Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zomei Burgerlijke Stand. JAPAN. J. P. Holland, de vermaarde Ameri- kaansche bouwer van onderzeebooten, heeft bekend gemaakt, dat hij bezig is aan de plannen voor een nieuw type onderzeeboot, dat zal worden verkocht aan de Japansche regeering. Deze nieuwe booten zullen een snelheid moe ten kunnen ontwikkelen van 25knoopen. AXEL, 16 April 1909 Gisterenavond sprak alhier op de bovenzaal van den heer W. P. Dieleman mej. Neeltje Lokerse uit Yerseke over het onderzoek naar het vaderschap in verband met krankzinnigengestichten,, gevangenissen en huizen van ontucht. Ofschoon weinig belangstellenden waren opgekomen, waaronder ook en kele dames, wist ze haar gehoor geheel te boeien. Naar we vernemen, hoopt ze den volgenden winter hier nogmaals op te treden. Ingevolge de bepalingen der wet op het lager onderwijs is pensioen ver leend aan den heer H. M. Verbruggen, onderwijzer aan de openbare school te Axel, ten bedrage van 650 'sjaars. Bij de Geref. kerk te Ter Neuzen is tot predikant beroepen Ds. H. Meije- ring te Katwijk a. d. Rijn. Ter gelegenheid van de tweede Paaschdag werd op den „Baandijk" te Ter Neuzen weer een wielerteest ge houden. Ofschoon het weer niet erg meewerkte was er toch nog al lief hebberij moet men zeggen, als men weet dat zich 206 personen hadden aangegeven voor de wedstrijden, die bestonden in ringsteken en vogelpik. Onder die deelnemers werd door de commissie verloot een fraai rijwiel dat ten deel viel aan A. d'Haene te West- dorpe, als bezitter van no. 55. Ter opluistering en ook tot vermaak van de jeugd stond in de nabijheid een caroussel. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie te 's Hertogen bosch de heer W. Overbosch, thans te Hulst. Verleden Zaterdag was het voor de Hulstersche Ambachtsschool een gewichtige dag. Aan de verschillende leerlingen, die met vrucht den volledigen cursus hadden gevolgd, werden de diploma's uitgereikt. In de voor deze plechtigheid bestemde zaal was een Zoo was hij dan weder in Upsala, waar hij eens bij 't graf van Erik den heilige den eed gedaan had, de Deenen uit zijn vaderland te verjagen. Met welk gevoel hij thans, aan de zijde van Marra, nogmaals dit koningsgraf bezocht, behoef ik u niet te zeggen. Doch nog waren de vijanden niet uit Zweden verjaagd, nog was Stokholm in hunne handen, eene stad die door Christiaan van de zijde des waters met levensmiddelen en volk versterkt werdterwijl Gustaaf geene zeemacht bezat om 's konings vloot te verjagen. Nog heerschten de Deenen op zoo vele plaatsen in zijn dierbaar vaderland. En ook tijdens zijn verblijf te Upsala had hij gelegenheid dat te ondervinden. Hij had een schrijven gezonden aan den aartsbisschop Trolle, waarin 'hij den kerkvoogd aanmaaude de zaak van Zweden te omhelzen. De aartsbisschop hield den bode die den brief bracht, bij zich en zeide, dat hij zelf het antwoord zou brengen. Met 500 duitsche ruiters en 3000 voetknechten rukte hij naar Upsal op en legerde zich op een zand heuvel ongeveer een halve mijl van de stad. Gustaaf verwachtte niets anders, dan dat de aartsbisschop hem versterking kwam brengen, die hij nu zeer behoefde, daar de boeren naar nun land waren teruggekeerd om hunne velden te be zaaien en te oogsten. Met een paar honderd voetknechten en slechts weinige talrijk publiek byeen, leden van het schoolbestuur, directeur en onderwijzend personeel, leden