No. tt. Zaterdag 24 April 1900. tijJjkiiii 25e «luarg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. R F. DIELEMAft, AXEL. Landbouw. PREDIKBEURTEN TE AXEL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrjjdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bilgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. AXEL, 23 April 1909 We meenen onzen lezers niet van ondienst te zijn met de vermelding der uren, waarop het post- en telegraaf kantoor alhier met ingang van 1 Mei zal geopend zijn. Op werkdagen 8 u. v.m. 1 u. n.m 2 u. nm3.30 nm 6 u. nm.—7.30 nm. Op zon- en feestdagen 8 u. vm. 9 u. vm.en 1 u. nm.2 u. nm. Voor postwissels, quitantiën en zaken de Rijksverzekeringsbank betreffende 8.30 vm.1 u. nm. en 2 u. nm.3.30 nm. Voor de akte lager onderwijs zijn te Middelburg o. m. geslaagd de heeren F. Versloot te Neuzen, S. F. Mollenberg te Hoofdplaat, F. Zaman te Clinge, E. S. Cuelenaare te Aardenburg, J. P. Janssen te Kloosterzande en J. J. de Kramer te Breskens. In de St. Crt. no. 91 is opgenomen de wet van den 3den April 1909, hou dende naturalisatie van Otto Otten, sigarenmaker, geboren te Neuzen, den 28 Juni 1866, wonende te Emmerik (Pruisen). Tot schatters der pachtwaarde van de gronden in den calam. polder Thomas zijn benoemd de heeren A. de Groote te Biervliet door den polder, J. Erasmus te Cadzand door Gedeputeerde Staten en I. d. Hullu te Schoondijke door de arrondissements-rechtbank. In de week van 14 tot en met 20 April 1909 zijn in Zeeland voorge komen 2 gevallen van typhus en febris typhoidea t# Rilland-Bath 6 van rood vonk, waarvan 1 te Arnemuiden2 te Middelburg, 2 te Stavenisse en 1 te Wemeldinge 4 van diphtheritis, waar van 1 te St. Jansteen, 2 te Neuzen en 1 te Zierikzee. Gisterenmiddag werd te Middelburg de voorjaarsvergadering gehouden van het hoofdbestuur der Zeeuwtche Land- bouwmaatschappij. Ingekomen was een schrijven van den heer mr. P. C. J. Hennequin, waarin hy mededeelt dat hij zich, ten gevolge van het ongeval dat hem ge troffen heeft, genoodzaakt ziet terug te treden uit de betrekking, die hij gedurende eenige jaren met genoegen heeft vervuld, en een kennisgeving, dat hij door den minder gunstigen toestand zijner gezondheid verhinderd is tegen woordig te z(jn. Hij zegt schriftelijk de leden vaarwel, roemt de aangename verhouding die steees bestond en uit de beste wenschen voor den voortdurenden bloei der Maatschappij. Hij verklaart verder als bewijs van belangstelling voor die Maatschappij een jaarlijksclie bijdrage van f 1Ü0 aan te bieden voor de boekverzamelingen der oud-leerlingen van landbouwcur- sussen De heer Van Weel, die de vergade ring leidde, zegt dat zeker alle leden het zullen betreuren dat de heer Hen nequin zijn ontslag heeft genomen. Hij leefde met de Maatschappij mee, en had hart voor hare belangen, wat hij ook nu weer toont. Voorgesteld werd den heer Hennequin het eerelidmaatschap der Maatschappij aan te bieden, onder dankbetuiging voor wat hij voor haar deed. Dit werd met algemeene instemming begroet. Verder werd aan den heer Henne quin het volgende telegram gezonden „Het hoofdbestuur der Zeeuwsche landbouw-maatschappij, heden te Mid delburg vergaderd, betuigt haar leed wezen, dat de minder goede staat uwer gezondheid u noopt uwe betrek king als voorzitter neder te leggen en u belet heden in ons midden te zijn het dankt u voor alles, wat gij voor de Maatschappij hebt gedaan, in 't bij zonder voor het laatste blyvend ge schenk, haar door u aangeboden, dat zij dankbaar aanneemt, en heeft de eer u het eere-lidmaatschap der Maatschap pij aan te bieden, hopende dat het door u worde aanvaard en u by toe nemende gezondheid moge blijven her inneren aan de aangename samenwer king, die gedurende een aantal jaren tusschen het hoofdbestuur en zijn voor zitter bestaan heeft." Omtrent de te houden tentoonstelling werd goedgevonden het afdeelingsbe- stuur te Kruiningen vrijheid te laten d® tentoonstelling enz. te bepalen op 7, 8 en 9 of 8, 9 en 10 Juni. Alsdan zal de heer Zwagerman waarschijnlijk een onderwerp behande len, op zuivelbereiding betrekking hebbend. De heer H. P. L. C. de Kruijff zal spreken over de ongevallen landbouw verzekering. De heer Vorsterraan van Oyen zal behandelen „de landbouw en het ar beidscontract." Met algemeene stemmen werd na eenige discussie besloten toe te treden tot de Koninklijke Aederlandsche Land bouw ver eeniging Tot voorzitter der Maatschappij werd gekozen de heer mr. H. C. Moolenburgh, burgemeester van Zierikzee mét 19 van de 20 stemmen, die de benoeming na aarzeling en op aandrang van ver schillende leden aannam. Tot vice-voorz. werd gekozen de heer Dominicus, voorz. der afd. Kruiningen. Te beginnen in 1910 zal elk jaar in 3 afdeelingen een cursus worden ge geven in hoefbeslag. Met algemeene stemmen werd be sloten voor 1909 50 subsidie te ver- leenen aan de Oostelijk Zeeuwsch- Vlaan- dersche Concours- Hippiquevereeniging