steld in den trein te eten, voorbij Dijon. Om de reizigers voor honger te be hoeden bleef de trein een klein half uur te Dijon staan. De reizigers konden toch, het merkwaardigste gedeelte van het huidige gebouw, stond er toen nog niet, eerst ruim twee eeuwen later in 1030 werd die gesticht onder den toen regeerenden koning Willem I, door den kundigen bouwmeester Gaudulf, bisschop van Rochester. Een andere kerkvoogd, Longchamp, bisschop van Ely versterkte hem onder koning Richard, welke ver sterking later werd voltooid onder ko ning Jan zonder land, die er in de laat ste jaren zijner regeering zijn hof hield. Toen Hendrik III in 1217 op nieuw in 't bezit van het sterke kasteel kwam, bouwde deze er de groote zaal, de raad kamer en de kapel aan, en zoo werd de Tower langzamerhand wat hij nu is en zooals gij hem thans kunt zien. Iudien 't mijn voornemen was, u eene geschiedenis van dit sterke slot te geven, ik zou u eene lange lijst kunnen op noemen van hen, die sedert den onge- lukkigen bisschop van Durham, Ralf Flambasd in de kerkers van den Tower versmachtten of er hunne doodsure ver beidden. Geen gering getal van vorsten en vorstelijke personen zoudt gij daar onder ontmoeten. Maar nog eens, ik heb mij niet voorgenomen, u eene ge schiedenis van dat in alle opzichten zoo merkwaardige gebouw te schrijven, maar verzoek u, in uwe gedachten u duizend jaren terug te plaatsen en met mij ten jare 861 den Tower van Londen binnen te treden. zich in dien tijd aan het buffet van het station van het noodige voorzien. Wat is de duim waard van een pianoleerares De Parijsche rechtbank heeft dit Vrijdag in een vonnis uitge maakt. Het is 1800 frank. Mevrouw Delsaut heeft, al eenigen tijd geleden, een ongeluk gehad aan het Noorderstation te Parijs. Zij stond in het portier van een trein, die op het punt was van vertrekken, vaarwel te wuiven aan haar dochtertje, toen onverwachts de trein zich in beweging zette. Een conducteur smakte het por tier dicht, en mevrouw Delsaut kreeg haar duim er tusschen. De duim werd gekraakthst was de rechterduim. De rechtbank heeft de Noorderspoor wegmaatschappij veroordeeld tot een schadevergoeding van 1800 frank. De maatschappij is aansprakelijk voor de daden van haar personeei in dienst. De chef van dienst had een fout begaan door het sein van vertrekken te geven zonder dat hij zich, overeenkomstig de voorschriften, vergewist bad, dat alle portieren van den trein waren gesloten. Castro. De .Versailles" is gisterochtend in de haven van St. Nazaire aangekomen. De gezagvoerder van het schip zeide, dat Castro een uitstekende reis had gehad. De ingenieur Roy ging Castro's hut binnen en sprak een oogenblik met hem. Castro zeide, dat hy nog ziek was en klaagde, dat de reis zeer stormachtig en bezwaarlijk was geweest. Hy gat Id een der hooge vensterbogen van 't oude kasteel, die zoo blijkbaar getuigen van de ontzaggelijke dikte der muren, zit op een rood fluweelen kussen, met goud omboord en gouden kwasten aan de vier hoeken, de schoone negentien jarige koningin-weduwe Judith. Het blonde haar, op de wys der Frankische vrouwen gestrengeld, en haar blauw, zielvol oog, door lange wimpers over schaduwd, toonen duidelijk hare afkomst aan. Inderdaad, zij is een Frankische prinses, de achterkleindochter van Karei den Groote, den verlichten vorst, het sieraad zijner eeuw, de dochter van Ka- rel den Kale, sedert het verdrag van Verdun wettig koning van Frankrijk. Ofschoon eerst negentien jaren oud, is zij reeds voor de tweede maal weduwe, en hebben er stormen over dat jeugdige hoofd gewoedvan daar den ernst, op die liefelijke gelaatstrekken verspreid, de sombere wolken, die van tijd tot tijd dat hooge, blanke voorhoofd omsluieren. Nog slechts een kind van ruim twaalf jaren, werd zij door Hincmar, den bis schop van Rheims, te Berberie aan de Oise door den echt verbonden aan koning Ethelwolf van Engeland. Deze schonk haar den titel van koningin en zette haar den koninklijken diadeem op de slapen, zeer ten ongenoegen van 't volk, dat in de gemalin huns konings geene koningin wilde zien. Zou men dus in Frankrijk er nooit in toegestemd hebben, het voornemen te kennen, om in den loop van den ochtend naar Parijc te gaan. Castro heeft ook een correspondent van Havas ontvangen en ten overstaan van hem de volgende verklaring af gelegd ,Men zegt tegen mij, dat ik vrij ben. In werkelijkheid ben ik het niet, omdat, indien ik naar Fort-de-France terug wilde keeren, dit mij onmogelijk zou zyn. De eer en de waardigheid van de Fransche vlag moeten te St. Nazaire dezelfde zyn als te Fort-de France. Doet de rechten van den mensch eerbiedigen, die gij reeds lang geleden verkondigd hebt." Een pacsagier, die samen met Castro de reis had gedaan, vertelde, dat Casto, op het oogenblik dat men hem te Fort-de-France met den sterken arm aan boord bracht, in heftige protesten tegen zijne uitzetting uitbarstte. .In dien men mij vry had gelaten om mijn land te bereiken, zou ik dadelijk een leger op de been gebracht en moeite gedaan hebben, om daarmee de macht te heroveren riep hij. Hij schreef zyn uitzetting toe aan in triges van de Ver. Staten en noemde haar een schending van het volken recht waarom de heer Castro zelf zich ook nooit veel heeft bekommerd. Hij is thans te Parijs, waar hij nog* van allerlei dingen heeft verklaard geen president van Venezuela meer te willen worden, alleen zijn persoonlijke belangeu te willen dienen, omdat hij voor Venezuela toch niets kan doen, wijlde VenezolaDen slaven willen blijven, enz. dat eene zijner vorstinnen met een Engelschen koning gehuwd was, zonder naast haren gemaal op den troon te zitten, in Engeland daarentegen gaf 't gedrag van Ethelwolf aanleiding tot een geduch- ten opstand. Reeds de afwezigheid van Ethelwolf, die met zijnen zesjarigen zoon Alfred, den jongste uit zijn huwelijk met Osburgha, een tocht naar Rome had ondernomen, de tijding dat hij, met voorbijgang van zijne drie andere zonen, Ethel bald, Ethelred en Ethel bert, zijn lieveling Alfred door Paus Benecdictus III tot koning van Engeland had laten zalven, en de dreigende houding, die de Deensche indringers al meer en meer aannamen, hadden het volk tot ontevre denheid tegen hunnen wettigen, maar zwakken en aan Rome zoo geheel en al ondergeschikten koning aangezet. Doch toen nu Ethelwolf met zijne jeugdige gade terug keerde, toen hij haar de kroon opzette en haar tot zich op den troon verhief, toen werd deze ontevredenheid opstand tegen 's konings gezag. Ethel- bald, de oudste van Ethel wolfs zonen, stelde zich aan het hoofd der misnoeg den en zwoer met Calchstau, bisschop van Shirborn, Canwolf, stadhouder in Sommersetshire en tal van andere grooten, in 't woud van Selwood een plechtigen eed, om den vorst, die 's lauds rechten zoo met voeten vertrad en zich niet ont zag aan eene vreemde vorstin de rech ten te gunnen, welke hunne eigene

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1