van den gemeenteraad, de leerlingen der 2e en 3e klasse, hunne ouders en een menigte belangstellenden en genoodigden. De voorzitter heette allen hartelijk welkom, gaf in het kort de geschiedenis der school en constateerde met genoegen dat de inrichting in bloei toeneemt, dat de leerlingen op enkele uitzonderingen na hun best hadden gedaan en dankte het onderwijzend personeel voor hun ijver en toewijding. Daarop nam de directeur het woord om zijn dank uit te spreken voor de welwillende woorden van den voorzitter, verder richtte hij het woord tot de ouders en de leerlingen en gaf deze laatsten menige nuttige wenken en raadgevingen. Daarna reikte de voorz. de diploma's uit aan de volgende leerlingen der ambachtsschool: J. L. Boddaert, Koe wacht, P. A. Bracké, Graauw, A. L. de Cock, St. Jansteen, A. D. van Damme, Lamswaarde, H. Durinck, Graauw, A. P. Geerards, Koewacht, J. J. Hoebé, Axel, E. P. Kint, Ossenisse, P. Koster, Zaam- slag, J. A. Krieckaert, Hengstdijk, W. M. de Meijer, Kloosterzande, H. J. van der Peijl, Ter Neuzen, H. J. Reuling, Hulst, Th. Weemaes, Kloosterzande en aan de leerlingen der avondschool P. J. M. Apers, Zuiddorpe, A. Ceelaert, Koewacht, L. J. Colsen, Terhole, Jos. Freijzer, Terhole, W. den Tenter, Hulst en P. J. Volleman, Hulst. De voorzitter wenschte ieder in het bijzonder nogmaals geluk met het be haalde succes. Een der leerlingen, Th. Weemaes van Kloosterzande dankte namens allen voor het genoten onderricht en bood als klein bewijs van erkentelijkheid, den voorz. een keurig bewerkten presidentshamer aan, waarvoor hij den dank des voor zitters in ontvangst had te nemen. Een der ouders van de leerlingen, de heer Geerards van Koewacht, meende de tolk van allen te zijn, door een hartelijk woord van dank te brengen aan directeur en leeraren. Na afloop dezer plechtigheid opende de voorzitter de tentoonstelling van werkstukken en teekeningen, welke zich in een druk bezoek heeft mogen verheugen en zeer in den smaak viel. Zondag en Maandag bedroeg het aantal bezoekers ongeveer 1600. Zondag brandde in de onmiddel lijke omgeving van Koewacht, onder de gemeente Moerbeke, een dennen- ruiters reed hij, aan de zijde van Marra, den bisschop tegemoet. Nog bij tijds echter bemerkte hij, dat de troepen van den bisschop als vijanden op de stad aanrukten. Hij begreep dus dat het voorzichtig was, terug te rennen. Maar 't was te laat. Reeds hadden de ruiters van Trolle hem bemerkt. Nu was't on mogelijk den strijd te ontgaan. De Zweden weerden zich dapper. Ook Gustaaf vocht als een leeuw en naast hem Marra. Daar reut op eens een Deensch ruiter met opgeheven zwaard achter Gustaaf om hem den kop te kloven. Dat ziet Marra; zij doet haar paard zwenken en rijdt op den ruiter af, zoo dat zij zich tusschen Gustaaf en den vijand bevindt, terwijl zij een luiden gil uit om haren vriend van 't gevaar te verwittigen. Deze wendt zich plotseling om, doch te laat het zwaard, dat voor hem bestemd is, zinkt in Marra's borst; zij stort meteen kreet van smart achterover en zou ter aarde gevallen zijn, indien Erikson haar niet in zijne armen hadde opgevangen. Twee Zweedsche soldaten, opmerkzaam geworden door Marra's kreet, kwamen nu aanrennen, om hunnen bevelhebber te hulp te snellen, waarop de Deen wijkt en niet verder op Gustaaf aandringt. ■Go zijt gewond, Marra Pc zegt Gustaaf. »Gewond om mij te redden». Vlucht Gustaaf,» steunt het meisje. »Vlucht! Uw