Van de afdeeling Axel was een ver zoek ingekomen om een adres aan den Commissaris der Koningin door te zen den betreffende het afsluiten van den weg voor het houden van paarden- keuringen. Hieraan is voldaan. Blijkens mededeeling van den heer Van Dixhoorn is die zaak in orde. Een en ander ontleenen we aan het uitvoerig verslag van de Midd. Crt. van heden. De aanwending van Peruguano. Omdat de Peruguano d« stikstof, het phosphorzuur, de kali, de kalk en de magnesia in gemakkelijk opneembaren vorm bevat, daarom is hare werkingsnel. Daarom wende men haar bij voor keur in de lente aan, behalve natuur lijk op wintergraan. Desnoods kan ze wel als overbemesting gegeven worden, doch hare uitwerking is veel grooter en zekerder, wanneer ze ondiep in dan grond gewerkt wordt. „Bij eene zoo intensief werkende meststof als de Peruguano", zegt dr. Emil van Wolff in zijn beroemd werk Practische Bemestingsleer, „is het vooral noodig, dat de er mede to bemesten grond goed bewerkt en terdege zuiver is van allerlei onkruid, anders kon het ge beuren, dat in den beginne slechts het onkruid welig groeit en dit het cultuur gewas geheel over het hoofd groeit en onderdrukt." „De Peruguano oefent een voortref felijke werking uit bij de halmgewassen, wanneer zij voor wintergraan in den herfst is uitgestrooid geworden even eens heeft men bij zomerhalmgewassen en bij suikerbieten zeer gunstige ge volgen waargeuomen, insgelijks by olie en spinplanten", zoo gaat genoemde deskudige verder voort. Wij voegen daaraan toeOpgeloste Peruguano vormt, in vereeuigiug met stalmest voor aardappelen eene be mesting die, niet alleen wat hoeveelheid doch ook wat hoedanigheid der opbrengst betreft, de gunstigste resultaten geeft. Op de kwaliteit van vlas blijkt zij der mate een gunstige werking uit te oefe nen, dat ze daarin door geen enkele andere meststof geëvenaard wordt. Vele vlasverbouwers willen dan ook voor dit gewas van geene andere mest stof weten dan van opgeloste Peruguano. De hoeveelheden op de onderschei dene door ons genoemde gewassen aan te wenden zijn Voor halmgewassen en vlas 300 350 K.G., voor aardappelen en suiker bieten 650—700 K.G. per H.A. De geheele hoeveelheid voor het zaaien van het gewas ondiep onder te brengen of flink te eggen. Voor de aardappelen kan men ze ook in de pootgaten aanwenden. Blijkens het verslag in de Staatscourant is in Zeeland de stand van de ge wassen als volgt Tarwe staat vrij goed, evenals kool zaad en gerst. De stand van karwij, waarvan iets meer te velde staat, is goed. Over den stand der klavers wordt vrij algemeen geklaagd. Een bijvoegsel tot de Staatscourant (no. 92) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Neder land, voorgekomen gedurende de maand Maart 1909. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voor kwam) mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 29, waarvan er 13 zyn afgemaaktkwade droes en huid worm bij de eenhoevige dieren 0 (0)schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 47 (9), rotkreupel der schapen 60 (7), vlekziekte bij var kens 5 (3), trichinen-ziekte bij varkens 0 (0), miltvuur by alle vee 48 (45). Hondsdolheid 0 (0). Zondag 25 April 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Dg. JB. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. J. Aalberts Dg. E. J. Aalberts (van Spijkenisse Kerk B. Ds. E. v. d. Kamp. Dg. E. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 April 1909. R. F. v. H., 36 j., werkman te St. Jansteen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. S. F. L., 74 j., timmerman te IJzen- dyke, is wegens als voren veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. C. P. K., 58 j., tijman te Ter Neuzen, is wegens overtreding der Drankwet veroordeeld tot 3 dagen hecht. 1 jaar R. W. I., met bevesti ging van het vonnis van den kanton rechter te Ter Neuzen. P. d. F., 32 j., herbergier te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht, met gedeeltelijke bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen. J. F. K., 44 j., agent bij den Provin cialen Stoombootdienst te Ter Neuzen, is, beklaagd van overtreding der Jacht wet, vrijgesproken, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Ter Neuzen. Acht menschen verdronken. Tengevolge van den storm is bij Lemmer het tjalkschip gezonken van den schipper G. Dinklar, van Tenpost. De stoomboot Heerenveen der Holland- FrieslandUjn heeft den schipper gered, doch kon niet verhoeden, dat diens vrouw met zes kinderen en een loods verdronken. Omtrent dit verschrikkelijk ongeluk dat op een half uur afstand van de haven van Lemmer is voorgevallen, deed een ooggetuige het volgende ver haal Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt raoelijk te zeggen. Het eenige dat met zekerheid te verklaren valt, is dat in een oogenblik het schip naar de diepte ging. Onder zeer slechte omstan

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 1