leven is in gevaar! Laat mij hier steven.» bosch ter grootte van 14 gemeten, circa 6 H.A., totaal af. Het was een vreese- lijke brand, die door den feilen wind nog aangewakkerd werd. D« oorzaak, ofschoon onbekend, zal nu zeker wel niet in „hooibroei" schuilen. Bij Kon. besluit is definitief be noemd tot ontvanger der rijksbelastin gen te Sas van Gent de heer A. van der Feen, thans waarnemend. Maandagmorgen viel te Sas van Gent een marechaussee van zijn paard, waardoor hij een bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Bewusteloos werd de ongelukkige opgenomen en in de kazerne gedragen, waar heelkundige hulp werd verleend. Bjj het Zaterdag gehouden eind examen aan de Rijksland bouw winter- school te Goes is o. m. het diploma uit gereikt aan den heer J. J. Neeteson te Hontenisse. In de week van 7 tot en met 13 April 1909 zijn in Zeeland voorgekomen 10 gevallen van roodvonk, waarvan 1 te St. Annaland, 1 te Eede, 1 te Hoofd plaat, 1 te Kruiningen, 2 te Middelburg, 3 te Vlissingen en 1 te Wolphaarts- dijk 12 van diphtheritis, waarvan 4 te Kerkwerve, 3 te Neuzen, 1 te Stoppel dijk, 1 te Vlissingen en 3 teZierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 April 1909. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. H. de Bruijn Nam. 2 ure Ds. H. de Bruijn (van Enschedé Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Dg. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 are Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 April 1909. P. D. v. G., 43 j., voerman te Sint Jansteen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, is wegens bedriegelijke bankbreuk veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met minde ring van het voorarrest. G. E. I., 21 j., arbeider wonende te Sas van Gent, thans in garnizoen te Vlissingen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. R. F. v. H., 36 j„ arbeider te Sint »Nooitroept Gustaaf uit, terwijl hij het bloedende meisje uit den zadel en op zijn eigeD paard rukt, en met zijn dierbaren last naar het woud Rymmingen ijlt. Intusschen weren {ie zijnen zich zoo dapper, dat de Deenen hem niet kunneD nazetten. Hij brengt het meisje in eene hut, wier bewoonster zoo goed zij kan de woud, die breed en diep is, verbindt, en snelt voort om de boeren in den omtrek te wapen te roepen. Deze zendt hij ouder zijne beste aanvoerders uit, oin den aartsbisschop op den terug weg te verrassen. Aan de overblijfselen echter van geslacht vee aan den weg, bemerkte de aartsbisschop, dat men hem hier den weg afsneed hij week naar eenen anderenkant, doch ontging de Zweedsche wraak niet. Hp werd aange vallen door Lars Olofson en de zijnen. Vreeselijk was de slachting onder zijne troepen aangerichtslechts eed zesde van hen kwam naar Stokholm terug. Ook de aartsbisschop was bijna gedood door een werpspies, welke Lars Ölofson naar hem wierp Bij geluk bukte hij zich en het goed gemikte wapen trof zijn nevenman. Gustaaf volgde hem spoedig en legerde zich aan den Brunkenberg. {Slot volgt.) Jansteen is wegens mishandeling ver- Gebc oordeeld tot f 10 boete ot 10 dag. hechtIBuiiZ(>. J.C. H., 23 j., arbeider te Aardenbur^®"^ is wegens mishandeling veroordeeld toVan P< 2 maanden gevang. Reinie: L. M. B., 22 j., huisvr. van D. v. Hi Jo1 zonder beroep te Westdorpe, is wegen^™*®1 diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangkntho'i L. A. B. 21 j., landbouwersknecht tevan P< Oostburg, is wegens het belemmeren vanU111 Sa een ambtenaar in zijn handeling verS®™^ oordeeld tot f 20 boete of 20 dag. hecht ovei M. P. v. E., 22 j., koopman te AxelAbrah: is wegens dierenmishandeling veroordFranci tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis, ^van C. d. R., 18 j., werkman te Koewachtde Fe is als beklaagd van het aanranden vasBeer. iemands eer en goeden naam v r ij g eL®uPtj sproken. u Donderdag is gevankelijk naar^an ei het Huis van Bewaring te Middelburg rn' overgebracht A. C. v. d. S., 20 jaren,®5H!!B! veldarbeider, geboren te Biervliet, wo nende te IJzendijke verdacht van poging- tot doodslag op 12 April 1909 te IJzen- dijke, door met een hagelscherp geladenheden schietgeweer een schot te hebben gelostvo|p-t - op J. F. D., aldaar. far k f 8 Het met. Bij de herberg van T. S.;/13,2 te Dalen, heeft de koloniaal J. N., UDuive Wachtum, die op 'tpunt staat naarboone Indië te vertrekken, Maandagavond een/"0,— zoon van den landbouwer H. J., uitO, Oosterhesscheu met een broodmemppeli levensgevaarlijk gewond. J. kan nielzak v vervoerd worden en toeft nog ten huize mT van den geneesheer; zijn toestand b -r zeer ernstig. J. N. is gearresteerd. heden Te Rijssen geraakte zekere H. S! rpai in de Weverstraat in twist met zekere J. G. en De V. S. kreeg een schop en viel op den -jq grond Terwijl hij opstond, werd hem^00^e over de linkerwang, van het oor totRoekv aan de kin, een diepe wonde foege- ejf bracht, van wel 10 centimeter lengte, ^qq De gemeenteveldwachter eu de rijks-Eiere veldwachter B. waren spoedig bij de Er hand en brachten den hevig bleedenden gtel(i S. naar dr. St., die de eerste genees- 0 kundige hulp verleende. Door de politie hoorn werd procesverbaal opgemaakt. De vermoedelijke dader J. Gr. ont kent met een mes gesneden te hebben de verwonde en zekere W. beweren echter het tegendeel. Minnenyd wordt als oorzaak van den twist genoemd. Men schryft uit Winschoten aan de A. R. Ct. In geen jaren zijn zooveel arbeiders, turfgravers, vaklieden enz., van hier en Axel, uit de omstreken naar Duitschlaud af- gader gereisd als deze week. legd, Met eiken trein naar Nieuweschans 1909. werden een groot aantal menschen Raad vervoerd, die in Duitschland arbeid gendi krijgen of nog hopen te vinden. Daar waren o. a. turfgravers voor de uitgestrekte veenderijen in Oldenburg, arbeiders en vaklieden voor Emden en Wilhelmshafen en fabrieksarbeiders voor plaatsen in de Westfaalsche centra, die 3. daar voor geruimen tijd tegen hooge loonen werk bekomen en wellicht nisl 4. eerder terugkeeren vóór ook in deze omgeving in den druksten tijd handen te kort komen en hoogere loonen dan nu worden uitgekeerd. Veler dezer lieden zullen echter ah voorheen blijven tot den a. s. herfst 5. zoolang hot weer gunstig blijft, om voor den winter terug te komen. schap De Van 1 tot 15 April 1909. Axel. Huwelijks-aangiften. L Willem H. Scheele (van Zaamslag), 24 j., jm. en Adrian» van Langevelde, 24 j., jd. 9. Joseph de Moor (van Zuiddorpe), 24 j., jm. en Maria Catharin» Vereecken, 2 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8. Cornelis de Putter (van Ter Neuzen 68 j., weduwn. en Elisabeth van Hoorn, 55 j., jd. 15. Willem H. Scheele (van Zaamslag), 24 j., jm. en Adrian» van Langevelde, 24 j., jd. Maarten de Keizer (van Ter Neuzen), 22 j., jm. en Dina Mari» Willemsen, 24 j., jd. 6. 7. 10.

Axelsche Courant | 1909 | | pagina 2